Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miriza Pozri príspevok
Mohli by sme zamestnancom prispievať na stravný lístok zo sociálneho fondu aj viac ako 1,- Sk. Celý rok z neho nečerpeme len na tie stravné lístky a na konci roka salónky v hodnote cca 2500,- Sk. Mesačne do neho prispievame sumou cca 2000,- Sk.
MOhli, samozrejme, záleží to od prostriedkov vo fonde na to určených.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Koľko asi, či to sa nedá takto povedať, čítala som na porade, že treba vypracovať nejakú kalkuláciu a z toho že sa to potom dá určiť. Chceli by sme pripsievať 5,-Sk.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miriza Pozri príspevok
Koľko asi, či to sa nedá takto povedať, čítala som na porade, že treba vypracovať nejakú kalkuláciu a z toho že sa to potom dá určiť. Chceli by sme pripsievať 5,-Sk.
Áno, presne tak, urobiť kalkuláciu koľko vôbec preniažkov je k rozdeleniu.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

A tá kalkulácia sa ako robí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miriza Pozri príspevok
A tá kalkulácia sa ako robí?
Zistíš koľko bude ročný prídel, koľko bude nákup lístkov a tak.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ďakujem pekne.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ale tu kalkuláciu nemôžem urobiť na presne, môžu mi zamestnanci pribudnúť aj ubudnúť, to sa dá urobiť len približne však?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miriza Pozri príspevok
Ale tu kalkuláciu nemôžem urobiť na presne, môžu mi zamestnanci pribudnúť aj ubudnúť, to sa dá urobiť len približne však?
Samozrejme tak.
0 0
suzliky suzliky

suzliky je offline (nepripojený) suzliky

Dobrý deň,

mám otázku ohladne použitia sociálneho fondu.

My sme začínajuca firma a nesplnili sme ešte poziadavku o tvorbe zisku. Mame teda len 0,6%. Prevažujúca vačšina zamestnancov je nízkoprijímová a preto mame malý fond. Dopravu máme vlastnú z miesta bydliska pre ľudí, ktorí majú príjem nižší ako 50% priemernej nominálnej mzdy......, preto sa nás netýka paragraf 3 ods. 1 pismeno b).


V pragrafe 7 ods. 1 a-h sa píše o rôznych tituloch čerpania soc. fondu. Potrebujem vedieť, či sú všetky povinné. Z úvodnej vety (Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na) to podla mna nie je úplne jasné.
Ak by sme mali použiť fond aj na c)-h), nič by nám z toho nevyšlo. Preto ho chceme použiť len na stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osbitnými predpismi. (3Sk).

Je takéto použitie na jeden titul v poriadku?

Ďakujem

Zuzana
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
Zmenilo by sa niečo v účtovaní a zdaňovaní, ak je na faktúre uvedená Informačná brožúra v počte 2 ks, á 1000 Sk?
Môže ísť táto informačná brožúra rovno do nákladov? Vďaka.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zmeny po novele zákona o sociálnom fonde.
Účtovníctvo a dane - Informujeme Vás, vydanie: 8/2008, vyšlo: 21.4.2008

V novele zákona o sociálnom fonde nastali významné zmeny - nová možnosť použitia prostriedkov fondu (v kolektívnej zmluve je možné dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi odborovým orgánom a zamestnávateľom maximálne však v sume 0,05% z objemu hrubých miezd alebo platov zamestnancov.


Zmeny po novele zákona o sociálnom fonde
• spresnenie pojmu kto je „zamestnávateľ“;
• ďalší prídel môže tvoriť aj zamestnávateľ, u ktorého nemôže pôsobiť odborová organizácia, tento zamestnávateľ tvorí ďalší prídel podľa vnútorného predpisu;
• spresnenie základu pre určenie prídelu do fondu (ročný, mesačný);
• rozšírenie možností použitia fondu (aj na rodinného príslušníka, dôchodcu, poberateľa predčasného, invalidného a výsluhového dôchodku);
• nová možnosť použitia prostriedkov fondu (v kolektívnej zmluve je možné dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi odborovým orgánom a zamestnávateľom maximálne však v sume 0,05% z objemu hrubých miezd alebo platov zamestnancov;
• sprísnenie podmienok pre poskytnutie príspevku na dopravu;
• zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
Zdroj: VD



čerpané z E-mail NOVINY
0 0
vogel vogel

vogel je offline (nepripojený) vogel

psychiater
Milí poraďaci,
kedže mám "rodinnú s.r.o." velmi by ma zaujímalo konkretne riešenie rekreacie zo socialneho fondu, ako nezdanitelnej položky. Bolo to tu už spominane ale odpovede sa mi zdajú často protichodné.

Konkretne otázky-
1.- Rekreačny pobyt v Tatrach. Je postačujuce mať z hotel. zariadenia fakturu so znením-
" Fakturujeme Vám rekreačný /regeneračný/ pobyt pre Vašich zamestnancov v termine od... do.... v sume ........" ???

2.- Ako konkretne uplatniť letný regeneračný pobyt pri mori? Čo by malo byť uvedené na faktúre pre firmu ?

Som laik, ale v snahe porozumieť uplatnovaniu socialneho fondu som si spravil prehlad temy- nezdanene uplatnenie rekreacie zamestnancov v ramci socialneho fondu. V dole uvedenom prehľade uvadzam niektore výňatky z poraďackej diskusie na tuto temu. Pravdu povediac, neviem sa v tom jednoznačne zorientovať.

Citácie z porady:

zuzv
15-12-05, 04:47 PM
Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Chcela by som poprosiť o názor ostatných poraďákov, ako je to s tým zdanením. Ďakujem.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Leenkaa
05-12-05, 07:49 AM
Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem

Tweety
05-12-05, 07:56 AM
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.
2.Čerpanie na stravovanie je povinnosťou podľa zákona.
3.SF nemusíš vyčerpať, zostatok prenesieš do budúceho roka.
4.Ak budeš čerpať SF cez iné plnenia, ako na stravenky, tieto plnenia budú podliehať dane zo závislej činnosti.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Jozef Mihál
02-12-06, 10:14 PM
Podľa § 5 ods.1 písm.f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov príjmy z prostriedkov sociálneho fondu sa považujú za príjem zo závislej činnosti a až na výnimky sa zdaňujú - započítavajú do základu dane zamestnanca.

Takouto výnimkou sú a nezdaňujú sa napríklad:
....
.....
- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré vlastní zamestnávateľ a poskytne ho zamestnancom,

- príspevky na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia ktoré nevlastní zamestnávateľ ale prenajme si ho od jeho majiteľa a poskytne ho zamestnancom
......
......

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Edita Gombarova
30-12-07, 05:50 PM
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov

KEJKA
30-12-07, 06:45 PM
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov ???
ak to bola otázka, tak áno. Ale dodaňuje sa.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Petra29
26-03-08, 09:47 AM

"Môžem povžovať príspevok zo sociálneho fondu, ktorý poskytne zamestnavateľ zamestnancom za použitie zdravotníckeho zariadenia na regeneráciu pracovnej sily (uhradí faktúru za poskytnuté masáže, elektroliečbu, bahenné zábaly...) za príjem od dane oslobodený podľa ZDP §5 odst. 7 písmeno d."

Myslím, že od dane by bolo oslobodené, ak by zamestnávateľ prenajal zdravotnícke zariadenie pre svojich zamestnancov /"poskytol by im ho"/. V prípade, ak len preplatil fa za služby, ide o príjem zdaňovaný zamestnancom.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Arava
26-03-08, 10:58 AM
Prosím Vás o ujasnenie § 5 odst. 7 písmeno d, zákona ZDP
ja som si to vysvetlila tak, že keď je na faktúre napísané: " Fakturujeme Vám ambulantné kúpelné liečenie pre vašich zamestnancov v termíne od 18.2 - do 22.2." t.j. na 5 dní v sume 65 000.- Sk tak že zdravotnícke zariadenie nám poskytne svoje zariadenie na 5 dní a potom by to bol príjem od dane oslobodený.

Jozef Mihál
26-03-08, 11:08 AM
Súhlasím, ak je to tak, ide na strane zamestnancov o príjem oslobodený od dane.
0 0
vogel vogel

vogel je offline (nepripojený) vogel

psychiater
Dovolenkové obdobie je predo dvermi, nenajde sa predsa len niekto so skusenosťou alebo radou, ohľadom danoveho oslobodenia uplatnenia socialneho fondu?

1.- Rekreačny pobyt v Tatrach. Je postačujuce mať z hotel. zariadenia fakturu so znením-
" Fakturujeme Vám rekreačný /regeneračný/ pobyt pre Vašich zamestnancov v termine od... do.... v sume ........" ???

Alebo musí byť uvedená aj informácia o prenajme napr. 3-och hotelových izieb a rekreačných služieb pre zamestnancov firmy?

2.- Ako konkretne uplatniť letný regeneračný pobyt pri mori? Čo by malo byť uvedené na faktúre pre firmu ?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Môžem zmeniť výšku poskytovania na stravenky zo soc.fondu v priebehu roka? Doteraz som mala 6,-- - ako príspevok zo SF, keďže mám menšiu tvorbu, nebudem mať z čoho poskytovať príspevok v tejto výške. Zmenu by som samozrejme uviedla v internej smernici, len či môžem.
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lenka1979 Pozri príspevok
Môžem zmeniť výšku poskytovania na stravenky zo soc.fondu v priebehu roka? Doteraz som mala 6,-- - ako príspevok zo SF, keďže mám menšiu tvorbu, nebudem mať z čoho poskytovať príspevok v tejto výške. Zmenu by som samozrejme uviedla v internej smernici, len či môžem.
Ďakujem.
Môžeš, je len na rozhodnutí zamestnávateľa, koľko bude prispievať na stravu zo SF.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Ďakujem Vám kámoši.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

koľko môžem čerpať zo sociálneho fondu na stravenky? Nemáme kolektívnu zmluvu, sme len malá firma s 5 zamestnancami, je to na SZČO koľko dá svojim zamestnancom zo SF?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, záleží od toho, aká bude jeho celková výška, na čo ho bude čerpať.... Od 1.1. 08 už nie je povinnosťou prispievať na stravovanie zo SF.
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

Tweety Pozri príspevok
Áno, záleží od toho, aká bude jeho celková výška, na čo ho bude čerpať.... Od 1.1. 08 už nie je povinnosťou prispievať na stravovanie zo SF.
Už niekoľko rokov len tvorím na konci roka sociálny fond a na nič sa z neho nečerpalo, chcela by som to zmeniť teraz, keď zamestnávateľ konečne pristúpil na stravné lístky pre zamestnancov.Takže keď si povie, že im bude dávať 20 Sk, tak to môže byť nie je to nejak obmedzené?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika V. Pozri príspevok
Už niekoľko rokov len tvorím na konci roka sociálny fond a na nič sa z neho nečerpalo, chcela by som to zmeniť teraz, keď zamestnávateľ konečne pristúpil na stravné lístky pre zamestnancov.Takže keď si povie, že im bude dávať 20 Sk, tak to môže byť nie je to nejak obmedzené?
Nie, nie je, je obmedzený prakticky len jeho celkovou výškou, ktorú má na rozdelenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať