Zavrieť

Porady

Fond pracovnej doby

Ahoj poradaci,potrebovala by som sa v niecom uistit.Ked mame napr.april: v aprili je 20 pracovnych dni po 8 hod. to je fond prac.casu 160 hod.,a su dva sviatky to je 16 hod.chcem sa opytat ci do fondu odpracovaneho casu pocitam,ze zamestnanec odpracoval 176 hodin
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

irena249 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme 4 zamestnancov pracujúcich na smeny. Sú odmeňovaní hodinovou mzdou, fond pracovnej doby majú dohodnutý na 40 h./týždenne t.j. 160 hodín mesačne. Posledné dva mesiace jeden z týchto zamestnancov akonáhle dosiahne 160 hodín nerobí ďaľšie smeny a nevypisuje si dovolenkový lístok. Má odpracované. Je to takto v poriadku? NIe je to OK. Nemal sa o takom postupe dohodnúť so zamestnávateľom? Áno, mal, zamestnáv. čo na takýto postup zamestnanca? Ostatní traja si delia jeho smeny. Sú tieto hodiny navyše nadčasom? Sú. Alebo sú tiež odmeňované zvyčajnou hodinovou sadzbou s príplatkami za nočnú a sviatok? ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Takže ak nechce pracovať viac ako 160 hodín musia sa so zamestnávateľom dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy, alebo si musí za dni kedy by mal nastúpiť do smeny vypísať dovolenkový lístok? Všetky hodiny nad dohodnutých 160 sú nadčasom za ktoré okrem riadnej mzdy je buď príplatok 25% alebo čerpanie náhradného voľna? Chápem to správne? Ak je v kolektívnej zmluve stanovené, že môžu byť nadčasy do 150 h. ročne tieto sú odmeňované len riadnou mzdou?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja myslím, že nenastúpiť na riadnu zmenu sa môže klasifikovať ako absencia. Takže minimálne si dohodnúť dovolenku.
Fond pracovnej doby má byť dodržaný v priemere za 4 mesiace - musíš si to odsledovať. Ak rozpis smien toto zamestnancovi zaručuje, tak by som naviac hodiny v jednom mesiaci nepovažovala za nadčas.
Nadčas je len to, čo prekračuje v 4-mesačných intervaloch časový fond 4*160hod.
Limit 150 hodín nadčasov je len právom zamestnávateľa nadčasy v tomto rozsahu nariadiť, samozrejme musia byť riadne zaplatené aj s príplatkom, resp. je tu ešte možnosť čerpať náhradné voľno.
1 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

ďakujem veľmi pekne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

irena249 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Máme 4 zamestnancov pracujúcich na smeny. Sú odmeňovaní hodinovou [B]mzdou, fond pracovnej doby [/B]majú dohodnutý na 40 h./týždenne t.j. 160 hodín mesačne. Posledné dva mesiace jeden z týchto zamestnancov akonáhle dosiahne 160 hodín nerobí ďaľšie smeny a nevypisuje si dovolenkový lístok. Má odpracované. Je to takto v poriadku? Nemal sa o takom postupe dohodnúť so zamestnávateľom? Ostatní traja si delia jeho smeny. Sú tieto hodiny navyše nadčasom? Alebo sú tiež odmeňované zvyčajnou hodinovou sadzbou s príplatkami za nočnú a sviatok? ďakujem
Pozri § 85 odst. 5 ZP
§ 85
Pracovný čas

Na začiatok

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Potrebujem poradiť
Rozvrhnutie pracovných zmien je od pondelka do piatka, dĺžka pracovnej zmeny je 7,5, týž.pracovný čas 37,5 hod.
Zamestnanec pracuje každý deň od 6.00 hod do 14.00 hod, o 20.00 hod nastúpi pre haváriu do práce ( je to už práca nadčas) a tá trvá do 01.00 hod.( 5 hodín nadčas). Ráno ma opäť nastúpiť na riadnu zmenu, t.j. o 6.00, alebo musí byť dodržaný min. odpočinok 8 hodín????
0 0
osi62 osi62

osi62 je offline (nepripojený) osi62

dobry den.potrebujem dobru radu.vopred dakujem.mam pracovnu zmluvu na 40 hod tyzdenne.cize 8hod prac.doba.preco moj sef ked robi rozpis sluzieb na cely mesiac robi ho na 7,5 hod.tak ze napr pri mesiaci ked je fpd 22 dni plus 1 sviatok tj:184hod.pre nas plati ze treba odrobit 25dni aby bol naplneny fpd.a nie 23dni ako je stanoveny fpd.neviem ci to dobre chapeme ale podla toho ako robi rozpis sluzieb / fpd / mouzeme ist domov po odprac. 7,5hod.zatial len tolko.dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
osi62 Pozri príspevok
dobry den.potrebujem dobru radu.vopred dakujem.mam pracovnu zmluvu na 40 hod tyzdenne.cize 8hod prac.doba.preco moj sef ked robi rozpis sluzieb na cely mesiac robi ho na 7,5 hod.tak ze napr pri mesiaci ked je fpd 22 dni plus 1 sviatok tj:184hod.pre nas plati ze treba odrobit 25dni aby bol naplneny fpd.a nie 23dni ako je stanoveny fpd.neviem ci to dobre chapeme ale podla toho ako robi rozpis sluzieb / fpd / mouzeme ist domov po odprac. 7,5hod.zatial len tolko.dakujem
musíš sa opýtať šéfa, prečo.
Ak rozpisuje služby po 7,5 hod, tak nemáš 40hod.prac.týždeň.
Možno si mýli 1/2 hod odpočinok=obed.
Ak máš 40 hod.prac.týždeň, prečo píšeš o rozpise služieb? možno v tom je pes zakopaný. nemáš zrejme pracovnú dobu od 8-16,30 denne, ako by to tvoja PZ nasvedčovala.
Takže doplň informácie, alebo choď za šéfom.
0 0
osi62 osi62

osi62 je offline (nepripojený) osi62

prac. doba je od 7.00 -15.00,od 15.00-23.00,a od 23.00-7.00hod.cize pracujeme nepretrzite.je nas viacej zamestnancov.ja mam take zam.ze prestavku nemouzem realizovat.len za jazdy sa najest a to je vsetko.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
osi62 Pozri príspevok
prac. doba je od 7.00 -15.00,od 15.00-23.00,a od 23.00-7.00hod.cize pracujeme nepretrzite.je nas viacej zamestnancov.ja mam take zam.ze prestavku nemouzem realizovat.len za jazdy sa najest a to je vsetko.
takže máš nepretržitú prevádzku, kde je fpd=37,5 hod týždenne. Podľa mňa jednoznačne chyba v PZ.
Zam-eľ je povinný ti poskytnúť prestávku na obed, takže vlastne ti správne rozpisuje služby po 7,5 hod, lebo si v práci 8 hod. Ako si tú prestávku urobíš, je zrejme na tebe, ale "jesť počas jazdy?", to tu ani nepíš.
0 0
osi62 osi62

osi62 je offline (nepripojený) osi62

KEJKA Pozri príspevok
takže máš nepretržitú prevádzku, kde je fpd=37,5 hod týždenne. Podľa mňa jednoznačne chyba v PZ.
Zam-eľ je povinný ti poskytnúť prestávku na obed, takže vlastne ti správne rozpisuje služby po 7,5 hod, lebo si v práci 8 hod. Ako si tú prestávku urobíš, je zrejme na tebe, ale "jesť počas jazdy?", to tu ani nepíš.
dakujem za informacie.no nemyslel som jazdu za volantom mot. voz.som rad ze su ludia ktory pomozu aj dobrou radou.este raz vam dakujem.a ak budem potrebovat dobru radu tak sa ozvem.
0 0
mončičak mončičak

mončičak je offline (nepripojený) mončičak

Dobry den, aj ja prosim o radu. Fond pracovneho casu v decembri je vraj 23 d. Do fondu nam rata mzdova uct. aj 24.12 ale to mame zatvorene zo zakona moze sa to takto ratat? Sme non stop prevadzka ale ako mozeme odrobit nieco ked je zatvorene. To potom predsa nemame sancu odrobit si PF. Nechapem to. Dakujem za odpoved.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

mončičak Pozri príspevok
Dobry den, aj ja prosim o radu. Fond pracovneho casu v decembri je vraj 23 d. Do fondu nam rata mzdova uct. aj 24.12 ale to mame zatvorene zo zakona moze sa to takto ratat? Sme non stop prevadzka ale ako mozeme odrobit nieco ked je zatvorene. To potom predsa nemame sancu odrobit si PF. Nechapem to. Dakujem za odpoved.
V decembri je 22 prac.dní + 1 sviatok
Ako ste odmeňovaní? Mesačnou mzdou?
0 0
mončičak mončičak

mončičak je offline (nepripojený) mončičak

Dakujem za odpoved. Ano sme odmenovani mesacnou mzdou.
Takze fond mame 22x 8, alebo 23x8 ten sviatok mame zatvorene aj tak sa rata?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

mončičak Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Ano sme odmenovani mesacnou mzdou.
Takze fond mame 22x 8, alebo 23x8 ten sviatok mame zatvorene aj tak sa rata?
V mzde máte zarátaný aj sviatok. Je úplne jedno, aký je fond PČ, mzda je tá istá /samozrejme, ak zamestnanec nemá dovolenku, paragraf a pod./
0 0
mončičak mončičak

mončičak je offline (nepripojený) mončičak

drobeceva Pozri príspevok
V mzde máte zarátaný aj sviatok. Je úplne jedno, aký je fond PČ, mzda je tá istá /samozrejme, ak zamestnanec nemá dovolenku, paragraf a pod./
aha dakujem velmi za odpoved
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Hneď sa ospravedlňujem ak sa pýtam na to, čo už to bolo odpovedané, ale nedostatok času mi nedovoluje prečítať úplne všetko. Nepretržitá prevádzka teda FPČ -37,5 hod. Zamestnanec odpracuje v jednom mesiaci nadčas, ale v priemere za 4 mesiace neprekročí týždenný prac.čas 37,5hod. Je dôvod na príplatok za nadčas v danom mesiaci, kedy je prekročený?
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

prosím, prosím, pozre sa niekto na to?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ada159 Pozri príspevok
Hneď sa ospravedlňujem ak sa pýtam na to, čo už to bolo odpovedané, ale nedostatok času mi nedovoluje prečítať úplne všetko. Nepretržitá prevádzka teda FPČ -37,5 hod. Zamestnanec odpracuje v jednom mesiaci nadčas, ale v priemere za 4 mesiace neprekročí týždenný prac.čas 37,5hod. Je dôvod na príplatok za nadčas v danom mesiaci, kedy je prekročený?
Dovod na preplatenie nadcasu je v pripade, ze to bol definovany nadcas, teda ze to boli hodiny odpracovane nad ramec planovanych zmien.
ak to boli riadne naplanovane hodiny, aj ked prekrocili standardny mesacny fond PC, ale priemerne za 4 mesiace ho neprekrocili, nie je dovod preplacat ich ako nadcas.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať