Zavrieť

Porady

Postupenie pohladavky

Help me!
V postupeniach nie som velmi "in".
Staru pohladavku 550 tis. sme postupili postupnikovi, ktory nam za nu podla zmluvy zaplatil 500 tis. V Zmluve o postupeni je dohodnuta "odplata" za postupenie v sume 500 tis., ale nie je tam zmienka o tom, ci zvysnych 50 tis. tvori odmenu za postupenie.
Mozem preto zauctovat /JU/ prijem za celu pohladavku 550 tis. do vynosov a zvysnych 50 tis. do nakladov ako co? /provizia, odmena?/.
Uz vopred dakujem za radu.
Usporiadat
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Účtuješ: nadobudnutie pohľadávky 315/325 5 000
úhrada postupcovi 325/221 5 000
úhradu od dlžníka účtuješ dvoma zápismi 221/315 11 000
315/646 6 000 a nakoniec zrušíš účtovný zápis pohľadávky v podsúvahovej evidencii.
Čiastka 6 000 EUR je súčasťou základu dane, nie je to odpočítateľná položka.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Dakujem velmi pekne za odpoved!

Uctovanie mi bolo jasne, len som si nebola ista uctom 646, ci je to danovy vynos alebo odpoc. polozka ZD...

Este raz vdaka!
0 0
Jana P Jana P

Jana P je offline (nepripojený) Jana P

Prosím o radu, mám zmluvu o postúpení pohľadávky, účtujem postupníka aj postupcu. Ide o súdnu pohľadávku, ešte nie je vymožená. Postúpenie bolo za 100% nomin. hodnoty + príslušenstvo (v zmluve sa neudáva v akej sume je príslušenstvo). Postupníka som zaúčtovala 315/325 nominálnu hodnotu pohľadávky, zatiaľ nebola uhradená postupcovi, ani vymožená, takže ďalej nič. Postupcu som účtovala odpis pohľadávky v danej sume na 546/311 a ďalej sa neviem pohnúť. Už som to v tejto téme prečítala niekoľko krát a stále sa z toho neviem vymotať. Keďže ide o 100% nemusím účtovať v podsúvahe?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

U postupcu:

a) odpis pohľadávky..........................546/311
b) výnos z postupenej pohľadávky.......315/646

U postupníka:

a) nadobudnutie pohľadávky................315/325
0 0
Jana P Jana P

Jana P je offline (nepripojený) Jana P

Ďakujem, tak by som to mala mať správne. ešte otázka - účtovať už teraz výnos, ak ešte nebola uhradená?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Jana P Pozri príspevok
Ďakujem, tak by som to mala mať správne. ešte otázka - účtovať už teraz výnos, ak ešte nebola uhradená?
Áno, na základe zmluvy o postúpení pohľadávky. V prípade úhrady zaúčtuješ 211(221)/315.
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

V roku 2009 sme v zmysle Zmluvy o postúpení pohľadávky kúpili pohľadávku. Pohľadávka nie je vyčíslená v konečnej sume, ale nasledovne: 1000 EUR + úrok z omeškania + trovy konania, odplata za kúpu 500 EUR.
Zaúčtovala som nasledovne:
500 EUR 315/325
500 EUR 325/221 (úhrada)

V roku 2010 sme pohľadávku postúpili ďalej. Odplata za postúpenie 600 EUR.
Ako to teraz zaúčtovať na našej strane?

ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

a) odpis pohľadávky..........................546/315.................500
b) výnos z postupenej pohľadávky.......315/646.................600
0 0
Martina CF Martina CF

Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

azla Pozri príspevok
a) odpis pohľadávky..........................546/315.................500
b) výnos z postupenej pohľadávky.......315/646.................600
dakujem
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ahojte v roku 2010 sme postúpili pohľadávku z roku 2009, ktorá zahŕňala aj úroky z omeškania. Za pohľadávku nám ale postupník nezaplatil.
Mám zaúčtované:
1. 546/311
2. 315/646
To znamená, že to pôjde všetko do daňového základu aj keď sme za to nedostali zaplatené?
Ide o to, že keby sme to nepostúpili môžem:
1. Uplatniť si opravnú položku na pohľadávku z roku 2009
2. úroky by mi vstupovali do daňového základu až v roku zaplatenia.
Teraz musím zdaniť všetko aj keď sme nedostali nič. Rozumiem tomu správne? Ďakujem.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

skúsim posunúť
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

......
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

nela07 Pozri príspevok
Ahojte v roku 2010 sme postúpili pohľadávku z roku 2009, ktorá zahŕňala aj úroky z omeškania. Za pohľadávku nám ale postupník nezaplatil.
Mám zaúčtované:
1. 546/311
2. 315/646
To znamená, že to pôjde všetko do daňového základu aj keď sme za to nedostali zaplatené?
Ide o to, že keby sme to nepostúpili môžem:
1. Uplatniť si opravnú položku na pohľadávku z roku 2009
2. úroky by mi vstupovali do daňového základu až v roku zaplatenia.
Teraz musím zdaniť všetko aj keď sme nedostali nič. Rozumiem tomu správne? Ďakujem.
1/ ak by ste to neboli byvali postupili, tvorba danovej opravnej polozky by vychadzala z § 20,14 ZDP, t.j. kalkulovala by sa na zaklade poctu dni z omeskania... danovu opravnu polozku vsak nemozno tvorit na uroky z omeskania, nakolko tieto neboli zahrnute do zakladu dane podla §17,19 ZDP.
2/ postupenim pohladavky vam zanikla povodna pohladavka a vznikla nova pohladavka... a to pohladavka voci postupnikovi
3/ vyradenie povodnej pohladavky prostrednictvom uctov 546 a 646 sa preniesie do zakladu dane nasledovne :
- ucet 646 sa zahrnie do zakladu dane v plnej vyske
- ucet 546 sa zahrnie do zakladu dane do vysky 646, resp. do vysky danovej opravnej polozky, ktoru by bolo mozne k pohladavke tvorit podla §20 ZDP (podla toho, co je vyssie)... zaroven si treba uvedomit, ze ta cast 546, ktora zodpoveda urokom z omeskania je nedanova.
2 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Prosím Vás o Váš názor čo s tým, ak 29.12.08 uzavrel konateľ f. zmluvu o postúp.pohľad.(ktorú nemáme do dnešného dňa) a nedávno mi priniesol len dodatok č.1 k tejto zmluve zo dňa 03.06.2009, kde sa píše, že postupujeme pohľad. na postupníka..... a je tam dohodnutá odplata vo výške 454881,60Kč (čo mi sedí v knihe pohľad.s pôvodným odberateľom), ktorá bude splatná najneskôr do 31.8.2009, ale až 15.4.2010 bola len č.uhrad. 7000€
Čo s tým všetkým, nemala som o tom účtovať už v r.2008 resp.2009?
a ak to zaúčtujem až v roku 2010 - odpíšem pohľ. 546/311 a zároveň dám 315/646-postup.pohľad.za odplatu tak mi to ani neovplyvní ZD. Poradí mi niekto?
Ďakujem
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

janapill Pozri príspevok
Prosím Vás o Váš názor čo s tým, ak 29.12.08 uzavrel konateľ f. zmluvu o postúp.pohľad.(ktorú nemáme do dnešného dňa) a nedávno mi priniesol len dodatok č.1 k tejto zmluve zo dňa 03.06.2009, kde sa píše, že postupujeme pohľad. na postupníka..... a je tam dohodnutá odplata vo výške 454881,60Kč (čo mi sedí v knihe pohľad.s pôvodným odberateľom), ktorá bude splatná najneskôr do 31.8.2009, ale až 15.4.2010 bola len č.uhrad. 7000€
Čo s tým všetkým, nemala som o tom účtovať už v r.2008 resp.2009?
a ak to zaúčtujem až v roku 2010 - odpíšem pohľ. 546/311 a zároveň dám 315/646-postup.pohľad.za odplatu tak mi to ani neovplyvní ZD. Poradí mi niekto?
Ďakujem
Prosím nikto mi neporadí?
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

V roku 2011 sa mi dostala do rúk zmluva o postúpení pohľadávky-účtujem na strane postupcu:
1. 546/311 vo výške nominálnej hodnoty pohľadávky-ak je súčasťou postúpenia aj príslušenstvo k pohľadávke /úrok z omeškania/-bude časť 546 nedaňová vo výške príslušenstva?
2. 315/646 vo výške predajnej ceny pohľadávky a tu mám problém, lebo v zmluve znie ohľadom tejto ceny veta:"dohodnutá odplata vo výške 80 % z reálne vymoženej pohľadávky"t.j. výnos na strane postupcu je 20 % z reálne vymoženej pohľadávky-ako to mám zaúčtovať, keď i 20% nie je istá suma, ktorú dostanem zaplatenú-možno aj nula? Ako to je vlastne v prípadoch, keď ani postúpenú pohľadávku nedostanem zaplatenú? Vďaka za každú radu.
0 0
123lolita 123lolita

123lolita je offline (nepripojený) 123lolita

prosím Vás chcela by som sa spýtať, ak firma, ktorá si u nás kúpila tovar a faktúry neplatila v dátume splatnosti, konateľ im na základe dohody s právnikom poslal list kde im vyčíslil úroky z omeškania cca za rok čo mali splátkový kalendár (podotýkam ani ten nedodržiavali), cca to bolo 4200 eur. Teraz sa dohodli, že sa táto pohladávka postúpi inej spoločnosti a mám na to vastaviť faktúrku, lenže na základe čoho, ked tých 4200 nebola faktúrka ale len list. Pohladávka sa postupuje vo výške 1050 eur.


dakujem moc moc za rady
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím vás postúpenie pohľadávky, účtujem na strane postupníka, mám kopiu faktúry v sume 63.000, 12600 dph =75600,- postúpená je pohľadávka v hodnote 75600, čiže ja už neúčtujem dph zaúčtujem 311 al. 315/325 celkom 75600. ešte som sa niečo dočítala, že treba zaúčtovať na účte 75 ale neviem podvojne oproti čomu? poradí niekto? neviem čo použiť účet 325 nakoľko postupcovi sa nebude uhrádzať nič, úhrada pôjde na účet postupníka, prosím súrne o radu.dík
a
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Postupca postupil pohľadávku postupníkovi (čo učtuješ ty) v hodnote 75600. Za akú hodnotu si získala uvedenú pohľadávku za nominal, alebo za menej ? Od toho záleží ďalšie učtovanie.
Nerozumiem .....Kto nebude uhrádzať postupcovi ....? veriteľ ?
Ten bude na základe oznámenia platiť postupníkovi. Či ako si to myslela ?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Klient vystavil penalizačnú faktúru k phľadávke. Je možné túto postúpiť ďalšiemu subjektu bez toho, aby bola postúpená pôvodná pohľadávka?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať