Zavrieť

Porady

Cestovné príkazy

Prosím o radu. Ak je zamestnanec na služobnej ceste napr. 16 hodín a má poskytnutý obed prináleží mu doplatok stravného /122 - 40% za obed /, alebo mu nevyplácam nič ? Vopred ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

nikulik
Zdravim Vás všetkých poradakov. Potrebovala by som pomoc. Kupovali sme nove auto do firmy 27.06.2006. Ale az teraz som sa dostala k cestakom. Knihu jazd som normalne pisala priebezne, ale cestovne prikazy nie. Ale ked som vcera prepocitavala kazdy mesiac spotrebu km tak mi nesedela kniha jazd s tym kolko by podla tankovania naozaj malo byt prejazdene. A teraz mi ide o to, ze napr.:
V septembri- bolo v knihe jazd zaevidovaných 3 317 km. Ale ked som prepočítala koľko sme tankovali a vydelila tym kolko ma nase auto priemernu spotrebu podla technicaku, tak mi vyslo, ze sme mali prejazdit 3 499 km.
A teraz mi ide o to, ze neviem podla coho sa mam riadit ked idem vypisovat cestak. Ci presne tak ako je v knihe jazd alebo takako to vyjde z vypocitanej spotreby.
Poradite mi niekto? Lebo sa nemôzem s tym pohnut dalej, dakujem.

Neviem, či som to pochopila správne vy si robíte knihu jázd aj cesťaky na služobné auto zaradené v obchodnom majetku ???
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

dracica
Neviem, či som to pochopila správne vy si robíte knihu jázd aj cesťaky na služobné auto zaradené v obchodnom majetku ???
Veď to sa tak má robiť, ako budeš potom preukazovať spotrebu PHM, stravné zamestnancom pri pracovnej ceste apod.???
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Pokiaľ viem cesťáky sa robia iba ak konateľ používa súkromné auto alebo zamestnanec použije súkromné vozidlo na výkon služobnej cesty. Ak mám auto v majetku musí byť zaplatená daň z mot. voz. a ak ho používam na podnik. účely tak v tom prípade si robím knihu jázd a PHM idú do nákladov.. Mýlim sa??
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

dracica
Pokiaľ viem cesťáky sa robia iba ak konateľ používa súkromné auto alebo zamestnanec použije súkromné vozidlo na výkon služobnej cesty. Ak mám auto v majetku musí byť zaplatená daň z mot. voz. a ak ho používam na podnik. účely tak v tom prípade si robím knihu jázd a PHM idú do nákladov.. Mýlim sa??
a keď je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu pri ktorej využije auto zaradené do obch. majetku spoločnosti nepíše si cesťák? Ako si potom zamestnanec uplatní stravné (ak bude napr. cesta trvať nad 5 hodín pri tuzemskej prac. ceste), ako si uplatní vedľajšie výdavky; napr. noclažné, parkovné apod. Nie je to práve cez cesťák???
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Má nárok na diéty ale veď v praxi sa to robí tak že dostane zamestnanec zálohu a po skončení prac. cesty zúčtuje zálohu /nákup PHM/ a PHM si dá firma do nákladov...
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

dracica
Má nárok na diéty ale veď v praxi sa to robí tak že dostane zamestnanec zálohu a po skončení prac. cesty zúčtuje zálohu /nákup PHM/ a PHM si dá firma do nákladov...
a čo ak je vyslaný na služobnú cestu na "obchodnom" aute, táto služobná cesta trvá napr. tri dni; neuplatňuje si náhodou práve cez cesťák noclažné, parkovné, stravné (podľa zákona o cestovných náhradách); to že dostane zálohu je v poriadku, o to menej potom dostane pri vyúčtovaní pracovnej cesty; podkladom pre vyúčtovanie je práve cesťák a je úplne jedno, či využije súkromné auto alebo auto zaradené v majetku; cesťák treba
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

Silvi
Ďakujem, áno mala som to tam uviesť tak, aby to bolo úplne jasné, moja chyba, ospravedlňujem sa.
Ako teda teraz postupovať, mám mu zaplatiť stratné alebo ho krátiť a o akú časť?
Mohli by ste, prosím, odpovedať aj mne?
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

eskoes
a čo ak je vyslaný na služobnú cestu na "obchodnom" aute, táto služobná cesta trvá napr. tri dni; neuplatňuje si náhodou práve cez cesťák noclažné, parkovné, stravné (podľa zákona o cestovných náhradách); to že dostane zálohu je v poriadku, o to menej potom dostane pri vyúčtovaní pracovnej cesty; podkladom pre vyúčtovanie je práve cesťák a je úplne jedno, či využije súkromné auto alebo auto zaradené v majetku; cesťák treba
V poriadku v tomto prípade ano ja som sa zľakla ze si uplatňuje v cesťaku zamestnanec aj spotrebu PHM + amortizáciu na to nema nárok
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

aj tak je divný ten cesťák ja by som to riešila zálohou aj to ubytovanie a ak je zamestnanec má stravne lístky tak ani tie diety by som si asi ani neuplatňovala
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

dracica
aj tak je divný ten cesťák ja by som to riešila zálohou aj to ubytovanie a ak je zamestnanec má stravne lístky tak ani tie diety by som si asi ani neuplatňovala
nič v zlom, ale asi do toho moc nevidíš; ako dostaneš zálohu do nákladov? na základe čoho? nesluži ti práve na to cesťák? zamestnanec má na stravné nárok a oplatí sa mu vyše ako len stravný lístok; stravné dostane celé napr. 89 Sk, na lístok si musí "prispievať".
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

eskoes
nič v zlom, ale asi do toho moc nevidíš; ako dostaneš zálohu do nákladov? na základe čoho? nesluži ti práve na to cesťák? zamestnanec má na stravné nárok a oplatí sa mu vyše ako len stravný lístok; stravné dostane celé napr. 89 Sk, na lístok si musí "prispievať".
V podstate máš pravdu aj s tými stravnými lístkami súhlasím, asi ma pomýlilo že u nás si ešte žiadny zamestnanec nerobil cesťák, aj keď bol vyslaný na prac. cestu ale vo vačších firmách sa to robí...ďakujem za objasnenie
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Silvi
Ako je to v prípade, ak vyšlem zamestnanca na SC na 3 dni. Odchod z miesta bydliska o 17:00 , celý druhý deň a prichod na tretí deň o 18:00. Zamestananec mi prinesie na preplatenie blok z večere z 1. dňa /cca 300,-Sk/, oblok z obeda a večere z 2. dňa /spolu cca 500,- Sk/ a 3. den si dal len obed. Ako sa mu v takomto prípade kráti stravné? A má vôbec nárok na stravné?
Ďakujem
Silvi
Strava nebola súčasťou ubytovania ani školenia, bol na obede s klientom a najedol sa aj on a to isté aj s večerou.Preplatením bločku mu zaplatím aj jeho stravu na SC, okrem raňajok.
Ja by som to riešila asi nasledovne:<O:p</O:p
V príkaze pred PC by malo byť dohodnuté, že spoločnosť preplatí stravu (2x obed +2x večera) pri rokovaní s partnerom na základe predložených bločkov. V tom prípade to bude výdavok spoločnosti neovplyvňujúci základ dane (repre), ktorú mu firma preplatí na základe predložených dokladov.
<O:p</O:p
Vtedy by sa to mohlo chápať, že mal čiastočne zabezpečenú stravu firmou. Na CP nebude figurovať suma predložených bločkov, ale suma, ktorá mu zákonne patrí.
<O:p</O:p
Výšku nárokového stravného určuje Zákon o cestovných náhradách podľa času stráveného na PC.
1. deň 5-12 hodín 89,- Sk krátené o 73 Sk, teda 16,- Sk
2. deň nad 18 hodín 208,- Sk krátené o 157 Sk, teda 51,- Sk
3. deň 12 - 18 hodín 135,- Sk, krátené o 84, teda 51.- Sk
Spolu dostane na základe CP vyplatené stravné 118,- Sk

<O:p</O:p
Krátenie pri zabezpečení stravy z-teľom<O:p</O:p
raňajok o 25% z 208 Sk, teda o 52,- Sk z nárokovej čiastky<O:p</O:p
obeda o 40% z 208,- Sk, teda o 84,- Sk detto<O:p</O:p
večere o 35% z 208,- Sk teda o 73,- Sk detto <O:p</O:p
<O:p</O:p

Výška sumy o ktorú sa kráti stravné ak je zabezpečené sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor...<O:p</O:p
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

Evanka
Ja by som to riešila asi nasledovne:<O:p</O:p
V príkaze pred PC by malo byť dohodnuté, že spoločnosť preplatí stravu (2x obed +2x večera) pri rokovaní s partnerom na základe predložených bločkov. V tom prípade to bude výdavok spoločnosti neovplyvňujúci základ dane (repre), ktorú mu firma preplatí na základe predložených dokladov.
<O:p</O:p
Vtedy by sa to mohlo chápať, že mal čiastočne zabezpečenú stravu firmou. Na CP nebude figurovať suma predložených bločkov, ale suma, ktorá mu zákonne patrí.
<O:p</O:p
Výšku nárokového stravného určuje Zákon o cestovných náhradách podľa času stráveného na PC.
1. deň 5-12 hodín 89,- Sk krátené o 73 Sk, teda 16,- Sk
2. deň nad 18 hodín 208,- Sk krátené o 157 Sk, teda 51,- Sk
3. deň 12 - 18 hodín 135,- Sk, krátené o 84, teda 51.- Sk
Spolu dostane na základe CP vyplatené stravné 118,- Sk

<O:p</O:p
Krátenie pri zabezpečení stravy z-teľom<O:p</O:p
raňajok o 25% z 208 Sk, teda o 52,- Sk z nárokovej čiastky<O:p</O:p
obeda o 40% z 208,- Sk, teda o 84,- Sk detto<O:p</O:p
večere o 35% z 208,- Sk teda o 73,- Sk detto <O:p</O:p
<O:p</O:p

Výška sumy o ktorú sa kráti stravné ak je zabezpečené sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor...<O:p</O:p
Ďakujem za
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Dobry den, mam takyto problem. SZCO vykonava pracu na zaklade mandatnej zmluvy v inom meste, ako ma miesto podnikania. Do prace dochadza autobusom. Moze si davat do nakladov cestovne listky? Do tej prace chodi kazdy den na 8 hodin, len tam nie je zamestnany, ale ako SZCO. Len moja otazka sa tyka tej dopravy. SAD ma cipove karty, na zaklade ktorych si dobijete kredit a kupujete si listky a mate 5% zlavu zaroven. Vyhoda je v tom, ze nemusi nosit drobne kazdy den. Ci si moze uplatnovat tieto vydavky, byvaju tam aj haliere. Zaujima ma, ci si ma tu kartu vybavit na ICO, alebo staci, ked bude na jeho rodne cislo. A ohladom stravneho. Kupuje si listky za 89,- a obeduje kazdy den v stravovacom zariadeni. Ma si kazdy mesiac robit cestak na vydavky na autobus ako pracovnu cestu? A stravne si tam neuplatni, lebo na stravne listky ma fakturu. Dufam, ze som dobre popisala moj problem. Velmi mi pomozete, ked sa vyjadrite k mojmu problemu. Dakujem Vam velmi pekne.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

nikto mi neporadi?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

michelle84
Dobry den, mam takyto problem. SZCO vykonava pracu na zaklade mandatnej zmluvy v inom meste, ako ma miesto podnikania. Do prace dochadza autobusom. Moze si davat do nakladov cestovne listky? Do tej prace chodi kazdy den na 8 hodin, len tam nie je zamestnany, ale ako SZCO. Len moja otazka sa tyka tej dopravy. SAD ma cipove karty, na zaklade ktorych si dobijete kredit a kupujete si listky a mate 5% zlavu zaroven. Vyhoda je v tom, ze nemusi nosit drobne kazdy den. Ci si moze uplatnovat tieto vydavky, byvaju tam aj haliere. Zaujima ma, ci si ma tu kartu vybavit na ICO, alebo staci, ked bude na jeho rodne cislo. A ohladom stravneho. Kupuje si listky za 89,- a obeduje kazdy den v stravovacom zariadeni. Ma si kazdy mesiac robit cestak na vydavky na autobus ako pracovnu cestu? A stravne si tam neuplatni, lebo na stravne listky ma fakturu. Dufam, ze som dobre popisala moj problem. Velmi mi pomozete, ked sa vyjadrite k mojmu problemu. Dakujem Vam velmi pekne.
Snažíš sa to príliš komplikovať. Treba to spraviť jednoducho: z každej služobnej cesty musí byť vyúčtovanie, na základe ktorého potom môže výdavky zaúčtovať do nákladov. AK cestuje často (každý deň), nech si tie cesťáky robí hromadne, za každý týždeň jeden (s uvedením každého jedného dňa), alebo prípadne raz za mesiac hormadne.

Prílohou vyúčtovania má byť nejaký doklad o cestovnom. Pri každej jazde predsa dostane cest. lístok, kde je uvedená cena. Tento lístok bude priložený ako doklad ku každému jednému dňu. Nezáleží, akou formou zaplatil (či v hotovosti alebo tou čipovou kartou), podstatný je samotný lístok. Preto ani nie je podstatné, či tú kartu kúpi na svoje meno alebo na firmu - zakúpenie karty nie je náklda firmy. Nákldaom sú až lístky za každú jednu jazdu. (Keby platil platobnou kartou, vybavoval by si kvôli tomu platobnú kartu na firmu?)

Ohľadne stravného - na SC má nárok na stravné podľa dĺžky SC, takže na vyúčtovaní si musí uviesť počet hodín a tomu zodpovedajúcu sumu, na ktorú má nárok. To mu potom pôjde do nákladov. Takže na SC nech si nekupuje stravné lístky. (Aj keď teraz je to už jedno, lebo ako SZČO si môže myslím dať do nákladov celú cenu stravného lístka, takže ak mu lepšie vyhovuje forma stravného lístka, tak nech si ich kupuje). Ale podľa správnosti by to mal uviesť ako nárok stravného.

Ale význam to možno má aj tak, lebo ak by bol na ceste dlhšie ako 12 hodín, tak si môže uplatniť vyššie stravné.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

SZČO robí prepravu tovaru do zahraničia,jedna cesta trvá 2-3dni.CP má veľa,ale neviem ako ich zaúčtovať. Môže to byť ako interný výdaj,keď sa prepočíta stravné na Sk? Má síce účet vEUR,ale z toho platí iba PHM a pod.a to dávame rovno do výdavkov.Okrem toho musí robiť CP aj na domáce jazdy,alebo stačí len zahraničné? Ďakujem
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

sklenkova
SZČO robí prepravu tovaru do zahraničia,jedna cesta trvá 2-3dni.CP má veľa,ale neviem ako ich zaúčtovať. Môže to byť ako interný výdaj,keď sa prepočíta stravné na Sk? Má síce účet vEUR,ale z toho platí iba PHM a pod.a to dávame rovno do výdavkov.Okrem toho musí robiť CP aj na domáce jazdy,alebo stačí len zahraničné? Ďakujem
Ja som tiež začala učtovať zahraničné náhrady v JÚ a neviem či robím dobre:
1. Musíš si urobiť valutovú pokladňu a presunúť EUR z účtu
2. Do pokladne zaučtuješ náhrady v EUR, samozrejme dáš príslušný kurz, ale tam dám všetko aj výdavky-program mi to zapíše normálne do denníka v SK do prevádzkovej réžie.
3.Keď je to prepravca tak má záznam o výkone vozidla a na základe toho mu dáš cestovné náhrady, nemusí to byť klasický cesťák, može to byť vlastný šikovný výtvor-cesťák je len doporučené tlačivo nie predpísané a na dennom zázname je skoro všetko ako na cesťáku okrem sumy stravného.V dopravných firmách zvyknú mať také denné záznamy, kde sú aj tuzemské diety a dávajú ich rovno do výplaty/SAD/.
Neviem či píšem správne, ak nie niekto ma opravte.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

valutovú pokladňu mám,lenžemám tam asi 30E,všetko na účte.Jedine keby som dala SK z pokladne a zmenila na euro,lenze zase nemám potvrdenie z banky,ja to fakt neviem zaučtovať!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
sklenkova
valutovú pokladňu mám,lenžemám tam asi 30E,všetko na účte.Jedine keby som dala SK z pokladne a zmenila na euro,lenze zase nemám potvrdenie z banky,ja to fakt neviem zaučtovať!
Musíš na to celé ísť hlavne systematicky. Začni zákonom o cestovnom. CP je podkladom pre vyúčtovanie každej PC. Domácej aj zahraničnej. Dotáciu pokladne urobiť musíš, a je jedno či prevodom z účtu, alebo kúpou za Sk. Potvrdenie z banky predsa vždy obdržíš. A na základe toho účtuješ kurz. Ako chceš vyplatiť cestovné náhrady, ak nebudeš mať v pokladni peniaze?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať