Zavrieť

Porady

Potrebujem registračnú pokladnicu ?

Poskytujem účtovnícke služby, kopírovanie, spisujem žiadosti, životopisy odvolania a pod. Zákazníci mi platia v hotovosti. Potrebujem mať registračnú pokladnicu. Na porade som síce našla, pri ktorých službách je to povinné, ale našla som aj to, že sa povinnosť mať pokladnicu týka platieb v hotovosti. Nevyznám sa v tom :confused: Prosím pomóóóc :eek:. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 01.07.10 at 11:14
Usporiadat
Téma je uzavretá.
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

SAIVI Pozri príspevok
...v publikácii PORADCA 2009 číslo 3 sa na str.271 k platbe za faktúru v hotovosti píše :
Podľa §18 podnikateľ, ktorý má mpovinnosť používať registračnú pokladnicu môže aj po 01.03.2009 používať elektronickú registračnú pokladňu podľa vyhlášky najneskôr do 31.12.2010.... pokračovanie je v prílohe. ...vie sa k tomu niekto vyjadriť - podľa tohto to chápem, že nemusíme mať bezpodmienečne registračnú pokladňu..
...zadala som dopyt na DU v znení :
Sme spoločnosť s r.o.. a doteraz sme nemali registračnú pokladňu. Prosím Vás o konkrétnu odpoveď na moje otázky.
Tak 2-3x za štvrť rok vystavujeme faktúru na hotovostnú platbu.V tomto prípade máme povinnosť vystaviť doklad z registračnej pokladne, a ak ju nemáme tak musí platba prebehnuť prostredníctvom banky?
V prípade že my uhrádzame faktúru v hotovosti pri nákupe za tovar, a predávajúca firma nám nedá bloček z registračnej pokladne ale len PPD tak ako to bolo doteraz... bude to platný doklad do nášho účtovníctva?
Dakujem

odpoveď:
March 03, 2009 8:32 AM
Odpoved na dopyt c.24162
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorý nadobudol účinnosť 1.9.2008, sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevznikne podnikateľom povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu pri úhradách pohľadávok v hotovosti.
Vyhláška č. 55/1994 Z.z. v ustanovení § 2 písm. c) jasne stanovuje, že za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
SAIVI Pozri príspevok
...zadala som dopyt na DU v znení :
Sme spoločnosť s r.o.. a doteraz sme nemali registračnú pokladňu. Prosím Vás o konkrétnu odpoveď na moje otázky.
Tak 2-3x za štvrť rok vystavujeme faktúru na hotovostnú platbu.V tomto prípade máme povinnosť vystaviť doklad z registračnej pokladne, a ak ju nemáme tak musí platba prebehnuť prostredníctvom banky?
V prípade že my uhrádzame faktúru v hotovosti pri nákupe za tovar, a predávajúca firma nám nedá bloček z registračnej pokladne ale len PPD tak ako to bolo doteraz... bude to platný doklad do nášho účtovníctva?
Dakujem

odpoveď:
March 03, 2009 8:32 AM
Odpoved na dopyt c.24162
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorý nadobudol účinnosť 1.9.2008, sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevznikne podnikateľom povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu pri úhradách pohľadávok v hotovosti.
Vyhláška č. 55/1994 Z.z. v ustanovení § 2 písm. c) jasne stanovuje, že za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
SAIVI však to už je doriešené

http://www.porada.sk/t102701-registr...anky-drsr.html
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

čím viac čítam, tým som z toho viac domotaná. Prosím Vás firma, ktorá má párkrát za rok faktúry uhradené v hotovosti, nemá reg. pokladňu, prevažná činnosť je výroba a oprava ale sem tam predajú aj ND zo svojich zásob, keď niekto zavolá a potrebuje, tak je povinná od 1.3.09 mať pokladňu alebo som sa dočítala až od r. 2010. Ostatné platby za fa idú cez účet. Tak prosím o radu, ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pru Pozri príspevok
čím viac čítam, tým som z toho viac domotaná. Prosím Vás firma, ktorá má párkrát za rok faktúry uhradené v hotovosti, nemá reg. pokladňu, prevažná činnosť je výroba a oprava ale sem tam predajú aj ND zo svojich zásob, keď niekto zavolá a potrebuje, tak je povinná od 1.3.09 mať pokladňu alebo som sa dočítala až od r. 2010. Ostatné platby za fa idú cez účet. Tak prosím o radu, ďakujem.
Predaj ND realizujú cez faktúru uhradenú v hotovosti ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pru Pozri príspevok
čím viac čítam, tým som z toho viac domotaná. Prosím Vás firma, ktorá má párkrát za rok faktúry uhradené v hotovosti, nemá reg. pokladňu, prevažná činnosť je výroba a oprava ale sem tam predajú aj ND zo svojich zásob, keď niekto zavolá a potrebuje, tak je povinná od 1.3.09 mať pokladňu alebo som sa dočítala až od r. 2010. Ostatné platby za fa idú cez účet. Tak prosím o radu, ďakujem.
Ja v tom nevidím problém , nakoľko ste vystavili faktúru , kde máte jasne uvedeného odberateľa. Vystavením FA vznikla pohľadávka . Postupujete podľa vyhlášky 55/1994 o RP .Tento spôsob možete používať do 31.12.2010 .

Ak by ste ale v tejto dobe zakúpili novú reg. pokladňu podľa zákona 289/2008 , tak už úhrada pohľadávky nie je prípustná .
Už musíte predávať v hotovosti jedine cez RP aj niektoré ND .

P.S. A od 1.1.2011 už jedine registračná pokladňa .
Naposledy upravil Zita5 : 09.03.09 at 09:05
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ďakujem pekne, takže ak nám niekto bude chcieť zaplatiť 3x ročne v hotovosti fa, inak všetko platia cez účet, tak kľudne môžem vystaviť PPD?
Ale u druhej firmy majú reg. pokladňu zakúpenúm tak tam už len cez RP aj úhrada faktrúr? A ako je to napr: pri prijatých faktúrach a ku každej mám aj teraz v marci pripatý PPD a ja vystavím PVD, je to v poriadku?
0 0
aurinko1960 aurinko1960

aurinko1960 je offline (nepripojený) aurinko1960

Ja sa chcem opytat, ci ako -zivnost- sluzby pre rodinu a domacnost / zameram sa na opateru deti predovsetkym/ musi mat registracnu pokladnicu. Citam si tu prave tie zivnosti, co musia mat pokladnu. Nevidim tutu spominanu v nich. Len aby som nieco neprehliadla. Poradite? Lebo nikto nikde Vam nevie poradit. Hrozne. Uz teraz Vam dakujem. Prosim odbornika.
0 0
Poštamarta Poštamarta

Poštamarta je offline (nepripojený) Poštamarta

Dobrý večer, ja by som chcela vedieť, môj známy nakupuje v Poľsku cukrovinky a chodí ich po dedinách predávať autom, má iba starší typ pokladne, u ktorého sa nedá nastaviť KK iba Euro mena, môže používať takúto ERP aby napríklad kurz iba dopísal, alebo si musí zakúpiť novú.Ďakujem za odpoveď
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ako stará je táto ERP - má aspoň certifikát -
od 1.3.2009 platí nový zákon o ERP - / prechodné obdobie je do 31.12.2010 - kedy môže podnikateľ ešte pracovať v režime podľa starého zákona /
takže tak či tak si bude musieť k 01.01.2011 kúpiť novú ERP

čo sa týka samotného dopisovania údajov o konv. kurze a informatívnej cene v SKK - v minulom roku to bolo možné - ale či v tomto, to sa skús spýtať priamo u zdroja - napr. na www.soi.sk - oni zo zákona vykonávajú takéto kontroly
0 0
Poštamarta Poštamarta

Poštamarta je offline (nepripojený) Poštamarta

Ďakujem pekne
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

kde zistím, alebo ako či pokladňu mám podľa novej vyhlášky alebo starej? ď
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
sybila3 Pozri príspevok
kde zistím, alebo ako či pokladňu mám podľa novej vyhlášky alebo starej? ď
V certifikáte k ERP býva veta "Vzorka spĺňa ...." a ďalej sú vymenované bezpečenostné smernice, Smernice EK a zákony, normy, na ktoré je pripravená.

V zásade certifikát (pre ERP) vždy vyjadruje na aké podmienky použitia je pripravená, napr. ak spĺňa podmienky a náležitosti §4 ods. (1) - ods. (6) Zákona 289/2008 Z.z. bude tam napísané aj, že spĺňa podmienky tohoto zákona. A teda na záver: certifikát by v takom prípade potvrdil, že ERP je pripravená na použitie aj v zmysle tohto zákona.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

aha, no keď mi ju donesú musím kuknúť.
A ak má RP už podľA novej vyhlášky nie je možné vystaviť ani jeden PPD?
Jeden by som súrne potrebovala vystaviť, nakoľko nevedia do pokladne nahodiť úhrada faktúry. čo s tým?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže ak je na certifikáte Vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z. v znení vyhl. 59/1995 zz, č. 353/1996 zz, č. 735/2004 zz, č. 679/2006 zz, zákon č. 659/2007 zz, môžem na prijímanie platieb ešte používať aj PPD?
0 0
Pepe73Lopez Pepe73Lopez

Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

:) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac
PPD, myslím, že len ak je ERP pokazená aj to do doby jej opätovného sprevádzkovania...
0 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

dobrý deň chcela by som sa spýtať, či od 1.1.2011 bude potrebovať registračnú pokladňu živnostník-inštruktor v autoškole. Za mesiac vystaví 2 faktúry, pretože vykonáva jazdy pre 2 autoškoly, tie sú mu uhradené v hotovosti cez PPD.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ALEXOLIVER Pozri príspevok
dobrý deň chcela by som sa spýtať, či od 1.1.2011 bude potrebovať registračnú pokladňu živnostník-inštruktor v autoškole. Za mesiac vystaví 2 faktúry, pretože vykonáva jazdy pre 2 autoškoly, tie sú mu uhradené v hotovosti cez PPD.
V takýchto prípadoch si vždy treba pozrieť prílohu ku zákonu, ktorá je na Porade niekoľkokrát, napr. aj v nasledovnom príspevku: a spomínaná služba v nej nie je, takže nie...


mysimis Pozri príspevok
Tu je príloha tých služieb, kde bude povinnosť používať ERP od 01.03.2009:
Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE
TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
1 0
ALEXOLIVER ALEXOLIVER

ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

ďakujem za odpoveď, myslela som si to služby som si pozerala, len som nevedela lebo faktúry sú vlastne pohľadávky a tam vraj treba registračnú pokladnicu...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ALEXOLIVER Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď, myslela som si to služby som si pozerala, len som nevedela lebo faktúry sú vlastne pohľadávky a tam vraj treba registračnú pokladnicu...
U tých, ktorí ju majú povinnosť používať, t.j pri predaji tovaru a vybraných službách..
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Akreditované osoby na účely certifikácie pokladníc

Pokladnica aj fiskálna tlačiareň musia byť certifikované. Akreditovanými osobami na účely certifikácie pokladníc sú:

* Elektrotechnický výskumný a projektový ústav, a. s. Nová Dubnica a
* TÜV SÜD Slovakia, s. r. o., Bratislava.

Kto je povinný používať pokladnicu

Tak, ako aj doteraz povinnosť používať pokladnicu má každá fyzická a právnická osoba - podnikateľ, ktorý má oprávnenie na podnikanie v oblasti predaja tovaru alebo poskytovania zákonom vymedzených služieb na území Slovenskej republiky a z jeho predaja alebo z ich poskytovania prijíma tržby.

Povinnosť používať pokladnicu sa vzťahuje aj na zahraničnú fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na území Slovenskej republiky uskutočňuje predaj tovaru alebo poskytuje niektorú zo zákonom vymedzených služieb - ale to len vtedy, ak tieto činnosti vykonáva prostredníctvom stálej prevádzkarne.

Najdôležitejšie zmeny

Oproti doterajšiemu právnemu predpisu (vyhlášky), zákonom o ERP došlo k týmto najdôležitejším zmenám:

* na ERP sa evidujú nielen tržby prijaté v hotovosti, ale aj platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby,
* pokladnice musia byť vybavené fiskálnou pamäťou,
* pokladnica musí vyhotovovať pokladničné - fiskálne doklady a aj nefiskálne doklady „NEPLATNÝ DOKLAD“, „VKLAD“ a „SKÚŠKA POKLADNICE“,
* pokladnica musí prejsť pravidelnou údržbou zameranou na preverenie technického stavu a neporušenosti plomb,
* kontrolné pásky sú nahradené elektronickým kontrolným záznamom,
* nie je povinnosť vyhotovovať výkazy obratov,
* nie je povinnosť vyhotovovať mesačnú uzávierku, ale okrem dennej uzávierky sa vyhotovujú tzv. intervalová a prehľadová uzávierka,
* tržba prijatá za úhradu pohľadávky sa musí evidovať na pokladnici,
* pokladnica musí byť zaplombovaná,
* servisné organizácie musia byť registrované v registri servisných organizácií,
* oprava pokladnice servisnou organizáciou musí byť zabezpečená do 48 hodín,
* servisné organizácie sú povinné nahlasovať na daňovom úrade napr. poškodenie plomby, chýbanie plomby, zmenu údajov pokladnici,
* zákonom č. 504/2009 Z. z., ktorým sa novelizoval zákon o ERP boli okrem daňových úradov aj pre colné úrady ustanovené niektoré kompetencie kontroly pokladníc a podľa § 35 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov možnosť ukladať pokuty, napr. za nepoužívanie pokladnice.

Zákonom o ERP nedošlo k zmene rozsahu služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie prijatých tržieb a v rovnakom rozsahu platia aj výnimky z povinnosti používania pokladnice.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...559&odkial=EUD
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať