Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

adad adad

adad je offline (nepripojený) adad

Účtujem v s.r.o., neviem či môžeme použiť sociálny fond napríklad na kozmetiku alebo kaderníctvo pre zamestnancov.
Naposledy upravil adad : 06.05.05 at 07:35
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nemala som taký prípad.....ale bez dokladu podľa môjho názoru nie je možný účtovný zápis akéhokoľvek výdavku.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Bežne čerpáme SF na stravné lístky, ale pomerne sa nám nazbieral a zamestnanci si chcú urobiť guľáš, nechcú peniaze. Ako to robíte inde? Ja by som zdokladovala nákup na guláš (okrem alkoholu samozrejme) a dala ako použitie SF.
Nestretol sa s tým nikto? Ja si myslím, že nič neporušíme, len neviem či k tomu treba aj nejaký pokec?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
K dokladom prilož trebárs obežník o konaní akcie ale čo je dôležitejšie je 19% zdanenie. Preto musíš mať podpísanú prezenčku, aby zamestnanci vedeli, prečo majú vyššie dane.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Sociálny fond môžte použiť na kaderníka, kozmetiku, kúpele, šport.a iné podujatia. Priložiť doklady o úhrade k čerpaniu. Prezenčná listina je nevyhnutná k zdaneniu účastníkov akcie.
Pokiaľ je uzavretá kolektívna zmluva, čerpanie sa stanovuje ( aspoň v súhrnných čiastkach) práve tam.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

mlyn16
Áno, dobre rozmýšľaš. Najefektívnejšie peniaze zo SF je dávať ich ľuďom na stravu, lebo jednak sa to zamestnancom nezdaňuje a jednak z toho nie sú odvody. Diety idú na účet 512, šeky a stravenky na 527 a 427. Veľa sa o tom popísalo na tému: Stravovanie zamestnancov po novom
chcela by som sa spytat ked zamestnanci maju zabezpecenu stravu a vytvarame SF, ktory sa prenasa z roka na rok, teraz ho potrebujeme rychle minut lebo sa prepusta, da sa to urobit napriklad tak, ze sa urobi nejake firemne posedenie a vsetok SF sa vycerpa na to?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Korduľa, už som Ti odpovedala v tejto téme:
http://www.porada.sk/t24245-p2-cerpa...d=1#post301604
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Milí poraďáci, chcem sa vás spýtať,
môžem poskytnúť zo sociálneho fondu nenávratnú pôžičku? Bude sa to zdaňovať, a bude sa musieť uviesť z akého dôvodu bola pôžička poskytnutá? Čo bude doklad?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Poskytnutie pôžičky zo SF ne je prípustné. Zákon umožňuje poskytnutie sociálnej výpomoci. V rámci sociálnej politiky môže zamestnávateľ čiastočne prispieť zo SF napríklad na úroky z poskytnutej pôžičky sociálne slabším zamestnancom. Tvorbu SF do daňových výdavkov na účely, ktoré sú v rozpore s účelom jeho tvorby, môže daňový úrad posúdiť ako daňovo neuznanú.

0 0
Bodingerová Bodingerová

Bodingerová je offline (nepripojený) Bodingerová

adad
Som naspäť s tým SF. Ja som mala na mysli služby kozmetického salónu a tam spadá napr. aj masáž tváre a dekoltu a to by sa dalo zaradiť k regenerácii pracovnej sily. Teda dúfam že masáže môžem v pohode preplácať zo SF.
Ďakujem
Ale v tom prípade musíš túto službu zamestnancovi aj zdaniť pri mzde. Všetky takéto pôžitky zo SF podliehajú dane z príjmu, okrem príspevku na závodné stravovanie.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím Vás ešte raz o radu. /príspevok č. 108/ Teda nebudem to definovať ako pôžičku. My chceme prispieť zamestnankyni, ktorá má neplatené voľno- tento rok nepracovala, z dôvodu starostlivosti o veľmi choré dieťa. Je to možné? Ak áno bude to zdanené a treba uviesť dôvod poskytnutia? Čo bude doklad? Bude to klasifikované ako sociálna výpomoc? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

1. Poraďte sa so zamestnankyňou. Ona bude vedieť povedať načo by tú poskytnutú sumu minula pre svoje choré dieťa. Budete mať aj doklad (o nákupe).
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Uzavrela by som dohodu o poskytnutí sociálnej výpomoci so zamestnankyňou, kde by bol určený účel poskytnutia, pričom by som ju zaviazala aby predložila doklady o spotrebe a doklad potvrdzujúci zdravotný stav dieťaťa.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Vďaka Vám, veľmi ste mi pomohli.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

chcem sa opýtať môžme vyplatiť zamestnancom po 2000,- zo sociálneho fondu peńažný príspevok na rekreáciu._
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

buba
chcem sa opýtať môžme vyplatiť zamestnancom po 2000,- zo sociálneho fondu peńažný príspevok na rekreáciu._
študuj [SEARCH] rekreá*[/SEARCH]
0 0
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

mám otázočku ohľadom čerpania soc. fondu: týka sa to združenia, v ktorom boli doteraz iba 2 zamestnanci, z toho 1 na polovičný úvazok. Tvorili soc. fond od roku 2005 a dodnes sa tam niečo nazbieralo, nic sa necerpalo. Teraz ma zaujíma, či sa celá výška soc. fondu dá použit na stravné pre týchto 2 zamestnancov /tak aby napr. oni vôbec neplatili za stravné - aby položku, ktorú by inak platili - zaplatili by zo soc. fondu?
Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nina100
mám otázočku ohľadom čerpania soc. fondu: týka sa to združenia, v ktorom boli doteraz iba 2 zamestnanci, z toho 1 na polovičný úvazok. Tvorili soc. fond od roku 2005 a dodnes sa tam niečo nazbieralo, nic sa necerpalo. Teraz ma zaujíma, či sa celá výška soc. fondu dá použit na stravné pre týchto 2 zamestnancov /tak aby napr. oni vôbec neplatili za stravné - aby položku, ktorú by inak platili - zaplatili by zo soc. fondu?
Dakujem
Áno, môžeš to tak použiť. Zákon o soc. fonde nelimituje maximálny príspevok na stravovanie zo SF, iba minimálny príspevok z povinného prídelu. Ak máte dostatok prostriedkov, môžte zamestnancom uhradiť tak, že oni na stravu nemusia nič prispievať. Pojednáva o tom § 7:

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, ....

(2) ....


(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) ...

b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) ...
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

GABRIELA
Sociálny fond môžte použiť na kaderníka, kozmetiku, kúpele, šport.a iné podujatia. Priložiť doklady o úhrade k čerpaniu. Prezenčná listina je nevyhnutná k zdaneniu účastníkov akcie.
Pokiaľ je uzavretá kolektívna zmluva, čerpanie sa stanovuje ( aspoň v súhrnných čiastkach) práve tam.
a čo § 5 ods. 7 písm. d) ?
naozaj sa to zdaňuje zamestnancom vo výplate alebo je to oslobodené?
mám vypracovať list v ktorom uvediem všetky možné spôsoby čerpania SF a čo sa zamestnancovi zdaňuje a čo nie.
nemáte niečo podobné?
ď.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Ja viem k tomu paragrafu to: že podla toho § je oslobodený príspevok na použitie zariadenia a nie nanákup služieb.Takže oslobodené sú príspevky napr.na nákup permanentiek na cvičenie,plaváren,prenájom chaty, čiže sa musí používat konkrétne zariadenie nepatria tam masáže,kozmetické ošetrenie, kurz angličtiny a pod.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Dobrý večer, tiež by som Vás chcela poprosiť o radu. Sme s.r.o..Máme uzatvorenú KZ. Zo sociálneho fondu, ktorý tvoríme vo výške 1 % z objemu miezd /bez náhrad/ prispievame zamestnancom na stravovacie poukážky tzv. gastrolístky. Okrem príspevku na strav. sme za obdobie 1-11/07 nečerpali soc.fond na nič iné. Je môžné zo sociálneho fondu zakúpiť pre zamestnancov nákupné poukážky od Jednoty COOP na nákup tovaru v hodnote napr. 1500 Sk pre zamestnanca. Akým spôsobom to doplniť do KZ stačí doplniť do Kapitoly Tvorba a čerpanie soc.fondu vetu:
-nákup poukážok pre zamestnancov. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať