Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

jks
Keď už spomínate SF, tak ja som počula takú informáciu, že nevyčerpaný SF sa má na konci roka stornovať z výdavkov OZD. Je to naozaj tak?
Ďakujem
Zákon o sociálnom fonde uvádza v § 6 ods. 3, že zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka. V ďalšom odseku sa uvádza, že konečné zúčtovanie povinného prídelu sa musí vykonať do 2 mesiacov po ukončení bežného roka. V zákone o dani z príjmov ani v Postupoch účtovania som sa nestretol s povinnosťou upraviť základ dane k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia o nevyčerpaný SF, takže táto informácia je podľa všetkého mylná. Základ dane by sa mohol zvýšiť o nevyčerpaný SF snáď len pri ukončení podnikania.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ja ho nechcem minúť, ja ho chcem len čerpať aj na niečo iné ako na doplatok k stravenkám.
0 0
Šipošová Šipošová

Šipošová je offline (nepripojený) Šipošová

A čo darčekové poukážky? Vo firme, ktorú účtujem ich majiteľ chce dať zamestnancom na nákup napr. v obchodnom dome. Môže sa na to použiť soc. fond?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Všetko môžeš čo nadefinuješ v zmysle zákona ale....

Ako doporučoval ktosi predo mnou, najelegantnejšie je miňať SF na stravné lístky, lebo to je jediný príjem zamestnanca, ktorý sa nezdaňuje. Darčekové šeky sa zdaňujú.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Suhlasim s vyhodnostou cerpania socialneho fondu na stravne listky, avsak zakon o SF hovori nasledovne:
- stravne + regeneracia prac.sily min. 30%
- soc.vypomoc, doplnkove dochodkove poistenie a doprava zamestnancov do prace a z prace min. 20%.

Z uvedeneho vyplyva zaver (ked chceme ostat v medziach zakona):
a/ na stravne mozeme cerpat 15% (1/2 z 30%) + 50% = spolu 65%.
b/ na regeneraciu 15% (2/2 z 30%)
c/ soc.vypomoc, doplnkove dochodkove poistenie a doprava zamestnancov do prace a z prace 20%.

Stravne velmi lahko vyuzijeme na prispevok na stravne listky. Regeneraciu prac.sily si predstavujem v podobe listkov z kina, divadla ci fitness ale nie je mi celkom jasne ako jednoducho vycerpam bod c/ kedze soc.vypomoc asi tazko niekomu poskytneme, DDP ma len gen.riaditel.... takze sa asi budem hrat s MHD listkami.... mate s tym niekto skusenosti???
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Keďže väčšina nás má sociálny fond tvorený len vo výške 0,6% z miezd, ťažko môže prispievať na regeneráciu a sociálnu výpomoc. My dávame len na stravné, čo je taktiež regenerácia pracovnej sily a keď dáme vyšší príspevok na stravu, menej minie zamestnanec zo svojej výplaty na nákup straveniek, zároveň spĺňame podmienku sociálnej výpomoci. Daniarky nemali nič proti takémuto zdôvodneniu.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Lubka,
chces povedat, ze si mala danovu kontrolu a nic ti nepovedali na to, ze cely SF pouzivas na prispevok na stravne listky? Ja som za, len neviem ci mi to prejde!!! Kedze zakon o SF tak jednoznacne napisany nie je...
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

saman
Lubka,
chces povedat, ze si mala danovu kontrolu a nic ti nepovedali na to, ze cely SF pouzivas na prispevok na stravne listky? Ja som za, len neviem ci mi to prejde!!! Kedze zakon o SF tak jednoznacne napisany nie je...
no a tiez ked zostatok prenasame z roka na rok. a teraz napriklad by som chcela nieco z toho vyplatit zamestnancom, ktorých momentálne máme. a napriklad vyplatím alebo niečo preplatim zamestnancovi, čo je u nas par mesiacov v rovnakej vyske ako tomu, čo je tu už niekoľko rokov a doteraz som mu prispievala len na stravné?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Áno, to zdôvodnenie ich uspokojilo. Aj vo vnútropodnikovej smernici máme použitie SF len na stravovanie.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Teraz napríklad som predložila konateľom návrh kalkulácie stravného lístka, aby zamestnanci platili len 9,50 Sk. Umožnila mi to výška SF a tiež nový výklad základu DPH. Teraz platíme 25 Sk. Držte mi palce, aby mi to schválili. Veď keď nezvyšujú platy, tak aspoň takýmto elegantným spôsobom by ľudom dali pár stoviek bez zdanenia.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Viete mi niekto prosim Vas vysvetlit soc. fond?? Lebo ja kazdy mesiac tlacim zostavu uctovnicke Tvorba soc. fondu, ale vobec neviem co to je, odvadza to zamestnavatel, alebo.....no fakt neviem, poradte prosim...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

nikulik zadaj si v hornej liste cez HLADAT - socialny fond a uvidis tam niekolkto tem k problemu socialny fond - je tam aj znenie temer celeho zakona, je tam rozobraty z kazdej strany.
0 0
lsulekova lsulekova

lsulekova je offline (nepripojený) lsulekova

Naša spoločnosť čerpá sociálny fond aj na zabezpečovanie pitného režimu. Podľa zákona o soc.fonde mi však vychádza, že sa môže čerpať do výšky 50% povinného prídelu (zostatok fondu). Myslíte, že sa pitný režim môže klasifikovať napríklad aj ako regenerácia pracovnej sily alebo ako sociálna výpomoc(keďže si nemusia nakupovať oni pitie)? Prípadne môže sa pitný režim dať riadne do nákladov aj keď nie je leto a horká?
Pretože ten pitný režim mi čerpá viac ako 50% soc.fondu tak budem zrejme musieť spraviť nejaký zákrok.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Pred dvomi rokmi som mala daňovú kontrolu na DPH, kde som si uplatňovala DPH aj z minerálok. Vtedy bolo strašne horúco a v smernici sme určili liter vody na človeka a deň. Mali sme akýsi doklad z hygieny o pitnom režime pri vysokých teplotách a daniari mi uznali účtovanie ńa 501 a 343. Viem, že sú povolania (napr. zvárači) kde je pitný režím predpísaný a daňovo uznaný.
Ak by bolo treba, zašla by som do archívu zistiť, čo za doklad bol z hygieny.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

My máme sociálny fond vytvorený iba účtovne - vždy na konci roka zúčtujeme 0,6% z hrubych miezd na 527/472. Musí byť na sociálny fond otvorený samostatný bankový účet? Akým spôsobom sa vlastne fyzicky dopĺňa?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Podľa zákona by mal byť vedený na samostatnom účte, ale daňová poradkyňa ma upozornila na jednu nedokonalosť zákona o SF. Za jeho nedodržiavanie nie sú v ňom uvedené sankcie. Prežila som niekoľko kontrol na daň z príjmu a nikdy ich ani vedenie SF na samostatnom účte nezaujímalo. Teraz robím v malej firme a keby sme mali viesť samostatný účet, tak bankové poplatky by nám zobrali podstatnú časť vytvorených zdrojov.
0 0
Slavo zo Štiavnice Slavo zo Štiavnice
Silvia, samostatný účet v banke nemusíš mať. Mám to potvrdené aj zo PP Žilina.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

To som rada, lebo tiež sme malá firma a neviem, či by nám socialny fond vôbec stačil na poplatky za vedenie uctu :-)
Ešte jedna vec: niektorí zamestnanci dostávajú stravné lístky (ostatní chodia na prac.cesty a dostávajú stravné), z ktorých 55% hradí firma a 45% im stŕhame zo mzdy. Koľko by sme im mohli prispievať zo soc.fondu? (Ak som správne pochopila, ten príspevok by sa im nezdaňoval, mali by oň vyššiu výplatu a pre firmu by to bol iba výdavok soc.fondu bez vplyvu na základ dane...)?
Vďaka!
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Áno, dobre rozmýšľaš. Najefektívnejšie peniaze zo SF je dávať ich ľuďom na stravu, lebo jednak sa to zamestnancom nezdaňuje a jednak z toho nie sú odvody. Diety idú na účet 512, šeky a stravenky na 527 a 427. Veľa sa o tom popísalo na tému: Stravovanie zamestnancov po novom
0 0
Patrícia39 Patrícia39

Patrícia39 je offline (nepripojený) Patrícia39

rada si písmenkujem.
Dobrý deň, poradí mi niekto ohľadom účtovania preplatenia napr.lístkov do kina zamestnancovi zo SF??
Je to takto správne??
cena lístku 300,- Sk :100 x 19 = 57,- Sk - daň

1. preplatenie lístku zam. 300 - 57 = 243,- Sk účt. 333/211
2. uhrada dane zamestnancom do POK 57,- 211/342
3. čerapnie zo SF 243,- 472/333
4. úhrada dane na DU 57,- 342/221


DAKUJEM.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať