Zavrieť

Porady

Zdanenie starých záväzkov

Prosím Vás, riešim §17 ods.29, podľa ktorého záväzky, u ktorých uplynie od splatnosti lehota 36 mesiacov po 1.1.2008 sa majú zahrnúť do základu dane v tom zdaň. období, v ktorom táto lehota uplynie. Čo so záväzkom, ktorý mi vznikol tak, že veriteľ mi zaplatil dodávateľskú faktúru, t.j. v roku 2005 som mala prijatú faktúru, ktorú za mňa zaplatil a tak mi vznikol záväzok voči nemu. Myslím, že toto tiež budem musieť zdaniť a budem vychádzať z lehoty splatnosti dohodnutej v dohode o prevzatí dlhu...
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj ja som to pochopila takto:
- ak lehota 36 mesiacov uplynula v r. 2008 - celá suma zvyšuje zákad dane
- ak lehota 36 mesiacov uplynula do 31.12.2007 - základ dane zvýšim po 50% v r. 2008 a 50% v r. 2009
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Dobrý deň, chcem sa opýtať, upravuje sa základ dane aj o záväzky týkajúce sa zdravotnej a sociálnej poisťovne, alebo len záväzky z obchodného styku? Ďakujem za odpoveď.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Prosíííím, poraďte mi, posúvam ......
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Podľa mňa aj tie, veď ti v období zaúčtovania znížili základ dane ...
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Ďakujem Rozalka za odpoveď.
Tiež mi nie je celkom jasné ako je to s upravením základu dane o záväzky, ktoré sa týkajú majetku, ktorý ešte nie je celkom odpísaný, iba pomerná časť, doba odpisovania je 6 rokov. Doba splatnosti v tomto roku uplynula 36 mesiacov, čiže by som mala zvýšiť základ dane o celú sumu záväzku, ale uplatnené odpisy sú len za štyri roky vrátane tohto roku. Prosím o radu. Ďakujem
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Posúvam, prosím o radu ......
0 0
baskazba baskazba

baskazba je offline (nepripojený) baskazba

a ako je to potom so zavazkom,ktory je splatny viac ako 36 mesiacov a dlznik sa dohodne s veritelom na splatkovom kalendari?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

baskazba Pozri príspevok
a ako je to potom so zavazkom,ktory je splatny viac ako 36 mesiacov a dlznik sa dohodne s veritelom na splatkovom kalendari?
.... tiež by ma zaujímal názor iných...
Podľa môjho názoru, ak bol dohodnutý splátkový kalendár, tak došlo k uznaniu dlhu a došlo k posunutiu = predĺženiu dňa splatnosti a teda mala by sa táto pohľadávka posudzovať tak, ako by ešte nebola splatná (resp. po splatnosti).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kovex Pozri príspevok
Ďakujem Rozalka za odpoveď.
Tiež mi nie je celkom jasné ako je to s upravením základu dane o záväzky, ktoré sa týkajú majetku, ktorý ešte nie je celkom odpísaný, iba pomerná časť, doba odpisovania je 6 rokov. Doba splatnosti v tomto roku uplynula 36 mesiacov, čiže by som mala zvýšiť základ dane o celú sumu záväzku, ale uplatnené odpisy sú len za štyri roky vrátane tohto roku. Prosím o radu. Ďakujem
To zas niekto nedomyslel, no treba pripočítať celú sumu, napr. aj pri kúpe pozemku ti jeho OC upraví základ dane len pri jeho predaji a predsa musíš zdaniť celý záväzok v období, keď od jeho splatnosti uplynuli 3 roky.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
liba2 Pozri príspevok
.... tiež by ma zaujímal názor iných...
prikláňam sa k názoru, že ak príde k posunu termínu splatnosti, tak sa berie do úvahy tento nový dátum.
Ovšem nie spätne. Teda ak 31.12.2007 nebol termín splatnosti posunutý, ale až následne v roku 2008, tak sa vychádza zo stavu platného k 31.12.2007.
Vychádzam pritom zo znenia zákona, že k úprave ZD prichádza ak príde k úhrade záväzku alebo jeho časti, alebo k premlčaniu či zániku tohto záväzku - predlženie doby splatnosti medzi dôvodmi nie je uvedené.
Ak však v roku 2008 príde k predĺženiu splatnosti záväzku, ktorý k 31.12.2007 neprekročil 36 mesiacov, tak nedošlo k naplneniu podmienky prekročenia 36 mesačnej splatnosti...
0 0
baskazba baskazba

baskazba je offline (nepripojený) baskazba

Stefan2005 Pozri príspevok
prikláňam sa k názoru, že ak príde k posunu termínu splatnosti, tak sa berie do úvahy tento nový dátum.
Ovšem nie spätne. Teda ak 31.12.2007 nebol termín splatnosti posunutý, ale až následne v roku 2008, tak sa vychádza zo stavu platného k 31.12.2007.
Vychádzam pritom zo znenia zákona, že k úprave ZD prichádza ak príde k úhrade záväzku alebo jeho časti, alebo k premlčaniu či zániku tohto záväzku - predlženie doby splatnosti medzi dôvodmi nie je uvedené.
Ak však v roku 2008 príde k predĺženiu splatnosti záväzku, ktorý k 31.12.2007 neprekročil 36 mesiacov, tak nedošlo k naplneniu podmienky prekročenia 36 mesačnej splatnosti...
neviem,snad sa to da chapat aj takto
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

baskazba Pozri príspevok
a ako je to potom so zavazkom,ktory je splatny viac ako 36 mesiacov a dlznik sa dohodne s veritelom na splatkovom kalendari?

Preberali sme túto otázku s audítorom a usmernil ma v tom zmysle, pokiaľ nová dohoda o splátkach obsahuje všetky náležitosti daňového dokladu, treba sa riadiť podľa splátkového kalendára a dátumov na nich, pretože nahrádza pôvodnú faktúru čo sa týka dátumu splatnosti. Avšak treba dať pozor na dátum, kedy bol vyhotovený splátkový kalendár, či do 31.12.2007 alebo až v roku 2008.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Rozalka Pozri príspevok
To zas niekto nedomyslel, no treba pripočítať celú sumu, napr. aj pri kúpe pozemku ti jeho OC upraví základ dane len pri jeho predaji a predsa musíš zdaniť celý záväzok v období, keď od jeho splatnosti uplynuli 3 roky.
Rozalka ďakujem za odpoveď. Je to riadne šalamúnstvo, čím viac čítame rôzne usmernenia k tomu, tým viac sme zamotané. Tiež sme sa radili s audítorom ohľadne celkom neodpísaného majetku a neuhradeného a ten nám radil urobiť pomernú časť pripočitateľnej položky na základe odpisov. Toto tvrdenie som však nikde nenašla, takže ostávam v pozícii pátrania ........ ak by sa niekto k niečomu dopátral, poprosím prilepiť .......
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Mám ešte jednu otázočku. Potrebujem urobiť pripočítateľnú položku k záväzkam v cudzej mene. Momentálne ich vediem v hodnote po precenení k 31.12.2007. V akej sume mám zvýšiť základ dane, po precenení k 31.12.2008 alebo v pôvodnej sume akú vediem teraz. Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kovex Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázočku. Potrebujem urobiť pripočítateľnú položku k záväzkam v cudzej mene.
Toto je trošku nepresne povedané, lebo pripočítateľné položky pripočítavame k základu dane a nie k záväzkom.
Momentálne ich vediem v hodnote po precenení k 31.12.2007. V akej sume mám zvýšiť základ dane,
myslíš tým kurzový rozdiel ? vypočítaš a zaúčtuješ podľa toho, či to bude zisk alebo strata;

po precenení k 31.12.2008 alebo v pôvodnej sume akú vediem teraz.
Ak to bude záväzok znejúci na euro - prepočítaš konverzným kurzom;
ak to bude záväzok znejúci na inú CM - prepočítaš kurzom NBS vyhláseným k 31.12.08
Ďakujem
... dúfam, že som správne pochopila o čo ti ide
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Chcela by som sa informovat ci medzi staré záväzky, ktoré evidujem patrí aj zádržné ak bolo na 5 rokov?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Do ktorého riadku DP zapísať dodanenie záväzkov?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

liba2 Pozri príspevok
... dúfam, že som správne pochopila o čo ti ide
Prosim,da sa to uviest na konkretnych príkladoch?-prispevok c.37
Dakujem
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

michelle84 Pozri príspevok
Do ktorého riadku DP zapísať dodanenie záväzkov?
Posúvam...
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

v DP PO som nenašla na to špeciálny riadok. Obvykle vypĺňam r. 130. Ale takéto záväzky, ktoré ÚJ musí pripočítať k ZD, by som to napísala na r.180.
DP je totiž rovnaké ako v 2007 a tento §52d ods.5 ZDP platí od 1.1.08.
Kto sa má v tom vyznať!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať