Zavrieť

Porady

Zdanenie starých záväzkov

Prosím Vás, riešim §17 ods.29, podľa ktorého záväzky, u ktorých uplynie od splatnosti lehota 36 mesiacov po 1.1.2008 sa majú zahrnúť do základu dane v tom zdaň. období, v ktorom táto lehota uplynie. Čo so záväzkom, ktorý mi vznikol tak, že veriteľ mi zaplatil dodávateľskú faktúru, t.j. v roku 2005 som mala prijatú faktúru, ktorú za mňa zaplatil a tak mi vznikol záväzok voči nemu. Myslím, že toto tiež budem musieť zdaniť a budem vychádzať z lehoty splatnosti dohodnutej v dohode o prevzatí dlhu...
Usporiadat
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

tibor1000 Pozri príspevok
dobrý deň,zaujal ma tento príspevok,no moc presne mu nerozumiem..
my sme započítali stratu z min.rokov v DP za rok 2009,ale na účte 429 ju stále evidujeme.. ako to treba započítať?
a rovnako máme vela penazí na účte 365 - vklady spoločníkov do pokladnice,ktorých sa nemôžeme zbaviť.. spoločníci vkladajú vysoké sumy do pokladne,vyplácajú vysoké faktúry robotníkom,a účet 365 sa navyšuje donekonečna.. z banky sa mi to tiež nepodarí vyplatiť.. a moc to zatial nevieme vyriešiť..
máte s týmto prosím niekto skúsenosť?
´dakujem MOC
upresním to troška, cez DP sa umorujú daňové straty, to si netreba mýliť s vykázanými zostatkami na účte 429

to ostatné, t.j. ako zlikvidovať zostatky na 365, sú popísané v predošlých príspevkoch, na základe VH treba dať vysporiadať straty min.rokov /dať k úhrade spoločníkom/
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobrý den,
takuto otázku tu už položili mnohý, ale k odpovedi sa niekto nemal...
Čo so záväzkami, ktoré na 100% boli uhradené len sa stratili doklady o uhradách (dobierky, prijmove doklady). Stále to svieti na účte 321 ale v skutočnosti žiaden záväzok nieje, ako to dostať preč? 321/648 ? bolo by to do výnosu, čo sa mi prieči zdanovať to ked to uhradené bolo...takže 648 ako neovpl. základ dane? (ale máme veľku stratu takže aj výnos by mi bol dobrý, len či môžem takto postupovať)
Aký dôkaz budem mať pre prípadnu kontrolu že to uhradené bolo len sa to neučtovalo vzhľadom na stretené doklady? mam obvolať firmy a vypýtať si z rokov 08, 09 kopie, alebo list že im nič nedlhujeme?
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

zuzana164 Pozri príspevok
Dobrý den,
takuto otázku tu už položili mnohý, ale k odpovedi sa niekto nemal...
Čo so záväzkami, ktoré na 100% boli uhradené len sa stratili doklady o uhradách (dobierky, prijmove doklady). Stále to svieti na účte 321 ale v skutočnosti žiaden záväzok nieje, ako to dostať preč? 321/648 ? bolo by to do výnosu, čo sa mi prieči zdanovať to ked to uhradené bolo...takže 648 ako neovpl. základ dane? (ale máme veľku stratu takže aj výnos by mi bol dobrý, len či môžem takto postupovať)
Aký dôkaz budem mať pre prípadnu kontrolu že to uhradené bolo len sa to neučtovalo vzhľadom na stretené doklady? mam obvolať firmy a vypýtať si z rokov 08, 09 kopie, alebo list že im nič nedlhujeme?
nemyslím si, že by sa " k odpovedi nikto nemal", určite som tu už čítala názor,resp radu, že to treba vydokladovať potvrdením od dodávateľov, ako sama píšeš
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

dakujem, nemyslela som to tak zle, prečitala som si všetko čo tu je ale nenašla som to...
ale teda čo k tej 648? daňový výnos či nedanový. kvoli tomu že sme v strate tak pre mna aj daňový, ale možu mi to vytknuť pri kontrole že ako to učtujem? či ked človek da do výnosov aj to čo nemusel tak toto ich netrápi?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Čo keby si požiadala dodávateľa o potvrdenie úhrady?
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

ak by ti dodávatelia poskytli pokl.doklad/y, teoreticky by to mohlo ísť aj cez pokladňu, veď to niekto niekedy zaplatil, ako tvrdíš..... a keď nie, tak k odúčtovaniu z účtu 321 by si tak či tak potrebovala vyjadrenie, že záväzok je vyrovnaný..... môj názor je taký, že voči pripoč. položke ti nebudú mať výhrady, si v strate, tak by som to vyriešila do roku 2010, nech sa to neťahá ďalej
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lenže nejde o pripoč.položku, ale o výnos.
záväzky splatné v r. 2008 účtované do nákladov sa po troch rokoch teda v r.2011 dodania povinne zo zákona.
Ak budú účtované do výnosov v r.2010, tiež vyvstáva otázka ako obhájiš, ak by si to chcela riešiť nedaňovo. ZD nevznikne, kedže si v strate, nechaj to teda bud ako daňový výnos
alebo sa s tým potráp a hľadaj dôkazy, že faktúry boli uhradené.
2 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

ladyrs Pozri príspevok
ak by ti dodávatelia poskytli pokl.doklad/y, teoreticky by to mohlo ísť aj cez pokladňu, veď to niekto niekedy zaplatil, ako tvrdíš..... a keď nie, tak k odúčtovaniu z účtu 321 by si tak či tak potrebovala vyjadrenie, že záväzok je vyrovnaný..... môj názor je taký, že voči pripoč. položke ti nebudú mať výhrady, si v strate, tak by som to vyriešila do roku 2010, nech sa to neťahá ďalej
cez pokladňu v roku 2010 aj ked mi dodávateľ poskytne doklad ze to bolo uhradené v roku 2008? to sa dá?
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

zuzana164 Pozri príspevok
cez pokladňu v roku 2010 aj ked mi dodávateľ poskytne doklad ze to bolo uhradené v roku 2008? to sa dá?
cez pokladňu by som to riešila vtedy,ak ti pošlú PPD..... nie je to štandardný postup, ale uhradené to bolo
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Dobrý deň,
mám zaúčtované preplatky na vydaných zálohách. Vracať ich určite majiteľ nebude a v inventarizáciach sa neobjavili. Musím čakať 36 mesiacov a vysporiadať ich v DP, alebo môžem ich zaúčtovať priamo 324/648 už teraz? Vychádza nám strata, takže by sa nám to hodilo už teraz. Ďakujem za každý názor.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Iva1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám zaúčtované preplatky na vydaných zálohách. Vracať ich určite majiteľ nebude a v inventarizáciach sa neobjavili. Musím čakať 36 mesiacov a vysporiadať ich v DP, alebo môžem ich zaúčtovať priamo 324/648 už teraz? Vychádza nám strata, takže by sa nám to hodilo už teraz. Ďakujem za každý názor.
nie je to etické voči odberateľovi, ale ak sa majiteľ rozhodol nevrátiť preplatky, tak ich treba zúčtovať do výnosov.
Možno nejde o veľko sumy, ak však sú pre odberateľa významné môže ich vymáhať ako neoprávnené obohatenie
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Ďakujem. Etiku som už dávnejšie v prípade niektorých ľudí prestala riešiť. Našťastie ide o malé sumy a myslím, že o ide o účtovné chyby u dodávateľa, o ktorých majitelia ani netušia.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň,prosím Vás,do ktorého riadku daňového priznania PO sa píše suma neuhradenej časti záväzku? položku pripočitateľnú k základu dane § 17 odst. 29 som tam nenašiel..

ďakujem vopred
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ak máte na mysli pripočítateľnú položku podľa § 17 ods. 27 (záväzok po splatnosti viac ako 36 mesiacov) - to uvádzate na riadku 180
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

áno,presne to,ďakujem pekne :-)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mam pripad, prebrane ucto. Z r. 2005 mi tam visi neuhradena prijata faktura. Faktura vsak uhradena bola este v r. 2006, ale zauctovane to nie je, nedodali pravdepodobne uctovnicke doklad o uhrade. Co mam teraz urobit. Ako neuhradeny zavazok to malo byt dodanene v r. 2008, ale ak budem mat doklad o uhrade este v r.2006 mozem to len opravit ako chybu v r.2010 alebo co s tym?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
treba ujasniť platbu, získať k nej relevantný dôkaz, najlepšie pokl.doklad od dodávateľa, minimálne vyhlásenie konateľa, zaúčtovať úhradu.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
treba ujasniť platbu, získať k nej relevantný dôkaz, najlepšie pokl.doklad od dodávateľa, minimálne vyhlásenie konateľa, zaúčtovať úhradu.
Dakujem velmi pekne, budem mat pokl.doklad od dodavatela. Super, odlahlo mi.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este malickost. Ak mam z r. 2007 neuhradene a viem, ze sa uhradzat nebudu z dovodu dohody, kt. zial nemam. Ide totiz o neuhradene faktury za najom a dohoda s prenajimatelom bola, ze najomca si to prerobi a za to mu bude odpustene nezaplatene najomne. Bohuzial ziaden doklad o tejto dohode nie je. Nezaplatene faktury dodanim teraz v r. 2010, ale stale mi zostatnu trcat v ucte, 4 roky uplynu az v r. 2011. Takze teraz ich dodanim len v DP r. 180 a o rok ich dam 321/648 nedanovu, moze byt?

Ked som si citala predchadzajuce prispevky, pochopila som, ze ak viem, ze nebudu zavazky uhradene mozem ich zauctovat cez 648 aj skor ako uplynie lehota 4 r., tak neviem ci to chapem spravne.
Naposledy upravil nika.sum : 21.03.11 at 08:58
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
chápeš správne, máš obe možnosti.
lenže nie je prípad ako prípad. Nájomca ste vy-máte záväzok z nájmu. Takže by som sa spýtala, kde je pohľadávka k nákladom za prerábku - to by malo byť z účtovníctva jasné a mohol by sa urobiť jednostranný zápočet. alebo ste si náklady napriek dohode uplatnili?
vidím tam úplne iný zádrhel mimotémy............
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať