Zavrieť

Porady

preddavková faktúra - odpočet DPH

Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

Adiks Pozri príspevok
Vystav ostrú faktúru na práce bez odpočítania preddavku s dátumom dodania 26.8.2011, úhradu z 31.8.2011 považuj za úhradu tejto faktúry a nie za úhradu preddavku. Faktúru na prijatú platbu preddavku s rozdelením na základ dane a DPH vôbec nevystavuj.
...ak nie je rozdiel viac ako 15 dní, tiež to tak robím
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

ak vystavím ostrú fa s odpočtom zálohy a dátum dodania dám 226.08.2011 bude to správne lebo naša ekonómka tvrdí že mám odpočítať zálohu som z toho smutná neviem ako to mám urobiť.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

prosim vás poradte mi či by to bolo tak správne keby som to urobila???????
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Tak ako pomôže mi niekto???????????????
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Lucia Lafkova Pozri príspevok
ak vystavím ostrú fa s odpočtom zálohy a dátum dodania dám 226.08.2011 bude to správne lebo naša ekonómka tvrdí že mám odpočítať zálohu som z toho smutná neviem ako to mám urobiť.
Nebuď z toho smutná, sú horšie veci na svete.
Môžeš to urobiť ako píšeš. Ekonómke sa asi jedná o to, že by nesedel VS pri úhrade, ale podľa môjho názoru, daňový doklad k prijatej platbe je nutné vystaviť len ak bola úhrada prijatá pred dodaním tovaru alebo služby.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lucia Lafkova Pozri príspevok
Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????
Vystavila by som doklady tak, ako sa píše v príspevku 81. Ak príde úhrada až po dodaní, nemôžem ju predsa považovať za zálohu.... Záloha je platba predom....
O zálohovej faktúre sa neúčtuje, takže ekonómka ju nemá ani pred dodaním zaúčtovanú na účte 314. Ak jej prekáža VS, priložila by som k tomu napísané vysvetlenie, že bola vystavená zálohová faktúra, ale neuhradená a po dodaní tovaru uhradili faktúru pod týmto VS. VS nemôže byť dôvodom na nesprávne účtovanie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lucia Lafkova Pozri príspevok
Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????
nie nepochopila si, nebudeš odpočítavať zálohu, ktorú si dostala po dátume dodania. To nie je záloha, ale úhrada faktúry.
Aj ked skutočnosť bola iná, ty chceš uviesť na faktúre dátum dodania 26.8.
tak v tom čase si žiadnu zálohu nemala.
No - ešte sa môžeme baviť o dátume vystavenia. Ak dáš dátum vystavenia 31.8. /vtedy si už zálohu mala/, tak môžeš uviesť na faktúre odpočet zálohy, ale bez rozpisu na ZD a DPH, samozrejme.
Takúto faktúru môžeš vystaviť s dátumom vystavenia od 31.8. až 9.9.
aby si stíhala 15-dňovú lehotu.
1 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

To znamená:
Celková suma faktúry: 1800,-- + DPH 360,-- sa rovná 2160,--
Odpočet zálohy zo dňa 31.08.11: -1520,--
Výsledná suma faktúry: 640,-- a pri výslednej sume faktúry aký potom bude rozpis : ZD + DPH
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pri výslednej sume, nebude žiadny rozpis.
rozpis je kvôli daňovej povinnosti a možnosti jeho odpočítania.
odpočet zálohy znižuje doplatok.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Takže takto:
FA: bez dph 1800,--
dph 360,--
celkom 2160,--
záloha 31.08.11 -1520,--
suma k úhrade: 640,-- OK
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fajn, tak. To je tvoja prvá faktúra?
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

ale nie ja som to tak aj chcela urobiť len moja šefka to chcela urobiť tak že mám urobiť fa na peniaze o prijatí platby a potom konečnú tak som už z toho bola na nervy, ďakujem a pekný deŇ.
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Dobrý deň, teraz pracujem na tej fa a neviem: aký dátum mám dať daň.povinnosť a dátum dodania? Fa som urobila s dát.vystavenie 02.09.2011, zálohu som odpočítala /došla 31.08.11/ a práce boli ukončené 26.08.11, poradíte mi ešte s týmto??????????????
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Asi mám okno no neviem aký dátum, poradíte?????????????
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Lucia Lafkova Pozri príspevok
Dobrý deň, teraz pracujem na tej fa a neviem: aký dátum mám dať daň.povinnosť a dátum dodania? Fa som urobila s dát.vystavenie 02.09.2011, zálohu som odpočítala /došla 31.08.11/ a práce boli ukončené 26.08.11, poradíte mi ešte s týmto??????????????
Lucia Lafkova Pozri príspevok
Asi mám okno no neviem aký dátum, poradíte?????????????
Dátum dodadnia služby = dátum vzniku daňovej povinnosti = 26.8.2011
(platí v prípade, že ukončenie prác nie je viazané na podpis preberacieho protokolu)
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Takže ak som správne pochopila tak dátum dodania sa rovná daňová povinnosť 26.08.2011, a nevadí,že záloha bola odpočítana z tej fa a došla 31.08.11,

D.vystavenia : 02.09.11
D.splatnosti: 09.09.11
D.povinnosť: 26.08.11
D. dodania: 26.08.11
0 0
Lucia Lafkova Lucia Lafkova

Lucia Lafkova je offline (nepripojený) Lucia Lafkova

Ešte som zabula že ukončenie prác je u nás viazané na podpis preberacieho protokolu t.j 26.08.11
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Tweety Pozri príspevok
No, ak to aj napriek tomu chcete vrátiť, tak ju vrátťe.
Len by som chcela vediet ak vrátime zálohu, či z toho nemôžeme mať nejaký problém z pohľadu DPH, keď ju vrátime len tak a vyúčtujeme normalne až dodanú stavbu už bez tej zálohy, nakoľko financovanie je cez úver v banke.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak to problém budeš mať.
Tými všetkými príspevkami sme sa ti snažili dať tú zálohu do poriadku v súvislosti s plnením. teraz zasa meníš, že chceš vrátiť zálohu. Ak si ju chcela vrátiť, tak v auguste.
teraz urob tak, ako sme ti radili.
Ak vám odberateľ zaplatí viac /bude tú zálohu ignorovať/, tak potom mu môžete vrátiť preplatok z faktúry,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať