Zavrieť

Porady

pomoc

Chcem Vas poprosit o pomoc, lebo mam problem a neviem ako to vyriesit spravne.
Od 1.1.2005 do 31.3.2005 sme zamestnavali jedneho pracovnika. Pri nastupe do zamestnania som od neho dostala vymer odpracovanych rokov z predosleho zamestnania. Bolo tam priznanych 12 rokov. Vymerala som mu teda 20 dni dovolenky.
Zamestnanec poziadal zamestnavatela vo februari, ci by si nemohol vziat dovolenku - 5 dni a zamestnavatel mu ju dal. 31.3. odisiel zo zamestnania na zaklade dohody a zrazu ziada vyplatenie 1 dna dovolenky, pretoze vraj ma narok na 25 dni dovolenky, pretoze bol na vojne a na vysokej skole. Pricom az vtedy vysvitlo, ze to nemal zapocitane v odpracovanych rokoch.
Ziadala som ho aby mi teda dorucil opraveny vymer odpracovanych rokov od byvalej firmy, on vsak mi dal len kopiu diplomu a voj. knizku.
Ma tento zemstnanec narok na preplatenie jedneho dna dovolenky?
Okrem toho ved zamestnavatel mu poskytol dovolenku este pred tym ako mal mat odpracovanych 90 dni.
Poradte co s tym a ako to spravne opravit aby boli obe strany spokojne
Naposledy upravil rage1 : 25.04.05 at 11:06
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jara: malá otázky na Teba: Ako presne zistíš z diplomu, koľko rokov, mesiacov a dní bol zapísaným studentom na skole? Tvrdis, ze tie doklady boli dostatocne.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

rage1
po 60 odpracovanych dnoch ma narok na dovolenku a na 25 dni ma zamestnanec narok ak ma po 18. roku zivota odpracovanych minim. 15 rokov (zapocitava sa aj vojna, vysoka skola)
Pozri § 113, ods. 1/ ZP. 60 -timi dňami nie je limitované priznanie dovolenky. Ty máš predsa nárok už za každých 22 odpracovaných dní na jednu dvanástinu. (porovnaj s § 105)
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Chobot
Jara: malá otázky na Teba: Ako presne zistíš z diplomu, koľko rokov, mesiacov a dní bol zapísaným studentom na skole? Tvrdis, ze tie doklady boli dostatocne.
Nikdy som nepočítala na dni ale dosiahnutie 15 rokov odpracovaných, takže som to neprepočítavala a ani som sa nad tým nezamýšľala, ale zrejme máš pravdu, malo by sa i keď po skončení vysokej školy som teraz dostala papier, ako koľko sa započítava do pracovného pomeru a presne akým dňom. Bolo to z STU, takže asi to davajú po skončení VŠ. Vieš niekedy to nebolo potrebné, pretože nebolo nezamestnaných a tak sa automatický bral vek 18 + 15 a tak každý kto dovršil 33 mal 25 dni dovolenky. Takže ja som stará štruktúra a preto robím možno aj chybu, keď to nevyžadujem presne dokladovať, ale mala som viacero kontrol a nebol problém. Ale aj tak Ti ďakujem že si ma osvietil.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

Luba2
Pozri § 113, ods. 1/ ZP. 60 -timi dňami nie je limitované priznanie dovolenky. Ty máš predsa nárok už za každých 22 odpracovaných dní na jednu dvanástinu. (porovnaj s § 105)
no ved presne tak a kedze odpracoval 64 dni tak mal narok len 2x za 22 dni tu jednu dvanastinu nie?
a aj tak si myslim ze diplom je nedostatocny nehovoriac o tom, ze nema poriesene zapocty rokov z predch. zamestnani
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

rage1
no ved presne tak a kedze odpracoval 64 dni tak mal narok len 2x za 22 dni tu jednu dvanastinu nie?
a aj tak si myslim ze diplom je nedostatocny nehovoriac o tom, ze nema poriesene zapocty rokov z predch. zamestnani
No ano, ale 1/12 za 22 dní počítaš len ak má odpracované menej ako 60 dní. V Tvojom prípade by si už rátala pomernú časť za každý mesiac, teda 1/12 x tri mesiace. Ak teda odpracoval 64 dní tak ako píšeš.

No a čo sa týka toho diplomu - veď od neho vypýtaj aj index a z toho sa dozvieš viac.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jara: dúfam, ze to neberies v zlom, ze som Tvoje uvahy spochybnil. Ale konkretne mne sa to stalo pred 3 rokmi. V roku, ked som mal 33, mi nevysli tie odpracovane roky (chybali mi 4 dni!!!), lebo studium bolo ukoncene dnom statnic (4.6.1991) a nie promociami (2.7.1991). Pravdou tiez je, ze ako ex-student som si uzival prazdniny a brigadoval v zahranici a na urad prace som sa prihlasil az 12.11.1991, takze tie 4 mesiace sa mi nezapocitali. Ale na vsetky tieto obdobia mam presne potvrdenia odkedy - dokedy (úrad prace, skola, zamestnavatelia).

Takze 25 dni dovolenky som si uzival az v dalsom roku.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Beriem to v pohode, ale žeby to niekto tak prepočítaval na 4 dni, tak to sa mi zdá choré... Myslím, že by som dala 25 dní i keď by som si to nedala do nákladov. Veď firma môže dať aj naviac dovolenku. Vieš, stalo sa niekomu že mu to počítali na dni? Našťastie ani jedna kontrola sa nesústredila na to, aby to počítala, alebo kontrolovala, ale čo nebolo môže byť... Takže vlastne ďakujem.
Je to takto správne a ja to už budem počítať, lebo stále sa človek učí a porada je super...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať