Zavrieť

Porady

vyučtovanie tepla pre znevýhodnené byty

Hlavná kontrolórka mesta mi napísala, že nemám nárok na 20% zľavu, o ktorú som požiadala, pretože to neodsúhlasila nadpolovičná vätšiná vlastníkov.
Môj byt je nachladnajší na bytovke. Spoluvlastnici bytového domu nesúhlasia zo zateplaním, vraj si to mám urobiť na vlastné náklady. Prosím poraďte mi, čo mám robiť?
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nunenko Pozri príspevok
Nemám problém, len sito si myslí že :
Reagoval som na tvoj príspevok č.19.
A ako vieš, čo si myslí sito?
Či sa rozpočítavajú náklady alebo teplo, robí sa to na základe nejakého pomeru. Môžeš argumentovať, či je ten pomer "správny" alebo nie. Ale rozpočítavať sa bude na základe dohody, alebo ak takáto dohoda neexistuje, tak podľa platných predpisov. Vôbec nie je podstatné, čo ten "dielik" znamená, pokiaľ sa predpisy nezmenia.

Náklad (€)=cena*teplo(kWh)
Teda ak je konštantná cena, tak sa menia rovnako obidve veličiny. Náklad a aj teplo.
Naposledy upravil marjankaj : 03.06.12 at 13:43
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Celkom to tak nie je.
Náklad (€)=cena*teplo(kWh)
Teda ak je konštantná cena, tak sa menia rovnako obidve veličiny. Náklad a aj teplo.
pretože cena je dvojzložková má:
variabilnú zložku ceny tepla
fixnú zložku ceny tepla s primeraným ziskom
Nákladom je súčet variabilnej zložky maximálnej ceny tepla vynásobenú nameraným množstvom tepla na odberom mieste a fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom vynásobenú regulačným príkonom na odbernom mieste.
Pričom regulačný príkon sa určí ako 5300-stý podiel zo spotreby tepla s pred dvoch rokov (pre rok 2012 z roku 2010).
Naposledy upravil nunenko : 03.06.12 at 14:35
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nunenko Pozri príspevok
Celkom to tak nie je.

pretože cena je dvojzložková má:
variabilnú zložku ceny tepla
fixnú zložku ceny tepla s primeraným ziskom
Nákladom je súčet variabilnej zložky maximálnej ceny tepla vynásobenú nameraným množstvom tepla na odberom mieste a fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom vynásobenú regulačným príkonom na odbernom mieste.
Pričom regulačný príkon sa určí ako 5300-stý podiel zo spotreby tepla s pred dvoch rokov (pre rok 2012 z roku 2010).
A čo si týmto chcel povedať? Veď každý správca, čo robí vyúčtovanie vie cenu variabilnej a fixnej zložky. A tie sú rovnaké pre všetkých koncových odberateľov.
Trošičku veľmi si odbočil od podstaty.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ak sa rozpočítava teplo nie je dôvod rozpočítavať časť nákladu za regulačný príkon podľa nameranej spotreby, ale podľa m2, a ak sa rozpočítava náklad nie je dôvod ho nerozpočítavať podľa spotreby.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nunenko Pozri príspevok
Ak sa rozpočítava teplo nie je dôvod rozpočítavať časť nákladu za regulačný príkon podľa nameranej spotreby, ale podľa m2, a ak sa rozpočítava náklad nie je dôvod ho nerozpočítavať podľa spotreby.
Podľa vyhlášky sa rozpočítavajú náklady a nie časť nákladov.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Podľa vyhlášky sa rozpočítavajú náklady a nie časť nákladov.
ani to nie je celkom pravda, lebo
§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla
(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá 1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
(2) Základná zložka sa rozpočítava konečným spotrebiteľom podľa podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa a priemeru základnej zložky na meter štvorcový vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania podľa vzorca....

Trošičku veľmi si odbočil od podstaty.
no a tá podstata pre mňa bola, že neexistuje zákonom stanovené iné použitie koeficientu nevýhodnej polohy miestnosti, ako som uviedol
(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo
určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 7 ) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nunenko Pozri príspevok
ani to nie je celkom pravda, lebo
§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla
(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá 1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
(2) Základná zložka sa rozpočítava konečným spotrebiteľom podľa podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa a priemeru základnej zložky na meter štvorcový vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania podľa vzorca....


no a tá podstata pre mňa bola, že neexistuje zákonom stanovené iné použitie koeficientu nevýhodnej polohy miestnosti, ako som uviedol
(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo
určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu 7 ) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania podľa vzorca
V akých jednotkách sú vyčíslené náklady ti asi našuškávať nemusím.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
V akých jednotkách sú vyčíslené náklady ti asi našuškávať nemusím.
v podstate máš pravdu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
sito si to všimol, že jeden o voze a druhý o koze.

Dodané teplo (množstvo) a rozpočítanie nákladov na jeho dodávku (EURO) sú dve odlišné veličiny.
Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu 7 ) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje“.
Podľa 1 až 9 sa ROZPOČÍTAVA NÁKLAD.
SITO vidíš tam nejaký rozdiel?
Ja o voze, ty o koze, že by cap ...

Dodané množstvo je vyjadrené v kWh, náklady za dodané teplo v euro, sú to odlišné veličiny, ale majú súvislosť. Akú? Za dodané teplo dom zaplatí dve zložky nákladov, ktoré sú náklady domu za dodané teplo. Keď náklady vydelíš nameranými kWh, výsledok je celkový náklad v euro na jednu kWh.

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:
,
„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

Červené platí!

358/2009, § 7

Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla

Červené stále platí!

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

Tu nemôžem červené vyznačiť, teda ani to neplatí, nemôže! Platí to zelené!

Potom ti nejdú do hlavy koeficienty nevýhodnej polohy.

(6) Rozdiel nákladov spotrebnej zložky a nákladov určených náhradným spôsobom podľa odsekov 4 a 5 sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov podľa indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla s použitím korekcií, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestnosti bytu alebo nebytového priestoru konečného spotrebiteľa podľa prílohy č. 2, ak sa koneční spotrebitelia nedohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, alebo metódou, ktorá priamo zohľadňuje nepriaznivú polohu miestnosti. Spotrebná zložka pre jedného konečného spotrebiteľa sa určí v pomere súčtu korigovaných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel tepla konečného spotrebiteľa k celkovému súčtu korigovaných indikovaných údajov v objekte rozpočítavania

Odsek 4 a 5 rieši náhradné určenie úhrady bytov.

Ešte som nepočul, ani nevidel, že by niektorý dodávateľ PRT mal v koeficientoch radiátorov priamo zapracované aj koeficienty nepriaznivej polohy, by ani že by vypracoval navrhol vlastníkom domu koeficienta nepriaznivej polohy. A čo by si robil starosti. Ale mal by si ich robiť, sú to predsa jeho zákazníci. A "Náš zákazník, náš pán" Tu to asi neplatí, Skôr "už sme vás lapili, už vás máme!

Rozdiel deleno súčet korigovaných indikovaných údajov domu, krát súčet všetkých korigovaných, indikovaných údajov v byte.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Červené platí! Ale to zelené k tomu nejak nepasuje. Ako si napísal "Podľa 1 až 9 sa ROZPOČÍTAVA NÁKLAD". Náklad za dodané teplo. Tak platí to červené, či nie?

Neviem čo ty chápeš pod pojmom rozpočítanie dodaného tepla podľa § 7?

Ja, že do domu bolo dodaných 194 064 kWh, ktoré spôsobili v dome spolu 165 319 zaznamenaných jednotiek. Najmenšia hodnota na PRT, nula, najvyššia 2 649 jednotiek. V byte 674, a 8 177 jednotiek.

Keď tých 165 319 jednotiek rozpočítam na jednotlivé PRT, Keď sa tie vynásobia koeficientom PRT a aj koeficientom polohy, byty o rovnakej veľkosti budú mať rovnaký počet korigovaných jednotiek. Ak náklady za dodané teplo rozdelím podľa počtu tých jednotiek, každý rovnako veľký byt bude rovnakú úhradu nákladov z nákladov domu a všetky byty budú mať rovnaké náklady na jeden m2. To je podľa mňa rozpočítanie dodaného tepla a nákladov za dodané teplo.

V skutočnosti to je už za ten rok už zbytočné, tie zaznamenané jednotky sa už nedajú ovplyvniť! Ale, na základe toho rozpočítania sa dá nasledujúci rok priebežne sledovať, kontrolovať stav zaznamenaných jednotiek. Nikdy sa nebudú stavy zhodovať, ale mali by byť po korekciách v primeranej odchýlke, prečo nie aj +/- 40 %, ak áno, budú aj náklady.

Pochopil si? Asi nie, ale nič to, nie si sám.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak,rozpočítavanie množstva dodaného teplana vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.
nuž ja to chápem tak, že vlastníci sa môžu dohodnúť, že teplo nebudú podľa 1 až 9 rozpočítavať, ale rozpočítať náklad iným spôsobom im nebolo umožnené.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito



0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
neber to úplne vážne marjankaj mi už vysvetlil:
rozpočítavaním množstva dodaného tepla = rozpočítavanie nákladov za dodané teplo na vykurovanie alebo na prípravu teplej úžitkovej vody odberateľovi alebo konečnému spotrebiteľovi,
Naposledy upravil nunenko : 03.06.12 at 20:05
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

trisestri Pozri príspevok
co znamena vyhodnovaci faktor?mame koeficienti 1,1,0,8,0,8 a potom este sa namerane hodnoty nasobie 2,71,,6,51,,4,16,,4,8
trisestri Pozri príspevok
vedel by dakto definovat ten vyhodnovaci faktor?-vraj je to rozmer a kapacita radiatora-su niekde tabulky podla ktoreho sa urcuje ten vyhodnovaci faktor a moznosti kontroly ci bol spravne urceny?
Kto by to vedel? Najlepšie ten kto vám montoval PRT. Každý výrobca, dodávateľ to nazýva inak, ale v podstate je to to isté. Ten názov. Pri montáži sa zozbierajú údaje o radiátoroch, výrobca, rok, dĺžka, výška, počet listov, prípadne rebier atď. Na základe týchto údajov výrobca podľa svojho katalógu určí jednotlivým radiátorom koeficient prepočtu zaznamenaných hodnôt, jednotiek, ks. Katalógy jednotlivých výrobcov PRT sa nezhodujú, každý si vyvíja svoj systém zaznamenávania pôsobenia tepla na jeho PRT a aj spôsob vyhodnotenia zaznamenaných hodnôt pre rozpočítanie dodaného tepla a nákladov za dodané teplo.

Čo je vidieť? Na dvoch miestnostiach náš odpis zo zaznamenaných hodnôt dvadsať percent. Akú polohu má byt v dome? Tie ďalšie štyri čísla sú tie prepočítavacie koeficienty, ktoré zohľadňujú výkon vykurovacieho telesa, tak to máme napísané na rozpočítaní nákladov, aby sme vedeli.

Len tak pre zaujímavosť. Menili sme PRT po desiatich rokoch. Nie radiátory! Ale aj dodávateľa. Doporučil správca, aby mohol sám robiť rozpočítanie, nie dodávateľ PRT.

A čo koeficienty radiátorov? Boli 0,625; 0,550; 1,150; 0,475. A u nového sú 1,9909; 1,7816; 2,7350; 1,0880. Rozdiely, že.

U toho prvého dodávateľa pred desiatimi rokmi som is vyžiadal všetky odpísané údaje o radiátoroch a všetky som porovnával s radiátormy v bytoch v ktorých neboli v priebeu rokov menené radiátory. Zistené nezrovnalosti som riešil so správcom. Napríklad radiátor mal len jeden list, ale koeficient mu bol určený ako keby mal listy dva, mal koeficient výšši, platil by za to za čo nemusel, len kvôli chybnemú zapísaniu údajov o radiátore. Ale aj opačný prípad bol, mal radiátor výkonnejší, no koeficient mal o 40 % menší. Za toho by boli platili ostatní.

Pri novom som na tom zatiaľ ako ty. Neviem, že by niekto z domu spravil kontrolu koeficientov radiátorov.

Takže skús u správy domu, správcu. Mal by mať o tom doklady, ako sa budú v dome rozpočítavať náklady za dodané teplo, spoločné teplo, spoločné náklady.


182/1993, § 11, odsek 6

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

§ 8b, odsek 2, písmeno f

(2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

Keď nikto iný, môže lajk. Či nie?
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

inak fakturovana suma za teplo 73 m stvorcovych pri priemernej teplote cca 19-20 stupnov v byte bola 618 eur za rok./takze tazko povedat ci primerane alebo nie pre hratky z rozdelovacnikmi/
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

trisestri Pozri príspevok
inak fakturovana suma za teplo 73 m stvorcovych pri priemernej teplote cca 19-20 stupnov v byte bola 618 eur za rok./takze tazko povedat ci primerane alebo nie pre hratky z rozdelovacnikmi/
618 : 73 = 8,46; 228 : 61 = 3,74; 8,46 : 3,74 = 2,26. Za tvoje peniaze by som vykúril svoje dva aj čosi môjho bytu. Alebo môj byt by mohol mať 165 m2. A teplota 20 - 22°C.

1,5 násobok a 1,5 násobok je rozdiel!
Naposledy upravil sito : 07.06.12 at 11:28
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

sito Pozri príspevok
618 : 73 = 8,46; 228 : 61 = 3,74; 8,46 : 3,74 = 2,26. Za tvoje peniaze by som vykúril svoje dva aj čosi môjho bytu. Alebo môj byt by mohol mať 165 m2.

1,5 násobok a 1,5 násobok je rozdiel!
cize podla toho by sa my oplatilo risknut a neumoznit pristup k tym pomerovym rozdelovacom, resp ten 1,5 nasobok potom co sa uplatnuje by bol pre mna vyhodnejsi?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

trisestri Pozri príspevok
cize podla toho by sa my oplatilo risknut a neumoznit pristup k tym pomerovym rozdelovacom, resp ten 1,5 nasobok potom co sa uplatnuje by bol pre mna vyhodnejsi?
Teoreticky áno! Prakticky? Podľa toho ako ste sa dohodli na postupe, ak niekto neumožní odpis stavov na PRT. Ako?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

sito Pozri príspevok
Teoreticky áno! Prakticky? Podľa toho ako ste sa dohodli na postupe, ak niekto neumožní odpis stavov na PRT. Ako?
neviem o tom ze by bol dohodnuty nejaky postup
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak nie, tak áno!
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
618 : 73 = 8,46; 228 : 61 = 3,74; 8,46 : 3,74 = 2,26. Za tvoje peniaze by som vykúril svoje dva aj čosi môjho bytu. Alebo môj byt by mohol mať 165 m2.

1,5 násobok a 1,5 násobok je rozdiel!
Zasa mocete dve veci,vyplatiť sa to môže len keď viem priemernú spotrebu tepla v objekte rozpočítania. Že sito platí možno že v Dubnici 3,73€ za m2 rok, neznamená, že trisestri bude platiť v Novom meste toľko isto aj keď na nich pripadne pri rozpočítani rovnaké množstvo tepla.
To ma ide pri pohľade na sitovu plabu za m2 roztrhnúť od zlosti. Nie, že by som mu závidel, ale 10€m2/rok trochu dosť veľa. A to v novostavbe, ktorá má spĺnať energetickú (minimálne) triedu b.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať