Zavrieť

Porady

Leasing-tabuľka v exceli

Vypracovala som tabuľku v exceli na leasing pre jednoduché účtovníctvo. Všetky šedé plochy=vzorce. Neprepisovať!!! Ak by náhodou niečo nesedelo, dajte vedieť, prosím. Dúfam, že vám pomôže.
Dodatok 18/04/2007 17:35
Tabuľku si stiahlo 3111 poraďákov, čo ma veľmi teší. Ak len 100-tina z nich ju využíva, malo zmysel ju robiť.
Tabuľka je už trochu zastaralá a preto dochádza k výmene za novšiu. Stávalo sa, že boli reklamácie na niektoré výpočty(len u pár poraďákov, z čoho mi vyplynulo podozrenie na prepísané vzorce) a tak som tabuľku mierne upravila a vzorce zabezpečila. Súčasne ju nájdete aj v sekcii Dokumenty, ale až po odobrení Richardom (administrátorom).
Dodatok 30/07/2007 11:29
V príspevku č.110 je priložená tabuľka s odomknutými vzorcami pre výpočet odpisov a aj návod na úpravu vzorcov podľa vlastnej potreby(mesiac obstarania).
Naposledy upravil Marína : 17.12.07 at 07:54
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Donda, mrzí ma to, prepáč, zabudla som okopírovať vzorce. Stiahni si ju ešte raz, už je to v poriadku. Upravila som ti aj vzorce na odpisy, 1.rok=8 mesiacov,2-4.=12 mes., 5.=4 mes.
Alebo aby si nemusela znova nahadzovať údaje, pošli mi ju na mail(pozri SS) a opravím.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Marína, poprosím ešte upraviť - dokopírovať vzorce pre 48 mesačný lízing v časti "účtovanie v peňažnom denníku"...tam to ešte chýba. Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dáška, vzorce sú v PD v poriadku, sú len neviditeľné. Nuly sú tam preto, lebo v splátkovom kalendári v r.56-67 nie sú žiadne údaje. Aj súčtové vzorce v PD sú O.K. Sčítava r.17-67.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
tak sa ospravedlňujem
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Marína, prosím, pozri sa pri tom 48 mesačnom lizingu NA na vzorec v bunke I68 (celý riadok 68), lebo mne to akosi nevychádza pri kontrole. Nie je tam náhodou chybička ? Mne to vychádza , že to je sumár 36x mes.splátka + kúpna cena + poplatok + 1.zvýšená splátka. Malo by byť 48x mes.splátka, nie ?
Naposledy upravil jess : 06.03.08 at 17:53
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Viem, tabuľka v prísp.140 bola pre Dondu na OA, takže NA som neopravovala. Prilepím ti už aj na NA.
Naposledy upravil Marína : 09.03.08 at 18:21
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Evi, nechcem vyrývať, ale pri tom 48 mesačnom lizingu NA by nemalo byť v bunke W14 "nezdaniteľné" ??? Platca DPH pri lizingu na úžitkové auto má predsa nárok na odpočet dph , či nie ?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím o radu, ako som pochopila, podnikateľ si nemusí odpisy majetku uplatňovať vo výdavkoch, ak nechce, ale platí to takisto aj pri odpisoch ktoré si uplatňuje podnikateľ u majetku zakúpeného cez finančný leasing? Ide o to, že môj podnikateľ potrebuje vykázať kladný daňový základ ( berie hypotéku ) a práve o tieto odpisy sa dostane do straty, tak by som ich radšej do výdavkov nedávala - ak je to možné. Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jess Pozri príspevok
Evi, nechcem vyrývať, ale pri tom 48 mesačnom lizingu NA by nemalo byť v bunke W14 "nezdaniteľné" ??? Platca DPH pri lizingu na úžitkové auto má predsa nárok na odpočet dph , či nie ?
Dáška, nevyrývaš. Sľubujem, že už nič nebudem robiť narýchlo. To je tým, že som celú okopírovala z jedného do druhého listu. Idem ju vymeniť. Inak, dá sa to tam prepísať. Texty nie sú zamknuté.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

megyzah Pozri príspevok
Prosím o radu, ako som pochopila, podnikateľ si nemusí odpisy majetku uplatňovať vo výdavkoch, ak nechce, ale platí to takisto aj pri odpisoch ktoré si uplatňuje podnikateľ u majetku zakúpeného cez finančný leasing? Ide o to, že môj podnikateľ potrebuje vykázať kladný daňový základ ( berie hypotéku ) a práve o tieto odpisy sa dostane do straty, tak by som ich radšej do výdavkov nedávala - ak je to možné. Ďakujem
Prosím veľmi pekne poraďte mi.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

megyzah Pozri príspevok
Prosím o radu, ako som pochopila, podnikateľ si nemusí odpisy majetku uplatňovať vo výdavkoch, ak nechce, ale platí to takisto aj pri odpisoch ktoré si uplatňuje podnikateľ u majetku zakúpeného cez finančný leasing? Ide o to, že môj podnikateľ potrebuje vykázať kladný daňový základ ( berie hypotéku ) a práve o tieto odpisy sa dostane do straty, tak by som ich radšej do výdavkov nedávala - ak je to možné. Ďakujem
Niekde sa tu už o tom písalo, pri lízingu to nejde "prerušiť odpisovanie".
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Marína Pozri príspevok
Viem, tabuľka v prísp.140 bola pre Dondu na OA, takže NA som neopravovala. Prilepím ti už aj na NA.


Chcela by som poprosiť MARÍNU o tabuľku na leasing osobného automobilu pre neplatcu DPH - leasing je na 60 mesiacov. Tabuľky ktoré som našla si nedokážem rozšíriť na tých 60 mesiacov. Stráááášne ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Uprav si vzorce v tabuľke odpisový plán. Návod nájdeš tu http://www.porada.sk/494584-post110.html
Naposledy upravil Marína : 16.03.08 at 14:08
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Ahojte,
som začiatočník v JÚ a ak som to správne pochopila a zároveň si doplnila do užasnej tabuľky od Maríny údaje, tak do nákladov si mesačne dávam všetko okrem istiny za auto? SOM NEPLATCA DPH
Mám leasingovú zmluvu:
istina+leasing.urok=ZD+dph + poistné = splátka

NáKLADY = leasing.urok+DPH+POISTNÉ

a čO s týka istiny, tak si uplatním do výšky ročného odpisu?

ďakujem
Naposledy upravil petraTT : 16.03.08 at 20:33
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Marína Pozri príspevok
Uprav si vzorce v tabuľke odpisový plán. Návod nájdeš tu http://www.porada.sk/494584-post110.html
Ďakujem, vzorce som si upravila, avšak teraz som na pochybách. Auto bolo obstarané v 11/2007, pričom v novembri bola zaplatená len prvá zvýšená splátka. Splátkový kalendár na "normálne" splátky je až od 12/2007. Istinu teda v r. 2007 odpíšem za dva mesiace, alebo len za jeden???? Teda splátky začínajú v 12/2007 a posledná je v 11/2012
Naposledy upravil ingridpa : 16.03.08 at 20:36
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ahojte, môžem sa pridať? tabuľka je súúúper, pre nás začiatočníkov je úžasná. Ja má iný problém. SZČO obstarala na leasing auto 02.01.07, no cestnú daň zaplatila len 6.6.07, čiže do firmy si ho môže vložiť v tento deň. ja som však auto zaevidovala už v januári,samozrejme náklady si uplatňujem len od júna a odpisy, ktoré mi program vypočítal na konci roka(robím v Alfe) som ponížila o tie mesiace(január-máj), ktoré nebolo auto vložené v majetku kôli cestnej dani. Daňovníčka nechce platiť pokutu za cestnú daň a je tam veľké riziko, že by mohli daňováci vyhodiť z nákladov všetko čo by tam bolo do toho júna. Urobila som správne? ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

petraTT Pozri príspevok

a čO s týka istiny, tak si uplatním do výšky ročného odpisu?

ďakujem
odpis finančného prenájmu:

Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.


...ostatné máš v poriadku
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Na stranke www.drsr.sk som našla takúto odpoveď na otázku:
Som podnikateľ a kúpil som auto na lízing. Čo si môžem zahrnúť do daňových výdavkov ?
V prípade, že daňovník fyzická osoba využíva k výkonu svojej podnikateľskej činnosti osobný automobil, ktorý má prenajatý na základe nájomnej zmluvy s právom kúpy najatej veci (finančný leasing) uzatvorenej po 1.1.2004, takto prenajatý majetok formou finančného prenájmu daňovník (nájomca) odpisuje podľa § 26 ods. 8 zákona o dani z príjmov počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny. Výška odpisu sa uplatní ako daňový výdavok, a to rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania (napr. poplatok za uzatvorenie zmluvy, náklady na dopravné, montáž, clo).
Súčasne za daňovo uznaný výdavok sa podľa § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov považuje aj úrok a DPH pri finančnom prenájme

To znamená, že je mi zbytočné počítať odpisy? Dám si celú splátku do nákladov? Lebo počas trvania leasingu si to aj odpisujem?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Peťka,
zle si pochopila príspevok na stránke drsr.....čítaj môj príspevok vyššie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

....a ešte dodám, že v tabuľke od Marínky, keď sa posunieš viac doprava je tabuľka odpisov, len tam možno musíš zmeniť mesiace v roku obstarania leasingu a v roku ukončenia......
...a je tam rozpísaná aj tabuľka ako to účtuješ do peňažného denníka

...len sa v tej excel. tabuľke posuň doprava
0 0
Načítať ďalšie