Zavrieť

Porady

Pohladavky

Zajtra bude lepsie...:)
Mohli by ste mi poradit? V uctovnictve evidujem pohladavky, ktore uz neuvidime a mam tam aj preplatky pohladavok, ktore nemame komu vratit,kedze spolocnosti boli zlikvidovane. Co sa da robit v tomto pripade, da sa to nejako zlikvidovat v uctovnictve alebo odpisat, aj ked nemam ziadny uradny dokument o tom, ze dana spolocnost je zlikvidovana?
Usporiadat
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Odpis pohladavok by sa nemal robit na 429 a 428. Tieto ucty od 1.1.2005 sluzia na opravu vyznamnych chyb minulych obdobi. A odpis pohladavky nie je oprava minulych obdobi. Este by som bola tento rok opatrna v pouzivani tychto uctov, lebo vobec nie je iste, ako sa mozu vyrovnat - a nevedia to ani auditori. A dalej je tu otazka zdanenia, ktora tiez nie je vyriesena.

Co sa tyka starych pohladavok - skus sa popozerat v starych obchodnych vestnikoch, ci tam nahodou nenajdes nieco take, ze konkurz bol zamietnuty pre nedostatok majetku. Vtedy si mozes pohladavku odpisat danovo. Dalsia vec, pourguj exekutora, ked ti da vyhlasenie, ze majetok nepostacuje na krytie pohladavky, tiez to mas ako danovy naklad. Pod 1000 Skk jednotlivo ani nerozmyslaj, jednoducho to odpis do danovych nakladov. Ak sa ti podari s niekym uzavriet zmluvu o nevymahani pohladavok, tiez si to mozes dat do danovych nakladov (pocas styrooch rokov - ale tu si pozri poriadne aj stary zakon o dani z prijmu, lebo su tam nejake obmedzenia). A ked ti este nieco ostane, tak to obetuj pre stat a zaplat z toho dan, resp. nechaj to v saldokonte, ked to riaditelom/konatelom nevadi.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

JanaF
www.orsr.sk bolo hned prve, co som si zistila. Preto s istotou viem, ze jedna spolocnost neexistuje a druha je v konkurze. Ostatne existuju, ale nedali si ani tu namahu, aby mi odsuhlasili zostatky.
Nepaci sa mi likvidacia cez 428 resp.429. Nieco mi tam chyba Ved teraz sa to da aj cez 548, resp. 648, ked je to dokazatelne
Uplny suhlas so vsetkymi, ale daj potom radsej na pohladavky 546, to je ucet presne na to. Danovo uznany je len ked je to pod 1000 alebo mas papier od sudu, ci exekutora, ze vyska majetku nepokryje tvoju pohladavku. Inak nedanove alebo nechaj v pohladavkach a mozno zaplatia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať