Zavrieť

Porady

Ako by mal postupovat externista

Najprv sa ospravedlnujem, ale nenasiel som vhodnejsiu sekciu na moje otazky.

Presiel som z denneho na externe studium (dovod zdravotne problemy) a som nezamestnany. Najprv by som asi mal zajist na UP a zaevidovat sa, potom dalej by som sa mal asi hlasit na socialnom, aby som aspon nieco dostal, ale na uradoch my vzdy povedia len tak vseobecne. Na socialnom som sa pytal, ze naco mam narok, tak zato ze som externy nezamestnany student, tak nejakych 1900 + 1700+ nejakych 65. Od jedneho kamarata mam info, ze ak by som mu robil asistenta (pri reviznych kontrolach), tak mam narok od statu na cca 5000 Sk, ale potom by sa my asi zrusila ta davka v hmot. nudzi zo socialneho (ze vraj tych cca 5000 Sk dava stat len pol roka)
Tak tieto veci som sa dozvedel len nahodou. Vobec v tom neviem chodit. Vedel by my niekto pomoct, navrhnut este nejake ine riesenia, pretoze skolu si musim platit, tak aby som aspon na to mal.
Este som zabudol napisat, ze mam 28 a zijem s rodicmy v dome (isto bude urady zaujmat aj prijem rodicov), ale ja nechcem nic od rodicov, aj ked ma este podporuju a platia my vsetko co suvisi zo skolou, ale uz my je to trapne v takom veku aby ma podporovali rodicia
Usporiadat
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

JankaO Pozri príspevok
To som nechcela hodnotiť, nie je to pre mňa ani podstatné. Išlo mi len o toleranciu. Každý sme nejaký - niekto nevie pravopis,... niekto má zelené oči... A toto fórum by malo byť o radení.
Plne s Tebou suhlasim.A preto radím vysokoškolákovi,aj ked je to technik,aby si dával pozor na pravopis.hlavne ked bude písať oficiálne dopisy,životopisy a podobné dokumenty.Patrí to totiž k všeobecnému vzdelaniu.Cloveku s takýmto pravopisom by som nikdy nezaplatila za to,aby mi spravil web stránku,aj keby bol jediný.Takže jeho neznalosť pravopisu ho môže stáť kšeft.Ospravedlnujem sa,že je to zase a týmto som v tejto kapitole skončila.
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

BXLmiami Pozri príspevok
Plne s Tebou suhlasim.A preto radím vysokoškolákovi,aj ked je to technik,aby si dával pozor na pravopis.hlavne ked bude písať oficiálne dopisy,životopisy a podobné dokumenty.Patrí to totiž k všeobecnému vzdelaniu.Cloveku s takýmto pravopisom by som nikdy nezaplatila za to,aby mi spravil web stránku,aj keby bol jediný.Takže jeho neznalosť pravopisu ho môže stáť kšeft.Ospravedlnujem sa,že je to zase a týmto som v tejto kapitole skončila.
btw, web koder nema nic spolocne s textom na stranke. Clovek ktory robi web, tak napise kod + design ako si klient praje, ale co je obsahom stranky je koderovy uplne jedno, klient si textom plni stranku sam. Pripadne koder spravi menu, hlavicku, paticku (to su ale slova, ktore mu napise klient).
Tak vidis !!! Ty vies zas super pravopis, ale nevies ako sa tvori web (tiez koncim v tejto teme ohladom pravopisu)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Fero11 Pozri príspevok
btw, web koder nema nic spolocne s textom na stranke. Clovek ktory robi web, tak napise kod + design ako si klient praje, ale co je obsahom stranky je koderovy uplne jedno, klient si textom plni stranku sam. Pripadne koder spravi menu, hlavicku, paticku (to su ale slova, ktore mu napise klient).
Tak vidis !!! Ty vies zas super pravopis, ale nevies ako sa tvori web (tiez koncim v tejto teme ohladom pravopisu)
Po prečítaní tohto príspevku, ako aj iných tém, v ktorých píšeš o svojich zdravotných problémoch, by si mal skúsiť prácu na živnosť.
Zaeviduj sa na úrade práce a po troch mesiacoch môžeš požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Jeho výška je podľa miery nezamestanosti v okrese, v ktorom žiješ - 66 496,-sk alebo 103 900,-sk. Je potrebné spracovať podnikateľský plán, ktorý potom obhajuješ na úrade práce. Do nákladov je možné zahrnúť aj platenie odvodov na zdravotné poistenie. Takže v začiatkoch by ti to pomohlo.
Počas evidencie na úrade práce môžeš pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti s príjmom do 65 % živnotného minima /životné minimum je 5390,-sk/,
Myslím, že pre mladého človeka je dosť ponižujúce "žobroniť" o dávku v hmotnej núdzi a pokiaľ je to len trochu možné, snaž sa to riešiť inak ...
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

dik za pomoc
No neviem, ci by som to vsetko stihal, studium je extremne narocne (zo studia pocas roka odstupilo cca 30-40% a cca 20-30% ide opakovat, poznam aj prvakoch, ktory studuju treti rok)
A ked by som mal zivnost, tak by som zrejme musel vykazovat nejaku cinnost a dnes aj dlhodoby zivnostnici sa biju o kazdu (aj malu) zakazku. Mal by som problem aj s vypracovanim podnikatelskeho planu, nemam v tejto problematike ani len, minimalne skusenosti. (len my nejde do hlavy, ako to, ze takmer vsetci romovia, maju zivnosti povybavovane ?? zrejme im to nejaka osoba vypracovava za uplatu )
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Na tom, že si dáš spracovať niekomu podnikateľský zámer, predsa nie je nič čudné. Ani na tom, že za poskytnutú službu platíš. Pokiaľ sa nevieš sám ostrihať, zájdeš k holičovi a čudné ti to nepripadá. Uvedom si, v čom si dobrý ty, a ten zvyšok zver do rúk odborníkov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Fero11 Pozri príspevok
dik za pomoc
No neviem, ci by som to vsetko stihal, studium je extremne narocne (zo studia pocas roka odstupilo cca 30-40% a cca 20-30% ide opakovat, poznam aj prvakoch, ktory studuju treti rok)
A ked by som mal zivnost, tak by som zrejme musel vykazovat nejaku cinnost a dnes aj dlhodoby zivnostnici sa biju o kazdu (aj malu) zakazku. Mal by som problem aj s vypracovanim podnikatelskeho planu, nemam v tejto problematike ani len, minimalne skusenosti. (len my nejde do hlavy, ako to, ze takmer vsetci romovia, maju zivnosti povybavovane ?? zrejme im to nejaka osoba vypracovava za uplatu )
Každý začiatok je ťažký, ale pri živnosti budeš pánom svojho času. Reagovala som na tvoje vedomosti o tvorbe web stránok. Možno aj v tejto oblasti by si mohol nájsť uplatnenie. Na PORADe nájdeš veľa príspevkov študentov denného štúdia, ktorí sa tomu venujú. Spracovanie podn. plánu môžeš zveriť agentúre, ktorá robí školenia pre začínajúcich podnikatelov /aspoň v našom meste to tak funguje/. A čo sa týka vybavenia živnosti - keď to zvládnu romovia, prečo by si to nezvládol ty, len trošku odvahy.
Ešte k tomu príspevku na samostatne zárobkovú činnosť. V zmluve s úradom práce sa zaviažeš, že budeš túto činnosť vykonávať najmenej dva roky. V súčasnej dobe už je to možné aj v súbehu so zamestnaním, čiže ak by sa ti podarilo nájsť nejaké vhodné zamestnanie, nič sa nedeje, príspevok nemusíš vracať. Len musíš mať príjmy aj zo živnosti. /výšku príjmov zatial úrad práce neskúma/.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Neboj sa začať podnikať,čím prv tým lepšie a na Porade Ti poradia.Cez príspevok z uradu,škoda tie peniaze nevyužiť.A čo sa týka študia,ak nebudeš vládať vždy si môžeš dať prerušenie zo zdrav.dôvodov a nejako to za pár rokov doklepeš.Ako to ja vidím,ak nebudeš chcieť byť celý život odkázaný na štát,tak aj tak budeš musieť podnikať,pretože normálny spôsob zamestnania asi nezvládneš.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať