Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
tinkas Pozri príspevok
ďakujem.....a nepoužívaš nahodou mzdový program olymp - či by si nevedela akú zložku mzdy mám dať
Používam Olymp - zrejme by som dala - 521 - nepeňažný príspevok zo SF.
Do poznámky by som napísala napr. vianočné balíčky, vianočné posedenie, aby zamestnanci vedeli, čo to je.
Do čiastky dáš sumu, ktorú im zo SF poskytujete (teda, čo stáli kolekcie a pod.)
1 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte ešte by som potrebovala poradiť:

máme 10zamestnancov, ktorý mali na konci roka posedenie..šéf mi doniesol bločky, čo všetko bolo kupované, napr. 6ks minerálok, nejaké chipsy, oriešky, 12 ks šampanských, taktiez im šéf zaplatil obed....môžem to všetko zrátať spolu dať ako čerpanie SF dalej vydeliť 10zamestnancami a tuto sumu im zdanim??
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno.

apo
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte...akým spôsobom mám zaúčtovanie čerpanie SF? zamestnancom som vo výplatnej páske uviedla čerpanie SF (mali posedenie) ale neviem akým spôsobom to zaúčtovať? poradite? dakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tinkas Pozri príspevok
ahojte...akým spôsobom mám zaúčtovanie čerpanie SF? zamestnancom som vo výplatnej páske uviedla čerpanie SF (mali posedenie) ale neviem akým spôsobom to zaúčtovať? poradite? dakujem...
A zrazila si daň? Ak áno, zaúčtuješ 331/342.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ano zrazila...ale nebolo vlastne z čoho..lebo zamestnanci maju minimálnu mzdu a kedze maju podpísané vyhlásenie o nezdanení príjmu, žiadna dan im nevychádza...
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Čítala som v drakovi, že musí byť doklad vystavený priamo na firmu, aby neišlo o zdaniteľný príjem zamestnanca.

Čo si myslíte o tomto:
Zamestnanec býval často na PN-ke, kedy bol vyradený z práce pri antibiotikách minimálne na 7 dní. Začal chodiť homeopatovi, ktorý mu posilnil imunitu a dĺžka choroby sa skrátila na 3 dni. Vyhovuje to zamestnancovi, lebo PN-ka je smiešne vysoká. A vyhovuje to aj zamestnávateľovi, keďže pracovník môže produkovať.
Zamestnávateľ chce platiť tieto homeopatické vyšetrenia zamestnancovi. Na faktúre homeopata je text: poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu a zdravej výživy - kód 27.2.17.
OTÁZKA:
Ak donesie zamestnanec doklad za homeopatické vyšetrenie vystavený priamo na firmu, môže mu to preplatiť firma ako čerpanie sociálneho fondu?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Je možné (je to v súlade so zákonom) takéto použitie sociálneho fondu?
SF má k 31.12.2010 nejaký zostatok. Tento zostatok sa vydelí počtom zamestnancov. Na každého pripadne suma napr. 30 EUR. V decembri boli niektorí zamestnanci na koncoročnom obede. Zo sumy 30 EUR sa im odráta suma obeda, zostane napr. 25 EUR a z tejto sumy sa uhradí príspevok na stravenky, ktorý inak platia zamestnanci a to podľa toho, komu aký nárok na stravenky vznikol za december. Zamestnanci, ktorí neboli na obede, dostanú len príspevok na stravenky. Každý zamestnanec dostane príspevok zo SF v inej výške s tým, že rozdiel do sumy 30 EUR sa poskytne ako príspevok na stravenky za január 2011.
Je to možné takto spraviť, že nebudú príspevky v rovnakej výške a na rovnaký účel?
Je možné použiť taký postup, ako uvádzam v citovanom príspevku? Rozdiel do sumy 30 EUR, ktorá sa nedala uplatniť v r. 2010 na stravenky, by som chcela použiť ako príspevok na stravu za 1/2011.
0 0
janadi janadi

janadi je offline (nepripojený) janadi

Ahojte, mohol by mi niekto poradiť? Ako je možné vyčerpať sociálny fond, ak je firma už v likvidácii a všetci zamestnanci prepustený, pričom nedošlo k úplnému vyčerpaniu sociálneho fondu. Je to možne ešte vôbec nejako rozpustiť? Nemôžem ukončiť účtovníctvo, lebo mi tam visí položka sociálneho fondu. Čo s tým? Za odpoveď vopred ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tvorba sociálneho fondu znižovala HV - základ dane.

Teraz utobíš opačný postup.

V JÚ v uzávierkových operáciách.
V PÚ súvzťažne s účtom 648.

Takto by som to riešil ja. Celkom určite ide o pár drobných, tak sa s tým netráp.

apo
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Viete mi poradit, podla akého paragrafu je firma povinná prispievat zamestnancom na stravné zo sociálneho fondu? Platí to aj v tom prípade, ak im zabezpečuje stravovanie na pracovisku? Dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanask Pozri príspevok
Viete mi poradit, podla akého paragrafu je firma povinná prispievat zamestnancom na stravné zo sociálneho fondu? Platí to aj v tom prípade, ak im zabezpečuje stravovanie na pracovisku? Dakujem.
Je to v prvom rade ZP §152, a potom Zákon o SF. A platí to bez rozdielu spôsobu poskytov., zabezpečovania stravovania.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

rodina1 Pozri príspevok
v texte
Všetko, čo si zamestnancom poskytla zo SF (okrem príspevku na stravovanie) musíš za obdobie v roku 2010 zdaniť.
Od roku 2011 sa príspevky zo SF pripočítavajú k VZ pre odvod do ZP, SP a tiež sa zdaňujú.

Zdaňujú sa aj príspevky zo SF na stravovanie od 1.1.2011?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kristina27 Pozri príspevok
Zdaňujú sa aj príspevky zo SF na stravovanie od 1.1.2011?
Ak myslíš klasický príspevok na zabezpečenie stravovania podľa §152 ZP, tak nie, nezdaňuje sa.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Pýtam sa preto, že včera som bola na revízii PÚ v jednej sro,

kde sa tvorí SF pravidelným prídelom mesačne, nečerpá sa,
zamestnancovi prispieva na stravné lístky 55% z 3,80 /2,09/ zamestnávateľ a zvyšok sa mu zráža z výplaty.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kristina27 Pozri príspevok
Pýtam sa preto, že včera som bola na revízii PÚ v jednej sro,

kde sa tvorí SF pravidelným prídelom mesačne, nečerpá sa,
zamestnancovi prispieva na stravné lístky 55% z 3,80 /2,09/ zamestnávateľ a zvyšok sa mu zráža z výplaty.
Je to v rozpore so ZP, Zákonom o SF, príspevok zo SF je povinný.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kristina27 Pozri príspevok
Pýtam sa preto, že včera som bola na revízii PÚ v jednej sro,

kde sa tvorí SF pravidelným prídelom mesačne, nečerpá sa,
zamestnancovi prispieva na stravné lístky 55% z 3,80 /2,09/ zamestnávateľ a zvyšok sa mu zráža z výplaty.
Myslím, že konanie zamestnávatela nie je v rozpore so ZP. Zákon o sociálnom fonde už striktne neurčuje zamestnávatelovi na čo má sociálny fond použiť - myslím tým prednostné použitie na stravovanie. Sám sa môže rozhodnúť na čo ho použije v zmysle § 7.

§ 7
Použitie fondu



(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Myslím, že konanie zamestnávatela nie je v rozpore so ZP. Zákon o sociálnom fonde už striktne neurčuje zamestnávatelovi na čo má sociálny fond použiť - myslím tým prednostné použitie na stravovanie. Sám sa môže rozhodnúť na čo ho použije v zmysle § 7.

§ 7
Použitie fondu


(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
Nie je to tak, pozri §152 ZP, tým osobitným predpisom je práve Zákon o S.F.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
Nie je to tak, pozri §152 ZP, tým osobitným predpisom je práve Zákon o S.F.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
Majka, nevidím tam, že musí poskytnúť ... Kedysi bolo priamo v zákone o SF stanovený podiel, ktorý sa mal použiť na stravovanie.

Druhá vec - je na škodu zamestnanca aj zamestnávatela, ak ho poskytne na iný účel - musí ho zdaniť ...
0 0
katarinkakatka katarinkakatka

katarinkakatka je offline (nepripojený) katarinkakatka

Ako sa dá chápať bod: h) §7 zákona o socialnom fonde?
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
Môžeme napríklad zakúpiť zamestnancom športové potreby pre spoločné športové aktivity po pracovnom čase? Napr.lopty a pod...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať