Zavrieť

Porady

Invalid a ukončenie PP

Pete Pete

Pete je offline (nepripojený) Pete

Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Tu je to priamo zo zdroja v SP

http://www.socpoist.sk/poistne/512s

Tu je odtiaľ výcuc:

Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Naposledy upravil mzdarka renca : 07.08.09 at 12:15
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mzdarka renca Pozri príspevok
Tu je to priamo zo zdroja v SP

http://www.socpoist.sk/poistne/512s

Tu je odtiaľ výcuc:

Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Renči toto vieme,
my s Nutricia sa prieme o to, že podľa Nutricia nie je znížený VZ pri občanoch zo zps viac ako 70% a ja hovorím, že je znížený VZ pri občanoch zo zps viac ako 70%.
Nutricia Pozri príspevok
Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti.
a viď môj príspevok č. 40 kde som hodila aj prílohy odvodov platných od 1.7.2009 na základe, kt. som začala tvrdiť, že min. VZ u občanov zo ZPS viac ako 70% je znížený.
Ako to je?
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Zaujímavá debata sa tu rozbehla.
Pozrela som si novelu zákona o soc. poistení. Naozaj boli §138 ods. 10 písm a) a b) zákona o soc. poistení zrušené a tie pojednávali o min. vymeriavacom základe, ktorý sa pre invalidných zamestnancov znižoval na 75%, resp. 50% z min. mzdy.
Zároveň mám na stole prílohy poradcu s tabuľkami odvodov a tu sa počíta aj so skrátenými odvodmi pre invalidných zamestnancov "ako keby novely nebolo".
Podľa mňa sa treba riadiť aktuálnou novelou zákona, a to že sa v redakcii predmetného časopisu pomýlili, im môžte napísať.
Ale, .... ak invalidný zamestnanec má mzdu vyššiu ako minimálnu, platia sa odvody do SP z jeho mzdy, nie? Takže vlastne nám môže byť jedno, či je minimálny VZ invalidného zamestnanca do SP krátený alebo nie, lebo jeho VZ je jeho mzda.
Alebo sa mýlim?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Ale, .... ak invalidný zamestnanec má mzdu vyššiu ako minimálnu, platia sa odvody do SP z jeho mzdy, nie? Takže vlastne nám môže byť jedno, či je minimálny VZ invalidného zamestnanca do SP krátený alebo nie, lebo jeho VZ je jeho mzda.
Alebo sa mýlim?
Hm,,,, ktohovie ako to je, lebo predsa ak by sa bral za VZ polovica príjmu, tak potom aj pri vyššej mzde by sa mala brať polovica či nie? Naozaj som s toho zmätená a zdá sa, že nikto nevie odpoveď v tejto debate. Pričom by aj mňa zaujímalo kde je pravda. Lebo tými protirečeniami moc ľudom nepomôžeme.
Mzdárky, ktoré máte v zamestnaní invalidov nad 70% zps ako to je???? Rátate im odvody z polovičného VZ, alebo z toho čo naozaj zarobia? Pomôžte.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Vďaka Xanti, napíšem ako sme to poriešili.
Holka ako si to poriešila s tým zamestnancom čo tak poctivo tajil, že je na plnom invalidnom dôchodku?

Ináč čosi také som momentálne našla na nete tak to tu capnem možno Ti to pomôže do budúcna čo sa týka prepustenia
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-44946613
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti, ďakujem veľmi pekne za ten link, sú tam zaujímavé a dôležité informácie pre tento prípad.
Momentálne požadujeme od zamestnanca vyjadrenie zo sociálnej poisťovne o invalidite, kým ho nedonesie, nepovažujeme ho za invalidného.
Inak som zvedavá, či naozaj má 100% invaliditu a ak áno, tak z akého dôvodu a čo nemôže vykonávať. 100% invalidita nie je zrejme bežná vec a keď už je človek 100 % invalid, tak musí mať nejaké obmedzenia pre prácu.... aspoň si myslím
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemáš začo,
ja som hladala čosi iné a našla tento link tak som si hned na teba spomenula a capla ho tu.
No určite sú obmedzenia na prácu, nie som 100% invalidná ale obmedzenia pracovné mám. A dokonca známemu pri plnej invalidite 71% zakázali akúkoľvek prácu. Je to posúdené podľa ťažkostí daného človeka.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti Pozri príspevok
Hm,,,, ktohovie ako to je, lebo predsa ak by sa bral za VZ polovica príjmu, tak potom aj pri vyššej mzde by sa mala brať polovica či nie? Naozaj som s toho zmätená a zdá sa, že nikto nevie odpoveď v tejto debate. Pričom by aj mňa zaujímalo kde je pravda. Lebo tými protirečeniami moc ľudom nepomôžeme.
Mzdárky, ktoré máte v zamestnaní invalidov nad 70% zps ako to je???? Rátate im odvody z polovičného VZ, alebo z toho čo naozaj zarobia? Pomôžte.
aj mňa to zaujíma, čo je VZ pre SP pre zamestnanca s invaliditou viac ako 70%? Je to jeho mzda alebo 1/2 zo mzdy?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
aj mňa to zaujíma, čo je VZ pre SP pre zamestnanca s invaliditou viac ako 70%? Je to jeho mzda alebo 1/2 zo mzdy?
Zdá sa , že nikto na túto otázku nemá odpoveď. Na SP Ti nevedia povedať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Zdá sa , že nikto na túto otázku nemá odpoveď. Na SP Ti nevedia povedať?
Videla som pred časom v nejakej téme stanovisko p. Mihála. Neviem od akého dátumu to platí, boli zmeny vo VZ invalidov. Tabuľa z PORADCu nebude celkom v poriadku. /nebolo by to prvý raz/.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

dievčatá v príspevku 39 som Vám pripla tabulku od p.Mihála
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Videla som pred časom v nejakej téme stanovisko p. Mihála. Neviem od akého dátumu to platí, boli zmeny vo VZ invalidov. Tabuľa z PORADCu nebude celkom v poriadku. /nebolo by to prvý raz/.
Nehádam sa, zaujíma ma správna odpoveď. Preto stále píšem aby sa vyjadril niekto, kto takého človeka zamestnáva.
Aj p. Mihál je len človek , tiež sa môže pomýliť .
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ale ak vezmem, že máš pravdu. Že VZ sa nekráti. Tak vlastne podnikatelia nie sú motivovaný zamestnávať plných invalidov. V podstate majú výhodu nižších odvodov len pri ZP.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

ešte nemusia platit pokutu úpsvar za nezamestnávanie občanov so ZPS ak majú nad 20 zamestnancov.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ako ja beriem,
v podstate aj doteraz bolo že pri čiastočných invalidoch tie finančné výhody zamestnávania neboli až také ako pri plných. Ale teraz? No des.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Ako ja beriem,
v podstate aj doteraz bolo že pri čiastočných invalidoch tie finančné výhody zamestnávania neboli až také ako pri plných. Ale teraz? No des.
Xanti, zmena min. VZ pri ZP platí u ID od 1.2.2008. Našla som to na stránke KROSU, ak máš poučenie k vyplňovaniu RZZP typu B, mala by si to tam nájsť pri pol. B 42. Ak to platí pre SZČO, určite aj pre zamestnancov.
Nedalo sa mi to skopírovať ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Xanti, zmena min. VZ pri ZP platí u ID od 1.2.2008. Našla som to na stránke KROSU, ak máš poučenie k vyplňovaniu RZZP typu B, mala by si to tam nájsť pri pol. B 42. Ak to platí pre SZČO, určite aj pre zamestnancov.
Nedalo sa mi to skopírovať ...
Ja sa nehádam, prečo poradca to uviedol zle v podstate o 17 mesiacov neskôr?
Pochopím, keby také údaje boli v marci abo júly 2008, že chybné alebo zle vytlačené ale po roku a pol? Z toho vyplývajú moje pochybnosti, toho čo je správne. To z čoho som vychádzala som prilepila tuším v príspevku č. 40.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Ja sa nehádam, prečo poradca to uviedol zle v podstate o 17 mesiacov neskôr?
Pochopím, keby také údaje boli v marci abo júly 2008, že chybné alebo zle vytlačené ale po roku a pol? Z toho vyplývajú moje pochybnosti, toho čo je správne. To z čoho som vychádzala som prilepila tuším v príspevku č. 40.
Xanti, prečo tak obhajuješ správnosť materiálu v PORADCOVi. Odoberám ho, tam už boli iné blbosti. Nevedela som si spomenúť, kde som sa so zmenou min. VZ stretla - potom ma napadol KROS a RZZP za rok 2008. Ak by tam bola chyba, už by mi boli zo ZP volali. Robila som takých RZZP viac.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Xanti, prečo tak obhajuješ správnosť materiálu v PORADCOVi. Odoberám ho, tam už boli iné blbosti. Nevedela som si spomenúť, kde som sa so zmenou min. VZ stretla - potom ma napadol KROS a RZZP za rok 2008. Ak by tam bola chyba, už by mi boli zo ZP volali. Robila som takých RZZP viac.
Veronika neobhajujem, len mi je to čudné. Ja si rada priznám chybu a zavádzanie. Ale som s toho zmätená, aké nepodarky sa nám dostávajú do rúk. A potom hladaj kde chceš čo chceš.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Xanti väčšinou sa tie materiály kopírujú z roka na rok len zmenia roky a sumy,možno skopírovali niečo čo platilo ešte v 1/08 ale na stav v 2/08 už nepozerali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať