Zavrieť

Porady

Dotácia z Úradu práce - paušálne výdavky NEPOVOLENÉ

Dobrý deň,

dostal som dotáciu z ÚP na začatie podnikania a podnikám ako SZČO už asi rok. V podnikateľskom pláne som uviedol že budem viesť JÚ. Výhodnejšie ale boli pre mňa paušálne výdavky, takže v daňovom priznaní za rok 2007 som uviedol paušálne výdavky a aj v tomto roku plánujem vykazovať paušálne výdavky.

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

Ďakujem za odpoveď.

edit: ešte dodám, že tu na porade je viac tém, kde sa spomína dotácia z ÚP a paušálne výdavky, ale všade sa to berie ako samozrejmosť, že sa to tak dá, preto sa pýtam či existuje nariadenie, ktoré vyslovene zakazuje vykazovať paušálne výdavky ak SZČO dostal dotáciu z ÚP a aké sú skúsenosti (kontroly z ÚP)..
Naposledy upravil 42100 : 29.09.08 at 11:45 Dôvod: upresnenie
Usporiadat
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

posúvam
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

zajkulka Pozri príspevok
Ja mam taku otazku, ci je mozne zriadovacie vydavky - v ktorych je zahrnuty aj nakup zaradenia do prevadzky - zahrnut do opravnenych vydavkov na cerpanie dotacie. Nakup bol realizovany este pred udelenim zivnostenskeho opravnenia. Vdaka
Oprávnené sú len tie náklady, ktoré vznikli po podpísaní zmluvy s úradom a podľa toho, čo je uvedené v podnikateľskom zámere a odsúhlasené. Ostatné sú neoprávnené náklady. Treba si dobre prečítať dohodu.
1 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Topas Pozri príspevok
Prosím o Váš názor k tomu, ako dať do príjmu nevyčerpanú dotáciu ak zmení spôsob vedenia z JÚ na paušálne výdavky.
posúvam
0 0
mivy mivy

mivy je offline (nepripojený) mivy

Ahojte, ja som túto, resp. podobnú tému riešila s UPSVaR Žilina. V aktuálnych dohodách je uvedené, že sa nesmú uplatňovať paušálne výdavky. Rovnako nové dohody ukladajú povinnosť každých 6 mesiacov predkladať správu o použití dotácie kde je uvedené aj poradové číslo v peňažnom denníku. Po 4 mesiacoch komunikácie podľa info zákona, kde som sa pýtala na jedinú otázku, a to či prijímateľ dotácie môže viesť daňovú evidenciu namiesto JÚ, som si prišla pre odpoveď osobne, a ani pani úradníčka poverená kontrolou príjemcov dotácie nevedela čo to je daňová evidencia a samozrejme že zastávajú názor, že prijímatelia musia viesť JÚ prípadne PÚ ale v žiadnom prípade nie daňovú evidenciu a paušálne výdavky. Keď Vám príde kontrola, tak sa nebude riadiť legislatívou ale len subjektívnym postojom kontrolóra. V interných smerniciach UPSVaR sa nikde neuvádza povinnosť viesť výlučne účtovníctvo.

Jediné čo Vám môžem odporučiť, je viesť JÚ aj keď je to pre Vás menej výhodné ako paušálne výdavky, ale môžte kľudne spávať, že úrad práce nebude chcieť vrátiť dotáciu späť kvôli pár eurám, ktoré na tom ušetríte teraz.
2 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

dostala som dotáciu v r.2011 ešte v čase,keď tam nebolo uvedené,že musím viesť účtovníctvo,takže môžem použiť paušálne výdavky.Celú dotáciu som zahrnula do príjmu,na to som dala 40% výdavky,poistné už je v tých 40% ,to už nemôžem pripočítať
Naposledy upravil balunka : 28.03.12 at 07:03
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Ahojte milý poraďáci aj ja sa chcem opýtať ohľadne dotácie:
daňovník prijal dotáciu v roku 2011 a vedie si normálne JU - preukázateľné výdavky no chcem sa opýtať keď si chce v roku 2011 zdaniť celú sumu dotácie či je to možné.
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ak vedie JU, tak v uzávierkových operáciách zvýši príjmy iba v takej sume, v akej použil dotáciu na výdavky v súlade s podnikateľským zámerom
0 0
marika. marika.

marika. je offline (nepripojený) marika.

Takže ak som to dobre pochopila nemôže si dať do príjmu celú dotáciu áno?
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

marika. Pozri príspevok
Takže ak som to dobre pochopila nemôže si dať do príjmu celú dotáciu áno?
dobre si to pchopila,len tú časť,ktorú minul
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

dostala som dotáciu v r.2011 ešte v čase,keď tam nebolo uvedené,že musím viesť účtovníctvo,takže môžem použiť paušálne výdavky.Celú dotáciu som zahrnula do príjmu,na to som dala 40% výdavky,poistné už je v tých 40% ,to už nemôžem pripočítať
uvažujem správne ??
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

posúvam
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

balunka Pozri príspevok
posúvam
pozri § 6 odst 10 zákon o DzP ( a nemusela by si posúvať)
1 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Re: Daň z príjmu -prijatý príspevok na podnikanie
Áno môžeš si uplatniť paušálne výdavky. Ak chceš, tu máš postup výpočtu:

Predpokladajme, že suma dotácie je 4000,- Eur

Takže príjem zo živnosti: 4000,-
Výdavky (40%) 1600,-

Základ dane: 2400,-

Odpočítateľná položka: 3559,30

Základ pre výpočet dane: 0,00 ( 2400 - 3559,30)

Daň na úhradu: 0,00

a čo potom tento príspevok?
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

nikto nemá podobný problém?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

40% + zaplatené poistné
1 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

dogicka Pozri príspevok
40% + zaplatené poistné
aj napriek tomu,že v podnikateľskom pláne mám uvedené,že dotáciu použijem na úhradu poistného?NIe je to v tom pripade 2x uplatnené výdavky na poistné?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Miešaš hrušky z jablkami....
Vybrala si si použitie percentuálnych výdavkov (paušál) a zákon o DzP jasne hovorí, že v sumách 40% výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, teda ako som ti už napísala 40%+zaplatené poistné.
1 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

dogicka Pozri príspevok
Miešaš hrušky z jablkami....
Vybrala si si použitie percentuálnych výdavkov (paušál) a zákon o DzP jasne hovorí, že v sumách 40% výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, teda ako som ti už napísala 40%+zaplatené poistné.
Ja to chápem,aj § 6 odst 10 zákona mám preštudované a viem ,že vám všetkým tu pripadám ako úplný debil,ale pani na DU mi povedala,že keď tú dotáciu mám na úhradu poistného,a k výdavkom 40% si uplatním ešte aj poistné ,tak to mám 2x uplatnené.
sorry,že otravujem,ale čas súri a ja neviem čo mám robiť
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

A. Uplatnenie paušálu pri zistení základu dane
1. Keď si uplatníš paušál, je každému jedno, čo sú tvoje skutočné výdavky.
2. Zákon hovorí, že k paušálu sa pripočíta skutočne zaplatené poistné a o tieto položky sa zníži základ dane.
3. Ak uplatníš paušál, zahŕňaš do základu dane aj celú dotáciu

B. Vydokladovanie dotácie
1. Podľa podpísanej dohody s UPSVAR a podľa schváleného podnikateľského zámeru.

C. Správy agentúry JPP
1. Ak jedna pani povedala, môže byť neinformovaná o inom, ako o svojej práci
2. Ak jedna pani povedala, môže ísť o časť rozhovoru, ktorá vytrhnutím z kontextu úplne mení hodnotenie situácie.

D. Riešenie
1. Platí len jeden bod - buď len 2.alebo len bod 3.
2. Nešpekuluj nad paušálom, daj oznámenie o odklade a urob účtovníctvo
3. Spočítaj všetky príjmy vrátane dotácie, vypočítaj 40 %, od všetkých príjmov odpočítaj 40 % a skutočne zaplatené poistné
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

balunka Pozri príspevok
Ja to chápem,aj § 6 odst 10 zákona mám preštudované a viem ,že vám všetkým tu pripadám ako úplný debil,ale pani na DU mi povedala,že keď tú dotáciu mám na úhradu poistného,a k výdavkom 40% si uplatním ešte aj poistné ,tak to mám 2x uplatnené.
sorry,že otravujem,ale čas súri a ja neviem čo mám robiť
a ešte ti mala povedať, že si zdaníš od dane oslobodenú dotáciu....
0 0
Načítať ďalšie