Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Reny Pozri príspevok
Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.
To sa zobudil ten zamestnanec až po 2 rokoch? Až teraz zistil, že mu nebol vyplatený príspevok?

A prečo mu to nebolo vyplatené? Zabudlo sa na to? Tak ak mal riadny nárok, tak by mu to zamestnávateľ mal čo najskôr vyplatiť. Nárok mu nezanikol.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Reny Pozri príspevok
Prosím poradiť skúsenejších s touto situáciou:
Pri kontrole nároku a čerpania odmien zo SF bolo zistené, že zamestnancovi nebola v roku 2008 vyplatená odmena pri pracovnom výročí, na ktorú mal podľa Kolektívnej zmluvy nárok. Je možné mu túto odmenu vyplatiť v tomto roku? Stačí pri uplatňovaní nároku na vyplatenie tejto odmeny(za rok 2008), ktorá bude vyplatená v roku 2010 odvolať sa na kolektívnu zmluvu z roku 2008 a zdokladovať splnenie daných podmienok? Je potrebné takéto doplatenie odmeny za rok 2008 zahrnúť do rozpočtu Sociálneho fondu na rok 2010?[/FONT] - neporuším tým zákon o dani z príjmom, príp. nejaký zákon o rozpočtových pravidlách a pod? Nemám s tým skúsenosť, tak prosím poradiť skúsenejších. Ďakujem. R.
Nemusíš mať obavy, ak to vyplatíte tento rok, nič sa tým neporuší. Odmenu zdaníš, s rozpočtovými pravidlami to nemá nič spoločné. Čo sa týka rozpočtu sociálneho fondu, neviem ako to máte upravené v KZ, ale u nás ho schvaluje aj zástupca odborov na každý rok, takže s ním by som to prekonzultovala.
1 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

dakujem pekne za odpovede. Stretla som sa s nazorom, ze je to vec stareho uctovneho obdobia a vraj sa to uz neda spatne preplatit, tak som si nebola ista. Dakujem R.
0 0
helahank helahank

helahank je offline (nepripojený) helahank

ahojte, prosím vás dá sa zo SF poskytnúť aj pôžička? ak áno za akých podmienok. máme totiž zamestnanca, ktorý má platiť nejaké súdne trovy a pod. a z firemných peňazí nie je čo požičať. dik
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

helahank Pozri príspevok
ahojte, prosím vás dá sa zo SF poskytnúť aj pôžička? ak áno za akých podmienok. máme totiž zamestnanca, ktorý má platiť nejaké súdne trovy a pod. a z firemných peňazí nie je čo požičať. dik
Áno dá sa poskytnúť aj pôžička, viď písm. f) § 7 Použitie fondu (Zákon o SF) . Doporučujem vypracovať vnútorný predpis o poskytovaní pôžičiek zo SF (komu sa bude poskytovať, za akých podmienok, za aký úrok, resp. beuzúročne, splácanie pôžičky a pod.), takisto obrátiť sa aj na skúsených poraďákov - daniarov v otázke zdaňovania tzv. zvýhodneného úroku poskytnutej pôžičky zo SF.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Koľko môžem prispievať zamestnancom na stravu zo SF?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Koľko môžem prispievať zamestnancom na stravu zo SF?
Koľko Ti to prostriedky v ňom dovolia.
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Nie je stanovená ani minimálna hodnota ?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
Nie je stanovená ani minimálna hodnota ?
už nie je.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

Možem dat preplatit zubara a masaz??zubar je 25e a masaz 22e pre jedneho zamestnanca??
0 0
hujer1 hujer1

hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

pokiaľ to máš v internej smernici o použití soc.fondu alebo v kolekt.zmluve tak môžeš. viď zákon o soc.fonde §7 písm.e,h "....
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov....."
0 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Ďakujem za odpoveď.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Má niekto skúsenosť s permanentkami? Zakúpili sme permanentky na plaváreň a budú ich používať zamestnanci na striedačku. Podľa správnosti by som to mala zdaňovať, ale ja neviem vypočítať, ako sa budú permanentky využívať a aká je hodnota permanentky na jedno plávanie. Čo s tým? ako to zdaniť?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Nezostáva ti nič iné, len robiť prezenciu využitia permanentiek. Ešte by bola možnosť, aby firma so SF zaplatila aj 19% daň z príjmu za zamestnancov.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mlyn16 Pozri príspevok
Nezostáva ti nič iné, len robiť prezenciu využitia permanentiek. Ešte by bola možnosť, aby firma so SF zaplatila aj 19% daň z príjmu za zamestnancov.
Ale ja neviem aká je hodnota permanentky na jedno použitie. Permanentka je na školský rok a ja neviem presne kedy bude plaváreň otvorená a kedy nie. Takže vypočítať hodnotu jedného vstupu je problém. A v tom mám problém.
Ako to mám určiť? Alebo si sama určím, že jedno použitie je 1 EUR a to potom zamestnancovi v príslušnom mesiaci zdaním?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Máš faktúru za plaváreň?
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Firma s 1 zamestnancom, nezabezpečuje pre neho stravovanie, ale zamestnanec každý mesiac dostáva gastrolístky. Ku každému lístku mu prispieva 10 centov zo soc. fondu. Doteraz som bola presvedčená na základe príspevkov i vlastného výkladu zákona , že tento príjem z SF nepodlieha zdaneniu. Teraz som však prečítala jeden konkrétny príspevok z poradca.sk:

"799. Finančný príspevok na stravovanie

Zamestnávateľ má sídlo firmy v okrajovej časti mesta a nie je v jeho možnostiach zabezpečiť zamestnancom stravovanie. Poskytuje všetkým zamestnancom finančný príspevok na stravovanie. Z prevádzkových prostriedkov poskytuje finančný príspevok vo výške 48 Sk a 2 Sk zo sociálneho fondu. Zamestnanec teda neplatí za stravný lístok žiadnu čiastku.
Je finančný príspevok zamestnanca v plnej výške oslobodený od dane alebo podlieha zdaneniu?

V uvedenom prípade neplatí pre účely oslobodenia finančného príspevku ustanovenie § 5 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktoré hovorí, že oslobodené od dane sú príjmy poskytnuté ako hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.

Finančný príspevok v celkovej výške 50 Sk na jedno jedlo je pre zamestnanca príjmom zo závislej činnosti a je potrebné ho zdaniť."



Po prečítaní som z toho zmätená. Píše sa o finančnom príspevku na stravu, ale tiež sa spomínajú stravné lístky.

Tak teraz neviem posúdiť, či kupované gastrolístky, kde 55% uhrádza zamestnávateľ a ďalším 0,10 Eur prispieva zamestnávateľ z SF patria či nepatria ??? k oslobodeným príjmom podľa par. 5 ods. 7 písm. b/
"hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, 17a) ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom"

Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
To je v poriadku, zdaňuje sa finančný príspevok. Keď dávate gastrolístky, príspevok na stravu sa nezdaňuje.
Tak je to uvedené aj v odpovedi Poradca
0 0
Kika69 Kika69

Kika69 je offline (nepripojený) Kika69

mlyn16 Pozri príspevok
To je v poriadku, zdaňuje sa finančný príspevok. Keď dávate gastrolístky, príspevok na stravu sa nezdaňuje.
Tak je to uvedené aj v odpovedi Poradca
Vďaka za odpoveď, si ma ukľudnila. Včera som si viackrát čítala tú časť z ods. 7 b/ "v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov" a som rozmýšľala nad tým, či poskytnutie gastrolístku sa považuje ako zabezpečenie stravovania prostednítcvom iných subjektov, lebo ten gastolístok sa dá minúť v potravinách aj iné veci ako stravovanie a potom ma pomiatla aj tá odpoveď z Poradcu na internete, ale na strane druhej som čítala, že nepeňažné plnenie z SF na stravovanie sa nezdaňuje, a tejto podmienke vlastne gastrolístky vyhovujú, takže som bola úplne z toho zmätená, ja tej pracovníčke príspevok z SF tiež nezdaňujem a už som si nebola istá, čo to robím správne.
Ešte raz ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pomiatla? určite iba "zmiatla",
neber tieto problémy až tak vážne.............. :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať