Zavrieť

Porady

daň z MV 2008

ahojte, viem, že je tu toho popísaného na túto tému už veľa, ale som z toho úplný jeleň a tak by som potrebovala iba krátke zhrnutie:
1, firma, ktorá kúpi auto v roku 2008 ho na daňovom úrade prihlási až v 1/2009 a v tom mesiaci uhradí aj daň?
2, SZČO, ktorá používa súkromný automobil (tzn. ako vlastník je zapísaná FO) musí auto, ktoré začala používať na podnikanie v roku 2008 nahlásiť daňovému úradu do 30-tich dní a daň uhradí až v 1/2009?
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. ĎAKUJEM
Usporiadat
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

OK, Pauli, nebudeme zavazdat.

ale aj tak som nedostala odpoved, lebo mam pocit ze v sročke platit dan z MV konatel nemusi, ked je jeho vlastne, alebo nemam pravdu?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.


Otázka adresovaná DRSR :

Konateľ obchodnej spoločnosti a súčasne zamestnanec používa svoje motorové vozidlo niekoľko dní v mesiaci na služobné účely. Je potrebné toto vozidlo prihlásiť na daňovom úrade ? Ako sa vysporiada daň v nadväznosti na dobu použitia auta na služobné cesty?

Odpoveď DRSR :

Jedným z daňovníkov dane z motorových vozidiel vymedzených v ustanovení § 85 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je podľa ods. 2 písm. a) zamestnávateľ, ale len za podmienky, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Pre účely dane z motorových vozidiel sa za zamestnanca považuje aj konateľ resp. spoločník spoločnosti.
Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2008 nevzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Daňovú povinnosť za zdaňovacie obdobie roku 2008 zamestnávateľ ako daňovník dane z motorových vozidiel oznámi až podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 2. februára 2009.
Ak vznikne alebo zanikne daňová povinnosť v priebehu roku 2008, každý daňovník vymedzený v ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach, t.z., aj zamestnávateľ / § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach/, je povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane ( § 91 ods. 6 zákona o miestnych daniach) sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

dakujem za odpoved, ale podla prispevku od melnicka dan zaplatit musime v sročke, ale našla som v inej teme odpoved vid nizsie:

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.

a z toho zase vyplýva ze nemusim platit ani podat priznanie


tak ako to vlastne je ????
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Aťka a s akým dátumom je ten príspevok ???
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Našla som ho


skaspa
24-01-07, 12:06 AM

Jedna informácia hovorí,že ak používa konateľ súkromé auto tak musí byť zaplatená DzMV/dračica/,druhá,že nemusí/skaspa/.Tak ako toje?veľa času nezostáva. ver skaspovi

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
Aťka myslím, že neriešime stav platný v r. 2007, ale stav platný od 1.1.2008 a následné zdaňovanie vozidiel v r. 2009
0 0
keča keča

keča je offline (nepripojený) keča

asi tu teraz nie som správne
vedel by mi niekto stručne povedať aké všetky poplatky je potrebné zaplatiť hneď po kúpe ojazdeného auto od súkromnej osoby. a čo všetko počas roka okram dane, zákonnej poistky ,...niečo som si už zisťovala,len by om nerada zabudla na niečo.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...008/89136.html

Iba sem do témy prilepím všetko čo vygúglim k DzMV.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Klient kúpil nákladné vozidlo na prepravu kontajnerov.
V Osvedčení o evidencii je uvedené- Druh: Nákladné vozidlo špeciálne.
Rozumiem tomu správne, že takéto vozidlo nie je predmetom dane z MV?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.

[hore]Predmet dane


Predmetom dane z motorových vozidiel je
  • motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O,
  • ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo
  • používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo,
  • určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=942
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Melnick Pozri príspevok

[hore]Predmet dane


Predmetom dane z motorových vozidiel je
  • motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O,
  • ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo
  • používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo,
  • určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=942
No veď práve, je to špeciálne vozidlo ale aj na prepravu. To ma mýli.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

cloe Pozri príspevok
Klient kúpil nákladné vozidlo na prepravu kontajnerov.
V Osvedčení o evidencii je uvedené- Druh: Nákladné vozidlo špeciálne.
Rozumiem tomu správne, že takéto vozidlo nie je predmetom dane z MV?
Cloe, toto vozidlo bude predmetom dane, a to preto, lebo sa používa na prepravu (budú sa ním prepravovať kontajnery).
Špeciálne vozidlo nie je predmetom dane z MV len v tom prípade, ak sa nepoužíva na prepravu - viď § 84 ods. 2 písm. b:

§ 84
Predmet dane


(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo

a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)

0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Díky, no veď práve preto som bola na rozpakoch.
0 0