Zavrieť

Porady

konateľ-odvody-účtovanie

ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Milí poráďáci, chcem si utvrdiť jednu vec:

konateľ - nie je zamestnanec a nie je ani živnostník. Podľa platného zákona si bude platiť odvody do zdravotnej poisťovne ( do sociálnej nie ) v min. výške 910,- Sk. Tento môj konateľ to vyriešil nasledovne: Z sro banky dal trvalý príkaz na túto úhradu každý mesiac. Ale čo s účtovaním? Bude celá čiastka daňovo uznaná?
Nie som si tým istá. Aký máte na to názor?
Usporiadat
kozmar kozmar

kozmar je offline (nepripojený) kozmar

workoholik
Mám konateľa, ktorý je občan ČR, má uzatvorenú mandátnu zmluvu, poberá odmenu
za výkon funkcie: zdravotné poistenie sa ho netýka, daň mu zrazím a odvediem
(19%), môže si uplatniť odpočitateľnú položku na zníženie DZ? Podotýkam, že je
zároveň aj jediným spoločníkom.
Ďakujem.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
mischo98
ak sa prihlasi do ZP, stava sa na ucely ZP SZCO, teda ak nie je zaroven zamestnancom, musi platit preddavok minimalne vo vyske 910,- Sk.
ak je vsak poisteni v EU je tu trochu problem, pretoze podla smernic EU (nemam ich poruke, takze nebudem ich citovat a uvadzat cisla, ak by bol zaujem tak sa na to cez vikend pozriem podrobnejsie) ak je obcan EU poisteni v jednom clenskom state toto poistenie plati v celej EU a nie je potrebne aby bol poisteni v inom clenskom state. /problematika urcenia stredislka zaujmov/. samozrejme aby to nebolo take jednoduche, tak z tohto ustanovenia existuju vynimky, a je otazne, ci konatel do nich spada alebo nie.
ja som o tom diskutoval s metodikmi spolocnej a vzajomnej ZP a ti mi povedali, ze konatelovi, ktory je poisteny v inej krajine EU podla §4 zak o zdrav. poist. nevzniklo verejne ZP v SR. samozrejme mam to iba ako ustnu informaciu, a je mi jasne, ze ak pride na lamanie chleba a niekto pride o pol roka s inym vykladom, tak vsetko zapru
dovolím si nesúhlasiť, viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=5599
ale podľa novely už konatelia zo ZP vypadnú takže by s tým mal byť pokoj
Inak podľa mňa, tí cudzinci, ktorí sa neprihlásili, napriek tomu že jednoznačne porušili zákon, nik ich asi stíhať nebude - alebo si viete predstaviť, že by si niekto dal takú robotu, že si vytiahne z OR všetkých konateľov a prevetrá ich cez všetky ZP - či sú v niektorej prihlásení a platia ?
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Jozef Mihál
Mám z Vašich príspevkov pocit, že to robíte zle.

Konateľ sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje za zamestnanca len vtedy, ak má pracovnú zmluvu. Ako zamestnancovi sa mu potom zráža 4% z VZ dosiahnutého v súvislosti s pracovnou zmluvou, obdobne firma platí 10% z tohto VZ. Konateľ sa súčasne považuje za SZČO, ako SZČO ale v takomto prípade preddavky platiť nemusí, keďže už je zamestnancom.

Ak konateľ dostáva odmenu za výkon funkcie a nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu (na výkon funkcie konateľa mimochodom ani nie je možné v zmysle Obchodného zákonníka uzatvoriť pracovnú zmluvu), tak sa za zamestnanca nepovažuje a z odmeny sa poistné nepočíta. Konateľ je v danom prípade považovaný za "čistú" SZČO a platí si sám preddavky na zdravotné poistenie 910 Sk mesačne.

Príklad 1.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 50000 Sk mesačne. Pracovnú zmluvu so spoločnosťou uzatvorenú nemá. Konateľ si sám platí preddavky na zdravotné poistenie ako SZČO, vo výške 910 Sk mesačne.

Príklad 2.

Konateľ má odmenu za výkon funkcie 30000 Sk mesačne. Má uzatvorenú aj pracovnú zmluvu so spoločnosťou a to ako vedúci pobočky. Podľa pracovnej zmluvy má mzdu 20000 Sk mesačne.

Ako zamestnanec platí 4% z 20000 Sk, firma platí 10% z 20000 Sk. Ako SZČO preddavky neplatí .
Jozef

súhlasím s tvojim názorom, ale podľa mňa konateľ by mal platiť aj keď je zároveň zamestnancom. Aj keď trebárs nemá v priebehu roka žiadnu odmenu, podľa mňa by mal platiť aspoň tých 910 Sk, to aj v prípade ak ide o "čerstvého" konateľa, ktorí si môže stanoviť vymeriavací základ sám (keďže v predošlý rok neživnostníčil, t.j. nekonateľoval). Minimálne jedna zdravotná poisťovňa ale umožňuje stanoviť takémuto konateľovi nulový vymeriavací základe, t.j. neplatí preddavok.
Čo k tomu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
kazisvet
...podľa mňa konateľ by mal platiť aj keď je zároveň zamestnancom. Aj keď trebárs nemá v priebehu roka žiadnu odmenu, podľa mňa by mal platiť aspoň tých 910 Sk, to aj v prípade ak ide o "čerstvého" konateľa, ktorí si môže stanoviť vymeriavací základ sám (keďže v predošlý rok neživnostníčil, t.j. nekonateľoval). Minimálne jedna zdravotná poisťovňa ale umožňuje stanoviť takémuto konateľovi nulový vymeriavací základe, t.j. neplatí preddavok.
Čo k tomu?
...nie celkom chápem, čo si tým chcel povedať. Ak chce konateľ, ktorý je súčasne aj zamestnancom, platiť preddavky, môže, ale prečo by to robil? Môže si stanoviť preddavky "v nulovej výške", to hovorí zákon.
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

Ja mám tiež prípad , konateľa , ktorý má zároveň uzavretú pracovnú zmluvu. Do ZP je prihlásený a "odvádza" nulové preddavky.
Ak som to teda správne pochopila, tak pri výplate napr.Sk 10000,- a zároveň odmene napr. Sk 100000,-v jeden mesiac.
odvediem daň 19% aj z výplaty aj odmeny t.j. 110000,- a čo sa týka odvodov, tak spravím odvod iba z výplaty zo zamestnaneckého pomeru Sk 10000,-
Ako konateľ si odvody vysporiada až pri ročnom zúčtovaní.
je to tak správne?
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Konateľ poberá mesačne odmenu na základe mandátnej zmluvy. Zistila som, že bývalá účtovníčka odvádzala z jeho odmeny príspevok na úrazové poistenie. Je to správne ?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Pokiaľ viem, úrazové poistenie sa z mandátnych zmlúv neodvádza. Alebo je tam aj pracovnoprávny vzťah ?
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Je to študent VŠ, má dohodu o brig. práci študentov na inú prácu nie na prácu konateľa, z tejto dohody odvádzame úrazové poistenie.
Ako konateľ má mándátnu zmluvu z ktorej firma odvádza úrazové poistenie ? a daň z príjmu. Sám ako konateľ si platí zdravotné poistenie 910,-Sk.
0 0
azalka azalka

azalka je offline (nepripojený) azalka

Od 1.9.05 bude 10% odvodov do Zp platených za konateľa daňovým nákladom sro-čky alebo to bude len formou zrážky z odmeny?
Len tak na okraj: Ak to bude náklad firmy, nie je to nespravodlivé voči firme?
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

ak poberá konateľ odmenu za výkon funkcie, odvod do ZP bude 4% zamestnanec a 10% zamestnávateľ, pre ktorého je to daňovým nákladom tak isto ako u hociktorého iného zamestnanca
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Lienočka
Konateľ poberá mesačne odmenu na základe mandátnej zmluvy. Zistila som, že bývalá účtovníčka odvádzala z jeho odmeny príspevok na úrazové poistenie. Je to správne ?
Nie je to správne, zákon o sociálnom poistení hovorí len o odvode na úrazové poistenie pri zamestnancoch na pracovnú zmluvu atď. a prácach na dohody.
0 0
Hjana Hjana

Hjana je offline (nepripojený) Hjana

Konatel spolocnosi ktory je zaroven spolocnikom aj statutarom a nema so spolocnostou uzatvoreny pracovno-pravny vztah, vyplati si odmenu za vykon funcie,bude platit preddavky na ZP?Podotykam ze je zaroven aj SZCO.
Este by ma zaujimalo ako je to s vyplatenim podielu na zisku? Budu sa z tohto podielu platit preddavky na ZP? Ja si myslim ze nie ale uz som si nie je nicim ista.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Od 1.9.2005 bude konateľ, ktorý poberá odmeny za výkon funkcie, považovaný za zamestnanca a ako každý iný zamestnaec bude platiť z odmien preddavky. Súčasne bude platiť preddavky ako SZČO (predpokladám, že je živnostník a pod.).
Podiely na zisku vyplatené spoločníkovi nepodliehajú odvodom na ZP.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Môžem sa prosím opýtať takúto vec? Konateľ v s.r.o. je zahraničný občan, nepoberá žiadnu odmenu ani nemá pracovný pomer. Musí sa prihlasiť na platenie odvodov do sociálnej poisťovne ako SZČO? So zdravotným poistením už som to vyriešila, ale sociálku som nikde nenašla.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Sociálna poisťovňa konateľa ako SZČO nepozná. Buď je zamestnanec alebo SZČO.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Výsledok je že konateľ sa do SP neprihlasuje
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

Ďakujem. A teraz, keď som ho prihlásila, a zaplatil si odvody za dva mesiace, odhlásim ho, a peniaze mi vrátia? Môžem potom čakať kontrolu, že som taká neznalá.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať