Zavrieť

Porady

Postupenie pohladavky

Help me!
V postupeniach nie som velmi "in".
Staru pohladavku 550 tis. sme postupili postupnikovi, ktory nam za nu podla zmluvy zaplatil 500 tis. V Zmluve o postupeni je dohodnuta "odplata" za postupenie v sume 500 tis., ale nie je tam zmienka o tom, ci zvysnych 50 tis. tvori odmenu za postupenie.
Mozem preto zauctovat /JU/ prijem za celu pohladavku 550 tis. do vynosov a zvysnych 50 tis. do nakladov ako co? /provizia, odmena?/.
Uz vopred dakujem za radu.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

​Mne sa javí, že sa to môže aj oddeliť.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=2572&LngID=0


vyberám.....
Prechod príslušenstva a práv spojených s postúpenou pohľadávkou ustanovuje § 524 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Tu je na mieste otázka, či je dovolené, aby sa účastníci zmluvy dohodli odchylne od § 524 ods. 2
OZ a postúpili tak peňažnú pôžičku bez úrokov. Z tohto ustanovenia táto možnosť výslovne nevyplýva. Nezabúdajme však na fakt, že Občiansky zákonník je prevažne dispozitívnym právnym predpisom. Postupca a postupník môžu usporiadať vzájomné práva a povinnosti v zmluve o postúpení pohľadávky slobodne, a tým aj odlišne od § 524 ods. 2 OZ, pretože z neho nevyplýva zákaz a ani príkaz, že sa od takejto úpravy nemožno odchýliť. Zároveň neobsahuje ani vyhlásenie, že by v prípade odchylnej právnej úpravy bol takýto právny úkon neplatný. Z uvedeného vyplýva, že prednostne platí to, na čom sa účastníci dohodli.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

potrebovala by som poradiť, máme postúpenú pohľadávku, už som prečítala x článkov, ale neviem, takýto prípad som nenašla. Takže mám faktúru vystavenú firmou A pre firmu B. Čiže firma A je postupca firma B je dlžník a firma C(naša sro) je postupník. Napísala som zmluvu o postúpení pohľadávky a zaúčtovala sumu celkom aj s dph bez nároku na odpočet dph. 315/325 je účtovanie, mala by som túto sumu zaúčtovať ešte aj na posúvahový účet 751/799?? Ako mi to ovplyvní daňové a aké účtovanie bude ďalej keď dlžník bude platiť postupníkovi? dík moc
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

yvica
potrebovala by som poradiť, máme postúpenú pohľadávku, už som prečítala x článkov, ale neviem, takýto prípad som nenašla. Takže mám faktúru vystavenú firmou A pre firmu B. Čiže firma A je postupca firma B je dlžník a firma C(naša sro) je postupník. Napísala som zmluvu o postúpení pohľadávky a zaúčtovala sumu celkom aj s dph bez nároku na odpočet dph. 315/325 je účtovanie, mala by som túto sumu zaúčtovať ešte aj na posúvahový účet 751/799?? Ako mi to ovplyvní daňové a aké účtovanie bude ďalej keď dlžník bude platiť postupníkovi? dík moc
Ty ako postupník získaš pohľadávku. Kúpnu cenu zaučtuješ tak ako si napísala :
315 (dlžník - firma B) - MD.....kúpna cena
325 (postupca - firma A) - Dal..kúpna cena.

Podsúvahové účty by si používala, ak by sa kúpna cena líšila od nominálnej hodnoty pohľadávky, ktorú si získala. (napr. získala by si pohľadávku vo výške 100 000,- za kúpnu cenu 90.000. - čiže rozdiel 10.000 by si dala na podsúvahový účet.

Ked dlžník zaplatí postupníkovi (firma B - firme C), tak sa ti bude znížovať pohľadávka na účte 315. (221 / 315 )
Píšem o situácii ak nominal pohľadávky . = kúpna cena.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať