Zavrieť

Porady

Ako pracovat na slovensku zivnost v Nemecku a v Rakusku?

Akym sposobom sa da pracovat na slovenskú zivnost v zahranici,konkretne potrebujem informacie o praci na zivnost v Nemecku?A aj akym sposobom na zivnost v Rakusku?Je praca na slovenskú zivnost nejako obmedzena casovo,dni,mesiace,atd.,treba vyplnat nejake formulare na Slovensku alebo v Nemecku a v Rakusku?Alebo,co k tomu vlastne treba.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martina2907 je offline (nepripojený) martina2907

    martina2907
    Tiez sa o to zaujimam, neviem presne o aku zivnost mas zaujem, ale ja o zivnost pre opatrovatelky. Taktiez neviem, ci nemecku alebo slovensku zivnost. Pri "rozhodeni sieti" v tejto oblasti som dostala odpovede: 1, zivnost na Slovensku + E101 alebo ak ju na Slovensku nemam a som v DE, tak zivnost v DE....

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    čokoľvek môžete robiť na slovenský ŽL, alebo inú formu podnikania aj v celej EU. Obmedzenia sa týkajú len zamestnancov a nie podnikateľov. Rozhodne si tam netreba otvárať novú živnosť. Možno len v nejakých špecifických prípadoch, keď je potrebná aj licencia, koncesia a podobne.

    292 je offline (nepripojený) 292

    netreba.. 292
    Pracujem na zivnost v Nemecku ako opatrovatelka.Zivnost je zalozena na SK, tak isto na Sk platim aj socialne, zdravotne a dane.Colnym kontrolam na dialnici-aj to sa stava, ze zastavia cely bus-sa preukazujem prelozenym zivnostenskym listom.Pokial si pamätam, pocet odpracovanych dni v De by nemal prekrocit 183, potom sa treba prihlasovat na Nem. uradoch.... Rakusko ma teraz specificke podmienky prace opatrovateliek na zivnost.

    brunko4 je offline (nepripojený) brunko4

    brunko4
    292 Pozri príspevok
    Pracujem na zivnost v Nemecku ako opatrovatelka.Zivnost je zalozena na SK, tak isto na Sk platim aj socialne, zdravotne a dane.Colnym kontrolam na dialnici-aj to sa stava, ze zastavia cely bus-sa preukazujem prelozenym zivnostenskym listom.Pokial si pamätam, pocet odpracovanych dni v De by nemal prekrocit 183, potom sa treba prihlasovat na Nem. uradoch.... Rakusko ma teraz specificke podmienky prace opatrovateliek na zivnost.
    Kde sa dajú pozrieť rakúske podmienky?

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    špeciálne podmienky pre živnostníčky by sa dali obísť založením s.r.o.

    rrtrash je offline (nepripojený) rrtrash

    rrtrash
    to by sa teda nedalo, je to uplne naopak :-)
    ten clovek co robi pracu, by potom musel byt zamestnancom tej s.r.o. a vztahovalo by sa neho radovo viac obmedzeni ako na zivnostnika.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Poradil by niekto, ako pracovať v Rakúsku na živnosť SK - údržbár, niečo ako domovník. Sú ešte nejaké obmedzenia? Viem o podmienkach spred cca 2 rokov, ale neviem, či sa niečo menilo. Treba sa v Rakúsku niekde prihlasovať? Myslím cudzineckú políciu alebo poisťovne atď. Jednalo by sa o prácu na cca 2-3 mesiace, možno menej. Vopred ďakujeme.

    rrtrash je offline (nepripojený) rrtrash

    rrtrash
    problem je, ak sa budu vykonavat stavbarske prace, vtedy sa to oficialne vobec neda, je to na hrane a do 05/2011 to moze byt povazovane za nelegalne ba dokonca trestny cin.
    Dolezita je zmluva s odberatelom ale rozhodujuce je, ako cinnost naozaj prebieha. Dotycny musi fungovat ako firma, najlepsie keby robil aspon pre 2 odberatelov. Musi si vyziadat na SK dan. urade certifikat o danovej rezidencii v SR a na socialnej poistovni formular E101, tieto doklady musi mat so sebou. Zmluva musi byt na urcite obdobie par mesiacov, nesmie byt na neurcito a nesmie byt viac ako rok.
    Je potrebne si udrziavat preukazatelnu adresu pobytu na SK.
    Myslim, ze po pricestovani by mal ist na evidenciu obyvatelstva, zobrat zmluvu o poskytnuti byvania alebo najomnu zmluvu kde dotycny byva v Rakusku a nahlasit sa, ale moja skusenost je z Nemecka, v Rakusku sa to moze mierne lisit ale nie principialne.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Ďakujem, už je v Rakúsku, živnosť má, formulár zo SP tiež, dohoda s odberateľom je na "hausmeister". Stavebné práce nerobí, je tam také "dievča pre všetko" - natrieť plot, vypratať pivnice, poupratovať dvor a záhradu, orezať stromy, niečo malé opraviť a pod. Mne sa zdá skôr ako domovník - údržbár v ubytovacom centre, bude tam najdlhšie do decembra, takže hádam neporuší nič.
    Ďakujem za rady, pomohli.

    bungos2 je offline (nepripojený) bungos2

    bungos2
    Neviem ako v Nemecku, ale v Rakúsku potrebujete od tohto roku potvrdené tlačivo U70 o tom, že ste podnikateľ. Toto tlačivo je v nemčine a musí byť potvrdené na príslušnom daňovom úrade registrovaného daňovníka. Na to aby vám toto tlačivo potvrdili, potrebujete jeho úradný preklad do slovenčiny. Pri každej práci treba mať toto potvrdené tlačivo u seba a v prípade kontroly sa treba týmto tlačivom preukázať. Prajem veľa pracovných úspechov.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ani doterz nebol žiaden problém z tým aby slovenský živnostník pracoval v nemecku, či v rakúsku

    robilo sa to tak,že živnostník pracoval, cez nejakého sprostredkovateľa,trebars cez nemeckú pracovnú agenturu v ktorej bola osoba hovoriaca česky alebo slovensky.

    nevyhnutým v tomto prípade bol formulár E-101 , ktorý dokladoval vysporiadané odvodové povinnosti živnostníka voči SR.

    Treba však počítať z tým , že aj zárobok v tomto prípade bude trochu obmedzený avšak ďaleko-ďaleko lepší ako na Slovensku,vzhĺadom na skutočnosť,že ho bude vyplácať spomínaná prac.agentura.

    Tiež treba spomenuť, že bez znalosti jazyka je veľmi ťažko možné aby slovenský živnostník sa uplatnil na trhu sám za seba.

    rrtrash je offline (nepripojený) rrtrash

    rrtrash
    RE: praca cez pracovnu agenturu
    toto bolo vyslovne nelegalne, mozna bola zakazka na konkretne dielo, ale uplne na hrane zakona a zo strany nemeckych uradov casto posudzovana ako cierna praca s trestnopravnym dopadom pre vsetkych zucastnenych a vysokou pokutou (treba pocitat s celkovymi vydavkami do 10 000 EUR)

    gabinel je offline (nepripojený) gabinel

    gabinel
    Je to všetko pekné, čo tu bolo povedané, ale to najhlavnejšie je dostať povolenie tzv. Mitteilung od ministerstva hospodárstva. Tie E-101 a zmluvy na dielo sú sa samozrejmá vec. A, ŽE NIE JE OBMEDZENIE PODNIKANIA V RAKÚSKU??? Ja som v AT už tretí rok, a rakúšania stále vymýšľajú niečo, ako obmedziť cudzích živnostníkov.

    A ešte otázka? Čo je to tá U70-ka, bolo to tu spomínané. Ďakujem

    nadsme je offline (nepripojený) nadsme

    nadsme
    Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania Vás v rámci iniciatívy Enterprise Europe Network pozýva na Konzultačný deň Rakúsko (26. mája 2011) a Konzultačný deň Česko (9. júna 2011), kde získate odpovede na otázky týkajúce sa cezhraničného poskytovania služieb a vysielania pracovníkov do Rakúska a Česka. Viac informácie o bezplatných podujatiach nájdete na webovej stránke agentúry.

    lily1983 je offline (nepripojený) lily1983

    lily1983
    Dobrý deň. Viete mi niekto pradit prosím vás s určením legislatívy? manzel pracoval na živnost v rakusku od sepr. 10, a teraz chce pracovat ako slov. živnostník pre slovensku firmu ako vyslany pracovník na dobu určitu. chcela by som vediet, ak má pobyt v at, plati tam odvody a sme tam aj ja aj malá poistené tak pod aku legisatívu spadá. ide totiž o to, ze rakusku živnost na toto povolenie mu nedaju, a tak chceme ist touto cestou. cakame na rodinne pridavky uz rok, a chceme platit nadalej odvody v rakusku. dakujem pekne za pomoc. L.

    rock25 je offline (nepripojený) rock25

    rock25
    dobry den,
    prosim Vas, ma niekto skusenosti s pracou v rakusku - co sa tyka schnellimbissu? da sa pracovat na slovensku zivnost ci musim mat rakusku? Ake su podmienky co sa tyka predaja potravin - schnelimbiss ??? vie niekto helfnut?

    ciderko je offline (nepripojený) ciderko

    ciderko
    Dobrý den, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť s prácou na slovenský žl, montážne práce, pre slovenskú sro, alebo slovenského živnostníka v nemecku, alebo rakúsku. Ide o krátkodobú zmluvu o dielo napr. na 3 týždne, A1 vybavená, vlastné náradie, pracujem pre viacerých odberateľov, aj na sk aj v eu. Preložený žl do nemčiny, viete mi niekto poradiť, či niečo porušujem, ohľadom čiernej práce.
    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.