Zavrieť

Porady

výpočet dovolenky pri MD a RD

Ahojte, prosím o radu, 07.08.2008 mi zamestnakyňa nastupuje na materskú dovolenku, a zostatok dovolenky má 20 dní k 06.08.2008. Neviem či rátam správne, ale v roku 2008 má nárok na celú dovolenku, ktorá sa jej prenáša do roku 2009 a cca 20.02.2009 nastupuje hneď na RD, má v roku 2009 ešte nárok na 1/12 dovolenky a ako a kedy krátim ? ďakujem za rady bo to robím prvý krát a som z toho zmetená, Martina
Usporiadat
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Tweety Pozri príspevok
§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
Mojej ekonomke na inspektorate prace v Ke povedali, ze za obdobie materskej nemam narok na dovolenku, na dovolenku mam narok len na alikvotnu cast za rok 2009 do nastupu na materskej. Preto som chcela presne vediet, ze za matersku sa nekrati a kde sa to presne pise, lebo tu nic je je spominane.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katkas Pozri príspevok
Mojej ekonomke na inspektorate prace v Ke povedali, ze za obdobie materskej nemam narok na dovolenku, na dovolenku mam narok len na alikvotnu cast za rok 2009 do nastupu na materskej. Preto som chcela presne vediet, ze za matersku sa nekrati a kde sa to presne pise, lebo tu nic je je spominane.
Nepovedali jej pravdivú info, v citovanom príspevku, čo som podčiarkla, sa uvádza, že nárok na dovolenku sa kráti len pri RD, ktorá je do troch rokocv dieťaťa. Za obdobie, keď čerpe MD sa jej nárok na dovolenku nijak nekráti.
Doplním:
§ 144
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- sig -->
1 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Poprosím o radu, resp. odobrenie. Krátenie dovolenky pri takýchto údajoch. Od 6.6.2004 - 6.12.2004 MD, od 7.12.2004 - 17.2.2006 RD, od 18.2.2006 - 1.9.2006 MD. od 2.9.2006 do 24.3.2009 RD. Nárok 20 dní.
Moje výpočty: rok 2004 sa nekráti, r.2005 0 dní, r. 2006 20dní - krátenie 2/12, t.j. 16,5 dňa, r. 2007 a 2008 0 dní.
Je to správne? Ďakujem.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Poprosím, odkontroluje mi to niekto? Ďakujem.
0 0
Sica Sica

Sica je offline (nepripojený) Sica

Ja mám takýto problém. Zamestnankyňa nastúpila na MD 5.3. Podľa mojich výpočtov, RD začne 17.9.09. Ako jej vypočítať dovolenku na rok 2009, keď od začiatku čerpania RD do konca roka to nebude 100 dní? Ďakujem za pomoc.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Sica Pozri príspevok
Ja mám takýto problém. Zamestnankyňa nastúpila na MD 5.3. Podľa mojich výpočtov, RD začne 17.9.09. Ako jej vypočítať dovolenku na rok 2009, keď od začiatku čerpania RD do konca roka to nebude 100 dní? Ďakujem za pomoc.
ak v r.2009 okrem rodič.dovolenky nemala iné "neodpracované dni" t.j. do nástupu na MD a v období od 17.9.-31.12.09 nie je ani 100 neodpr.dní (nepozerala som kolko ich je, no malo by to vychádzať, lebo za 3a pol mesiaca sa nedá dosiahnuť aspon 100) a jej PP bude trvať k 31.12.09, tak dovolenku za r.2009 nekrátiš.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sica Pozri príspevok
Ja mám takýto problém. Zamestnankyňa nastúpila na MD 5.3. Podľa mojich výpočtov, RD začne 17.9.09. Ako jej vypočítať dovolenku na rok 2009, keď od začiatku čerpania RD do konca roka to nebude 100 dní? Ďakujem za pomoc.
Ak nebola pred nástupom na materskú dovolenku PN, dovolenka za rok 2009 sa jej nekráti. Obdobie poberania materského sa považuje za odpracovanú dobu. Za obdobie rodičovskej dovolenky sa dovolenka kráti za prvých 100 dní 1/12, za každých celých 21 dní ďalšiu 1/12 ročného nároku.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Prosím o radu!!
Zamestnankyna nastupuje na MD 1 júla, od 16.03 je na pn, ma narok na 20 dni dovolenky. na PN bude až do nastupu na MD. Kráti sa v takomto prípade dovolenka????
Prosím, poradte, Dakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A ešte doplnim, ak nejaku už v roku 2008 čerpala a zopstalo jej 5 dní, môže si tych 5 dni nechat alebo jej to musi zamestnavatel preplatit??? DAKUJEM
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, zamestnankyňa bola od 18.07.2003 do 28.01.2004 na materskej dovolenke, za rok 2003 má nárok celých 20 dní to mi je jasné, ale jasné mi nie je či jej vznikol nárok na dovolenku za rok 2004,t.j. 1,5 dňa.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, zamestnankyňa bola od 18.07.2003 do 28.01.2004 na materskej dovolenke, za rok 2003 má nárok celých 20 dní to mi je jasné, ale jasné mi nie je či jej vznikol nárok na dovolenku za rok 2004,t.j. 1,5 dňa.
Ďakujem za odpoveď.
ak materská dovolenka v roku 2004 trvala 22 prac. dní, má nárok na dovolenku za odpracované dni = 1/12 ročného nároku
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Ahojte,
mala by som prosbu. Zamestnankyňa školy ide v lete 2009 na MD a má nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 + nejakú za rok 2009. Ako postupovať v tomto prípade, kráti sa jej dovolenka, má si ju vyčerpať pred nástupom na MD, má nárok na celú dovolenku??? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Reve
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Reve Pozri príspevok
Ahojte,
mala by som prosbu. Zamestnankyňa školy ide v lete 2009 na MD a má nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 + nejakú za rok 2009. Ako postupovať v tomto prípade, kráti sa jej dovolenka,
Za rok 2009 sa jej nebude krátiť.

Reve Pozri príspevok
má si ju vyčerpať pred nástupom na MD
,

môže ale nemusí. Záleží od nej, či to chce.

Reve Pozri príspevok
má nárok na celú dovolenku???
Čo znamená "celú dovolenku"? Myslíš či si môže vyčerpať všetky dni? Alebo či si môže vyčerpať celý nárok dovolenky za rok 2009? Upresni otázku.

Reve Pozri príspevok
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Reve
Treba si pozrieť staršie témy, ohľadne nároku dovolenky pred nástupom na MD tu bolo písané nespočetne veľa krát. Odpoveď určite nájdeš.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Dobrý deň, počítam dovolenku, potrebujem prekontrolovať, poprosím vás poraďákov, či som dobre vyrátala o odsúhlasenie,
nárok 45 dní na rok - učiteľka:

zamestnankyňa celý rok, od 15.11.2007 na MD - žiadne krátenie, nárok na plnú výšku,

MD do 15.5.2008 - za dobu MD nekrátim, ale za dobu RD od tohoto dátumu mi vychádza 164 dní neodpracovaných, čiže krátim o 4/12, vychádza mi 15 dní krátenie čiže ostáva jej nárok na 30 dní v roku 2008.

Rok 2009 celý na RD, čiže žiadna dovolenka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Timka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, počítam dovolenku, potrebujem prekontrolovať, poprosím vás poraďákov, či som dobre vyrátala o odsúhlasenie,
nárok 45 dní na rok - učiteľka:

zamestnankyňa celý rok, od 15.11.2007 na MD - žiadne krátenie, nárok na plnú výšku, Áno

MD do 15.5.2008 - za dobu MD nekrátim,Áno ale za dobu RD od tohoto dátumu mi vychádza 164 dní neodpracovaných, čiže krátim o 4/12, vychádza mi 15 dní krátenie čiže ostáva jej nárok na 30 dní v roku 2008.
Ak si tie dni DPN počítala správne, len na pracovné dni, tak vypočet máš tiež správne
Rok 2009 celý na RD, čiže žiadna dovolenka. správne
Odpovede v texte.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Timka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, počítam dovolenku, potrebujem prekontrolovať, poprosím vás poraďákov, či som dobre vyrátala o odsúhlasenie,
nárok 45 dní na rok - učiteľka:

zamestnankyňa celý rok, od 15.11.2007 na MD - žiadne krátenie, nárok na plnú výšku,

MD do 15.5.2008 - za dobu MD nekrátim, ale za dobu RD od tohoto dátumu mi vychádza 164 dní neodpracovaných, čiže krátim o 4/12, vychádza mi 15 dní krátenie čiže ostáva jej nárok na 30 dní v roku 2008.

Rok 2009 celý na RD, čiže žiadna dovolenka.
ak máš správne vypočítané neodpracované dni z titulu RD /neprepočítavala som to/, výpočet je správny.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ďakujem pekne, za pracovné dni som rátala aj sviatky presne podľa kalendára.
Ešte sa spýtam, môj názor, že nemusí sa preplatiť teraz táto dovolenka za rok 2008 čo jej vychádza 30 dní, ale môže si ju vyčerpať po skončení RD. Je to tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Timka1 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, za pracovné dni som rátala aj sviatky presne podľa kalendára.
Ešte sa spýtam, môj názor, že nemusí sa preplatiť teraz táto dovolenka za rok 2008 čo jej vychádza 30 dní, ale môže si ju vyčerpať po skončení RD. Je to tak?
Áno, je to tak. Dovolenku si môže vyčerpať po skončení RD, nárok je zostáva zachovaný.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Timka1 Pozri príspevok
Ďakujem pekne, za pracovné dni som rátala aj sviatky presne podľa kalendára.
Ešte sa spýtam, môj názor, že nemusí sa preplatiť teraz táto dovolenka za rok 2008 čo jej vychádza 30 dní, ale môže si ju vyčerpať po skončení RD. Je to tak?
dovolenku počas trvania prac.pomeru jej nemôžeš preplatiť /dúfam, že to platí aj v školstve/, môže prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky a dovolenku si vyčerpať, alebo si ju vyčerpať až po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
dovolenku počas trvania prac.pomeru jej nemôžeš preplatiť /dúfam, že to platí aj v školstve/, môže prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky a dovolenku si vyčerpať, alebo si ju vyčerpať až po skončení rodičovskej dovolenky.
Trošku paragrafu:
§ 113 ZP
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať