Zavrieť

Porady

Výpočet dovolenky

Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Vlastička, nie je to to isté v ružovom. Sú to dva rozličné nároky na dovolenku. Tých 21 dní nemusí mať v danom mesiaci, dni sa spočítavajú. Ak bude mať spolu 42 dní, vznikne mu nárok na 2/12 ročného nároku. Odpracované hodiny sa neprepočítavajú na dni, mal by mať preplatený nadčas.
Na dovolenku má nárok, čerpaná dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu znamená, že ak mu ju nebudú preplácať ale bude ju do skončenia PP čerpať, započítava sa to do tých 21 dní.
Ahá, už som pochopila, takže ak on odpracuje včítane sobôt 23 dní v mesiaci za 01/2009 a 22 dní za 02/2009 má nárok na 2/12 preplatenia dovolenky, áno?
Takže mám pravdu, ak tvrdím, že ak pracuje v sobotu, je pre neho pracovným dňom? Veronika, určite to skopírujem a pošlem účtovníčke maďarskej firmy, ktorá im zásadne neprepláca nadčasy a na základe toho, že po kontrole z IP kde museli začať dávať zamestnancom stravné poukážky ( len od septembra 2008!) im prestala vyplácať prémiovú zložku, vraj keď majú nárok na stravné poukážky, nemajú nárok na nič okrem základnej mzdy. No prosím, a potom že nie je Slovák pre nich ""Buta "...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ondrejvla Pozri príspevok
Ahá, už som pochopila, takže ak on odpracuje včítane sobôt 23 dní v mesiaci za 01/2009 a 22 dní za 02/2009 má nárok na 2/12 preplatenia dovolenky, áno?
Takže mám pravdu, ak tvrdím, že ak pracuje v sobotu, je pre neho pracovným dňom? Veronika, určite to skopírujem a pošlem účtovníčke maďarskej firmy, ktorá im zásadne neprepláca nadčasy a na základe toho, že po kontrole z IP kde museli začať dávať zamestnancom stravné poukážky ( len od septembra 2008!) im prestala vyplácať prémiovú zložku, vraj keď majú nárok na stravné poukážky, nemajú nárok na nič okrem základnej mzdy. No prosím, a potom že nie je Slovák pre nich ""Buta "...
Vlastička a ako má v pracovnej zmluve stanovený fond pracovného času ? Rozvrhnutie na 5 alebo 6 dní v týždni ? Je to firma podnikajúca na Slovensku /nemám s tým skúsenosti ale myslím si, že by sa na ňu mal vzťahovať slovenský Zákonník práce / alebo syn pracuje v Maďarsku ? Prémie sú nenárokovateľnou zložkou, s tým nenarobí nič. Treba aspoň trvať na tom, aby jeho práca bola zaradená do zodpovedajúceho stupňa náročnosti podľa prílohy k ZP. Ešte - má základnú mzdu hodinovú alebo mesačnú ?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Vlastička a ako má v pracovnej zmluve stanovený fond pracovného času ? Rozvrhnutie na 5 alebo 6 dní v týždni ? Je to firma podnikajúca na Slovensku /nemám s tým skúsenosti ale myslím si, že by sa na ňu mal vzťahovať slovenský Zákonník práce / alebo syn pracuje v Maďarsku ? Prémie sú nenárokovateľnou zložkou, s tým nenarobí nič. Treba aspoň trvať na tom, aby jeho práca bola zaradená do zodpovedajúceho stupňa náročnosti podľa prílohy k ZP.
V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.

<o:p></o:p>
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Ja by som jej započítala len dobu evidencie na úrade práce + dobu pracovného pomeru , s odvoláním na odst. 7, nakoľko štúdium bolo ukončené počas trvania pracovného pomeru.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
...jasné, že keď sa obdobia prekrývajú, tak len raz..
Ale tiež si myslíš, že tá doba PNky sa nezapočíta vôbec (PNka začala počas školy - preto bolo to prerušenie a trvala rok - 1,5 mesiaca sa prekrývala so štúdiom)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ondrejvla Pozri príspevok
V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.

<o:p></o:p>
Ak tú dovolenku nebude čerpať, tak ju musia pri ukončení pp preplatiť!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ondrejvla Pozri príspevok
V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.

<?xml:namespace prefix = o /><o:p></o:p>
Vlasti, ešte doplnenie. Ak by mu mzdárka neuznala tie soboty a má mesačnú mzdu, sviatok sa takisto považuje za odpracovanú dobu, teda spolu bude mať 42 dní a rovnako bude mať nárok na 2/12 ročného nároku.
Kým sa zamestnanci nebudú brániť a argumentovať platným Zákonníkom práce, niektorí zamestnávatelia - nielen maďarskí - si s nimi budú robiť čo chcú. Aj keď "udanie" na IP považujem za posledné riešenie, na niektorých zamestnávateľov iné neplatí.
Príjemný víkend aj tebe.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
...jasné, že keď sa obdobia prekrývajú, tak len raz..
Ale tiež si myslíš, že tá doba PNky sa nezapočíta vôbec (PNka začala počas školy - preto bolo to prerušenie a trvala rok - 1,5 mesiaca sa prekrývala so štúdiom)
Ak nebola dobrovolne nemocensky poistená a nemala nárok na nemocenské - aj keď to priamo zo ZP nevyplýva, ja by som ju do doby trvania PP pre učely dovolenky nezapočítala. Aký bol dôvod vystavenia PN-ky ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Ak nebola dobrovolne nemocensky poistená a nemala nárok na nemocenské - aj keď to priamo zo ZP nevyplýva, ja by som ju do doby trvania PP pre učely dovolenky nezapočítala. Aký bol dôvod vystavenia PN-ky ?
Nemocenské bolo riadne platené zo SP (DNP) .. PNka začala hospitalizáciou
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Nemocenské bolo riadne platené zo SP (DNP) .. PNka začala hospitalizáciou
Katy, pozerala som ešte raz § 103, bohužial, nenašla som tam nič, na základe čoho by sa doba nemocenského pri prerušenom štúdiu mohla započítať do trvania zamestnania pre účely nároku na dovolenku.
Keďže štúdium bolo ukončené počas trvania zamestnania, tak z obdobia štúdia nezapočítaš nič.
Skús však ešte napísať do časopisu Národné poistenie, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa: Bývajú tam aj dotazy a odpovede týkajúce sa nároku na dovolenku. Do konca roka už odpoveď nestihneš...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Katy, pozerala som ešte raz § 103, bohužial, nenašla som tam nič, na základe čoho by sa doba nemocenského pri prerušenom štúdiu mohla započítať do trvania zamestnania pre účely nároku na dovolenku.
Keďže štúdium bolo ukončené počas trvania zamestnania, tak z obdobia štúdia nezapočítaš nič.
Skús však ešte napísať do časopisu Národné poistenie, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa: Bývajú tam aj dotazy a odpovede týkajúce sa nároku na dovolenku. Do konca roka už odpoveď nestihneš...
.. ďakujem - a aj za typ. S tým obdobím štúdia (keďže bolo riadne ukončené) ... to by sa malo počítať ...
odložíme na budúci rok a dúfam, že aj dajako vyriešime
0 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

Zapocitava sa na ucely vyssej vymery dovolenky aj evidencia na urade prace,ked clovek nepoberal podporu v nezamestnanosti?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

0500429 Pozri príspevok
Zapocitava sa na ucely vyssej vymery dovolenky aj evidencia na urade prace,ked clovek nepoberal podporu v nezamestnanosti?
áno, poberanie podpory nie je pre tento účel dôležitý
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM
Prosíííím, neviete poradit???
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

lydinka Pozri príspevok
Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM
za november a december 2008 mohla max. odpracovat /aj so sviatkami/ 43 dni, teda v roku 2008 neodpracovala 60 dni, ma narok len na pomernu cast dovolenky za kazdych 21 odprac.dni, co mi vychadza na 2/12 rocneho naroku /3 alebo 4 dni podla naroku celkoveho 20 alebo 25 dni/

a dovolenku za rok 2007 mala vycerpat najneskor do konca roka 2008, inak jej prepadne.
Preplatit jej moze zamestnavatel len dni nad 20 dni, teda ak mala narok na 25 dni, tak 5 dni jej mozete preplatit. Zvysok strati. - k tomuto sa da najst dost na porade.....
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

lydinka Pozri príspevok
Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem
ale do odpracovanych dni sa rataju aj sviatky a dovolenky
/potom ich asi bolo viac/

a co sa tyka dovolenky ...v roku 2007 ju nemala sancu vycerpat, ale mohla ju vycerpat do konca roka 2008 .... ak to neurobila, ma narok na preplatenie 5 dni ...4 dni jej prepadnu ...
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ivka70 Pozri príspevok
ale do odpracovanych dni sa rataju aj sviatky a dovolenky
/potom ich asi bolo viac/

a co sa tyka dovolenky ...v roku 2007 ju nemala sancu vycerpat, ale mohla ju vycerpat do konca roka 2008 .... ak to neurobila, ma narok na preplatenie 5 dni ...4 dni jej prepadnu ...
Aha, ano čiže narok ma na 2/12 dovolenky, velmi pekne vam dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lydinka Pozri príspevok
Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem
do odpracovaných dní sa rátajú napr. aj dni, počas ktorých nepracovala, lebo nan vychádzal sviatok, (vid zákonník práce § 144 ods.3 písm.d) t.j. ráta sa jej aj 17.11.+24-26.12.08 t.j. má odpracovaných 43dní a nárok na 2/12-tiny celoroč.dovolenky.

Tú dovolenku za rok 2007 si ona ale mohla čerpať v období od 1.11. do 31.12.08.
Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou ivky, že jej môžete preplatiť max.5dní, na ostatnú dovolenku za rok 2007 stráca bohužial nárok. To by platilo aj v prípade, ak by bola PN až do napr. 31.12.08. Zákonník práce nepozná vynimku pri PN-ke, len pri MD a RD- vid Zákonník práce § 113 ods.2 + § 116 ods.3

Aha, odpoved už medzitým máš, tak som aspon podoplnala §
Naposledy upravil brčko : 03.01.09 at 20:38
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Velmi pekne dakujem, vobec som si nebola ista s tym preplatenim, ĎAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať