Zavrieť

Porady

Odpočet 0,5 % z DsP na dieťa.

pracoval som v Česku v controllingu a v spolupráci s ABB Lenzburg som sa dostal k finančným analýzam. Žiaľ na Slovensku nie je dopyt po spomínanej činnosti. ...viac
Potrebujem poradiť. Ako je to s odpočtom 0,5 % z DsP na každé dieťa u zamestnaných manželov? Majú obidvaja nárok na odpočet 0,5 % z DsP na každé dieťa, alebo len ten z manželov, ktorý si uplatňuje daňový bonus.
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

horstik
Môže si 0,5% odpočítať aj SZČO? Ďakujem.Dana
Od 1.1.2005 môže. Musí vyplniť žiadosť a predložiť kópiu rodného listu a ak treba, potvrdenie o návšteve školy.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

horstik
Môže si 0,5% odpočítať aj SZČO? Ďakujem.Dana
Môže, doklady treba dať na SP (rodný list, potvrdenie o návšteve školy).
0 0
tmhwk tmhwk

tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

vladan
neviem, či teraz zacitujem zákon o sociálnom poistení presne, ale hovorí sa v ňom, že to zníženie si uplatní iba jeden z manželov ... z toho mi vyplýva, že deti sa (podobne ako pri daňovom bonuse) nedelia ... hm, skúsim pozrieť do zákona, či tam nie je nejaká pripovídka ...
Z nižšieuvedeného podľa mňa vyplýva že ak rodičia majú 16 detí a obaja pracujú, tak si môže jeden rodič odpočítať na 8 detí (za každé dieťa 0,5%) a druhý rodič na ďalších 8 detí. Takže maximálny počet je 16 detí, 17. dieťa už pre rodičov nebude znamenať žiadnu úsporu :-)

§ 131 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení
(3) Sadzba poistného na starobné poistenie poistenca sa znižuje o 0, 5 % na každé nezaopatrené dieťa (§ 9), o ktoré sa stará rodič alebo osvojiteľ nezaopatreného dieťaťa. Ak sa o to isté nezaopatrené dieťa súčasne starajú obidvaja rodičia alebo osvojitelia nezaopatreného dieťaťa, sadzba poistného na starobné poistenie sa znižuje jednému rodičovi alebo jednému osvojiteľovi nezaopatreného dieťaťa.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať