Zavrieť

Porady

Rozpustenie nevyčerpanej dovolenky PK

Ako budeme na konci roka rozpúšťať rezervy na nevyčerpané dovolenky pri PK (RO zriadená obcou) - mám na mysli zlý odhad, teda rezervy boli vytvorené vo väčšej sume?
Usporiadat
Gabriela Révová Gabriela Révová
Tvoril už niekto rezervu na nevyčerpanú dovolenku roka 2008? Svoj predošlý
príspevok som písala na základe informáciíí zo školenia, ale sa mi nepozdáva
účtovanie čerpania ŠR 357/693. Neviem čo s tým. Pomôže mi niekto.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

A mňa si celkom svojim predchádzajúcim príspevkom ukľudnila, pretože práve takto sa to chystám zaúčtovať a v podstate mi to dáva aj logiku... Dúfam, že sa ešte niekto vyjadrí...
0 0
kaola kaola

kaola je offline (nepripojený) kaola

Ahojte, 357 k 31.12. musí sa rovnať 0, aj 354, takže rezervu budeme tvoriť na dovolenky: 552/323. V roku 2009 pri čerpaní
dovolenky za rok 2008 : 521/331 , 524/336 a zúčtovanie transferu 357/693 , rozpustenie rezervy 323/652. Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Ale potom vzniká pri prenesených kompetenciách hosp.výsledok - strata, čo nemôže. Ja napríklad mám na 357 zostatok - poplatky za bankové účty, ktoré banka strhne z výdavkového účtu až k 5.1 ., hoci na výpisoch fondových účtov sú (výdavky budúcich období) a aj nevyfaktúrované dodávky.
Vyjadrite sa ešte k rezervám na dovolenky pri PK niekto, prosím, lebo už z toho šaliem.
Naposledy upravil kunkelovaa : 09.01.09 at 16:58
0 0
Gabriela Révová Gabriela Révová
Ja zaúčtujem iba tvorbu 553/323. čerpanie BT ŠR 357/693 budem účtovať len v roku 2009. Dúfala som, že k našej téme sa vyjadrí aj poraďák Kvet. Spolieham sa na jeho rady.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

?????
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
môj názor na účtovanie tvorby rezervy na nevyčerpané dovolenky financované z bežného transferu zo štátneho rozpočtu je nasledovný.
Pri účtovní je potrebné mať na pamäti základné zásady účtovania transferov poskytnutých od cudzích subjektov v rámci subjektov verejnej správy (napr. zo štátneho rozpočtu) a to, že tieto transfery nesmú ovplyvniť výsledok hospodárenia tzn., že pri účtovaní bežného transferu do nákladov sa súčasne účtuje zúčtovanie bežného transferu do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi. Z uvedeného vyplýva, že tvorba rezervy na nevyčerpané dovolenky, ktoré budú v nasledujúcom roku financované z bežného transferu zo štátneho rozpočtu sa účtujú MD 553+AU / D 323+AU a súčasne, keďže účtujeme o náklade sa účtuje zúčtovanie do výnosov MD 357+AU / D 693. Účet 357 môže mať k 31.12. konečný zostatok (v uvedenom prípade bude vykázaný na strane aktív, riadok č. 045 súvahy, t.j. bude predstavovať pohľadávku voči štátnemu rozpočtu).

Iné je účtovanie tvorby rezervy na nevyčerpané dovolenky financované z bežného transferu do zriaďovateľa (t.j. z vlastných príjmov zriaďovateľa). Takýto transfer môže ovplyvňovať výsledok hospodárenia rozpočtovej organizácie. Tvorba rezervy sa účtuje MD 553+AU / D 323+AU.

Prajem pekný deň
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Vďaka Kvet. Úplne súhlasím s tvojim názorom. Musím podotknúť, že som volala na MF SR a nevedeli mi dať odpoveď na túto otázku.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

Ja to tiež budem účtovať takto. Mala som to aj v úmysle a len som si to teraz potvrdila.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

nevyčerpané dovolenky 552 alebo 553?
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

janasiv Pozri príspevok
nevyčerpané dovolenky 552 alebo 553?
553/323
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

Čerstvá správa, rozprávala som sa pred chvíľou s Majorovou z MF SR a potvrdila náš názor: pri účtovaní rezervy na nevyčerpanú dovolenku pri prenesených kompetenciách treba zaúčtovať: 553/323 a zároveň 357/693.
0 0
Gabriela Révová Gabriela Révová
Ďakujeme pekne za vysvetlenie. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

kunkelovaa Pozri príspevok
Čerstvá správa, rozprávala som sa pred chvíľou s Majorovou z MF SR a potvrdila náš názor: pri účtovaní rezervy na nevyčerpanú dovolenku pri prenesených kompetenciách treba zaúčtovať: 553/323 a zároveň 357/693.
Lenže potom nám zostane na 357 mínusová položka v súvahe vo veľkosti nevyčerpanej dovolenky.V podstate mám teraz na 357 -6480,- Sk pretože som mala náklad v roku 2008 ,ale výdavok budem mať v roku 2009. Musím to preúčtovať na 383( asi). S rezervami to bude to isté, len majú zostať na 357. Ale daňováci nám neodpustia mínusovú položku na 357. Alebo nie? Ja som z toho magor.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

kunkelovaa Pozri príspevok
Čerstvá správa, rozprávala som sa pred chvíľou s Majorovou z MF SR a potvrdila náš názor: pri účtovaní rezervy na nevyčerpanú dovolenku pri prenesených kompetenciách treba zaúčtovať: 553/323 a zároveň 357/693.
Toto sa týka len obcí?
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Poviem Vám pravdu, presne to nevedia ani na Daňovom riaditeľstve.Tak čo potom môžeme robiť my. Ja sa už od pondelka kvôli tomu nemôžem pohnúť s uzávierkou.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

V súvahe 357 nie je mínusom, je na strane MD (čiže predstavuje pohľadávku).
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

kunkelovaa Pozri príspevok
V súvahe 357 nie je mínusom, je na strane MD (čiže predstavuje pohľadávku).
Myslíš teda, že sa má v súvahe prejaviť v aktívach? Pretože ja to mám čisto v pasívach, aj keď viem že tento účet je aj aktívny aj pasívny. Takže mi povedzte- majú byť nevyčerpané dovolenky na aktívnej strane? Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
kunkelovaa kunkelovaa

kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

sojciakova Pozri príspevok
Myslíš teda, že sa má v súvahe prejaviť v aktívach? Pretože ja to mám čisto v pasívach, aj keď viem že tento účet je aj aktívny aj pasívny. Takže mi povedzte- majú byť nevyčerpané dovolenky na aktívnej strane? Za odpoveď vopred ďakujem.
V súvahe je 357 aj na strane aktív (r.045) aj na strane pasív (r. 137). Rovnako aj v poznámkach komentuješ 357 - aktívny aj pasívny zostatok.
Mne na MF SR potvrdili, že nevyčerpané dovolenky pri prenesených kompetenciách majú byť zaúčtované: 553/323 a 357/693 a potvrdili mi, že zostáva teda 357 v pohľadávkach (teda na strane aktív). Rovnako som zaúčtovala aj odchodné pri prenesených kompetenciách.
0 0
sojciakova sojciakova

sojciakova je offline (nepripojený) sojciakova

Presne toto som potrebovala vedieť, ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie