Zavrieť

Porady

Kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3?

Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
Za rady dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rado3105 Pozri príspevok
    Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
    Za rady dakujem.
    Áno, súhlas spoluvlastníka je potrebný .

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    rado3105 Pozri príspevok
    Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
    Za rady dakujem.
    o vlastníctve je už rozhodnuté, ty možeš predať svoje 2/3 a on svoju 1/3, samozrejme keďže ste podieloví spoluvlastníci jeden voči druhému má predkupné právo, takže ty možeš predať svoje 2/3 (ak najdeš kupca), ale najprv ich musis ponuknuť spoluvlastníkovi, keďže ma predkupné právo, alebo samozrejme možete predať celú budovu obidvaja a rozdelenie kúpnej ceny ošetriť v zmluve

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    prosim o upresnenie, coho 2/3 vlastnis...
    budovy alebo s.r.o.?
    zmiatlo ma pomenovanie "spolocnik"...

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    takze vlastnim budovu, cast je vyuzivana ako restauracia, zvysok nevyuzivany s bratom. Ja vlastnim 2/3, on zvysok. Mali sme vzajomnu dohodu ze on mi do urciteho obdobia da urcite mnozstvo penazi za moj podiel ale stale sa teraz vyhovara a ja potrebujem peniaze na kupu inej budovy. Kebyze na budovu najdem kupcu a on nechce predat svoj podiel, ako to riesit?

    PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?
    Co ak on odmietne predat budovu a zaroven nebude schopny mi dat peniaze, ake je riesenie z takejto situacie?
    Naposledy upravil rado3105 : 23.09.08 at 10:11

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    rado3105 Pozri príspevok
    Dobry Den, vedeli by ste mi poradit, kto rozhoduje o vlastnictve, ked ja vlastnim 2/3 a spolocnik 1/3? Chcem budovu predat a spolocnik s tym nesuhlasi, je vlastne jeho suhlas potrebny, ked ja som vacsinovy vlastnik.
    Za rady dakujem.
    Pokiaľ ide čisto o vlastníctvo nehnuteľnosti a ty si 2/3 vlastníkom, tak svoj podiel môžeš kedykoľvek predať. Najprv ho však musíš ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. AK odmietnu, môžeš ho predať hocikomu, ak nájdeš kupcu na 2/3 nehnuteľnosti.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    rado3105 Pozri príspevok
    takze vlastnim budovu, cast je vyuzivana ako restauracia, zvysok nevyuzivany s bratom. Ja vlastnim 2/3, on zvysok. Mali sme vzajomnu dohodu ze on mi do urciteho obdobia da urcite mnozstvo penazi za moj podiel ale stale sa teraz vyhovara a ja potrebujem peniaze na kupu inej budovy. Kebyze na budovu najdem kupcu a on nechce predat svoj podiel, ako to riesit?

    PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?
    Nie, všetci vlastníci majú rovnaké práva čo sa týka ich podielu.


    rado3105 Pozri príspevok
    Co ak on odmietne predat budovu a zaroven nebude schopny mi dat peniaze, ake je riesenie z takejto situacie?
    Môžeš predať svoj podiel, ak nájdeš kupcu. Ak kupcu nenájdeš, môžeš súdne navrhnúť, aby sa nehnuteľnosť predala a finančne ste sa vyrovnali.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    spoluvlastníkovi poslať doporučený dopis s ponukou na predaj podielu na nehnuteteľnosti / podľa § ......... /
    s klauzulou - pokiaľ do dátumu xy.xy.xyyx neodpovie, považuje sa to za odmietnutie ponuky

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    Takze ak sa nedohodneme tak to vyzera na problem a to da sa povedat nekonecny. Existuje nejake rychle riesenie, ak zozeniem kupcu na celu budovu, ponuknem bratovi peniaze za jeho cast on odmietne? Tazko asi niekto kupi 2/3

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    potom môžeš svoje 2/3 predať a ver tomu, že kupca nájdeš najmä ak by šlo o dobrú lokalitu

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    Na co by to bolo kupcovi, keby mu nepovolil brat to co chce/da sa povedat ze nemohol by tam nic ked na vsetko je potrebny suhlas vsetkych majitelov/

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    Neexistuje nejaka moznost mu dat ultimatum, bud mi da peniaze za moju cast, alebo to spolocne predame? Resp. ak nebude suhlasit je moznost mu to zavriet/momentalne tam prevadzkuje restauraciu/, co potrebujem aby som mu zastavil cinnost?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak podniká vo svojej 1/3 - žiadne ultimáta neexistujú , ani na zastavenie činnosti / ak podniká v súlade so zákonom

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    podnika aj v mojej casti, da sa povedat ze podnika vo viac ako 2/3 priestoru celeho komplexu

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rado3105 Pozri príspevok
    podnika aj v mojej casti, da sa povedat ze podnika vo viac ako 2/3 priestoru celeho komplexu
    Pri spoluvlastnícve sa nedá určiť presne komu čo patrí.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rado3105 Pozri príspevok
    PS: Vzdy som si myslil ze o majetku rozhoduje nadpolovicny vlastnik, ci nie?

    To by sme teda dopadli, keby to tak fungovalo. Vieš si predstaviť koľko súdnych sporov by z toho vzniklo, keby väčšinový vlastník rozhodoval aj o nakladaní s podielom menšinového vlastníka?

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    Podla toho co hovorite, mensinovy vlastnik si moze co chce a vacsinovy vlastnik mu nemoze nic? To mi pride akesi divne. Co sa tyka velkych spolocnosti tak viem ze o behu firmy rozhoduje nadpolovicny vlastnik/aj co sa s firmou stane/

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    rado3105 Pozri príspevok
    Podla toho co hovorite, mensinovy vlastnik si moze co chce a vacsinovy vlastnik mu nemoze nic? To mi pride akesi divne. Co sa tyka velkych spolocnosti tak viem ze o behu firmy rozhoduje nadpolovicny vlastnik/aj co sa s firmou stane/
    Nepletme obchodné spoločnosti so súkromným vlastníctvom. Riadia sa inými zákonmi. Obchodné podľa Obchodného zákonníka, a súkromné podľa Občianského vlastníka.

    Spoluvlastníctvo znamená, že každí vlastní ideálny podiel. Preto sa nedá určiť presne, že napr. z 3 izbového bytu, ktorá izba je moja (2/3 vlastník) a ktorá je menšinového vlastníka (1/3).

    Dajte mu ponuku na odkúpenie, keď nechce predajte tretej osobe. Verte tomu, že ak to bude cudzia osoba (teda nie z rodiny) poradí si ním.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 23.09.08 at 18:26

    rado3105 je offline (nepripojený) rado3105

    Vylúčený člen rado3105
    Takto to asi nepojde. Ak je tu nejaky pravnik ktory by vedel najst riesenie a vyriesil by to co najskor tak sa ozvite na rado3105@gmail.com. Dohodneme sa na blizsej spolupraci.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.