Zavrieť

Porady

preddavková faktúra - odpočet DPH

Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Usporiadat
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

mondes Pozri príspevok
Katka, prosím Ťa, ako sa to presne v alfe urobí? To počujem prvýkrát, to členenie DPH. Dik.
škoda, účtujem v Pohode rada by som poradila .
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

SRO uhradila preddavok na tovar 10.5.2011 vo výške 6000 EUR. Zaúčtovala to 314/221.
Následne jej prišla faktúra k prjatej platbe, rozpísaná suma základ dane 5000 EUR, DPH 1000 EUR, spolu 6000 EUR.
Ako sa zaúčtuje táto faktúra? Len DPH 1000 EUR 343/314?

V júni prišla FA po dodaní tovaru s júnovým dátumom dodania.
Celková suma - základ dane 10000 EUR, DPH 2000 EUR, spolu 12000 EUR. Všetky sumy znížené o sumy z FA na prijatú platbu.
Ako sa to bude účtovať?
10000 EUR 131/321
2000 343/321

Zúčtovanie zálohovej faktúry
5000 EUR 321/ 314
1000 EUR 321/ 343

Je takéto účtovanie správne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tina.mm Pozri príspevok
SRO uhradila preddavok na tovar 10.5.2011 vo výške 6000 EUR. Zaúčtovala to 314/221. ...........správne
Následne jej prišla faktúra k prjatej platbe, rozpísaná suma základ dane 5000 EUR, DPH 1000 EUR, spolu 6000 EUR.
Ako sa zaúčtuje táto faktúra? Len DPH 1000 EUR 343/314? .......môže byť, na 314-ke zostane len ZD=5000

V júni prišla FA po dodaní tovaru s júnovým dátumom dodania.
Celková suma - základ dane 10000 EUR, DPH 2000 EUR, spolu 12000 EUR. Všetky sumy znížené o sumy z FA na prijatú platbu.
Ako sa to bude účtovať?
10000 EUR 131/321.............správne
2000 343/321....................môže byť

Zúčtovanie zálohovej faktúry
5000 EUR 321/ 314...............správne
1000 EUR 321/ 343...............môže byť, ale 343mínusom na vstupe, daj pozor aby sa to dostalo do riadku DPH na vstupe, nie na výstupe.

Je takéto účtovanie správne?
je viac spôsobov, podstatné je, aby si si v máji odpočítala DPH zo zálohy a v júni odpočítala DPH zo zvyšku.
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Ďakujem.
V máji bola odpočítaná DPH zo zálohy a v júni ten zvyšok, len by som sa chcela uistiť v účtovaní.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

neviete poradit aj mne v marci sme zaplatili zálohu na tovar v sume 5000 eur ide o unibobunky na skladovanie naradia pre pracovnikov a prezliekarne pri stavbe tuto zalohu som zauctovala 052/221, vyraba nam to ceska firma a aj dovezie. V marci som s tym uz nic nerobila.
v maji nam poslali fa za prepravu 490 eur, to sme zaplatili 18.05.2011, a teraz v juni mi poslali fakturu kde je len datum vystavenia 03.06.2011 dodany tovar v sume 5000 eur, preprava v sume 490 eur k úhrade 0 Eur???
Co s tým??? ten tovar, teda tie unimobunky teraz samozdaním v mesiaci 06/2011??? a tá preprava podľa mna by mali vystaviť fakturu k 18.05.??? alebo co s tým pomoc
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

zuzanna Pozri príspevok
neviete poradit aj mne v marci sme zaplatili zálohu na tovar v sume 5000 eur ide o unibobunky na skladovanie naradia pre pracovnikov a prezliekarne pri stavbe tuto zalohu som zauctovala 052/221, vyraba nam to ceska firma a aj dovezie. V marci som s tym uz nic nerobila.
v maji nam poslali fa za prepravu 490 eur, to sme zaplatili 18.05.2011, a teraz v juni mi poslali fakturu kde je len datum vystavenia 03.06.2011 dodany tovar v sume 5000 eur, preprava v sume 490 eur k úhrade 0 Eur???
Co s tým??? ten tovar, teda tie unimobunky teraz samozdaním v mesiaci 06/2011??? a tá preprava podľa mna by mali vystaviť fakturu k 18.05.??? alebo co s tým pomoc
Je to správne ak máš 2 x fakturovanú prepravu? Asi by mala byť len 1 x. Treba poprosiť dodávateľa o opravu a to samozdanenie by malo byť v júni.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ked neuvádzaš, tak tá fa za prepravu bola asi tiež len zálohová. Podľa ostrej faktúry tovar bol dodaný v júni. Samozdaníš všetko v júni.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ano aj ta faktura za prepravu bola zalohova, tak vsetko mam samozdanit az v juni, nemala by som tu dopravu samozdanit uz v maji ked sme to zaplatili uz 18.05.2011 vtedy by mala vzniknut danova povinnost nie???
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
ano aj ta faktura za prepravu bola zalohova, tak vsetko mam samozdanit az v juni, nemala by som tu dopravu samozdanit uz v maji ked sme to zaplatili uz 18.05.2011 vtedy by mala vzniknut danova povinnost nie???
pomoc
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

KEJKA Pozri príspevok
aj ked neuvádzaš, tak tá fa za prepravu bola asi tiež len zálohová. Podľa ostrej faktúry tovar bol dodaný v júni. Samozdaníš všetko v júni.
tak samozdanim vsetko v juni aj spolu s tou dopravou tu dopravu mam zahrnut ako obstaranie tovaru a samozdanit podľa par. 11 a zaroven si odpočitať DPH prosim
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

dakujem kejka a vsetkym ostatnym velmi ste mi pomohli
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, podnikatel prijal zalohu za ktoru odviedol aj DPH no teraz investor chce zalohu vratit, lebo skor ako sme prijali zalohu nebola podpisana zmluva o dielo. Mozem normalne urobit vratku zaloh a ponizit si svoju DPH?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova Pozri príspevok
Dobry den, podnikatel prijal zalohu za ktoru odviedol aj DPH no teraz investor chce zalohu vratit, lebo skor ako sme prijali zalohu nebola podpisana zmluva o dielo. Mozem normalne urobit vratku zaloh a ponizit si svoju DPH?
Nie môžeš, ale musíš vrátiť zálohu, ak nedošlo k plneniu, a tobôž k podpisu zmluvy.
Takže vrátiť zálohu s členením ZD a daň.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ono je to tak, ze na zaklade tychto platieb sa zacalo fyzicky aj pracovat, len oni pozaduju vratku tychto zaloh s tym, ze sa vsetko zuctuje az s datumom, ked je zmluva podpisana, no realne stavba stoji.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova Pozri príspevok
Ono je to tak, ze na zaklade tychto platieb sa zacalo fyzicky aj pracovat, len oni pozaduju vratku tychto zaloh s tym, ze sa vsetko zuctuje az s datumom, ked je zmluva podpisana, no realne stavba stoji.
To si myslím, že mení situáciu, kedže bola použitá na stavbu, a tá sa realizovala, túto zálohu by som odpočítala z celkovej platby podľa zmluvy. Nie je dôvod na jej vrátenie, kedže k dodaniu ,na ktoré bola poskytnutá došlo. To, že sa zmluva podpísala až neskôr, nie je podstatné, veď museli mať nejaký dôvod,( aj mali) prečo zálohu zaplatili.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Len sa jedna o to, ze to je financovane cast z peniazi EU, tak sa boja ze im to neprejde a nebudu si moct narokovat na peniaze, kedze nebola podpisana zmluva.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Nie je nejaky spôsob ako im to vratit, aby to bolo v poriadku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mikolajova Pozri príspevok
Nie je nejaky spôsob ako im to vratit, aby to bolo v poriadku?
No, ak to aj napriek tomu chcete vrátiť, tak ju vrátťe.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Dobrý večer, my ako firma sme vystavili preddávkovú fa na sumu 1520 Eur. Oni ju zaplatili 31.08.2011, čiže nám prišli peniaze na účet 31.08.2011. Lenže ukončenie prác bolo 26.08.2011 čiže skôr ako prišla zálohova platba, poradte prosím ako mám vystaviť faktúru či aj fa o prijatí zálohovej platby alebo iba konečnú faktúru s odpočtom zálohy a s akým dátumom dodania.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Vystav ostrú faktúru na práce bez odpočítania preddavku s dátumom dodania 26.8.2011, úhradu z 31.8.2011 považuj za úhradu tejto faktúry a nie za úhradu preddavku. Faktúru na prijatú platbu preddavku s rozdelením na základ dane a DPH vôbec nevystavuj.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať