Zavrieť

Porady

odpocet na manzelku

žena
Milí poradaci!

Chcela by som sa s Vami poradit a to v nasledujucej veci. Dorabam A-ckove danove priznanie znamemu - bývalému vojakovi uz na dochodku a chcem mu uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku, kedze na neho nemozem. Jeho manzelka mala prijem zo zavislej cinnosti á12000sk - poistne á1500sk, co je 10500sk, ale poberala aj davku v nezamestnanosti á32000Sk. Uvazujem spravne, ak odpocitavam od 80832 sumu bez poistneho cize 10500 a davku v nezamestnanosti do toho nepocitam? Velmi pekne dakujem. Janka
Naposledy upravil janina028 : 02.05.05 at 16:17
Usporiadat
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
Este raz Vam vsetkym dakujem za rady. DP som uz dokoncila a je odovzdane na DU, tak malo by to byt vsetko v poriadku.
To Vevey: Myslim, ze ta hranica bola prijem 10.000sk a potom bola povinnost podavat DP, samozrejme materske sa to doho nerata.
Janina
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Dakujem za odpoved, len to je za rok 2003 tento konkretny priklad. Ona mi to vysvetlovala najprv na roku 2004, tam spomenula sumu 40,416.- v ostatnom sa mylila, tvrdila ze zamestnavatel mal na RZD uvedenu sumu vyplatenej materskej uviest spolu s ostatnymi prijmami. A danovnicka mala podat DP, aj ked ine prijmy nemala. Este raz to bolo za 2003, za 2004 to malo byt len nad 40.416,-
0 0
janina028 janina028

janina028 je offline (nepripojený) janina028

žena
Vevey, pozerala som to v zakone o daniach z prijmov platnom na rok 2003 a tam sa pise:
§38 ods.2 DP je povinny podat kazdy, kto ma rocne prijmy presahujuce 10,000sk, ktore su predmetom dane z prijmov fyzickych osob, ak nejde o prijmy od dane oslobodene atd....
§ 4 ods.2 pism.a). od dane su oslobodene aj davky socialnej pomoci, statne davky a statne socialne davky a dalsie davky socialneho zabezpecenia.
Cize, ak spravne uvazujem,materske sa sice do prijmu pocita, ale nie je predmetom dane, podla §4 je oslobodene od dane. DP by bolo treba podat iba v tom pripade, keby okrem materskej mala prijem aj iny a aj ten by musel byt vyssi ako 10,000sk.
Dufam, ze to je spravne, ale malo by byt, pretoze DP som v roku 2004 nepodavala a to som mala v roku 2003 prijem z materskej 2 mesiace, co bolo skoro 14,000sk, rodicovsky prispevok 10mesiacov, vtedy to bolo nejakych 3,790sk/mesiac a este aj preplatenu nejaku dovolenku. A to som este aj uviedla moj prijem do manzelovho DP nejakych 20,300Sk a odpocitala som mu celych 12,000Sk (ktore si vtedy mohol odpocitat) z Dan.zakladu a nikto na DU mi nepovedal ani slovo, ked som to tam bola zaniest a vlastne doteraz nic. Takze toto je moj nazor.
janka
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim o radu, moze si SZCO urobit odpocet aj na manzelku, ktora pobera starobny dochodok?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

dajana16
Prosim o radu, moze si SZCO urobit odpocet aj na manzelku, ktora pobera starobny dochodok?
Pokiaľ jej príjem / dôchodok/ nepresiahol sumu vo výške 87936 áno - ale iba rozdiel medzi: 87936-dôchodok=odpočítateľná položka na manželku.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem pekne za rychlu odpoved.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Ahojte poradaci, ja by som sa chcela opytať, keď ma daňovnik zaklad dane 81300,- musi di DP uvadzat odpocet na manzelku a životnu poistku, keĎ mu vlastne aj tak nevyde platiť daň? Manželka pobera rodičovsky prispevok
Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nie nemusí.
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

lydinka
Ahojte poradaci, ja by som sa chcela opytať, keď ma daňovnik zaklad dane 81300,- musi di DP uvadzat odpocet na manzelku a životnu poistku, keĎ mu vlastne aj tak nevyde platiť daň? Manželka pobera rodičovsky prispevok
Ďakujem
Nemusí to uvádzať.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A čo so stratou z roku 2004? Bude si ju odpočitavať teraz?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No môže si ju odpočítať, ale aj tak píšeš, že nemá z čoho
Príde o 1/5 straty.
To som dobrú blbosť napísala
§ 30
Odpočet daňovej straty


(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

Baby nižšie uvedené ďakujem za upozornenie.
Ale nepila som
Naposledy upravil Muška : 29.01.06 at 17:34
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ĎAKUJEM veľmi pekne
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Muška
No môže si ju odpočítať, ale aj tak píšeš, že nemá z čoho
Príde o 1/5 straty.
Muška, ale tú stratu si môže Lydinka odpočítať v nasledujúcom roku - nie? teda nepríde o ňu.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Aka 1/5 straty? Teraz sa uz neuplatnuje cela strata, ak sa ma z coho? A ak sa nema, posunie sa do dalsich rokov, najviac piatich?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ala13
Aka 1/5 straty? Teraz sa uz (ne) uplatnuje cela strata, ak sa ma z coho ! (?) A ak sa nema, posunie sa do dalsich rokov, najviac piatich?
...áno uplatní sa všetko...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

To: Muška
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať