Zavrieť

Porady

Invalid a ukončenie PP

Pete Pete

Pete je offline (nepripojený) Pete

Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nutricia Pozri príspevok
Xanti väčšinou sa tie materiály kopírujú z roka na rok len zmenia roky a sumy,možno skopírovali niečo čo platilo ešte v 1/08 ale na stav v 2/08 už nepozerali.
Ale ved to je na zaplakanie.... ... moja najnovšia skúsenosť. Na UP zistili, že ma za posledné roky okradli. Práve svojou nedôslednosťou a kopírovaním, po zmenách zákonov.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

Ahojky, tak ešte som Vám niečo našla: jedna je úprava mzdového SW Kros a druhá je tab odovodov zo Spoločnej ZP.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti Pozri príspevok
Holka ako si to poriešila s tým zamestnancom čo tak poctivo tajil, že je na plnom invalidnom dôchodku?
Už sme to poriešili, viac menej. Nakoľko sa zamestnávateľovi podarilo zohnať nového zamestnanca, tento dostane okamžité skončenie prac. pomeru. Čo sa týka invalidity, na základe čestného prehlásenia zamestnanca sa prerobia spätne mzdy, keďže stále nie je rozhodnutie o plnej invalidite zamestnanca a poriešiť to nejako potrebujeme.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Už sme to poriešili, viac menej. Nakoľko sa zamestnávateľovi podarilo zohnať nového zamestnanca, tento dostane okamžité skončenie prac. pomeru. Čo sa týka invalidity, na základe čestného prehlásenia zamestnanca sa prerobia spätne mzdy, keďže stále nie je rozhodnutie o plnej invalidite zamestnanca a poriešiť to nejako potrebujeme.
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Xanti Pozri príspevok
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?
Presne tak, tiež by mi v žiadnom prípade nestačilo čestné prehlásenie. Bez rozhodnutia zo SP o priznanom invalidnom dôchodku by som neurobila ani ťuk ohľadne opráv.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti Pozri príspevok
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?
Nezastrája. Podľa § 66 Zákonníka práce ho prepustiť môžu.
§ 66 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

§63
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.<o:p></o:p>

<o:p>A čo sa týka odvodov, tiež si myslím, že je to akési polovičaté riešenie. Ale, asi od zamestnanca ten papier nikto nedostane ani párom volov, a nejako to poriešiť treba (zo SP máme info, že naozaj je tam invalidný dôchodok na 100%, len nemáme potvrdenie). </o:p>
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Nezastrája.

<o:p>A čo sa týka odvodov, tiež si myslím, že je to akési polovičaté riešenie. Ale, asi od zamestnanca ten papier nikto nedostane ani párom volov, a nejako to poriešiť treba (zo SP máme info, že naozaj je tam invalidný dôchodk na 100%, len nemáme potvrdenie). </o:p>
No neviem tak by som neopravovala mzdy, on nedodal predsa rozhodnutie, na základe čoho si mu mala uplatňovať znížené odvody? Čestné prehlásenie TI kontrola asi nevezme.

Je fajn, že pochopil, že zastrájanie mu nepomôže. V podstate teraz ho idete prepustiť ako zdravého zamestnanca? Lebo ked nemáš doklad , že je invalidný? Alebo idete pýtať povolenie z UP? Zavolala by som asi na UP a SP čo máte robiť ak zamestnanec nechce predložiť rozhodnutie a vy ste za neho platili celé odvody do ZP.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Asi určite to kontrola neuzná len na základe čestného prehlásenia.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Načo na Úrad práce? Z paragrafov o pár príspevkov je jasné, že firma nemusí mať súhlas na prepustenie aj invalidného zamestnanca, ak je dôvodom hrubé porušenie pracovnej disciplíny, .... myslím
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

S tým čestným prehlásením s Vami oboma súhlasím, tiež som to povedala.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Načo na Úrad práce? Z paragrafov o pár príspevkov je jasné, že firma nemusí mať súhlas na prepustenie aj invalidného zamestnanca, ak je dôvodom hrubé porušenie pracovnej disciplíny, .... myslím
No to áno to je zrejmé z toho paragrafu, čo som Ti šupla ten link.

Ale otázka je či ho idete prepustiť ako invalidného? Alebo ako normálneho zamestnanca.
S tým by som sa poradila na SP a UP, lebo ak ho prepustíš ako invalidného a nemáš podklady k tomu. Tak on si zmyslí a dá Vás na súd, že ste mu dali zlé výplaty ( odvody do ZP normálne namiesto nižších ) a budete sa naťahovať po súdoch.
A ked ho prepustíš ako normálneho, a on Ťa potom povláči po súdoch, lebo on bol invalidný. A nemala si ho právo prepustiť ako normálneho aj ked on ti podklady nedal. Dá dodatočne a problém zase na svete.
Proste o tomto by som sa poradila.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ja osobne by som ho brala ako zamestnanca, ktorý nie je invalidný, nakoľko to nezdokladoval. Súd by podľa môjho názoru prehral.
Je tu aj otázka, či je skutočne poberateľom invalidného dôchodku, inak prečo by nepriniesol rozhodnutie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mzdarka renca Pozri príspevok
Je tu aj otázka, či je skutočne poberateľom invalidného dôchodku, inak prečo by nepriniesol rozhodnutie?
No vraj je, potvrdila im to SP. Tiež sa čudujem, že nedoniesol rozhodnutie.
Môže tam byť napísané, že nemôže vykonávať prácu takú a takú , a kedže ju asi vykonával tak sa bál prepustenia predtým. Tak túto skutočnosť zatajil.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Máš pravdu, od tohto zamestnanca sa dajú ešte naťahovačky navyše predpokladať.
Prepustí sa najskôr na základe hrubého porušenia pracovnej disciplíny, kde je jedno, či je alebo nie je invalidný. Alebo sa mýlim?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Máš pravdu, od tohto zamestnanca sa dajú ešte naťahovačky navyše predpokladať.
Prepustí sa najskôr na základe hrubého porušenia pracovnej disciplíny, kde je jedno, či je alebo nie je invalidný. Alebo sa mýlim?
No nemýliš, ale čakajú Vás doťahovačky o mzdu ak mu niekto poradí, lebo v podstate ty si mu to už povedala, že mal mať viac. Od kedy je invalidný tak mal mať nižšie odvody do ZP, a tým pádom ako som písala dávnejšie, od toho sa odvíja RZZP, a DP daného zamestnanca.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti Pozri príspevok
No vraj je, potvrdila im to SP. Tiež sa čudujem, že nedoniesol rozhodnutie.
Môže tam byť napísané, že nemôže vykonávať prácu takú a takú , a kedže ju asi vykonával tak sa bál prepustenia predtým. Tak túto skutočnosť zatajil.
Aj to je možné.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Xanti Pozri príspevok
No nemýliš, ale čakajú Vás doťahovačky o mzdu ak mu niekto poradí, lebo v podstate ty si mu to už povedala, že mal mať viac. Od kedy je invalidný tak mal mať nižšie odvody do ZP, a tým pádom ako som písala dávnejšie, od toho sa odvíja RZZP, a DP daného zamestnanca.
Asi práve preto sa mzda zamestnanca prepracuje ako pre plne invalidného, aby bol zamestnanec spokojný a nenapadlo ho súdiť sa pre nižšiu mzdu. Čo sa týka RZZP a DP, všetko sa to týka roku 2009, zamestnec bol zamestnany v tejto firme len od roku 2009.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zltalienka Pozri príspevok
Asi práve preto sa mzda zamestnanca prepracuje ako pre plne invalidného, aby bol zamestnanec spokojný a nenapadlo ho súdiť sa pre nižšiu mzdu. Čo sa týka RZZP a DP, všetko sa to týka roku 2009, zamestnec bol zamestnany v tejto firme len od roku 2009.
No tak to je našťastie dobre, ale ked Ti príde kontrola ( čo Ti prísť môže inšpektorát práce , lebo pracovník bude nespokojný s prepustením ) tak Ťa porypkajú, za to, že na základe čoho si mu upravovala tie mzdy a odvody a dane. A čo im povieš? Na základe čestného prehlásenia?
Nedá sa to nejako vymôcť od neho? Alebo zo SP, nejakou ofic. cestou?
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Neviem, skúšame, čo sa dá. Inak, veľká vďaka patrí Tebe Xanti, aj mzdarke Renča za Vaše postrehy, nápady a hlavne ochotu pomôcť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Držím palce, aby ste to poriešili čo najlepšie. A aby ste sa nenaťahovali po súdoch.
Dúfam, že dostanete od neho to rozhodnutie o invalidite.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať