Zavrieť

Porady

výpočet dovolenky pri MD a RD

Ahojte, prosím o radu, 07.08.2008 mi zamestnakyňa nastupuje na materskú dovolenku, a zostatok dovolenky má 20 dní k 06.08.2008. Neviem či rátam správne, ale v roku 2008 má nárok na celú dovolenku, ktorá sa jej prenáša do roku 2009 a cca 20.02.2009 nastupuje hneď na RD, má v roku 2009 ešte nárok na 1/12 dovolenky a ako a kedy krátim ? ďakujem za rady bo to robím prvý krát a som z toho zmetená, Martina
Usporiadat
zaja zaja

zaja je offline (nepripojený) zaja

ďakujem za bleskovú odpoveď.
0 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako sa mi bude krátiť dovolenka pred nástupom na MD. Na PN som od konca 2/2010 a nastup na MD mám začiatkom 8/2010. Keďže by som si chcela ešte pred nástupom na MD vyčerpať dovolenku, chcely by som vedieť, ako sa mi bude krátiť dovolenka vzhľadom k tomu, že podľa mojich výpočtov som u zamstnávateľa neodrobila 60 dní. ďakujem
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa 1.7.2009 nastúpila na MD ktorú 12.1.2010 ukončila a 13.1.2010 si začala čerpať nevyčerpanú dovolenku za rok 2009 - ostalo jej celých 44 dní /pri MD sa jej nekráti, ako som pochopila - sná/d správne/ takže podľa mojich výpočtov by mala byť na dovolenke do 15.3.2010. JE to správne?????
Zúfalá reve
Ďakujem
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Reve Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Zamestnankyňa 1.7.2009 nastúpila na MD ktorú 12.1.2010 ukončila a 13.1.2010 si začala čerpať nevyčerpanú dovolenku za rok 2009 - ostalo jej celých 44 dní /pri MD sa jej nekráti, ako som pochopila - sná/d správne/ takže podľa mojich výpočtov by mala byť na dovolenke do 15.3.2010. JE to správne?????
Zúfalá reve
Ďakujem
je to tak (13-január, 20-február, 11-marec)
0 0
Reve Reve

Reve je offline (nepripojený) Reve

Ďakujem
reve
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

reve
a za rok 2010 jej vznikne znovu dovolenka za 52odpracovaných dní t.j. na 2/12tiny, ak teda nebude odprac.dní viac.
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Dobry den, prosim aj ja o radu, uz som nestastna. Skusim historiu strucne:

2.1.2007-16.1.2007 - cerpanie riadnej dovolenky z roka 2006
17.1.2007-2.10.2007 - cerpanie 37 tyzdnov materskej dovolenky (osamela matka)
3.10.2007 - nastup na rodicovsku dovolenku
28.2.2010 - ukoncenie pracovneho pomeru dohodou.

Z roka 2006 mi stale ostala nevycerpana dovolenka vo vyske 10 dni. Narok na dovolenku podla zmluvy mam 25 pracovnych dni za kalendarny rok. Na zaklade precitaneho na porade a zakonnika prace sa nazdavam, ze mam narok na preplatenie dovolenky aj za rok 2007, a to v plnej vyske 25 dni.
Zamestnavatel mi vsak odmieta tento narok priznat, lebo som neodpracovala v roku 2007 60 dni - ja si myslim, ze podla par. 144 ods. 4 ZP sa do vykonu prace rata aj materska.
Prosim poradte, co robit. Mam sa obratit na sud? Vzhladom na to, ze som osamela mamicka, by mi tie peniazky poriadne pomohli. Ale so sefstvom nepohnem, odmietaju sa so mnou na tuto temu bavit.
Dakujem za akukolvek radu.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

za rok 2007 mas narok na dovolenku 25 dni. asi ti teda nezostava ine len obratit sa na sud. skus najprv poslat svoju poziadavku na vyplatenie dovolenky postou - s uvedenim prislusnych odvolavok na zakon. mozno si to overi u svojej mzdarky a pomoze to.
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Matka, dakujem za rychlu odpoved.
Pravda je taka, ze prave mzdarka zamestnavatela presviedca, ze nemam narok na dovolenku za rok 2007 a on jej uplne doveruje.
Vie mi este niekto poradit ohladne toho sudu? Nejake tlacivo, alebo vzor podania - ja fakt nemam na pravnika, vsetko by som najradsej zvladla sama. Som veru sklamana, ze po 7 rokoch pracovneho pomeru musim ist na sud.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

nieco vytvorim a poslem, napiste mejlovu adresu
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

jeej, to by bolo skvele. Bola by som Vam moc vdacna. Posielam adresu cez sukromnu postu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sikovnica,
mala som ten istý problém so mzdárkou a aj ekonomkou. Obe ma "vysmiali", že čo za dovolenku som si vyrátala. A trvalo to dlhšie, než som ich presvedčila, som už bola na nich naštvaná. A to sa inak ekonomka velmi dobre vyzná v zákonoch a aj sme si dobre rozumeli.

Nakoniec možno zabralo to, že som im povedala, že doba MD je tak isto odpracovaná= považovaná za výkon práce, ako napr. doba čerpania riadnej dovolenky alebo plateného sviatku pripadajúceho na inak prac.den (to myslím každá mzdárka uznáva a ovláda).
Všetky tieto doby sú uvedené ako výkon práce pre posudzovanie nároku na dovolenku v Zákonníku práce § 144, a to
ods.3 písm. b) dovolenka
ods.3 písm.d) neodpracovaný sviatok, za ktorý je vyplatená náhrada mzdy
ods.4 materská dovolenka podla § 166 ods.1 ZP

no a v nadväznosti na § 101 ZP, že si v kalendárnom roku 2007 vykonávala prácu = máš odpracovaných dní (dní výkonu práce) viac ako 60 a tvoj PP trval celý kalend.rok 2007, máš nárok na dovolenku za kalendárny rok. Táto dovolenka nebude krátená, lebo neodpracovaných dní máš menej ako 100 (vid ZP § 109).

Do odpracovaných a aj neodpracovaných dní sa nerátajú soboty ani nedele.

Na tvojom mieste by som to najprv takto skúsila a tiež by som im písomne oznámila, že v prípade že ti nárok neuznajú sa obrátiš na Inšpektorát práce, prípadne súd. Na inšpektoráť práce sa môžeš obrátiť aj hned, aj ked len požiadaj o konzultáciu s nárokom na dovolenku mailom (cez google si nájdeš ich www.stránky) a nemusíš uvádzať firmu, o akú ide. Ich odpoved môžeš predložiť šéfovi.

Až v dalšom kole by som skúšala súd. To by už niečo stálo a je to aj na dlhšie. Toto ozaj mzdárka nesprávne informuje svojho šéfa. To sa mzdárke síce nečudujem, že nemá s tým skúsenosť, vzhladom na moje vyššieuvedené skúsenosti, no ty si trvaj na svojom. Ak by chcela vo svojom omyle zotrvať aj nadalej a šef jej bude nadalej veriť, treba konať.

ostatne, je tu o tom už velakrát písané, len treba pohladať
Naposledy upravil brčko : 12.03.10 at 12:16
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Brcko,

dakujem velmi pekne za odpoved, utvrdila si ma v tom, co som si aj myslela. Ja uz som skusala mzdarke aj ekonomke pisat e-mail s presnymi citaciami zakona a presne som uviedla aj par. 144 ods.4, aj to, ze sa mi dovolenka nekrati... ale oni verklikuju dookola to iste, ze som neodpracovala 60 dni. Mam pocit, ze moj e-mail si ani neprecitali.
Urcite dam na Tvoju radu a obratim sa na Inspektorat prace. Veru, nerada by som hned sla na sud, je to zbytocny stres.
Dakujem este raz a maj sa pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tiež som im hovorila najprv len §, no pomohlo až to čo som písala vyššie, ked som to porovnala so sviatkami a dovolenkou
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, pracovníčka má u nás prac. pomer od 1.4.2009 /zamestnali sme ju počas RD/ avšak v roku 2009 neodpracovala ani deň, ani v roku 2010. Skončí jej RD 17.4.2010 a ona by chcela nastúpiť 1.4.2010. Dovolenku na rok 2010 jej vypočítam takto: 20:12x9 = 15 dní Je to tak dobre? Za odpovede ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, pracovníčka má u nás prac. pomer od 1.4.2009 /zamestnali sme ju počas RD/ avšak v roku 2009 neodpracovala ani deň, ani v roku 2010. Skončí jej RD 17.4.2010 a ona by chcela nastúpiť 1.4.2010. Dovolenku na rok 2010 jej vypočítam takto: 20:12x9 = 15 dní Je to tak dobre? Za odpovede ďakujem
nie, nerátaš nárok na pomernú časť dovolenky (to rátaš, ak netrvá PP celý kalendárny rok), ale nárok na celoročnú dovolenku po odpracovaní 60dní.

Ak bude jej PP trvať do konca roka a odpracuje aspon 60dní, tak treba vyrátať, kolko dní neodpracovala. Ak okrem čerpania RD nebude mať žiadne iné neodpracované dni, resp. spolu ich bude za r.2010 menej ako 100, tak bude mať nárok na celoročnú dovolenku t.j. 20dní. LEbo v obd. čerpania RD 1.1.-31.3.2010 je menej ako 100 neodpracovaných dní.
Naposledy upravil brčko : 18.03.10 at 10:19
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, pracovníčka má u nás prac. pomer od 1.4.2009 /zamestnali sme ju počas RD/ avšak v roku 2009 neodpracovala ani deň, ani v roku 2010. Skončí jej RD 17.4.2010 a ona by chcela nastúpiť 1.4.2010. Dovolenku na rok 2010 jej vypočítam takto: 20:12x9 = 15 dní Je to tak dobre? Za odpovede ďakujem
ona je celý rok 2010 vašou zamestnankyňou (predpklad je že teda bude), takže je vznikne nárok na celoročnú dovolenku 20 dní
§ 101 ZP - "Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok..."

ak v roku 2010 vymešká pracovné dni, tak sa jej tých 20 dní bude krátiť podľa § 109:
"Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá."

ak by u vás do konca roka 2010 nepracovala, napr. by k 31.10.2010 ukončila PP, potom vypočítaš pomernú časť dovolenky, teda: 20/12x10=16,5 dňa
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Mili poradaci, po par tyzdnoch pisem, ako som dopadla u zamestnavatela s mojou dovolenkou pocas MD, ktoru mi nechceli preplatit. Obratila som sa na sefstvo pisomne s oficialnou ziadostou, ktoru som nazvala "pokus o zmier pred sudnym konanim"... tam som to pekne dopodrobna popisala aj s paragrafmi. Do tyzdna mi preplatili vsetko do posledneho centu.
Tak Vam moc dakujem za Vase rady.
0 0
LUkvetka LUkvetka

LUkvetka je offline (nepripojený) LUkvetka

Dobrý den,
chcem sa opytat. Som zamestnana od 26.1.2009 a moj PP je na dobu neurcitu. Od tohto datumu si platim aj DNP. Od 17.9.2010 som na PN-ke. Dovolenku k tomuto datumu mam este 5 dni nevycerpanych. 26.1.2011 nastupujem na MD. Na PN-ke planujem ostat az do nastupu na MD. Ako to bude s mojou dovolenkou? Aky mam narok na dovolenku za rok 2011 a bude sa mi kratit dovolenka za r. 2010?
Dakujem
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

LUkvetka Pozri príspevok
Dobrý den,
chcem sa opytat. Som zamestnana od 26.1.2009 a moj PP je na dobu neurcitu. Od tohto datumu si platim aj DNP. Od 17.9.2010 som na PN-ke. Dovolenku k tomuto datumu mam este 5 dni nevycerpanych. 26.1.2011 nastupujem na MD. Na PN-ke planujem ostat az do nastupu na MD. Ako to bude s mojou dovolenkou? Aky mam narok na dovolenku za rok 2011 a bude sa mi kratit dovolenka za r. 2010?
Dakujem
Za rok 2010 sa Ti dovolenka krátiť z dôvodu PN-ky nebude.
Za rok 2011 ak nastúpiš MD 26.1. mala by trvať do 28.6.2011, budeš mať z dôvodu rodičovskej dovolenky krátené 2/12 - vymeškaných 140 prac. dní z titulu rodičovskej dovolenky. Takže Ti vznikne nárok na 17 alebo 16,5 dňa dovolenky, podľa toho, či sa u Vás v práci čerpá aj 0,5 dňa RD.
Výpočet je na ročný nárok 20 dní dovolenky a termín nástupu na MD 26.1.2011.
Okrem toho, pokiaľ si dovolenku nevyčerpáš pred nástupom na MD, budeš si ju môcť vyčerpať po ukončení rodičovskej dovolenky, prípadne po ukončení materskej dovolenky a pred nástupom na rodičovskú dovolenku.
Naposledy upravil vieraaaa : 29.11.10 at 11:40 Dôvod: doplnenie
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať