Zavrieť

Porady

Výnos ÚRSO 6/2008

Som kto som
Potreboval by som vysvetliť uvedený výnos, akým spôsobom sa bude fakturovať dodané teplo, respektíve ako bude fakt. fixná zložka v roku 2008. Kto sa v tom výnose viac vyznáte, prosím pomôžte. Ide mi aj o vysvetlenie príkonu... ako sa vypočítava?
Naposledy upravil Jozef I : 12.09.08 at 13:55 Dôvod: zmena slova vyhláška za výnos.
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

ad Julian- neviem ako u Vás, ale nám sa teplo meralo na merači v MWh a následne sa prerátávalo na GJ. Teraz to už bude účtované priamo podľa hodnoty merača. A pri fixe sa jedná o reg. príkon, teda vo W, kW.
ad evula0 - my sme sa s dodávateľom aj v minulosti vždy dohodli, napr. keď sme zrobili hydraulické vyrovnanie, namontovali sa ventily a merače ako aj pri výmene vchodových dverí alebo pri výmene okien vo viacerých bytoch. Treba najskôr sa dohodnúť a potom, keď by to nevyšlo kritizovať.
Ešte dodám - my máme fix rovnaký, ako bol v r. 2008 podľa objednávok.
Naposledy upravil svojar : 10.02.09 at 11:25
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Dohoda je vždy najlepšia a taktiež všetky ostatné rady v tejto problematike od Svojara sú správne. Náš dodávateľ tepla je zároveň bývalý (vypovedaný) správca, takže ústretovosť je tomu úmerná.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

evula0 Pozri príspevok
Dohoda je vždy najlepšia a taktiež všetky ostatné rady v tejto problematike od Svojara sú správne. Náš dodávateľ tepla je zároveň bývalý (vypovedaný) správca, takže ústretovosť je tomu úmerná.
Aj u nás je to presne to isté. "Vražedná" kombinácia... správca = CDT. Ale ako to vysvetliť ľuďom? Každý údaj vedúci k vedomostiam o tom čo nám účtujú a čo vlastne platíme = utajovaný údaj. Máte viacerí také skúsenosti? V 13. faktúre slušný CDT uvedie výslednú cenu za GJ. Náš CDT si ešte priúčtuje spotrebované GJ.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 12.02.09 at 10:57 Dôvod: pravopis :)
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Len naväzujem na predchádzajúce. Skontrolujte si vo faktúre za január 2009 výšku fixov(1/12 ročných regulačných príkonov) za ÚK a TÚV.Náš dodávateľ použil pre výpočet regulačného príkonu priemer z rokov 2005-7 napriek našej objednávke a žiadosti v zmysle §4 Výnosu ÚRSO vzhľadom na zateplenie a vyregulovanie v roku 2006. Žiadosť sa im stratila (nám nie aj s potvrdeným prevzatím) a finančný výsledok predstavuje pri 30 bytoch 104 tis.Sk naviac za UKFIX za rok (66% navyše). Po vzájomnom vyjasnení sme sa dohodli na uznaní a oprave regulačného príkonu podľa našich požiadaviek.Takýto reg.príkon bude používaný na celé regulačné obdobie Výnosu URSO až do roku 2011!
V tomto prípade ma mimoriadne potešilo jednanie ľudí dodávateľa a akceptovanie alternatívy možnej dohody.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Žeby aspoň niekde svitalo na lepšie časy?
0 0
Takmerstarec Takmerstarec

Takmerstarec je offline (nepripojený) Takmerstarec

Elena Navrátilová Pozri príspevok
posúvam
Tiez by som uvital, ak by sa k tejto teme este diskutovalo. Su niekde pohromade na internete vsetky spotrebne sadzby SPP ? Zaujima ma hlavne kategoria M4. Myslim postupne vsetky ako narastali za rok 2008, ale aj predtym.
Tak kedze nikto nic neposkytoval, popracoval som a na strankach SPP som postupne z jednotlivych dodatkov k vynosu ziskal nasledujuce udaje:
Ustanovené _________fix.mesačná sadzba______sadzba za odobratý plyn
____________________Sk/mesiac________________ Sk/kWh
1.1.2008________________669.67_______________1.145
1.5.2008________________669.67_______________1.196
1.7.2008________________669.67_______________1.335
1.10.2008_______________669.67_______________1.428
1.1.2009________________651.3241(21.62€)______1.4732(0.0489€)
1.4.2009________________651.3241(21.62€)______1.3195(0.0438€)

Doplni este niekto nejaky priklad ako robili vyuctovanie v SPP, kedze meranie bolo a stale je v GJ a sadzby su v Sk za kWh ?
Naposledy upravil Takmerstarec : 05.04.09 at 13:38 Dôvod: Doplnenie dotazu;doplnenie odpovede
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

posúvam
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Takmerstarec Pozri príspevok

Doplni este niekto nejaky priklad ako robili vyuctovanie v SPP, kedze meranie bolo a stale je v GJ a sadzby su v Sk za kWh ?
Opravím Ťa; Mernie nie je v GJ, ale v m3.

Všetko okolo ZP nájdeš na stránke SPP v kolonke o "zemnom plyne".
Ak ste v kategórii M4 tak mate pri plynomere aj prepočítavač, ktorý koriguje údaj plynomera (m3) v závislosti na tlaku a teplote plynu. V tomto prípade sa berie do úvahy údaj z prepočítavača plynu.

V minulom roku však došlo k zmene, keď korekcia tlaku vypadla a je nahradená tzv. objemovým prepočítavacím číslom pre tú ktorú obec. Neviem či to už všade upravili, ale nám to zmenili v novembri 2008. Teraz je výpočet spotreby: údaj z prepočítavača (korekcia iba teploty plynu) x objemové prepočítavacie číslo konkrétnej obce. Dostaneš spotrebu v (m3).

Túto hodnotu vynásobiš spalným teplom plynu (kWh/m3) a dostaneš spotrebu v kWh. (Spalné teplo pre každý mesiac uverejňuje SPP na svojej stránke na konci mesiaca).
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Julian Pozri príspevok
A aby to bolo ešte zamotanejšie, tak URSO v rozhodnutiach uvádza toto (citát):
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 1,4727 Sk/kWh
(0,04888 Eur/kWh)
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 2875,29 Sk/kW
(95,44214 Eur/kW)


Jednotkou ENERGIE je : J, MJ, GJ, kWh, Wh
Jednotkou VÝKONU (PRÍKONU, toku energie) je: kW, W

Aká je teda cena tepla-energie fixnej zložky ak je udaná v jednotkách VÝKONU (príkonu)?

Rozumie niekto tomu?
Keďže fixné náklady dodávateľa tepla slúžia na pokrytie nákladov na výrobu a prenos tepla a závisia najmä od inštalovaného výkonu tepelných zdrojov a teplovodov, je teda logické, že by mali byť počítané podľa dodávaného tepelného výkonu, teda v kW a nie v kWh. Podobne sa pri dodávke elektriny počítajú fixné náklady podľa rezervovaného príkonu, resp. podľa inštalovaného ističa.
0 0
ĽubkaB ĽubkaB

ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

Prosím Vás, ukážte mi niekto šikovný výpočet ceny za GJ, ak var.zložka je 0,04561 eur/kWh a fix je 180,07 eur/kW.
Budem Vám povďačná,zajtra máme Radu a budú chcieť po mne nové ceny.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

ĽubkaB Pozri príspevok
Prosím Vás, ukážte mi niekto šikovný výpočet ceny za GJ, ak var.zložka je 0,04561 eur/kWh a fix je 180,07 eur/kW.
Budem Vám povďačná,zajtra máme Radu a budú chcieť po mne nové ceny.
LubkaB, nevedela som si s tým poradiť a tak som zašla priamo za dodávateľom tepla a ten mi povedal, že je na to zložitý vzorec, ale dal mi tieto prepočty:var.zložka 0,0581 eur/kwh=16,16eur/GJ a fix 139,574eur/kw=7,315eur/GJ ceny sú bez DPH.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=ĽubkaB;1030265]Prosím Vás, ukážte mi niekto šikovný výpočet ceny za GJ, ak var.zložka je 0,04561 eur/kWh a fix je 180,07 eur/kW.
Budem Vám povďačná,zajtra máme Radu a budú chcieť po mne nové ceny.[/quote]

Variabilná zložka: násobím 1000 a vydelím 3,6
0,04561 x 1000 : 3,6 = 12,66944 €/Gj = 381,68 Sk/Gj

Fixná zložka (regulačný príkon): násobím 1000, delím 3,6 a delím 5300
180,07 x 1000 : 3,6 . 5300 = 9,437631€/Gj = 284,32 Sk/Gj

Ešte k tomu regulačnému príkonu
Skontroluj si prepočtom z hodnoty regulačného príkonu zodpovedajúcu ročnú spotrebu v Gj a či zodpovedá Vašej priemernej spotrebe za roky 2005-2007 alebo v prípade zateplenia dohodnutej. Tam sa môžu skryť peniaze pre dodávateľa tepla bez ohľadu na Vašu súčasnú spotrebu fakturovaním príliš veľkého vypočítaného reg.príkonu (hlavne pri nezohľadnení zateplenia).
Prepočet reg. príkonu v kW na zodpovedajúcu ročnú spotrebu v Gj:
reg.príkon v kW : 1000 x 3,6 x 5300 = ročná spotreba v Gj
príklad pre reg.príkon 30 kW: 30 : 1000 x 3,6 x 5300 = 572,4 Gj/rok
Naposledy upravil evula0 : 29.04.09 at 06:41
0 0
ĽubkaB ĽubkaB

ĽubkaB je offline (nepripojený) ĽubkaB

Ďakujem Vám všetkým
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prosím Vás zasielate objednávku na odber tepla na UK a príprav TUV pre rok 2010?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prosím Vás zasielate objednávku na odber tepla na UK a príprav TUV pre rok 2010?
Ja už som poslala, neviem síce k čomu to bude dobré, ale pýtala som sa a dodavateľ to chcel
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Presne tak, aj ja som sa pýtal a povedali, že by bolo dobré objednávku dať, tak som ju dnes odniesol. Asi to chce dodávateľ tepla pre vlastné kalkulácie a výpočty pre objednávanie množstva plynu.
My inak máme veľmi dobré vzťahy, takže sme si nikdy prieky nerobili.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prosím Vás zasielate objednávku na odber tepla na UK a príprav TUV pre rok 2010?
Vraj za účelom ako podklad na schválenie ceny tepla pre URSO.
Takže môžeme očakávať zvýšenie cien. Čo iné?
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 23.09.09 at 12:01
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Vraj za účelom ako podklad na schválenie ceny tepla pre URSO.
Takže môžeme očakávať zvýšenie cien. Čo iné?
Ale Elenka, čo taký pesimismus. Vesele, len vesele.
Keď budú chcieť, ceny sa zvýšia aj bez objednávok. Ale nie všetci sú rovnakí.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Alebo to môže byť aj z iného dôvodu. Pokiaľ viem bytové hospodársvo nášho mesta dlhuje dodávateľovi tepla 7 mil. Sk /po starom/, čo teda má ten výrobca robiť? Z nášho regionu tú situáciu ľudia poznajú. BH stanovilo malé zálohové platby, teraz sú velké nedoplatky, ktoré ľudia naraz nezaplatia a či ich zaplatia vôbec. Takže niektorí, ktorí sú v tom nevinne sa možno ani nového tepla nedočkajú, pokiaľ špatný správca nezaplatí.
Naštiastie na našu kotolňu to nemá dosah. Tu máme na sídlisku len byty v správe Byt. družstva a 2 SVB a my sme poriadni.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jarko ja viem že bohužiaľ my obyčajní odberatelia s tým nič nenarobíme. Preto sa mne osobne nezdá fér aby mali výrobcovia automaticky nárok na primeraný zisk. Veď každý podnikateľ musí pôsobiť tak aby sa uživil a aj tvoril zisk. Pritom keby sa tak často zvyšovali platy ako sa zvyšujú ceny za energie. Pritom sa všade proklamuje ako sa znižujú ceny za plyn. Platy zamestnancom tiež nezvyšujú po zvýšení ceny za teplo. Takže ostáva im zas na nové autá, telefóny, ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať