Zavrieť

Porady

Zdanenie starých záväzkov

Prosím Vás, riešim §17 ods.29, podľa ktorého záväzky, u ktorých uplynie od splatnosti lehota 36 mesiacov po 1.1.2008 sa majú zahrnúť do základu dane v tom zdaň. období, v ktorom táto lehota uplynie. Čo so záväzkom, ktorý mi vznikol tak, že veriteľ mi zaplatil dodávateľskú faktúru, t.j. v roku 2005 som mala prijatú faktúru, ktorú za mňa zaplatil a tak mi vznikol záväzok voči nemu. Myslím, že toto tiež budem musieť zdaniť a budem vychádzať z lehoty splatnosti dohodnutej v dohode o prevzatí dlhu...
Usporiadat
liennka liennka

liennka je offline (nepripojený) liennka

Dobrý deň, poraďáci,
vie mi niekto poradiť, ako sa rieši §17 z hľadiska neuhradených nájmov FO starších ako 36 mesiacov, keď ZDP takéto záväzky už v minulosti riešil pripočítaním k ZD. Má sa to znovu pripočítať k ZD? Išlo by tak o duplicitné zdanenie tohto záväzku.
Ďakujem za radu.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

KEJKA Pozri príspevok
takže hádam po stý raz...........
dodaňujú sa aj staré záväzky a to počas 2 rokov.
ustanovenie rozlišuje iba ten fakt, či ide o "čerstvé" záväzky po troch rokoch alebo či ide ešte o staršie. Trochu zmäkčuje znenie § o dodanení tým, že úplne staré záväzky dovoľuje dodaniť počas dvoch rokov a nie naraz. Vôbec mi zo znenia nevyplýva záver poniektorých, že by malo ísť nanajvýš o záväzky z roku 2004.

a k prípadom starých záväzkov z roku 200 a podobne dodám toľko:
ak ide o premlčané prípady, mali ste ich dávno odpísať, lebo návrh na súdne vymáhanie sa ľahko zlikviduje podaním námietky premlčania.
ak ide o nepremlčané záväzky, lebo existuje vôľa ich zaplatiť, resp. existuje dohoda o uiznaní záväzku, tak tieto sú v účtovníctve opodstatnene, akurát že teraz ich treba dodaniť v roku 2008 a 2009.
Este raz - mozem si to vysvetlit takto?
- doba premlcania zavazku = 4 roky
- zavazky, kde doba 36 mesiacov uplynula v roku 2008 - zvysuju ZD o 100%
- zavazky, kde doba 36 mesiacov uplynula do 31.12.07 - zvysuju ZD
50/50% v rokoch 2008 a 2009 - ak su este nepremlcane, teda splatnost
nie viac ako 48 mesiacov
- zavazky z rokov 2003 a starsie - su uz premlcane, nemam ziadne
rozhodnutie o zaniku firmy alebo o tom,ze bude povinnost uhradit -
odpisem cele vratane DPH 321/648
- zavazky z rokov 2003 a starsie - odpisujem 50%/50% - ale len ak
nie su premlcane (napr. potvrdenim uznania zavazku)?

Ja viem, stale dookola .......
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Nájomné nezaplatené FO do konca roku treba pripočítať aj s DPH, alebo len to čo je na 518?
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Neviem z príspevku aký starý je záväzok, keď ide o starý záväzok odpoveď je v príspevku 55. Ak je to záväzok z r. 2008 tak nezaplatené nájomné FO je pripočitateľná položka k HV - to čo je v nákladoch a nemá byť - čiže 518 (samozrejme na účte je len náklad bez DPH).
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

prosím o radu. ako mám zaúčtovať staré záväzky, ktoré boli zistené pri inventarizácii záväzkov (neboli doteraz vedené v účt). ide o záväzky z rokov 1997 až 2006. záväzky boli uznané dohodou o uznaní dlhu. Ako to mám teraz zaúčtovať na aké účty? V roku 2008 bola vykonaná čiastočná úhrada záväzku poděa splátkového kalendára. Ako mi to ovplyvní ZD za rok 2008?
0 0
siza siza

siza je offline (nepripojený) siza

Podla mna to zavisi od toho, ake su tie zavazky - ako su vysoke, do akej miery ovplyvnuju vysku VH.
Ak to nie su vyznamne sumy, tak by som uctovala na prislusne ucty nakladov oproti zavazkom - tak, akoby vznikli v r. 2008. Naklady by boli, samozrejme, nedanove.
Ak je to vyznamna suma, tak by som to uctovala cez 428 alebo 429 oproti zavazkom.
Co je suma vyznamna Ti nepovie asi nik.

A uhrady klasicky.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

siza Pozri príspevok
Podla mna to zavisi od toho, ake su tie zavazky - ako su vysoke, do akej miery ovplyvnuju vysku VH.
Ak to nie su vyznamne sumy, tak by som uctovala na prislusne ucty nakladov oproti zavazkom - tak, akoby vznikli v r. 2008. Naklady by boli, samozrejme, nedanove.
Ak je to vyznamna suma, tak by som to uctovala cez 428 alebo 429 oproti zavazkom.
Co je suma vyznamna Ti nepovie asi nik.

A uhrady klasicky.
... suma do cca 1 % z obratu sa považuje za sumu nevýznamnú .
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

ďakujem za rady. Jedná sa o sumu cca 39 000.- pričom ročný obrat je cca 500 000.- Sk, tak asi to dám na 428 (išlo o nezaplatené poistné do VšZP) oproti 336. A úhrady normálne 336/221.
0 0
desina desina

desina je offline (nepripojený) desina

oprava 429
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Premlčaný záväzok - nevyplatenú sprostredkovateľskú províziu z 4/2004 (§ 19 ods. 4 ZDP), ktorú nikdy ani nevyplatíme, som v r. 2004 mala ako nedaňový náklad na r. 140 DP. Teraz ju dostanem zo salda - 321/648. Bude to nedaňový výnos?

P.S. možno blbá otázka... ale pri takom dátum, ako je dnes, mi to už fakt nemyslí..
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Pekný deň všetkým, prosím, neviete ako je to so záväzkom voči spoločníkovi? Ako u neho sledovať splatnosť? Totižto pri vzniku s.r.o. v r. 2005 jeden zo spoločníkov(nie konateľ)uhradil v hotovosti zriaďovacie náklady, ale pokladnicu firma nikdy nemala, len bankový účet. Za 3 roky sa spoločníci pohádali, peniaze z účtu sa minuli, chystajú sa zaniknúť....a mne tu ten záväzok zostal v účtovníctve.
Prosím poraďte, či ho tohoto roku zdaniť,ďakujem
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

prosím, poradí niekto...už mi volali, že by chceli DP :-(
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ak volali, že chcu DP, tak nech si vysporiadajú záväzok a vrátia peniaze tomu, kto im ich dal na zriaďovacie náklady. Ja by som to nezdaňovala, nechala by som to naúčte, kým si to medzi sebou nevysporiadajú sami.
Jedno nechápem, prečo má účtovník riešiť ich problémy a spory.
Naposledy upravil m.hladka : 26.03.09 at 12:02 Dôvod: doplnenie vety
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

JM1968 Pozri príspevok
Pekný deň všetkým, prosím, neviete ako je to so záväzkom voči spoločníkovi? Ako u neho sledovať splatnosť? Totižto pri vzniku s.r.o. v r. 2005 jeden zo spoločníkov(nie konateľ)uhradil v hotovosti zriaďovacie náklady, ale pokladnicu firma nikdy nemala, len bankový účet. Za 3 roky sa spoločníci pohádali, peniaze z účtu sa minuli, chystajú sa zaniknúť....a mne tu ten záväzok zostal v účtovníctve.
Prosím poraďte, či ho tohoto roku zdaniť,ďakujem
Tie zriaďovacie náklady boli určite pri vzniku s.r.o. zaúčtované do nákladov, takže odpis tohto záväazku - výnos bude tiež treba zdaniť.

ešte to doplním: o odpísaní záväzku by mal rozhodnúť konateľ a nie účtovníčka, žiadaj od neho písomne rozhodnutie (ľahko sa mi to hovorí, však?).
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

liba2 Pozri príspevok
Tie zriaďovacie náklady boli určite pri vzniku s.r.o. zaúčtované do nákladov, takže odpis tohto záväazku - výnos bude tiež treba zdaniť.

ešte to doplním: o odpísaní záväzku by mal rozhodnúť konateľ a nie účtovníčka, žiadaj od neho písomne rozhodnutie (ľahko sa mi to hovorí, však?).
Ďakujem pekne...stačí tento záväzok odpísať do výnosov až v tomto roku, pri zániku? To DP si už odniesli, bez zdanenia
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

m.hladka Pozri príspevok
Ak volali, že chcu DP, tak nech si vysporiadajú záväzok a vrátia peniaze tomu, kto im ich dal na zriaďovacie náklady. Ja by som to nezdaňovala, nechala by som to naúčte, kým si to medzi sebou nevysporiadajú sami.
Jedno nechápem, prečo má účtovník riešiť ich problémy a spory.
ďakujem pekne....no, nakoniec som im to dala bez zdanenia
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

mám 1 akademickú otázku(pr.): spoločnosť chce uhradiť starý záväzok ale nemá hotovosť, čiže nemôže. doba 36 mesiacov uplynula 12/2008. Môže spoločník prevziať uvedený záväzok na seba, a tým začať novú lehotu 36mesiacov?
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Nie. Nech si vloži vlastne peniaze do firmy a uhradí, čo treba.
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Ahojte, mám nezplatenú dodáv. faktúru zo 06.09 2005. Firma existuje. Našiel som ju v ORSR, ale nikto od nás nepýta peniaze. Podľa toho, čo som tu prečítal, môžem urobiť odpis záväzku. Bola to faktúra za tovar. Účtovanie bude teda 321/604? Pôjde tam celá suma aj s DPH? Firma je platiteľom DPH. Ďakujem za skorú odpoveď.
Naposledy upravil jojko19 : 29.03.09 at 19:49
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať