Zavrieť

Porady

Výpočet dovolenky

Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka
Usporiadat
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

brčko Pozri príspevok
do odpracovaných dní sa rátajú napr. aj dni, počas ktorých nepracovala, lebo nan vychádzal sviatok, (vid zákonník práce § 144 ods.3 písm.d) t.j. ráta sa jej aj 17.11.+24-26.12.08 t.j. má odpracovaných 43dní a nárok na 2/12-tiny celoroč.dovolenky.

Tú dovolenku za rok 2007 si ona ale mohla čerpať v období od 1.11. do 31.12.08.
Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou ivky, že jej môžete preplatiť max.5dní, na ostatnú dovolenku za rok 2007 stráca bohužial nárok. To by platilo aj v prípade, ak by bola PN až do napr. 31.12.08. Zákonník práce nepozná vynimku pri PN-ke, len pri MD a RD- vid Zákonník práce § 113 ods.2 + § 116 ods.3

Aha, odpoved už medzitým máš, tak som aspon podoplnala §
Prosím ešte k tej PN ja mám zamestnankyňu od 1.7.08 na PN ešte sa stále nevrátila v r. 2009. Tiež je tu problém s dovolenkou z r. 2007 kde jej zostalo 8 dní, podľa vyššie napísaného jej prepadajú, mala si ich vybrať ale ona išla na neplánovanú PN -operácia a ohrádza sa , že nevedela, že sa do konca r. 2008 nevráti. Čo s tou dovolenkou Z R. 2007??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

holubička1 Pozri príspevok
Prosím ešte k tej PN ja mám zamestnankyňu od 1.7.08 na PN ešte sa stále nevrátila v r. 2009. Tiež je tu problém s dovolenkou z r. 2007 kde jej zostalo 8 dní, podľa vyššie napísaného jej prepadajú, mala si ich vybrať ale ona išla na neplánovanú PN -operácia a ohrádza sa , že nevedela, že sa do konca r. 2008 nevráti. Čo s tou dovolenkou Z R. 2007??
Nevyčerpaná dovolenka z roku 2007 jej prepadne.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Reny Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
1. áno
2. nie, nezmení.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Reny Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
ošetrenie u lekára sa nepovažuje za výkon práce, aj tak mu vznikne nárok na 2/12 ročného nároku.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Ďakujem pekne za odpovede.R.
0 0
Megi3 Megi3

Megi3 je offline (nepripojený) Megi3

Dobrý deň, prosim Vás vedel by mi niekto poradiť na aký počet dní dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý nasúpil do PP počas mesiaca ? napr. 02.01., alebo 16.1. ? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Megi3 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosim Vás vedel by mi niekto poradiť na aký počet dní dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý nasúpil do PP počas mesiaca ? napr. 02.01., alebo 16.1. ? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Záleží, z akého nároku počítaš a trvanie PP.
Zákonník práce
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Zamestnanec pracoval od 01.01.2008 do 14.01.2008. dna 15.01.2008 utrpel pracovný úraz, PN trvala do konca r.2008 má nárok na dovolenku za r.2008, podľa mňa nemá ale nie som si istá keď to bol pracovný úraz.Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dada 1 Pozri príspevok
Zamestnanec pracoval od 01.01.2008 do 14.01.2008. dna 15.01.2008 utrpel pracovný úraz, PN trvala do konca r.2008 má nárok na dovolenku za r.2008, podľa mňa nemá ale nie som si istá keď to bol pracovný úraz.Ďakujem
Dôležité je vedieť, či to bol pracovný úraz, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ alebo nie. Lebo v ZP je ustanovenie, podľa ktorého ak za pracovný úraz zodpovedá zamestnávateľ, tak čas PN sa považuje ako odpracovaný a tým vzniká nárok na dovolenku (§144 ods. 4):

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
0 0
MGiti MGiti

MGiti je offline (nepripojený) MGiti

Mám 55 rokov.
Poraďáci prosím poraďte mi.
V roku 2007 som mala pracovníčku ktorá dňa 2.6.2007 nastúpila na MD do 14.12.2007. Od 15.12.2007 do 17.7.2008 bola na RD a od 18.7.2008 prerušila RD a znovu nastúpila na MD, ktorá jej bude trvať teraz do 29.1.2009, potom ide zasa na RD. Jedná sa mi o jej dovolenku. Z roku 2007 jej ostalo 8 dní nevyčerpanej dovolenky, teraz mám urobiť rezervu na starú dovolenku za rok 2008. A neviem ako mám pri tejto našej pracovníčke postupovať.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den poradáci!!
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc.
Dovolenka do 33 rokov má nárok zamestnanec na 20 dní a po prekročení
má nárok na 25 dní???
Čiže ked bude mať zamestnanec 34 rokov tak už má nárok na 25 dní je to správne??
Vďaka pekne Silvia
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den poradáci!!
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc.
Dovolenka do 33 rokov má nárok zamestnanec na 20 dní a po prekročení
má nárok na 25 dní???
Čiže ked bude mať zamestnanec 34 rokov tak už má nárok na 25 dní je to správne??
Vďaka pekne Silvia
Áno, ale len za predpokladu, že v roku, v ktorom dovŕši 33 rokov bude mať odpracovaných 15 rokov. Do tejto doby sa počíta aj napr. materská dovolenka, štúdium na VŠ, vojenská služba a pod.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

veronikasad Pozri príspevok
ošetrenie u lekára sa nepovažuje za výkon práce, aj tak mu vznikne nárok na 2/12 ročného nároku.
Podľa ZP § 144 odst. 4 sa na účely dovolenky posudzuje čas zameškaný pre osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 odst.2 ako výkon práce ( ide o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca - najviac 7 dní v roku.
Na základe uvedeného mi vychádza, že sa to posudzuje ako výkon práce. ide o to, že v zadaní svojej otázky som sa zmýlila, v januári je možné odpracovať 22 dní ( 18 dní odprac.+ 2 dni sviatok + 1 deň dovolenky + 1 deň ošetrenie u lekára)
Čiže je to dosť na hrane. spolu je to za 1/2009 a 2/2009 buď 42 dní, to je nárok na 2/12 dovolenky, alebo potom keď sa ošetrenie u lekára nepovažuje za výkon práce, tak len 1/12 dovolenky.
Vie niekto poradiť?
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

mame viacsmennu prevadzku, zamestnanci pracuju 12 hod,
kratky - dlhy tyzden v mesiaci im vyjde odpracovanych hodin normalne ako pri 8 hod prac. dobe, pripada im aj dovolenka 20 dni? tym padom keby sme to preratavali na hodiny vyslo by im 240 hodin dovolenky,ale to sa nepreratava na hodiny nie? lebo tak mi znamy povedal ze oni kratia dovolenku, tak nas uplne poplietol kedze my davame 20 dni, aj program nam to pri viacsmennej prevadzke tak hádze, tak mame to spravne?
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

nikto mi neporadi?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

profi Pozri príspevok
mame viacsmennu prevadzku, zamestnanci pracuju 12 hod,
kratky - dlhy tyzden v mesiaci im vyjde odpracovanych hodin normalne ako pri 8 hod prac. dobe, pripada im aj dovolenka 20 dni? tym padom keby sme to preratavali na hodiny vyslo by im 240 hodin dovolenky,ale to sa nepreratava na hodiny nie? lebo tak mi znamy povedal ze oni kratia dovolenku, tak nas uplne poplietol kedze my davame 20 dni, aj program nam to pri viacsmennej prevadzke tak hádze, tak mame to spravne?
nárok na dovolenku je: 20x8:12= 13,5 dňa
25x8:12= 16,5 dňa
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

takze 20 je zle? mysleli sme ze ked nam tak hadze program tak je to tam spravne nastavene
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

profi Pozri príspevok
takze 20 je zle? mysleli sme ze ked nam tak hadze program tak je to tam spravne nastavene
musíš to opraviť, aj ja to tak robím, aj mne program hádže normálne nároky, ale ja to vždy na začiatku roku opravujem.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

aha no super,zamestnanci sa budu tesit a my pri korekciach tiez
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať