Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

marjankaj Pozri príspevok
Prikladám opravenú tabuľku
Tá tabuľka je super, len keď chcem vedieť účtovné odpisy a zadám dátum, hodnotu a odpisovú dobu v mesiacoch, tak mi do stĺpcov Odpisy a Zostatková cena nahodí #NÁZOV? , takže mi to nič nevypočíta. Je niekde chyba, alebo ja niečo zle zadávam?
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dada Pozri príspevok
Tá tabuľka je super, len keď chcem vedieť účtovné odpisy a zadám dátum, hodnotu a odpisovú dobu v mesiacoch, tak mi do stĺpcov Odpisy a Zostatková cena nahodí #NÁZOV? , takže mi to nič nevypočíta. Je niekde chyba, alebo ja niečo zle zadávam?
Máš zapnute makrá?
Mne to ide v pohode..
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Mám, pravdaže. Všetko pekne funguje, len účtovné nie.
0 0
klárka1310 klárka1310

klárka1310 je offline (nepripojený) klárka1310

Dobry den,
prepacte, viem, ze to tu nepatri - neviem ako pridat inzerat, ked hladam uctovnicku z okolia Ga (manzel chce zacat od bud. roka podnikat popri zamestnani, neplatca dph, JU), ale nikde sa mi nezobrazuje formular na odoslanie inzeratu...som tu nova. mozno mi viete poradit kontakt na admina? dakujem. este raz pardon...
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím ! Prečítala som si túto tému podrobnejšie a som o čosi múdrejšia. Teda od 1.1.08 musí SZČO viesť aj účtovné odpisy. Doteraz sme to nepostrehli, nakoľko robíme len svoje účto na živnosoť. Prosím, poraďte, ako začať, keď máme DHM z predchádzajúcich rokov. V téme ako na alfu som sa dozvedela, že urobiť r. 2007 jednou sumou a potom od 08 pokračovať už mesačne. Tu sumu v r. 2007 musím vypočítať len za mesiace používania, teda nie 12 mesiacov? Mám v r 2007 nakúpené a zaradené auto os. v decembri. Mám dať do ÚO len jeden mesiac a ostatné dať prepočítať v alfe? No potom mi v r. 2007 vyskočí rozdiel DO a UO, lebo DO/07 som dávala ročný odpis a budem musiet opraviť vlastne dva posledné výkazy o majetku. Je treba ich dávať aj spätne na DU? Bude to takto správne, alebo môžem nechať rok 2007 a začať účtovné odpisy len od roku 2008 a dať tam celý rok? Prosím, kto má na to ešte chuť, dajte mi jasnú odpoveď, čo mi veľmi pomôže. Vytrvalcom za ochotu vopred ďakujem a dávam body. Elena
Naposledy upravil Príroda : 30.11.09 at 11:16
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Prosím, ozvite sa niekto. Môžete mi napísať, kde nájdem Postupy účtovania v JÚ? Ešte raz vďaka a pekný deň všetkým. Elena
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

Postupy pre JU najdete aj tu na porade v sekcii zakony
napriklad:
porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

ak si ich chcete "zrekonstruovat", tak:
Opatrenie MFSR c. MF/27076/2007-74, z 13. decembra 2007 - vo Financnom spravodajcovi 13/2007

Opatrenie MFSR c. MF/24101/2008-74, z 27. novembra 2008 - vo Financnom spravodajcovi 11/2008

Opatrenie MFSR c. MF/10154/2009-74, z 12. marca 2009 - vo Financnom spravodajcovi 5/2009

zial neviem k tomu cisla zakonov, pod ktorymi to vyslo v zbierke, mozno ma niekto doplni, popripade aj ma doplni niekto v inych veciach.

Financneho spravodajcu najdete na webe Ministerstva financii: finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=14

k opatreniam boli vydane aj usmernenia danoveho riaditelstva na webe : drsr.sk v sekcii danove informacie
Naposledy upravil oriana : 30.11.09 at 12:15 Dôvod: spresnenie
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Príroda Pozri príspevok
Prosím, ozvite sa niekto. Môžete mi napísať, kde nájdem Postupy účtovania v JÚ? Ešte raz vďaka a pekný deň všetkým. Elena
http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka, Anja a oriana. Pozrela som si to -a znova som sa domotala. Je tam napísané, že postupy - účtovné odpisy v paragrafe 20 platia od 1.1.2009. Prečo potom všetci na porade počítate účt.odpisy roky dozadu. Treba to do programu zadať od dátumu zaradenia v minulých rokoch a staré roky dať účtovný odpis za celý rok alebo ako? Prosím, môžete si pozrieť aj moju otázku predtým a dať nejaký názor? Nemôžem dať u DHM, ktorý ešte nie je doodpisovaný učt. odpis = daňový za rok 2008 a pokračovať ďalej? Robím v alfe. Ešte mám problém, účtovné odpisy som r.2008 nerobila a teraz v tomto roku pri evidencii PHM dole mi píše zostatková cena - daňová mínusové číslo. Je to rozdiel zost. ceny a odpisov toho r.09. Neviem , prečo. Ďakujem za odpovede. Elena
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Chcela by som poprosiť o radu,ak si do tabuľky od marjankaj zadám, že chcem zaokrúhľovať € matematicky a majetok bol zaradený ešte v roku 1998, tak potom v sk mi to nevychádza, keďže ročný odpis má byť zaokrúhlený na celé SK nahor,alebo mesačný odpis má byť na celé SK nahor?- už som z toho blázon-hľadám, hľadám, ale už nič nenachádzam.
Alebo mám pocit, že už tomu nerozumiem, ak chcem dodatočne ponahadzovať na kartu majetku UO za roky spätne a teraz zaokrúhľovať na celé eurá matematicky ako na to????
Prosím poradte
Naposledy upravil L-M : 12.02.10 at 12:28
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ešte sa k tomu vrátim, už som to nahodila do Alfy,podľa odpisového plánu z tej tabuľky a keď som zaokrúhlila ročný odpis po prepočte na eurá matematicky,tak mne vychádza v programe ÚZC o jeden cent vyššia ako v odpisovom pláne- kôli tomu zaokrúhleniu, môžem ten posledný odpis v r. 2008 zvýšiť o ten 1 cent, aby to sedelo s odpisovým plánom???
Prosím poradte, už som z tých odpisov hotová
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
L-M Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu,ak si do tabuľky od marjankaj zadám, že chcem zaokrúhľovať € matematicky a majetok bol zaradený ešte v roku 1998, tak potom v sk mi to nevychádza, keďže ročný odpis má byť zaokrúhlený na celé SK nahor,alebo mesačný odpis má byť na celé SK nahor?- už som z toho blázon-hľadám, hľadám, ale už nič nenachádzam.
Alebo mám pocit, že už tomu nerozumiem, ak chcem dodatočne ponahadzovať na kartu majetku UO za roky spätne a teraz zaokrúhľovať na celé eurá matematicky ako na to????
Prosím poradte
V tabuľke sa zaokrúhľujú mesačné odpisy na celé koruny. Ročné sú potom tiež v celých korunách. V postupoch účtovania sa nespomína ročný odpis.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ďakujem ti pekne marjankaj, a prosím ťa nevieš mi poradiť čo s tým jedným centom, môžem to urobiť tak ako píšem vyššie aby som sa držala zostatku roku 2008 prepoč. na eurá podľa tvojej tabuľky? ( teda odpisového plánu)
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ešte by som sa rada opýtala, keď predáme DHM- účtovne sa doodpisuje v mesiaci v ktorom bol predaný? Predali sme nákl.automobil v 9/2009. DZC sa zaúčtuje do PD v rámci uzáv.dokladov a ÚZC sa zaúčtuje v 9/2009 v knihe DHM?
V postupoch účtovanie som iba našla, že kedy sa začne odpisovať.
0 0
metoda metoda

metoda je offline (nepripojený) metoda

prosim o radu s nasledovnym problemom:

jedna sa o uctovne odpisy oviec zo zakladneho stada (UJ polnohospodarske druzstvo). Vstupna cena bola cca 1000,- Sk po prechode na € 32,xx €
Doba odpisovania je stanovena na 60 mesiacov (polnohosp.normy).
Uctovny program MRP ponuka pri mesacnom odpise najmensiu sumu 1,00 € z toho vyplyva, ze nas to nuti ju odpisat uz za cca 30 mesiacov
Pritom danove odpisy su stanovene na 4 roky !
Tato chyba (?) programu je pravdepodobne sposobena uz tu spominanym chaosom so zaokruhlovanim odpisov na cele eura nahor. Nikde v nastaveniach programu sme nenasli moznost umelo nastavit uctovny odpis na X,XX €

Prosim, stretol sa niekto s podobnym problemom ? Ako to riesit ? Je to naozaj surne, dakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
L-M Pozri príspevok
Ďakujem ti pekne marjankaj, a prosím ťa nevieš mi poradiť čo s tým jedným centom, môžem to urobiť tak ako píšem vyššie aby som sa držala zostatku roku 2008 prepoč. na eurá podľa tvojej tabuľky? ( teda odpisového plánu)
Rok 2008 nechaj tak a v roku 2009 uveď správnu zostatkovú cenu. Nemusíš si uplatňovať celý odpis. Dokonca si nemusíš odpisy vôbec uplatňovať. Hovorím o daňových. Účtovné vedieš iba evidenčne. V JÚ.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

marjankaj Pozri príspevok
Rok 2008 nechaj tak a v roku 2009 uveď správnu zostatkovú cenu. Nemusíš si uplatňovať celý odpis. Dokonca si nemusíš odpisy vôbec uplatňovať. Hovorím o daňových. Účtovné vedieš iba evidenčne. V JÚ.
Ďakujem veľmi pekne.
Práveže, ja som myslela tie ÚO, keďže som ich neurobila v SK v roku 2008( spätne), ale až v r.2009 som to pridala ako celý ročný odpis za predchádzajúce roky a rok 2008- nie mesačne,tak po prepočte na EURO a zaokrúhlení odpisov spätne mi nesedel v evidencii v programe jeden cent s výpočtami v tabuľke. Tak som to upravila v roku 2008- lebo v roku 2009 som si určila zaokrúhľovanie na celé eurá matematicky- tak aby to už bolo O.K.- podľa odpisového plánu.(v tabuľke)
Myslím , že by to tak mohlo byť.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Katarina Pozri príspevok
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem
Prosím vyjadrite sa.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Katarina Pozri príspevok
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem
Aj v roku 2009 treba počítať účtovné odpisy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať