Zavrieť

Porady

Nelegálna práca ?

..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

vandaniels Pozri príspevok
cestne prehlasit, ze osoba ktora sa tam vyskytla u mna nepracovala, ani pracovat nebude..je to tak, cize nemam stym problem..a on tiez nie..len si musim stat za svojim predsa..im nezaplatim pokutu za nic..no nie?
No tak Ti držím palce. Len ako si to oni vysvetlia - to je dôležité.
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

nasli..no jedna sa o ambulatny predaj..tam nieje urcene, ktora strana pradajna a ktora obsluzny pult..mnohokrat aj zakaznici chodia z oboch stran, a nezamestnavam ich pradsa vsetkych, ci? )
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
vandaniels Pozri príspevok
cestne prehlasit, ze osoba ktora sa tam vyskytla u mna nepracovala, ani pracovat nebude..je to tak, cize nemam stym problem..a on tiez nie..len si musim stat za svojim predsa..im nezaplatim pokutu za nic..no nie?
Tak tu už nemáme čo radiť, všetko vyriešené, chvalabohu ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vandaniels Pozri príspevok
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
Existuje kopec dobročinných združení, kde pracuje veľa dobrovoľníkov, ktorí za to neberú žiadnu odmenu. Napr. aj pri organizovaní olympijdkých hier sa využívajú dobrovoľníci, ktorí za to nemajú nijakú odmenu (okrem toho, že môžu byť na olympijských hrách). Takto môžeš pracovať zadarmo.

Ale v komerčnej sfére také niečo neexistuje. To ani nikoho nepresvedčíš, že by niekto pracoval bez nároku na odmenu. Pokiaľ ide o krátkodobú výpomoc (pár dní) dá sa to riešiť tak, že spíšeš dohodu o vykonaní práce s uvedením odmeny a potom tú odmenu nevyplatíš.

Ale vidím, že kým som napísal tento príspevok, tak si to už upresnil a stále viac to domotávaš. Takže skutočne čelíš podozreniu, že išlo o nelegálnu prácu. Tí inšpektori asi videli tvojho kamaráta ako niečo u teba robí - asi predával, alebo ti niečo pomáhal. Keby to bolo v Nemecku, tak tiež sa s tebou inšpekcia práce nebaví a máš pokutu.

A otázka mala byť položená úplne inak. Takto si navodil inú situáciu, než v skutočnosti bola.
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

Vsetkym clenom, V.I.P clenom i ostatnym ucastnikom tejto temy, vazne CESTNE PREHLASUJEM, ze som ho tam vobec nezamestnaval!! ..len som potreboval poradit spravny argument, s ktorym smiem na IP ist..
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
... neuveriteľné ...
a to čo predával, zeleninu?
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..niekedy sam neviem ci tu nepisu len ludia prave z inspektoratu prace...bo su zrejme rovnako mudri..
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
existuje bohužiaľ taký fenomén : v nesprávny čas na nesprávnom mieste - mňa to vyšlo na päť rokov že: persona non grata - nepomohol ani slovenský advokát, ktorý ma zastupoval

ale inak držím ti palce, aby si obhájil svoju pravdu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vandaniels Pozri príspevok
..niekedy sam neviem ci tu nepisu len ludia prave z inspektoratu prace...bo su zrejme rovnako mudri..
... skôr s bohatými skúsenosťami z kontrol inšpekcie práce.
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

Dakujem do Prievidze..
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

moze to byt takto? pardon
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

uz sa to da precitat
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Čestné vyhlásenie Ti však nepomôže zlegalizovať Tvoju čiernu prácu....
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

nikoho som na cierno nezamestnaval..
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Stále neviem pochopiť, čo chceš tým čestným prehlásením docieliť
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

no predsa chybnú kontrolu inšpektorátu práce..páni označili spomínanú osobu ako mojho zamestnanca..tak ako sa mám ohradit???? ..ked nim vobec nebol?!
0 0
gabooz gabooz

gabooz je offline (nepripojený) gabooz

advokátsky koncipient
Aj podla mna je to uplne zbytocne, nic tym nedosiahnes. Pockaj si na rozhodnutie IP a potom sa obrat na advokata. Toto by som urcite nepodaval, zbytocna snaha, upozornenie na seba. Aj tak sa na tom uradnici len zabavia.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
vandaniels Pozri príspevok
no predsa chybnú kontrolu inšpektorátu práce..páni označili spomínanú osobu ako mojho zamestnanca..tak ako sa mám ohradit???? ..ked nim vobec nebol?!
Tak čestným prehlásením určite nie Kto je zamestnanec, definuje Zákonník práce :

Zamestnanec
§ 11

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4)
<strike></strike>Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5)
Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.

A pracovnoprávny vzťah musí byť vždy založený PÍSOMNE !
Ak má IP takéto zistenie, tak je to priestupok a musí otvoriť priestupkové konanie...bolo otvorené ?
A v priestupkovom konaní už budú pýtať od teba relevantné informácie...a nie čestné prehlásenia...
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..a ako sa da teda dokazat ze som ho nezamestnaval..ake mam predlozit dokazy..sak to sa neda inak dokazat..ako si len stat za svojou pravdou..
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Aj tak tomu celému nejak nerozumiem. Ty tvrdíš, že kamarát u teba nepracoval, inšpektorát tvrdí že áno. Možno by bolo načase aby si nám danú situáciu opísal tak ako sa stala.
Ale i tak mám obavy, že ak si tých kontrolórov tam na mieste nepresvedčil, že nejde o nelegálne zamestnávanie, že je to len kamarát, ktorý tam proste bol a nič pre teba nerobil už komisiu ani nikoho iného nepresvedčíš
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať