Zavrieť

Porady

Invalid a ukončenie PP

Pete Pete

Pete je offline (nepripojený) Pete

Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

pracovnik konci PP vypovedou s 3 mesacnou vypovednou lehotou.
Pred ukoncenim si poda ziadost o znovupresetrenie invalidity, nakolko ma proznanych 50% a koli zdtrav.stavu nemoze pracovat tam, kde je.

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."

Moze poziadat o toto odchodne? Treba pisomne, ci je to automaticky?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

MOzem to posunut a poprosit o odpoved?? je to dost surne.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

alaya1 Pozri príspevok
pracovnik konci PP vypovedou s 3 mesacnou vypovednou lehotou.
Pred ukoncenim si poda ziadost o znovupresetrenie invalidity, nakolko ma proznanych 50% a koli zdtrav.stavu nemoze pracovat tam, kde je.

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."

Moze poziadat o toto odchodne? Treba pisomne, ci je to automaticky?
Nemá nárok, nakoľko už má priznaný invalidný dôchodok, aj keď nie na 70% a ani nemusí mať priznanú invaliditu viac ako 70%. Ale môže okamžite ukončiť PP zo zdr. dovodu, nakoľko nemôže naďalej vykonávať prácu, na ktorú bol prijatý, alebo zamestnávateľ s ním rozviaže PP v zmysle § 63 odst.1 písm. c) + nadväzujúci § 76 ZP.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, no ide na prehodnotenie CID, takze je predpoklad, ze dostane nad70%.
V citacii sa pise, ze ak poziada o ID pred ukoncenim PP ma narok na odchodne, prosim, preco nie?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Precitala som celu temu a zadavatel ma ten isty problem ako ja. Bolo odpovedane, ze ma narok na vsetko. Tak prosim o objektivizaciu, ide nam teraz o vela.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem, no ide na prehodnotenie CID, takze je predpoklad, ze dostane nad70%.
V citacii sa pise, ze ak poziada o ID pred ukoncenim PP ma narok na odchodne, prosim, preco nie?
No neviem, ale ťažko predpokladať ako sa rozhodne posudkový lekár. Môže ísť len v rámci zákona, kt. mu dáva isté hranice kde sa môže pohybovať. Takže vôbec nemusí zamestnanec dostať PID. Môže ostať len ČID aj po prehodnotení.
Škoda ja Ti neviem poradiť v oblasti odchodného.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Xanti Pozri príspevok
No neviem, ale ťažko predpokladať ako sa rozhodne posudkový lekár. Môže ísť len v rámci zákona, kt. mu dáva isté hranice kde sa môže pohybovať. Takže vôbec nemusí zamestnanec dostať PID. Môže ostať len ČID aj po prehodnotení.
Škoda ja Ti neviem poradiť v oblasti odchodného.
xanti, posudkar sa vyjadril uz na komisii u lekara, tam su tak vazne dovody, ze je to aj pre neho samozrejme. Dakujem ti za reakciu, nevadi, ze nevies nic o odchodnom, mozno niekto bude vediet, ak nie, nevadi,.aj tak som tu dostala vela rad.
Ide mi o velmi blizkeho cloveka, ktoreho sa snazia v robote odstavit bez vsrtkeho, co mu patri a na platenie pravnikovi nema.
Preto som ja skusila tu.Este raz dik.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

alaya1 Pozri príspevok
xanti, posudkar sa vyjadril uz na komisii u lekara, tam su tak vazne dovody, ze je to aj pre neho samozrejme. Dakujem ti za reakciu, nevadi, ze nevies nic o odchodnom, mozno niekto bude vediet, ak nie, nevadi,.aj tak som tu dostala vela rad.
Ide mi o velmi blizkeho cloveka, ktoreho sa snazia v robote odstavit bez vsrtkeho, co mu patri a na platenie pravnikovi nema.
Preto som ja skusila tu.Este raz dik.
Ako s ním chcú ukončiť prac. pomer?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ukoncenie este prebehne, hladame, co je najvyhodnejsie pre danu osobu,Uprednostnila by vypoved a 3 mesacnu vyp.dobu, no ona nemoze pocas tych 3 mesiacov byt ani na pracovisku.
je to dost komplikovana diagnoza.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ja by som na jeho mieste dala zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a v podstate ani žiadnu inú. Ak to zamestnávateľovi odovzdá, tak na ťahu je zamestnávateľ a bude musieť riešiť situáciu a to tým spôsobom, že mu bude musieť dať výpoveď v zmysle § 63 odst.1 písm.c). V tom prípade by mal nárok na výpovednú dobu + odstupné v zmysle § 76 ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


§ 76
Odstupné a odchodné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

mzdarka renca Pozri príspevok
Ja by som na jeho mieste dala zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a v podstate ani žiadnu inú. Ak to zamestnávateľovi odovzdá, tak na ťahu je zamestnávateľ a bude musieť riešiť situáciu a to tým spôsobom, že mu bude musieť dať výpoveď v zmysle § 63 odst.1 písm.c). V tom prípade by mal nárok na výpovednú dobu + odstupné v zmysle § 76 ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


§ 76
Odstupné a odchodné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Odstupne je mi zname, robi 10 rokov, ma narok na 3 mesacne. len to odchodne nevieme vyriesit a radi ju odrbu aj ked by jej to malo platit. O ID poziada skor, ako skonci PP.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

alaya1 Pozri príspevok
Odstupne je mi zname, robi 10 rokov, ma narok na 3 mesacne. len to odchodne nevieme vyriesit a radi ju odrbu aj ked by jej to malo platit. O ID poziada skor, ako skonci PP.
áno, nech požiada o ID a ak ju uznajú nad 70% invalidnou, tak nárok jej vznikne.

Držím jej palce a želám aj napriek zdravotným problémom veľa zdravia a pevných nervov, lebo to bude ešte ťažký boj.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

mzdarka renca Pozri príspevok
áno, nech požiada o ID a ak ju uznajú nad 70% invalidnou, tak nárok jej vznikne.

Držím jej palce a želám aj napriek zdravotným problémom veľa zdravia a pevných nervov, lebo to bude ešte ťažký boj.
dakujem ti pekne za radu, aj mne to tak vyslo, snazim sa jej aspon takto pomoct, ma vazne zdrav.problemy a u nas v skole su tak "chapavi ludia" vo vedeni, ze radi kazdeho odrbu, ako by to z ich. Asi aby im zvysilo na viac odmien.
Nevies podarit aj s vypovednou dobou, ak nemoze zo zdrav.dov. vypovednu dobu absolvovat na pracovisku? ma aj lek.posudok.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Alaya, skúsim zhrnúť to, čo si doteraz napísala.
Máš známu, ktorá je ČID, a jej zdravotný stav sa zhoršil tak, že pôjde na PID. Čo s tým?

Posudzovanie jej zdravotnej spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu by sa mohlo diať v dvoch rovinách. Pre účely pracovnoprávne potrebuje buď lekársky posudok o tom, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ( ale úplne najlepšie je mať posudok, z ktorého vyplýva, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia) , ktorý je vydaná v zmysle § 16 zák.č.576/2004 z.z. alebo rozhodnutie orgánu sociálneho zabezpečenia, že stratila dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, podľa predpisov o soc. zabezpeční.
Ak teda chce, aby zamestnávateľ s ňou skončil pracovný pomer podľa § 63 ods.1, pís. c) ZP, potrebuje lek. posudok podľa § 16 zák.č.576/2004 Z.z. alebo rozhodnutie o trvalej invalidite.

Keď lek. posudok alebo rozhodnutie bude mať, musí jedno z nich predložiť zamestnávateľovi, a na ich základe je zamestnávateľ povinný zamestnanca preradiť podľa § 55 ods.2, pís.a) Zák.práce. Ak pre ňu nebude mať vhodnú prácu, mal by zamestnávateľ dať zamestnancovi výpoveď .

Potom Tvojej známej vznikne nárok na odstupné, a podľa mňa aj odchodné. V každom prípade odchodné treba pýtať od zamestnávateľa.

Samozrejme, že zamestnanec môže skončiť pracovný pomer na základe lek. posudku alebo rozhodnutia org. soc. zabezpečenia aj sám, ale nie je to pre neho výhodné.
Naposledy upravil Petra Nová : 18.08.09 at 11:13
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Petra, velmi ti dakujem.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

alaya1 Pozri príspevok
Petra, velmi ti dakujem.
Nemáš za čo. len by som chcela ešte doplniť, že ten lekársky posudok by mal mať určitý výrok a jeho odôvodnenie. Má totiž charakter rozhodnutia v správnom konaní. A ten výrok by mal byť určitý a zrozumiteľný, t.j., že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu napr. učiteľky v materskej škole.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať