Zavrieť

Porady

Zdanenie starých záväzkov

Prosím Vás, riešim §17 ods.29, podľa ktorého záväzky, u ktorých uplynie od splatnosti lehota 36 mesiacov po 1.1.2008 sa majú zahrnúť do základu dane v tom zdaň. období, v ktorom táto lehota uplynie. Čo so záväzkom, ktorý mi vznikol tak, že veriteľ mi zaplatil dodávateľskú faktúru, t.j. v roku 2005 som mala prijatú faktúru, ktorú za mňa zaplatil a tak mi vznikol záväzok voči nemu. Myslím, že toto tiež budem musieť zdaniť a budem vychádzať z lehoty splatnosti dohodnutej v dohode o prevzatí dlhu...
Usporiadat
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Ďakujem, pekný deň.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

V roku 2008 som pripočítala k ZD nezaplatený záväzok, po splatnosti viac ako 36mes, tak ako sa tu píse. Ale toho roku som prisla na to ze som to urobila iba ako pripoč. položka v DP, pričom ten záväzok mam stále v učto na 321
Ale ked som to už zdanila mala by som to dať nejako preč z učto.
Keby som toho roku zaučtovala 321/648 a to 648 by som dala ako nedanový výnos bolo by to ok? lebo sa to nedtýka tohto roku len to dat nejak preč zo salda...
je to 38,42 eur
alebo to mam nechať v učto stále... ide o to ze zrejme to bolo aj zaplatene, len konateľ stratil doklad tak nikto nezaučtoval uhradu... a nikto ho nikdy nevyzýval aby to uhradil, robim papiere iba raz za rok
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzana164 Pozri príspevok
V roku 2008 som pripočítala k ZD nezaplatený záväzok, po splatnosti viac ako 36mes, tak ako sa tu píse. Ale toho roku som prisla na to ze som to urobila iba ako pripoč. položka v DP, pričom ten záväzok mam stále v učto na 321
Ale ked som to už zdanila mala by som to dať nejako preč z učto.
Keby som toho roku zaučtovala 321/648 a to 648 by som dala ako nedanový výnos bolo by to ok? lebo sa to nedtýka tohto roku len to dat nejak preč zo salda...
je to 38,42 eur
alebo to mam nechať v učto stále... ide o to ze zrejme to bolo aj zaplatene, len konateľ stratil doklad tak nikto nezaučtoval uhradu... a nikto ho nikdy nevyzýval aby to uhradil, robim papiere iba raz za rok
že si to dala len do DP - to je v poriadku. Samo osebe by kludne ten zavazok mohol zostat v účtovníctve aj naďalej, závisí od toho,či dlžník má alebo nemá v úmysle uhradiť.
V popísanom prípade je namieste záväzok odpísať a samozrejme - účet 648 bude vo výške záväzku odpočitateľná suma.
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

... ja mám ??? v súvislosti s témou dodanenie starých záväzkov ... v minulom roku som pripočítavala neuhradené záväzky po splatnosti 36 mesiacov napr. dod. faktúry a poistné zamestnávateľa neuhradené za rok 2004 žiaľ ... a to napr. takto:
r.2008
neuhr. zdravotné poistenie za november 2004 účet 524AE 1056,00 Sk vo výške 50% t.j. 528,- Sk a teraz neviem, ako mám
zaokrúhľovať na €, lebo musím aj v tomto roku pripočítať 50%, keďže nebolo uhradené ešte ... či mám každú sumu, ktorá sa pripočítavala /po mesiacoch/ zvlášť prepočítať, ale zrátam a prepočítam na € .... fakt neviem ... u dod. faktúr je to v pohode, len to poistné netuším ... budem povďačná ak niekto pomôže ... príjemný večer
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

... zatiaľ nik? posúvam teda ...
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Mám otázočku. Idem robiť dodatočné DP 2008 pretože sme nezdanili staré záväzky. Tiež sme si neuplatnili v DP daňové odpisy v celej výške len z leasingovaného majetku môžem si daňové odpisy zmeniť pri dodatočnom DP 2008, aby som nemusela platiť daň. Pripočítateľné položky mám cca 250.000 a neuplatnených daňových odpisov 800.000.
Naposledy upravil dasasopi : 10.03.10 at 05:50
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Prosím pomôžte mi ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dasasopi Pozri príspevok
Mám otázočku. Idem robiť dodatočné DP 2008 pretože sme nezdanili staré záväzky. Tiež sme si neuplatnili v DP daňové odpisy v celej výške len z leasingovaného majetku môžem si daňové odpisy zmeniť pri dodatočnom DP 2008, aby som nemusela platiť daň. Pripočítateľné položky mám cca 250.000 a neuplatnených daňových odpisov 800.000.
dodatočné DP sa robí komplet celé, takže kludne sa môžu zmeniť aj iné sumy - riadky v DPPO..
Predpokladám, že bolo uplatnené prerušenie odpisov a to sa dá okrem lízingov uplatniť všade, a podľa výberu aj jednotlivo na niektorý DM.
Predpokladám, že ste zvolili postup pôvodne tak,aby vám nevyšla vysoká daňová strata, nie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jelena Pozri príspevok
... ja mám ??? v súvislosti s témou dodanenie starých záväzkov ... v minulom roku som pripočítavala neuhradené záväzky po splatnosti 36 mesiacov napr. dod. faktúry a poistné zamestnávateľa neuhradené za rok 2004 žiaľ ... a to napr. takto:
r.2008
neuhr. zdravotné poistenie za november 2004 účet 524AE 1056,00 Sk vo výške 50% t.j. 528,- Sk a teraz neviem, ako mám
zaokrúhľovať na €, lebo musím aj v tomto roku pripočítať 50%, keďže nebolo uhradené ešte ... či mám každú sumu, ktorá sa pripočítavala /po mesiacoch/ zvlášť prepočítať, ale zrátam a prepočítam na € .... fakt neviem ... u dod. faktúr je to v pohode, len to poistné netuším ... budem povďačná ak niekto pomôže ... príjemný večer
postupuješ podľa analytickej evidencie - dokladovej inventúry k 31.12.2008 a usporiadaní P.S. pri otvorení účtovných kníh k 1.1.2009.
V prípade odvodov - by som postupovala v súčinnosti s ZP, SP.
Ak to nie je reálne, tak aspoň prepočítavať kumulatívne sumár podľa ZP a SP. Tieto inštitúcie si aj tak platby priraďujú k najstarším záväzkom, takže ťažko povedať na diaľku, za aké obdobie vlastne firma dlhuje
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

KEJKA Pozri príspevok
dodatočné DP sa robí komplet celé, takže kludne sa môžu zmeniť aj iné sumy - riadky v DPPO..
Predpokladám, že bolo uplatnené prerušenie odpisov a to sa dá okrem lízingov uplatniť všade, a podľa výberu aj jednotlivo na niektorý DM.
Predpokladám, že ste zvolili postup pôvodne tak,aby vám nevyšla vysoká daňová strata, nie?
Áno aby nevyšla vysoká strata. Vyšiel nám zisk. A ešte Vás trošku pootravujem. UZ už mám schválenú. V novom DP r.2008 +250.000 /staré záväzky/ - 251.000 /uplatnenie odpisov/ /rozdiel zníženie daňovej povinnosti 1000. Zúčtujem to v r.2009 cez 591/428 ? A uvediem iba v poznámkach ? Alebo mám prerábať aj výkazy ziskov a strát 2008 ?
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

KEJKA Pozri príspevok
postupuješ podľa analytickej evidencie - dokladovej inventúry k 31.12.2008 a usporiadaní P.S. pri otvorení účtovných kníh k 1.1.2009.
V prípade odvodov - by som postupovala v súčinnosti s ZP, SP.
Ak to nie je reálne, tak aspoň prepočítavať kumulatívne sumár podľa ZP a SP. Tieto inštitúcie si aj tak platby priraďujú k najstarším záväzkom, takže ťažko povedať na diaľku, za aké obdobie vlastne firma dlhuje
Ďakujem ... ja viem cca približne za aké obdobia je dlžné poistné, mám k dispozícii nejaké rozpisy od SP a ZP, len neviem ako zaokrúhľovať pripočítavané poistné neuhradené za zamestnávateľa ... napr. viem, že v SKK je neuhradené napr. za rok 2006 - január = 23712,- sk; február = 19796,- sk ... atď. (to je len poistné za zamestnávateľa) a teraz prepočet : 23712:30,1260= ??? neviem, či mám takto po mesiacoch prerátavať, alebo zrátam a celú sumu prepočítam a zaokrúhlim asi nadol ... ??? no netuším ... hm
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dasasopi Pozri príspevok
Áno aby nevyšla vysoká strata. Vyšiel nám zisk. A ešte Vás trošku pootravujem. UZ už mám schválenú. V novom DP r.2008 +250.000 /staré záväzky/ - 251.000 /uplatnenie odpisov/ /rozdiel zníženie daňovej povinnosti 1000. Zúčtujem to v r.2009 cez 591/428 ? A uvediem iba v poznámkach ? Alebo mám prerábať aj výkazy ziskov a strát 2008 ?
§ 16 zákona o účtovníctve hovorí o tom kedy môžeme otvoriť účtovné knihy minulých účtovných období. Po schválení už nemôžete ich otvoriť. T.j. zaúčtovanie opravy chýb minulých účtovných období účtujete do bežného účtovného obodbia. Nie je dôvod na podávanie opravných výkazov, pretože tie sa Vám nemenia...
0 0
Jelena Jelena

Jelena je offline (nepripojený) Jelena

Jelena Pozri príspevok
Ďakujem ... ja viem cca približne za aké obdobia je dlžné poistné, mám k dispozícii nejaké rozpisy od SP a ZP, len neviem ako zaokrúhľovať pripočítavané poistné neuhradené za zamestnávateľa ... napr. viem, že v SKK je neuhradené napr. za rok 2006 - január = 23712,- sk; február = 19796,- sk ... atď. (to je len poistné za zamestnávateľa) a teraz prepočet : 23712:30,1260= ??? neviem, či mám takto po mesiacoch prerátavať, alebo zrátam a celú sumu prepočítam a zaokrúhlim asi nadol ... ??? no netuším ... hm

posúvam vyššie ak niekto vie poradiť v tomto ...
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Odpis záväzkov účtovaný na 648:
Do ktorého riadku DP -/položky znižujúce výsledok hospodárenia/ patria prípady:
1. Neuhradený nájom z r.2004, bol v nákladoch r.2004, v DP 2004 ako pripočítateľná položka r.140,
V r.2009 rozhodnutie o odpísaní tohto záväzku 325/648

2. 2x uhradená pohľadávka v r.2004, preučtovaná na 325, odpis záväzku 325/648, odberateľ zanikol. Tento odpis je daňový výnos, aj ked nebol v minulosti daňovým nákladom? Alebo sa môže tiež odpočítať z DZ?Ktorý riadok?
Dakujem za tipy.
Naposledy upravil anina : 19.03.10 at 09:13
0 0
tatiana_k tatiana_k

tatiana_k je offline (nepripojený) tatiana_k

účtovníčka
Poprosím Vás o radu. Prevzala som účtovníctvo koncom roka 2009. Teraz pri daňovom priznaní nachádzam na účte 321 nevysporiadané záväzky z rokov 2003 až 2008, ale v skutočnosti tieto záväzky sú uhradené len v účtovníctve niesu úhrady zaúčtované. Poradte mi čo s tým. Ďakujem.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

Poprosim o radu,
bojujem s tym kazdy rok a vzdy mi to vychadza, ze by som nemala dodanit, ale pre istotu i tento rok sa pytam:
mam neuhradene zavazky z rokov 2000 a starsie, su uz premlcane,
tieto asi nemam dodanit, vsak? Ak ano, pochopila som, ze to uz malo byt davno urobene, tak naco si zvysovat ZD za rok 2009? Ak som spravne pochopila, je na mojom zvazeni, ci si to tento rok odpisem 321/648, ale je to i povinnost? Predpokladam totiz, ze to uhradime.
Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tatiana_k Pozri príspevok
Poprosím Vás o radu. Prevzala som účtovníctvo koncom roka 2009. Teraz pri daňovom priznaní nachádzam na účte 321 nevysporiadané záväzky z rokov 2003 až 2008, ale v skutočnosti tieto záväzky sú uhradené len v účtovníctve niesu úhrady zaúčtované. Poradte mi čo s tým. Ďakujem.
žiaľ, asi bude mať firma problém vzhľadom na novelu ZDP a povinnosť dodaniť staré záväzky. Tvrdenie, že sú uhradené by bolo potrebné dokázať - zaúčtovať. Odporúčam predložiť konateľovi návrh - ak podpisom potvrdí, že ich uhradil, napr. z vlastných peňazí , tak 321 /365 - tak by si sa ich mohla zbaviť.
Ak požiadaš veriteľov, aby vám poslali zoznam faktúr na odsúhlasenie a tam tieto figurovať nebudú, tak to je tiež dôkaz, že boli uhradené. Nikomu tie peniaze nechýbali?
ckv Pozri príspevok
Poprosim o radu,
bojujem s tym kazdy rok a vzdy mi to vychadza, ze by som nemala a ako to že to tak vychádza?....dodanit, ale pre istotu i tento rok sa pytam:
mam neuhradene zavazky z rokov 2000 a starsie, su uz premlcane,
tieto asi nemam dodanit, vsak? Ak ano, pochopila som, ze to uz malo byt davno urobene, tak naco si zvysovat ZD za rok 2009? Ak som spravne pochopila, je na mojom zvazeni, ci si to tento rok odpisem 321/648, ale je to i povinnost? Predpokladam totiz, ze to uhradime.
Dakujem
v r. 2008 bola povinnosť dodaniť 50% starých závúzkov po splatnosti nad tri roky, závúzky,ktoré boli po splatnosti tri roky akurát v r. 2008, bolo treba dodaniť celé. Ak tak nebolo urobené, bola vykázaná nižšia DP ako mala byť a teda vzniká povinnosť podať dodatočne DPPO.
za rok 2009 je potrebné dodaniť druhých 50% záväzkov plus dalsie závúzky u ktorých je viac ako tri roky po splatnosti.

a ano, je to tak, je na zvážení firmy, či ich odpíše na 648, alebo IBA dodaní.
2 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

Dakujem,
ale citala som viacero nazorov, ze sa to netyka zavazkov vzniknutych pre rokom 2004 a hlavne, ak su uz premlcane,
lebo tie uz nikto nema narok vymahat. Znamena to teda,
ze napr. aj premlcany zavazok z roku 1999 mam zapisat
321/648 a tym padom z neho odviest dan - v roku 2008 50% a
tento rok 50%?
Asi neviem rozlisit ten pojem dodanenia a odpisu.
Odpisat a odviest dan mam cez 321/648 u tych, kde nepredpokladam, ze ich uhradim (mame firmy uz davno po zaniku a neviem to uhradit, i ked chcem) a u tych, kde predpokladam este uhradu mam sumu tychto zavazkov dat ako pripocitatelnu polozku k ZD a v pripade ich uhrady potom ako polozku znizujucu zaklad dane?
Dakujem za odpoved.
0 0
ckv ckv

ckv je offline (nepripojený) ckv

Este by som chcela oponovat nazorom, ze ktosi tu tvrdil, ze zavazky z roku napr. 1999 mali byt pripocitane po lehote premlcania,
teda po 4 rokoch, ak tak nebolo, preco by sa mali zrazu dodanit po 10 rokoch? Ja viem - ta novela ..... Ale tyka sa to skutocne aj takeho stareho zavazku? Lebo minuly rok som ziskala nazor, ze sa to tyka len tych konkretnych faktur, ktorych splatnost viac 36 mesiacov uplynula prave v roku 2008, teda faktur z 2004.
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

dasasopi Pozri príspevok
Áno aby nevyšla vysoká strata. Vyšiel nám zisk. A ešte Vás trošku pootravujem. UZ už mám schválenú. V novom DP r.2008 +250.000 /staré záväzky/ - 251.000 /uplatnenie odpisov/ /rozdiel zníženie daňovej povinnosti 1000. Zúčtujem to v r.2009 cez 591/428 ? A uvediem iba v poznámkach ? Alebo mám prerábať aj výkazy ziskov a strát 2008 ?
posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať