Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jess
Manual, tuším kukám do zrkadla ...presne to isté som aj ja a tiež používam OMEGu ...účtujem zatiaľ v pohode, tovar prijal, vydal DF110x, OF40x banka ...mzdy zatiaľ nie .... no uzávierky a DPH si viem odkontrolovať, ale ostatné ????
jess, my by sme spolu sedieť v lavici nemohli, nemali by sme od koho odpísať... Mzdy mám trošku natrénované, ale strašia ma pojmy napr. odložená daň, náklady a výnosy budúcich období ani zisk by som nevedel ešte rozdeliť /fyzicky áno/ a ďalšie tajuplné výzazy. Aspoň sa zdatní v PU na týchto riadkoch pobavia. Ešte že sú tu dobrí ľudia.
Pekný nedelný podvečer...
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Ayya , nemám slov, tá "svokrina kuchyňa " je perfektná, mala by s v nej pokračovať, / čo sa aj chystáš/ . Nádherne vysvetlené.
Držím palčeky!!!
Bolo by fajn ju dať do jednej kopy.
Naposledy upravil porfin : 24.04.05 at 16:26
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Všetkým vám, ktorým sa táto svokrina kuchyňa páči, a dali ste mi to najavo veľmi pekne ďakujem. Prečítala som si všetky vaše príspevky a prepáčte mi, že vás nebudem po jednej menovať. Teším sa, ako reagujete. Skôr som mala obavu, aby sa nektorí účtovníci neurazili, že čo to tu vypisujem
Aj toto je pre všetkých, ale spomeniem aj meno:
Bea: samozreeeejme - veď preto sem píšem, aby sa to použilo - inak by moje písanie nemalo zmysel. Aj tak mám stále mám pocit, že zatiaľ iba splácam moje dlhy tejto porade
A vieš, že sa vášmu synovi ani veľmi nedivím, že sa mu "veľmi nechce" ? Veď sa iste musí učiť aj o veciach, ktoré v živote nevidel a ani tak skoro (kým nedokončí školu) neuvidí. Síce v niektorých účtovníckych rodinách sa občas v obývačke povaľujú skladové karty, haldy faktúr, zaraďovacie protokoly alebo interné doklady, ale to zase k tým papierom radšej deti nepustíme. Pomôž mu s tými základmi, prosím. Možno sa sa cíti podobne ako voľakedy ja. Alebo dnes by som sa tak cítila, keby som musela odpovedať napr. na tému "ako funguje harddisk v mojom počítači" - tiež som ho vlastne poriadne ešte nevidela, ale zastrájam sa, že keď budeme najbližšie vyraďovať nejaký počítač, tak do toho harddisku kuknem !

Mne s účtovníctvom najviac pomohla moja bývalá šéfka, dnes moja priateľka, ktorá mi "podstrčila" knihu o účtovníctve, kde boli tie 4 základné operácie veľmi zrozumiteľne vysvetlené. Samozrejme serióznym spôsobom, nie takto šaškovsky ako ja o tom píšem. Možno pre vášho syna by bol zrozumiteľnejší nejaký príklad (čo ja viem?) z prostredia F1 a nie o svokre Môžeš ho ale potešiť tým, že keď sa raz cez to "prehryzie" tak to potom už nikdy nezabudne. To mu kľudne povedz, prosím.

A ešte kúsok aj pre ostatných: Podľa mňa sú tieto informácie (vedomosti) takého istého typu ako napríklad: "mlieko je biele". Raz sa nám to uloží v hlave a už je to navždy. Často s mliekom prichádzame do styku a nepotrebujeme si tíško (a už vôbec nie nahlas) zakaždým povedať: "aha, biela tekutina menom mlieko". A aj keby sme nejakou náhodou mlieko nevideli desať rokov, nikdy nebudeme v hlave pátrať: "akúže to má farbu?" Jednoducho a automaticky biela. AAAaaaaaale by sme spozorneli, keby zrazu bolo bledomodré . Vlastne (podľa mňa) o tom je účtovnícka robota: Keď je všetko, ako má byť, tak je to väčšinou automatika, občas aj (až) únavná. Spozornieme vtedy, keď sa niečo odlišuje od normálu.
Dobrú noc prajem
Naposledy upravil ayya : 25.04.05 at 00:11
1 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

gratulujem ku krasnemu vykladu, este som nikoho tak "nepočula" precítiť učto, každy, vratane mna, ho zatial bral ako nevyhnutne zlo. Ty pises basen.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Manual
jess, my by sme spolu sedieť v lavici nemohli, nemali by sme od koho odpísať... Mzdy mám trošku natrénované, ale strašia ma pojmy napr. odložená daň, náklady a výnosy budúcich období ani zisk by som nevedel ešte rozdeliť /fyzicky áno/ a ďalšie tajuplné výzazy. Aspoň sa zdatní v PU na týchto riadkoch pobavia. Ešte že sú tu dobrí ľudia.
Pekný nedelný podvečer...
nebooooooooj, nikto sa škodoradostne nebude smiať, a vieš čo? hoci som to tak neplánovala, "na želanie" napíšem niečo o časovom rozlišovaní * nákladov. Aj tak sa to vlastne hodí ako úvod k ďalšej téme. Ale musím si to trošku pripraviť.
Držte sa zatiaľ.

*schválne píšem o rozlišovaní, nie rozlíšení ... lebo "časovo rozlišujeme" v účtovnícte všeličo, hoci nie vždy pri tých operáciách ten výraz používame
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ayya, prosím Ťa, priprav si niečo pre nás aj o opravných položkách a tvorení rezerv ???!!! ..... vrelá vďaka za tvoj prístup a čas
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

jess
ayya, prosím Ťa, priprav si niečo pre nás aj o opravných položkách a tvorení rezerv ???!!! ..... vrelá vďaka za tvoj prístup a čas
uvidíme, či to bude treba, kým prideme na koniec toho, čo som si asi predstavovala, že tu prebehneme, ok? Potom sa ťa na to spýtam, lebo podľa mňa už to nebude nutné. Teda: dúfam, že sa nepreceňujem v schopnosti vyložiť tie základy účta, ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať. A vidím, že je tu na porade je veľa poradcov, ktorí sú podstatne, podstatne zdatnejší ako ja. Ľavou rukou odpovedajú a pritom sa ešte aj vyjadrujú patrične odborne. Fakt na nich pozerám s úctou. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

ayya, ale ten Tvoj "kuchynský" jazyk je predsa len o kúštik zrozumiteľnejší.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ayya
.. ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať.. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka ..
Myslím, že "jednoduchým jazykom" vie podať výklad len ten, kto naozaj danú problematiku chápe. Oveľa ťažšie ako používať naučené odborné frázy a knižné definície je podať veci tak, aby ich pochopil aj bežný človek. Tebe sa to naozaj podarilo, určite budem link na túto tému odporúčať každému, kto si chce oprášiť základy PÚ alebo začať v ňom účtovať.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

andrej_rv
Myslím, že "jednoduchým jazykom" vie podať výklad len ten, kto naozaj danú problematiku chápe. Oveľa ťažšie ako používať naučené odborné frázy a knižné definície je podať veci tak, aby ich pochopil aj bežný človek. Tebe sa to naozaj podarilo, určite budem link na túto tému odporúčať každému, kto si chce oprášiť základy PÚ alebo začať v ňom účtovať.
Ďakujem, a vrátim ti lichôtku Práve som s malilinkou dobrosrdečnou závisťou porovnávala, ako si odpovedal Ty na otázku od Vevey o dépéhačke s mojou "odpoveďou"
------------------
Zuzka, aj Tebe samozrejme
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ayya
Ďakujem, a vrátim ti lichôtku Práve som s malilinkou dobrosrdečnou závisťou porovnávala, ako si odpovedal Ty na otázku od Vevey o dépéhačke s mojou "odpoveďou".
Ďakujem, ale myslím si, že na tejto stránke je dôležité nie to, ako to niekto povie, ale to, či tomu záujemcovia o odpoveď porozumejú tak, že to vedia potom aj využiť pre svoje potreby. Toto nie je akademické fórum, kde má človek prezentovať svoje "vedomosti". Ja PORADU beriem ako miesto, kde má pomôcť ten, kto v určitej oblasti možno poradiť vie, a miesto, kde ten, čo radu potrebuje, niečo použiteľné aj nájde. A z tohoto pohľadu môžeš byť úplne v pohode. Dúfam, že Ti "kuchynský" jazyk vydrží aj do ďalších príspevkov .
0 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

Ayya-ka skláňam sa pred tvojou schopnosťou podať tieto nezáživné účtovnícke "veci" takou zábavnou formou ako si to urobila ty. Bol zážitok čítať všetky tie pokračovania (aj keď som si pomyslela pri otváraní tohto priečinka, no čo tu chceš robiť-čo ťa tu už môže zaujať, čo tu už môžeš "odkukať"?) a ako veľmi som sa zmýlila... Ayya-ka ďakujem za tvoj čas a teším sa na pokračovanie "tvojich rezerv a časového rozlišovania"....
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ayya
uvidíme, či to bude treba, kým prideme na koniec toho, čo som si asi predstavovala, že tu prebehneme, ok? Potom sa ťa na to spýtam, lebo podľa mňa už to nebude nutné. Teda: dúfam, že sa nepreceňujem v schopnosti vyložiť tie základy účta, ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať. A vidím, že je tu na porade je veľa poradcov, ktorí sú podstatne, podstatne zdatnejší ako ja. Ľavou rukou odpovedajú a pritom sa ešte aj vyjadrujú patrične odborne. Fakt na nich pozerám s úctou. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka
aj ja potrebujem ten "kuchynský jazyk"
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Ayya je to super!!!
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Narazila som na menší problémik. Vlastne viac ...

Moji vrstovníci si možno budú pamätať výraz: „barčákovo kolečko“. Nie koliesko, ale naozaj sme tomu hovorili kolečko. Pre ostatných krátko popíšem. V dávnych dobách bol svojho času ministrom zahraničného obchodu pán, (či sudruh?) Barčák. Za jeho panovania tie organizácie, ktoré chceli podnikať v zahraničí museli absolvovať náročný proces povoľovania a schvaľovania. K tomu povoleniu bolo treba tuším 27 rôznych iných potvrdení a povolení a - pečiatok Ten proces bol navyše tak komplikovaný, že nebolo jednoduché ho úspešne absolvovať do konca. Veľa organizácií to vzdalo pri nejakej šestnástej pečiatke. Málo bolo takých podnikov, ktoré to vydržali až po tú poslednú. Totiž: aby ste dostali siedmu pečiatku, tak ste k tomu potrebovali dvanástu, k dvanástej ste potrebovali dvadsiatu prvú a tak podobne
A niečo podobné sa mi teraz prihodilo pri písaní sľúbenej témy o časovom "rozlišovaní". Pri písaní o jednej veci mi „vybehla“ potreba použiť výraz, o ktorom som ešte nepísala. Hmmm... teraz vás prosím o trpezlivosť, keď budeme musieť občas hovoriť o „dvanástej pečiatke“ a ešte nebudeme mať úplne vybavenú siedmu. Bola by som rada, aby vás to neznechutilo, budem sa snažiť aby sme tých „barčákových kolečiek“ mali čo najmenej a aby sa nám to na koniec spojilo do jedného úhľadného bezproblémového okruhu.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Druhý problémik: rada by som pri písaní občas použila slovíčko „vždy“ alebo „všetky“ .Ale – až doteraz som si neuvedomovala, že takmer ku všetkým slovám „vždy“ by sa malo povedať aj nejaké to „takmer“.
Tu je príklad:
Všetky príjmy v jednoduchom účtovníctve podliehajú dani (takmer všetky, lebo napríklad úver alebo vklad podnikateľa nepodliehajú).

Keby som jednoducho napísala vetu: Všetky príjmy v jednoduchom účtovníctve podliehajú dani, právom by ste mohli namietnuť, že nie všetky a vytváralo by nám to ďalšie zbytočné „barčákove kolečká“, čím by sa tento minikurz zmenil na maxikurz a to nechcete ani vy, ani ja

Preto, keď si všimnete občas zo začiatku takého nepresnosti, prosím, ak to nebude úplne zásadná vec, tvárte sa, ako keby ste si ich nevšimli. Neskôr sa k nim dostaneme. Na niektoré vás upozorním, niektoré vám budú jasné automaticky. Tým samozrejme nevylučujem kritiku z vašej strany, ak sa mi "podarí" nejaká totálna blbosť. Prosím, vtedy už aj píšte, už aj! :p ok?

A tretí problémik: zmizli nám obrázky, zato viac je textu. Dúfam, že budete mať trpezlivosť.

Uff !
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Najprv by sme si mali rozlíšiť (tentokrát nie časovo, ale obsahovo) :-) niektoré pojmy: príjmy, výnosy, tržby ... na strane jednej a výdaje, náklady na strane druhej. V praxi sa občas tieto pojmy používajú všelijako „krížom“, ale z kontextu je obyčajne zrejmé o čo ide. Teraz ale potrebujeme presnejšie vedieť rozoznať jednotlivé výrazy. Máme tu tri dvojice výrazov. V prvom kole nám pomôže slovenčina:

Príjmy sú penažné prostriedky, ktoré prijmem, v rámci podnikateľskej činnosti - naozaj prijmem do kasy, do banky a výdaje sú tie peňažné prostriedky, ktoré pri tej činnosti vydám z kasy, z banky

Výnosy sú tie prostriedky vo finančnom vyjadrení, ktoré mi ekonomická činnosť vynesie... a náklady sú tie prostriedky vo finančnom vyjadrení, ktoré vynaložím na činnosť a tým si tie výnosy zabezpečím

Tržby sú to, čo vo finančnom vyjadrení pri predaji (tovaru, služieb) utŕžim ...
a zatiaľ nám stačí pamätať si, že sú súčasťou výnosov.
Naposledy upravil ayya : 27.04.05 at 22:40
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Je nutné tieto kategórie rozoznávať, lebo by sme si nedokázali vysvetliť ani to sľúbené časové rozlišovanie. Niektoré príklady:

Predám tovar, je to moja tržba, (aj časť výnosov) ale súčasťou príjmov sa stane, až keď mi zaplatia ...
Keby mi nezaplatili načas, môžem ich úrokovať – to by bol tiež môj výnos, a zase: súčasťou príjmov by sa stal, až keď by mi úroky nabehli na účet.
Niekto mi poskytne zálohu na tovar – je to môj príjem, ale.... (ach jo, JÚ kontra PÚ)
V jednom prípade podlieha dani, v druhom nie ...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Radšej takto skúsime:

Môj šéf – voľakedy ako OSZČ, sa ma často pýtal: "Budem z tohto platiť dane?" Ja som mu vždy (takmer vždy) odpovedala:
"Áááánoo, štát by bol najradšej, keby si zo všetkých prímov (a to až do poslednej koruny) platil dane. Ale (tu kúsok irónie nezaškodí) ten istý štát ti láskavo dovolí, aby si si z príjmov odpočítal výdaje, ktoré s tým podnikateľským príjmom súvisia, ale (!) iba keď slúžia na: 1. dosiahnutie, + 2. zabezpečenie + 3. udržanie príjmov. Teda: dovolí ti odpočítať tie výdaje, ktoré vecne súvisia s tvojimi príjmami.
Je ti jasné, že keby si si zaplatil z podnikateľského účtu dovolenku na Jadrane, aj keď je to naozaj tvoj výdaj, to by ti štát neuznal, lebo taký výdaj vecne nesúvisí s dosahovaním tvojich príjmov. Zbytočne by si sa odvolával na regeneráciu pracovných síl, tá zmienená láskavosť od štátu má svoje hranice. Ale opačne (aby ťa štát úplne neznechutil v podnikaní), keď si napríklad vybavíš z banky úver, ktorý potom aj tak musíš splatiť, ten úver si nemusíš pripočítať k základu dane. "

Tu som sa snažila upozorniť na toto:
Základom pre výpočet dane v jednoduchom účtovníctve je rozdiel medzi príjmami a výdajmi, ktoré vecne súvisia s podnikaním. Úver síce s podnikaním súvisí, je to príjem, ale nie je to zdaniteľný príjem (podobne - vklad podnikateľa nie je zdaniteľný príjem).
Naposledy upravil ayya : 27.04.05 at 19:26
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Tu je hlavný rozdiel medzi JÚ a PÚ. Pri podvojnom účtovaní musí všetko nielen vecne ale aj časovo súvisieť. Výdavky sa stanú „nákladmi“ v tom roku, v ktorom sa realizujú súvisiace výnosy. A opačne: príjmy, ktoré aj vecne aj časovo súvisia s konkrétnym zdaniteľným obdobím sa stávajú „výnosmi“ bežného obdobia. Nie je to oficiálna definícia, ale pomôže nám to.

Môžeme povedať, že základom pre výpočet dane v podvojnom účtovníctve je rozdiel medzi výnosmi a nákladmi zdaniteľného obdobia. V PÚ teda musia náklady, aby nám ich štát uznal, súvisieť aj vecne aj časovo.

V jednoduchom účtovníctve to takto časovo súvisieť nemusí. Napr. je jedno, či si podnikateľ tovar zakúpi tento rok, minulý rok, alebo nabudúci. Nákup tovaru na predaj (ale aj iný typ výdajov) je uznateľný výdaj v tom roku, v ktorom ho podnikateľ zaplatil, teda vydal za tovar finančné prostriedky. Vtedy mu štát dovolí si ho odpočítať – teda: znížiť základ dane. Aj v JÚ sa niektoré výdavky "časovo rozlišujú", (leasing, odpisy) ale nie je ich až tak veľa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať