Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Dakujem vam obom: aj Silvinke aj Janke za pomoc ... nielen ja to ocenujem, urcite je to pohodlnejsie, ked sa to da stiahnut do pocitaca a citat aj neskor ...

to all: a ocenim aj to, ze ked s niecim v mojom sposobe vysvetlovania uctovnictva nesuhlasite, alebo mate pocit, ze nieco je nespravne, tak mi to prosim kludne napiste (najprv do ss?) skorigujeme to pripadne potom aj verejne tu v tejto teme ....a v podvecer budeme pokracovat tym aktivovanim prepadla tusim ma muza, musim to teda vyuzit, kym zas nezdrhne niekam prec
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, je to fantastasticky spracované. Tak to si zaslúži pekný, maľovaný.

Nenašla by si si čas a neotvorila kurz na takéto spracovanie textov? Napr. tu
http://www.porada.sk/f85-word-excel-...t-outlook.html
V akom programe, prosím, si to robila?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
neviem osobne..v ktorom programe to presne robila Janka...
ale na nete existuje viac programov na vytváranie týchto helpov napr.
Abee CHM eBook Creator
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Marína
Janka, je to fantastasticky spracované. Tak to si zaslúži pekný, maľovaný.

je to špica na prezeranie v počítači, že? Ale zase .pdf a .doc sú výborné na vytlačenie, takže nestrácajú zmysel. Veľmi sa teším, že tu máme také šikovné kočeny
--------------
ešte by som chcela upozorniť: v predchadzajúcich príspevkoch som omylom uviedla nesprávne číslo účtu na mzdové prostriedky (551-ach bože) :p namiesto správneho čísla 521. Ak si niekto včera, alebo dnes stiahol do svojho počítača niektorý zo súborov v príspevku č. 301, prosím prekontrolujte si, či už máte opravenú verziu so správnym číslom účtu.
ďakujem
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Takže – ideme na to, ale ešte predtým si musíme pospomínať na niektoré vetičky, zásady o ktorých sme si rozprávali vyššie.

Najprv si pripomenieme to, že tona uhlia má u nás v pivnici vyššiu hodnotu, ako tona uhlia na halde niekde pri Ostrave ...Ďalej dôležitá veta bola, ktorú som vtĺkala do hlavy môjmu šéfovi: všetky tržby a výkony podliehajú dani z príjmu ale – môžeme si zo základu dane odpočítať náklady, ktoré sme (vecne a časovo príslušne) vynaložili na dosiahnutie tých tržieb a výkonov ...A ešte je dôležité to, že na konci roka má súvaha poskytovať reálny a pravdivý obraz o majetku spoločnosti ...

Ešte si spomenieme aj na to, že keď sme účtovali o mzdách pracovníkov, tak sme účtovali iba na pasívnych účtoch a až úhradu čistej mzdy (a prípadne vyplácanej zálohy na mzdu tiež) sme účtovali aj na účte aktív, ale mínusom – teda aktíva sa nám znižovali ...
A ešte dôležitá poznámka: rozprávame sa o účtovaní, v ktorom používame spôsob vedenia skladu A-čkom, ok?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

A privoláme si Aňočku.

Predstavme si, že by si chcela na dvore svojho sídla firmy postaviť napríklad prístrešok na kuka-nádoby na odpad vznikajúci pri podnikaní. Nikto nepochybuje, že náklady s tým spojené sú vynaložené v súvislosti s podnikaním, čo je základný predpoklad, aby to boli náklady z hľadiska dane z príjmu uznateľné . Je to maličká stavbička, zhotovenie nebude trvať dlhšie ako týždeň a navyše, Aňočka má aj k dispozícii vlastných pracovníkov v údržbárskej čate.

Pozisťuje si ceny stavebného materiálu, nakúpi tehly a ostatný potrebný materiál ... jeden pracovník, pretože má na to kvalifikáciu vypracuje projektík a kalkuláciu pri ktorej sa zistilo, že celý prístrešok (materiál a mzdy) bude stáť približne 35 tis. korún a tak môže údržbárska čata nastúpiť a prístrešok postaviť. Nákup materiálu máme zaúčtovaný na účte 042, lebo už vieme že hodnota prekročí hranicu na odpisovanie a mzdy máme účtované priamo v nákladoch ... Ale ! ... tvrdila som šéfovi, že uplatniť si môžeme všetky náklady vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov... čo teda s tými mzdami?

Veď tento prístrešok sa nám nikde v príjmoch neprejavil. Povedali sme si, že súvaha na konci obdobia má zobrazovať verne a pravdivo stav majetku firmy ... Ale – ten prístrešok sa nám v majetku zatiaľ prejavil iba ako materiál na účte 042 ale, ten materiál má podstatne nižšiu hodnotu ako bude mať celý prístrešok ... mzdy sme účtovali iba na účtoch pasív ... takže čo? ...:p Zásady sú platné, treba ich dodržať, to vieme a aj chceme... ako to teda zaúčtovať?
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Skúsme zvážiť nasledovnú situáciu:

Aňočkina firma by taký prístrešok zhotovila pre podnikateľa, ktorý má sídlo vo vedľajšom dvore. Náklady by boli uplatnené na účte ziskov a strát a – po vystavení faktúry za stavebnú činnosť – by sa prejavili aj v aktívach najprv ako pohľadávka a potom ako peniaze na účte. To už vieme, že sú to aktívne účty. Čo teda urobíme aby vynaložené náklady (materiál a mzdy) daňová kontrola nevyhodila ako neuznateľné?

Musel to byť výborný účtovník, ktorý prišiel na to, že vynaložené náklady sa musia dostať do aktív a teda musia sa aktivovať. A vymyslel na to skupinu účtov v triede 6 - .... konkrétne skupinu 62x. Mne sa to takto zdá super logické

Je to podobná situácia, ako keby sa prístrešok predával inej firme, lenže ... nie aj so ziskom, ale iba na úrovni vnútropodnikových nákladov (aby sa zbytočne nezdaňoval nerealizovaný zisk) a -
nie v skupine 60x ako fakturujeme odberateľom, ale na účte 624 Aktivácia dlhodobého hmotného majetku ... a protiúčet v aktívach nebude v skupine 31x .... ale – podľa charakteru tých vnútropodnikových služieb – v prípade prístrešku na účte 042, lebo touto činnosťou Aňočka získala dlhodobý hmotný majetok.

Všetky zásady sú takto dodržané: odpisy (obsahujú vlastne všetok vynaložený materiál a všetky vyplatené mzdy) ... pôjdu do nákladov bez problémov, lebo obstaranie majetku máme zachytené aj v triede 6 ... a na konci obdobia budeme mať verne a pravdivo zobrazený majetok firmy.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Kresliť si spolu teraz nebudeme, nezmestil by sa nám sem taký veľký obrázok, aký by sme potrebovali ... skúste si sami vziať hárok papiera, nakresliť veľkú šibeničku (téčko) ako súvahu, do nej účty aktív a pasív, pričom nezabudnite na fraktálovitosť súvahy a jeden účet v pasívach si rezervujte na účet ziskov a strát. Potom skúste tento príklad zachytiť na tých účtoch. ... Všimnite si prosím, ako sa mzdy najprv objavia v nákladoch a potom sa príslušná čiastka objaví aj na D strane účtu 624 a MD 042 ... čím sa vyplatené mzdy viažu na konkrétne výkony a stanú sa uznateľnými.

Pre vlastnú potrebu podniku môžu pracovníci vykonávať všeličo, nielen stavať prístrešky. Môžu napríklad dopravovať nakúpený materiál (preto som spomínala to uhlie v Ostrave), môžu vyhotovovať software pre vlastnú potrebu firmy ... môžu prevažovať tovar a baliť ho po menších množstvách, spracovávať materiál ...

Ak ich prácu aktivujeme na konci mesiaca, zabezpečíme tým ešte jednu vec: vieme vypočítať pracovníkom produktivitu práce podľa jednoduchého vzorca (výkony vydelíme počtom pracovníkov). Keby sme nezachycovali ich výkony, tak by vyzerali ako darmožráči leniví, ktorí nemajú žiadnu produktivitu práce a ktorých vlastne platíme za nič ... a oni by vlastne za to ani nemohli, že sme ich výkony neaktivovali
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

V skupine 62x máme momentálne k dispozícii tieto účty:

621 – aktivácia materiálu a tovaru
622 – aktivácia vnútroorganizačných služieb
623 – aktivácia dlhodobého nehmotného majetku
624 – aktivácia dlhodobého hmotného majetku

Protiúčty v aktívach používame logicky podľa toho, na čo sa jednotlivé náklady, ktoré aktivujeme vynaložili. Napríklad vnútropodnikovú dopravu, ak si sami dovážame nakúpený materiál, účtujeme na účet 111 – obstaranie materiálu. Keď si sami dovážame tovar tak na 131 – obstaranie tovaru ... u Aňočkinho prístrešku sme použili účet 042 – obstaranie hmotného majetku ...

V našom príklade sa Aňočkina účtovníčka „vyhrala“ trošku s týmto účtovným prípadom (postavenie prístrešku) lebo to bola činnosť jednorazová, neopakovala sa viackrát. Ale vo firmách, kde sa vyskytujú pravidelne vnútropodnikové služby a činnosti - by asi bolo vhodné vypracovať si vzorový postup, prípadne aj tlačivá na jednoduché zaúčtovanie aktivácie. Podobne ako napr. účtujeme mzdy: podľa rekapitulácie zaúčtujeme každú jednotlivú položku tak, aby sme na nič nezabudli.

Ak máme vypracovaný postup účtovania aktivácie, plus stanovené vnútropodnikové ceny za jednotlivé výkony, potom môžeme prácu spojenú s aktiváciou vykonávať skoro automaticky a nemalo by sa nám stať, že na niečo zabudneme ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

viem, ze vysvetlenie aktivacie je zase velmi zjednodusene, ale ak sme pochopili system, lahko si ostatne potrebne veci dostudujeme z hociktorej "ozajstnej ucebnice uctovnictva" - ved - toto je fakt iba minikurz [IMG]images/smilies/biggrin.gif[/IMG]

takze caka nas nabuduce "zmena stavu zasob", potom este system fungovania a uctovanie depehacky ... + nejake jednoduche casove rozlisenie, rozdiely uctovnictva A-cka a B-cka .... a nakoniec uctovanie o dani z prijmov...
to by potom uz malo byt asi tak vsetko ... uvidime, ... pekny vecer vam teraz prajem [IMG]images/smilies/smile.gif[/IMG]

p.s.: ale aj tak sa tusim musim spytat ... dalo sa tej aktivacii rozumiet? .. tusim mi nejak chyba spatna vazba ... ohlaste sa prosim niekto, aby som vedela pripadne, ze nepisem uplne do vetra ...
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Hlinkovx
neviem osobne..v ktorom programe to presne robila Janka...
ale na nete existuje viac programov na vytváranie týchto helpov napr.
Abee CHM eBook Creator
vo WORKSHOP - len sa poskladajú html súbory
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Potrebujem asi od niekoho z citatelov vyjadrenie. Prosim,... je tu niekto, kto doteraz nevedel, ako sa uctuje aktivacia, precital si predchadzajuce prispevky a volaco sa mu objasnilo? ... spätnú väzbu mi treba asi teraz
Trosku budem preto tuto temu "posuvat" ... tak sa pripadne nehnevajte na mna
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Podľa mňa je to veľmi pekne logicky vysvetlené, čítam to a pomaly nedýcham, obdivujem ako to niekto vie logicky vysvetliť. Z celého podvojného účtovníctva sa mi doteraz najmenej logická zdala práve aktivácia a zmena stavu zásob /pravdupovediac, nikdy som sa s takým logickým a polopatistickým vysvetlením nestretla/. Takže celé si to teraz opakujem a hltám jedným dychom. Vyjadrujem obdiv ayya a "klobúk dole" pred Tvojimi pedagogickými schopnosťami !!!!!!
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Fidlo
.... Z celého podvojného účtovníctva sa mi doteraz najmenej logická zdala práve aktivácia a zmena stavu zásob ...
dakujem, presne nieco taketo som potrebovala teraz vediet ... aby sme mohli pokracovat so zmenou stavu vnutropodnikovych zasob...

u oboch tychto oblasti ide vlastne o to, aby sa z "vysledovky" nestratili vykony, ktore sa zatial (pocas vyrobneho procesu) objavuju iba vnutri spolocnosti - a teda - nefakturuju sa odberatelovi ...

lebo naklady na zhodnocovanie majetku (z materialu na polotovary, z polotovarov na hotove vyrobky) naskakuju priebezne v nakladoch a teda aby boli tie naklady uznatelne, treba ich "naviazat" na zodpovedajúce vykony a nejakym sposobom vykazat aj v triede 6 ...

niekedy sa zda ...napr. pri "spotrebe polotovarov" pri poslednych operaciach, ked sa z polotovaru stane hotovy vyrobok, ze sa zbytocne zvysuju obraty v nakladoch a aj vo vynosoch, lebo to fakt lieta po vysledovke pri kazdom zvyseni hodnoty tej "vnutropodnikovej zasoby" ...

ale to nevadi, lebo z vysledovky je najdolezitejsi rozdiel medzi nakladmi a vynosmi - teda: nie obraty na uctoch su dolezite ale zaklad dane je dolezity... a ten sa mnohonasobnymi obratmi nemeni, to vieme

ale - to opakovane uplatnovanie v nakladoch a zase vykazovanie vo vynosoch umoznuje v suvahe presne zachycovat to zhodnocovanie majetku, po kustickoch - tak ako sa pridanou pracou zhodnocuje vyrobok, hoci aj po kazdej operacii ... a to je vlastne dolezite: neskratit zisk a sucasne v aktivach na uctoch zasob vyjadrit co najpresnejsie vysku zasob

------------------
toto skusim este rozpisat pri tych zmenach stavu zasob... aby sa to dostalo aj do suhrnu, ktory tu vyrabaju ochotne poradacky ... alebo: iba to nejak trosku preformulujem a doplnim diakritiku ...
takze tento prispevok v tomto stave , prosim, povazujte za docasny ... ok?
Naposledy upravil ayya : 12.07.06 at 15:28
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

aha - este som zabudla - dakujem za pochvalu, ale to nepovazujem za pedagogicke schopnosti to je imho poucenie sa na vlastnej blbosti - lebo: co som sa nenaucila pohodlne v skole, to som potom musela s "otlakmi na mozgovych zavitoch" pochopit sama
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ayya
toto skusim este rozpisat pri tych zmenach stavu zasob... aby sa to dostalo aj do suhrnu, ktory tu vyrabaju ochotne poradacky ... alebo: iba to nejak trosku preformulujem a doplnim diakritiku ...
takze tento prispevok v tomto stave , prosim, povazujte za docasny ... ok?
tento príspevok som nezaradila do dokumentov
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dnes nepiseme nic nove - lebo je trinasteho :p

no jasne ved vravim! trinasteho je dnes

s kamaratkou si citame tuto temu a nasla som si zatial jednu zavaznu chybu v prispevku c. 98 ... (namiesto odberatela som tam uviedla v jednom pripade nespravne slovo dodavatel. uz som to opravila... bude to treba opravit aj v suhrnnych dokladoch, ale zatial este radsej nie, ... mozno najdem viac chyb, ktore sa musia opravit ...
vsetkych vas prosim, kto toto citate a na nieco narazite, prosim... napiste mi to, nech je to tu radsej bez chyb ... nerada by som niekoho namiesto vysvetlenia v niecom pomylila....
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
tak teraz komplet už aj s opraveným príspevkom
SŤAHOVAŤ CEZ PRÍSPEVOK 359
Naposledy upravil Hlinkovx : 22.02.07 at 09:00
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Posledná verzia:
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tak klobúk dole ayya. Asi by si mala nejak tie autorské práva uplatniť, lebo som presvedčený, že "Svokrina kuchyňa" onedlho sa objaví na školách ako učebnica, alebo to bude kolovať medzi študentami. Alebo učitelia to budú dávať ako povinnú literatúru k štúdiu účtovníctva na OA.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať