Zavrieť

Porady

Zdanenie starých záväzkov

Prosím Vás, riešim §17 ods.29, podľa ktorého záväzky, u ktorých uplynie od splatnosti lehota 36 mesiacov po 1.1.2008 sa majú zahrnúť do základu dane v tom zdaň. období, v ktorom táto lehota uplynie. Čo so záväzkom, ktorý mi vznikol tak, že veriteľ mi zaplatil dodávateľskú faktúru, t.j. v roku 2005 som mala prijatú faktúru, ktorú za mňa zaplatil a tak mi vznikol záväzok voči nemu. Myslím, že toto tiež budem musieť zdaniť a budem vychádzať z lehoty splatnosti dohodnutej v dohode o prevzatí dlhu...
Usporiadat
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

hajni Pozri príspevok
Môže sa niekto prosím vyjadriť ako sa odpisuje záväzok v JU. Konkrétne mám taký problém, že podnikateľ mal v evidencii neuhradený záväzok z roku 2006. On bol v podstate uhradený, alebo uhradený čiastočne, ale podnikateľ stratil doklad o úhrade.
Prosím poraďáci o odpoveď. Aj mne by pomohla. ˇ
Ďakujem
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

hajni Pozri príspevok
Môže sa niekto prosím vyjadriť ako sa odpisuje záväzok v JU. Konkrétne mám taký problém, že podnikateľ mal v evidencii neuhradený záväzok z roku 2006. On bol v podstate uhradený, alebo uhradený čiastočne, ale podnikateľ stratil doklad o úhrade.
Skúsi niekto poradiť?
0 0
hajni hajni

hajni je offline (nepripojený) hajni

nane Pozri príspevok
Skúsi niekto poradiť?
Prosím, pozrel by sa na to niekto!!!!!
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

hajni Pozri príspevok
Prosím, pozrel by sa na to niekto!!!!!
Trochu neskoro, ale predsa... v JÚ korekciu základu dane z dôvodu neuhradených starých záväzkov nevykonávame, vyplýva to aj z priloženého usmernenia DR SR
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
...... a kde to je priložené?
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Rozalka Pozri príspevok
...... a kde to je priložené?
... no predsa v príspevku č. 157, ktorý odkazuje na Tvoj príspevok č. 107 inej témy, Rozalka ... len som tým chcela pýtajúcim sa naznačiť, že stačilo prečítať zopár príspevkov dozadu a dávno by poznali odpoveď na svoju otázku.
Naposledy upravil petovsan : 07.04.10 at 07:04
1 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Chcem sa spýtať na zdanenie starých záväzkov od konateľa. Prevzala som účto, pričom na účte 365 sú účtované záväzky ešte z roku 2006. Bolo nutné aj tieto v r. 2009 dodaniť, alebo sa zdanenie týkalo len záväzkov z obch. styku? A ešte otázka, pokiaľ spol. stále nemá možnosť vrátenia, akým spôsobom je možné zlikvidovať stav účtu 365? Jedná sa o spol. s jediným konateľom
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

ada159 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať na zdanenie starých záväzkov od konateľa. Prevzala som účto, pričom na účte 365 sú účtované záväzky ešte z roku 2006. Bolo nutné aj tieto v r. 2009 dodaniť, alebo sa zdanenie týkalo len záväzkov z obch. styku? A ešte otázka, pokiaľ spol. stále nemá možnosť vrátenia, akým spôsobom je možné zlikvidovať stav účtu 365? Jedná sa o spol. s jediným konateľom
Akých záväzkov sa týka dodanenie nájdeš napr. tu: http://www.porada.sk/1354480-post157.html
Takže záväzky z účtu 365 voči konateľovi sa nedodaňujú. Na tomto účte sa účtujú záväzky z pôžičiek, takže účet zlikviduješ vrátením pôžičky.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tamila Pozri príspevok
Akých záväzkov sa týka dodanenie nájdeš napr. tu: http://www.porada.sk/1354480-post157.html
Takže záväzky z účtu 365 voči konateľovi sa nedodaňujú. Na tomto účte sa účtujú záväzky z pôžičiek, takže účet zlikviduješ vrátením pôžičky.
...pravdepodobne dotoval pokladňu, že? Môžete mu to vrátiť na účet, vydať z pokladne, uhradiť za neho účet za telefón (?!), ak je súčasne spoločníkom tak započítať na úhradu neuhradených strát min.rokov alebo môže spoločník svoju pohladávku voči firme rozhodnutím valného zhromaždenia zmeniť na peňažný kapitálový vklad spoločníka firme, a tým sa účet 365 zlikviduje (účet 413AE), zlepší vlastné imanie. Ak je súčasne aj jediným spoločníkom, nemal by tam byť problém....Ak sú vo firme ešte neuhradené straty min.rokov, ktoré nie je možné započítať s nerozdelenými ziskami, tak započítať pôžičku na účte 365

Potom predpis úhrady straty spoločníkmi 354/429 (podla rozhodnutia VZ)
Započítanie vkladu (dotácie, pôžičky) od spoločníka 365/354

a to čo zostane na 365 ako záväzok firmy
započítanie vkladu spoločníka ako peňažný kapitálový vklad dar do firmy 365/413AE

Ak nie sú neuhradené straty min.rokov, tak iba 365/413AE
Na základe rozhodnutia VZ.
1 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Mohla by som to vrátiť aj vo forme hmotného investičného majetku? Napr. nákladné auto vyradím a prepíšem na spoločníka. Keď tak nad tým rozmýšlam myslím, že by som to musela dodaniť ako predaj aj na DP aj na DPH.No neviem či sa to vôbec takto môže.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

dasasopi Pozri príspevok
Mohla by som to vrátiť aj vo forme hmotného investičného majetku? Napr. nákladné auto vyradím a prepíšem na spoločníka. Keď tak nad tým rozmýšlam myslím, že by som to musela dodaniť ako predaj aj na DP aj na DPH.No neviem či sa to vôbec takto môže.
Ak nie je auto plne odpísané, tak si to zbytočnej nekomplikuj. On je tam jediný spoločník, Či je len konateľom bez toho aby bol spoločník?
0 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Sú tam traja spoločníci a on je jediný konateľ.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Betina2 Pozri príspevok
...pravdepodobne dotoval pokladňu, že? Môžete mu to vrátiť na účet, vydať z pokladne, uhradiť za neho účet za telefón (?!), ak je súčasne spoločníkom tak započítať na úhradu neuhradených strát min.rokov alebo môže spoločník svoju pohladávku voči firme rozhodnutím valného zhromaždenia zmeniť na peňažný kapitálový vklad spoločníka firme, a tým sa účet 365 zlikviduje (účet 413AE), zlepší vlastné imanie. Ak je súčasne aj jediným spoločníkom, nemal by tam byť problém....Ak sú vo firme ešte neuhradené straty min.rokov, ktoré nie je možné započítať s nerozdelenými ziskami, tak započítať pôžičku na účte 365

Potom predpis úhrady straty spoločníkmi 354/429 (podla rozhodnutia VZ)
Započítanie vkladu (dotácie, pôžičky) od spoločníka 365/354

a to čo zostane na 365 ako záväzok firmy
započítanie vkladu spoločníka ako peňažný kapitálový vklad dar do firmy 365/413AE

Ak nie sú neuhradené straty min.rokov, tak iba 365/413AE
Na základe rozhodnutia VZ.

dakujem moc pekne, moc ste mi pomohli
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

dasasopi Pozri príspevok
Sú tam traja spoločníci a on je jediný konateľ.
A je on súčasne aj jedným z tých 3 spoločníkov?
Aj tak je to komplikovanejšie - museli by sa všetci traja dohodnúť na riešení. Len nechápem, prečo len on dotoval firmu, ked sú tam traja? Či nemajú rovnaký podiel? Tam je dobré všetko ošetrovať formou zmlúv a zápisníc z VZ, a podpisy najlepšie mať overené notárom...pri viacosobovkách a oddelených osobách konateľov a spoločníkov bývajú potom niekedy nepríjemné problémy - takže dobre ošetriť po právnej stránke. Ale to je už vec samotných zainteresovaných osôb, Ty len účtuješ na základe dokladov. Každopádne ak sú traja a nepodielali sa na dotovaní rovnakým dielom a spôsobom, tak by sa mali dohodnúť na vrátené pôžičky danému konateľovi, najlepšie v peňažnej forme, alebo formou mesačne vyplácenaj odmeny (v peniazoch z pokladne alebo na BU), ktorú ale nebudú považovať za odmenu za výkon funkcie konateľa ani mzdu - jednoducho to bude akási forma splácania dotácie (postupné vyrovnávanie účtu 365). Stačí, ak sa dohodnú v zápisnici VZ na najneskoršom dátume vyrovnania záväzku spoločnosti voči nemu. Napr najneskôr do 31.12. trebárs nasledujúceho roka (záleží na nich) a Ty potom s dátumom vykonania VZ len zaeviduješ záväzok ako Ostatný záväzok v celkovej nevyrovnanej sume, ale nebudeš tam účtovať. Postupne ako budete aj rôznymi čiastkami splácať dlžobu (tam bude účtovanie oproti 365), zároven budeš aj likvidovať čiastočne záväzok. Účet 365 sa bude vyrovnávať a zostatok bude sedieť na nevyrovaný zostatok záväzku. Pekne prehladne si to odkontroluješ aj v inventarizácii. Len Dúfam, že ak máš takto viacerých spoločníkov a štatutára, tak že pre každého máš na podobných účtoch (ZI, kapit.fondy, záv. , pohlad.) samostatnú analytiku, aby si presne vedela z účtovníctva, kolko má ktorý podiel na danom účte. Ty len konateľa upozorni na problém účtu 365 a prípadne navrhni možnosti vysporiadania jeho zostatku, ale rozhodnúť musia oni.
Naposledy upravil Betina2 : 04.09.10 at 10:20
0 0
Repková Repková

Repková je offline (nepripojený) Repková

Prosím poradiť vo veci neuhradeného záväzku voči spoločníkovi a konateľovi s.r.o.. V roku 2006 sme vznikli ako s.r.o. s tým, že sme
odkúpili zásoby tovaru od jedného spoločníka s.r.o. ako fyzickej osoby.
Bola vystavená faktúra, ktorej splatnosť v tomto roku 2010 už prekročila
36 mesiacov. Keďže ešte stále nie je uhradená v plnej výške, mala by som
v tomto roku upraviť základ dane o neuhradenú sumu. Zvýšeniu základu
dane z príjmu v tomto roku by sme sa však chceli nejakým spôsobom vyhnúť. Mohla by som preúčtovať časť tohto neuhradeného záväzku na pôžičku od spoločníka s.r.o. s tým, že daný spoločník sa podpíše, že súhlasí s tým, aby daná faktúra bola zúčtovaná ako uhradená a že záväzok, ktorý voči nemu s.r.o. má sa premietne do zmluve o bezúročnej pôžičke?
Mohla by som o tom účtovať takto: 321/365?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Repková Pozri príspevok
Prosím poradiť vo veci neuhradeného záväzku voči spoločníkovi a konateľovi s.r.o.. V roku 2006 sme vznikli ako s.r.o. s tým, že sme
odkúpili zásoby tovaru od jedného spoločníka s.r.o. ako fyzickej osoby.
Bola vystavená faktúra, ktorej splatnosť v tomto roku 2010 už prekročila
36 mesiacov. Keďže ešte stále nie je uhradená v plnej výške, mala by som
v tomto roku upraviť základ dane o neuhradenú sumu. Zvýšeniu základu
dane z príjmu v tomto roku by sme sa však chceli nejakým spôsobom vyhnúť. Mohla by som preúčtovať časť tohto neuhradeného záväzku na pôžičku od spoločníka s.r.o. s tým, že daný spoločník sa podpíše, že súhlasí s tým, aby daná faktúra bola zúčtovaná ako uhradená a že záväzok, ktorý voči nemu s.r.o. má sa premietne do zmluve o bezúročnej pôžičke?
Mohla by som o tom účtovať takto: 321/365?
Prečo si nedohodnete dlhšiu dobu splatnosti ? prípadne splátkový kalendár - tiež sa dá týmto upravit splatnost
1 0
Repková Repková

Repková je offline (nepripojený) Repková

A môže sa predĺžovať doba splatnosti? Kdesi som čítala, že
aj keby sme formou dohody predĺžili splatnosť tejto faktúry, tak aj
tak to nebude mať vplyv na to, že po uplynutí 36 mesiacov
od splatnosti sme povinní upraviť základ dane.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Repková Pozri príspevok
A môže sa predĺžovať doba splatnosti? Kdesi som čítala, že
aj keby sme formou dohody predĺžili splatnosť tejto faktúry, tak aj
tak to nebude mať vplyv na to, že po uplynutí 36 mesiacov
od splatnosti sme povinní upraviť základ dane.
Predľžiť splatnosť je možné, ak s tým súhlasí dodávateľ a je ochotný na úhradu svojej pohľadávky (tvojho záväzku) ešte počkať. Ak sa predľži splatnosť napr.o 2 roky, tak základ dane zvýšiš až po uplynutí 36 mesiacov od tejto upravenej splatnosti, za predpokladu, že dovtedy nedôjde k úhrade záväzku. Predľžiť splatnosť je však potrebné pred uplynutím 36 mesiacov od pôvodnej splatnosti.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Prebrala som jedno ucto. Firma mala z r. 2002 neuhradene pohladavky voci zamestnancom (spolocnici boli zaroven zamestnancami), bola v dost vysokej strate. Potom do r. 2007 nevykonavala ziadnu cinnost. V r.2007 sa zmenili spolocnici, konatelia. Zavazky zostali voci zamestnancom. Cinnost bola velmi mierna, takmer nulova. Ked tomu spravne rozumiem podla toho co som si tu a v zakone nastudovala mali byt zavazky voci zamestnancom zdanene 50% v r.2008 a 50% v r.2009, je to tak? Takze DDP sa firma nevyhne?
Bolo tu pisane nieco o splatkovom kalendari. Nedalo by sa pouzit toto aj na zavazky voci zamestnancom?
Naposledy upravil nika.sum : 02.12.10 at 13:30
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Betina2 Pozri príspevok
...pravdepodobne dotoval pokladňu, že? Môžete mu to vrátiť na účet, vydať z pokladne, uhradiť za neho účet za telefón (?!), ak je súčasne spoločníkom tak započítať na úhradu neuhradených strát min.rokov alebo môže spoločník svoju pohladávku voči firme rozhodnutím valného zhromaždenia zmeniť na peňažný kapitálový vklad spoločníka firme, a tým sa účet 365 zlikviduje (účet 413AE), zlepší vlastné imanie. Ak je súčasne aj jediným spoločníkom, nemal by tam byť problém....Ak sú vo firme ešte neuhradené straty min.rokov, ktoré nie je možné započítať s nerozdelenými ziskami, tak započítať pôžičku na účte 365

Potom predpis úhrady straty spoločníkmi 354/429 (podla rozhodnutia VZ)
Započítanie vkladu (dotácie, pôžičky) od spoločníka 365/354

a to čo zostane na 365 ako záväzok firmy
započítanie vkladu spoločníka ako peňažný kapitálový vklad dar do firmy 365/413AE

Ak nie sú neuhradené straty min.rokov, tak iba 365/413AE
Na základe rozhodnutia VZ.
dobrý deň,zaujal ma tento príspevok,no moc presne mu nerozumiem..
my sme započítali stratu z min.rokov v DP za rok 2009,ale na účte 429 ju stále evidujeme.. ako to treba započítať?
a rovnako máme vela penazí na účte 365 - vklady spoločníkov do pokladnice,ktorých sa nemôžeme zbaviť.. spoločníci vkladajú vysoké sumy do pokladne,vyplácajú vysoké faktúry robotníkom,a účet 365 sa navyšuje donekonečna.. z banky sa mi to tiež nepodarí vyplatiť.. a moc to zatial nevieme vyriešiť..
máte s týmto prosím niekto skúsenosť?
´dakujem MOC
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať