Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

22Lenuska22 Pozri príspevok
Dobry den chcela by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj plat okolo 280 eur manzel uz nepracuje ale od januara pobera podporu v nezamestnanosti to je cca 400 eur mam dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole(18,16) ?
Nie za týchto podmienok nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Ak mng. skončí poberanie podpory a nenájde si prácu tak potom vám výjde dávka v hmotnej núdzi vo výške cca 44,8 €.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
dávka v hmotnej núdzi pre dvojicu s dvoma deťmi ... 157,60 eur
príspevok na zdrav. starostlivosť 2e na osobu tj..........8,00 eur
príspevok na bývanie ...........................................89,20 €
suma sumárum .................................................. .254,80 €

Za príjem sa nepovažuje 25% z príjmu zo závislej činnosti tj. z 280 eur tvojho platu sa pre účely dávky v hmotnej núdzi nebude brať v úvahu 25 % tj. ako keby si dostala výplatu 210 e takže dávka v hmotnej núdzi potom výjde cca rozdielom 254,80-210 eur tj ..... 44,80 €
1 0
Sulík Sulík

Sulík je offline (nepripojený) Sulík

Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Sulík Pozri príspevok
Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?
http://peniaze.pravda.sk/kto-ma-naro...9_sk-pstat_p59
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sulík Pozri príspevok
Dobry den chcel by som sa spytat ci mame narok na davky v hmotnej nudzi ak je môj čiastočny invalidny dochodok 150 eur a manzelka ktora pracuje ma cca 350 eur mame dve nezaopatrene deti studujuce na strednej skole a zakladnej škole(18,13) ?A ešte či sa dotoho ráta aj kompenzácia na stravu vo výške 33 eur ktore poberám k tomu?
Nie, nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Nakoľko Váš príjem, je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi v takomto prípade - výška hmotnej núdze pre rodinu s 2 deťmi a vlastným bývaním je 272 eur.
Už len manželkin príjem presahuje túto hranicu.

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
1 0
sachomatto sachomatto

sachomatto je offline (nepripojený) sachomatto

chcem sa spytat... zarobim 370 € v cistom a manzelka je na materskej. mame 15 mesacneho syna a cakame dalsie babatko. manzelka dostava rodicovsky prispevok k materskej vo vyske 256 €. byvame vo svojom byte. mame narok na davku v hmot.nudzi? resp. ci sa rodicovsky prispevok berie ako prijem...

dakujem za radu.
0 0
sachomatto sachomatto

sachomatto je offline (nepripojený) sachomatto

Xanti Pozri príspevok
Manželka je ešte stále zamestnaná?

Nie, zial je uz nezamestnana, je len na materskej.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sachomatto Pozri príspevok
chcem sa spytat... zarobim 370 € v cistom a manzelka je na materskej. mame 15 mesacneho syna a cakame dalsie babatko. manzelka dostava rodicovsky prispevok k materskej vo vyske 256 €. byvame vo svojom byte. mame narok na davku v hmot.nudzi? resp. ci sa rodicovsky prispevok berie ako prijem...

dakujem za radu.
Tu nájdeš dávky v hmotnej núdzi http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
ak som to tak bajočko prerátala.
Tak dávka v hmotnej núdzi pre 4 člennú rodinu teda 2 dospelý a 2 deti ( bez povinnej školskej dochádzky ) s vlastným bývaním je vo výške 254,80 €. Toľko dostanú tí, ktorý nemajú žiaden príjem.

Sám vidíš, že už len tvoja výplata je vyššia takže nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte.

A manželka ukončila PP? Lebo výška rodičovského príspevku nasvedčuje tomu, že poberala materské a teraz je na rodičovskej dovolenke.
Naposledy upravil Xanti : 25.05.11 at 19:29 Dôvod: doplnenie
1 0
sachomatto sachomatto

sachomatto je offline (nepripojený) sachomatto

Xanti Pozri príspevok
Tu nájdeš dávky v hmotnej núdzi
ak som to tak bajočko prerátala.
Tak dávka v hmotnej núdzi pre 4 člennú rodinu teda 2 dospelý a 2 deti s vlastným bývaním je vo výške 254,80 €. Toľko dostanú tí, ktorý nemajú žiaden príjem.

Sám vidíš, že už len tvoja výplata je vyššia takže nárok na dávku v hmotnej núdzi nemáte.

A manželka ukončila PP? Lebo výška rodičovského príspevku nasvedčuje tomu, že poberala materské a teraz je na rodičovskej dovolenke.
ak som dobre porozumel systemu, tak narok na davku v HN ma rodina, ktora svojim prijmom nedosiahne zivotne minimum. pri rodine 2+1 je zivotne minimum 398,89 €. pri pocitani 75% mojho cisteho prijmu a 75% materskej mi vychadza suma nizsia ako je zivotne minimum. preto sa pytam, ci aj rodicovsky prispevok patri do skupiny prijmov.
doplnim: manzelka je na rodicovskej....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sachomatto Pozri príspevok
ak som dobre porozumel systemu, tak narok na davku v HN ma rodina, ktora svojim prijmom nedosiahne zivotne minimum. pri rodine 2+1 je zivotne minimum 398,89 €. pri pocitani 75% mojho cisteho prijmu a 75% materskej mi vychadza suma nizsia ako je zivotne minimum. preto sa pytam, ci aj rodicovsky prispevok patri do skupiny prijmov.
doplnim: manzelka je na rodicovskej....
Životné minimum je len položka z ktorej sa vychádza.
Ak by si ani ty nemal robotu ani tvoja žena tak by ste dostali z UP tú sumu ktorú som narátala hore dole pár centov.

Tým že pracuješ tak aj tvoj príjem teda 75% z tvojho príjmu je viac ako dávka v hmotnej núdzi. Čiže nič nedostanete.
Ak mi neveríš, tak si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi. Obehaj, vystoj rady dones potvrdenia a odpoved bude rovnaká.
1 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Je možné žiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak manželka je nezamestnaná alebo na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke, takže nedostáva nič a manžel je na dlhodobej PN a majú dve malé deti? Ďakujem.
0 0
sachomatto sachomatto

sachomatto je offline (nepripojený) sachomatto

Xanti Pozri príspevok
Životné minimum je len položka z ktorej sa vychádza.
Ak by si ani ty nemal robotu ani tvoja žena tak by ste dostali z UP tú sumu ktorú som narátala hore dole pár centov.

Tým že pracuješ tak aj tvoj príjem teda 75% z tvojho príjmu je viac ako dávka v hmotnej núdzi. Čiže nič nedostanete.
Ak mi neveríš, tak si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi. Obehaj, vystoj rady dones potvrdenia a odpoved bude rovnaká.
a naco je teda to zivotne minimum? to rovno si mozem spocitat, na aku sumu mam narok pri DvHN a zistim aky je 75% prijem do rodiny....a ked presahujem DHN tak nemam narok.

Ako by to bolo keby bol prijem do rodiny 260 € a DHN nam vychadza 266,3 €?
to by nam doplacali 6,3 €? takze by to bolo zbytocne, kedze vybavovanie papierov + doprava by ma stali urcite viac ako tych 6,3 €, ci?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sachomatto Pozri príspevok
a naco je teda to zivotne minimum? to rovno si mozem spocitat, na aku sumu mam narok pri DvHN a zistim aky je 75% prijem do rodiny....a ked presahujem DHN tak nemam narok.

Ako by to bolo keby bol prijem do rodiny 260 € a DHN nam vychadza 266,3 €?
to by nam doplacali 6,3 €? takze by to bolo zbytocne, kedze vybavovanie papierov + doprava by ma stali urcite viac ako tych 6,3 €, ci?
Ano doplácali by 6,30 eur.

Mna sa nepýtaj na čo je životné minimum, odvíja sa od neho množstvo dávok a príspevkov. Ako pre nezamestnaných, tak aj pre deti vid danový bonus prídavky na deti, tak aj pre handikepovaných príspevky.

A naozaj sa to ráta tak ako som to narátala.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dobrava Pozri príspevok
Je možné žiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak manželka je nezamestnaná alebo na predĺženej neplatenej rodičovskej dovolenke, takže nedostáva nič a manžel je na dlhodobej PN a majú dve malé deti? Ďakujem.
Všetko záleží od príjmu mng. lebo nemocenské dávky sa do príjmu rátajú.
0 0
sachomatto sachomatto

sachomatto je offline (nepripojený) sachomatto

palecko187 Pozri príspevok
podla uradnikov v bardejove váš prijem prekračuje výsku dávky v hmotnej núdzi dvojnásobne takže nárok na výplatu dávok nemáte. u nas sa pri výpočte dávok vroku 2009 sa nepoužíva čiastka životného minima minus prijem ale výška dávky mínus príjem. je to proti zdravému rozumu ele je to tak.odpovie mi niekto fundovaný či je to správne?

ja by som povedal, ze system to takto urcuje, ale podla mna to nie je spravne...

malo by to byt tak, ze sa scita 75% z prijmu do domacnosti a pokial tato suma nedosiahne zivotne minimum, tak by mala tato domacnost dostat patricnu davku v hmotnej nudzi spolu s inymi prispevkami....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

sachomatto Pozri príspevok
ja by som povedal, ze system to takto urcuje, ale podla mna to nie je spravne...

malo by to byt tak, ze sa scita 75% z prijmu do domacnosti a pokial tato suma nedosiahne zivotne minimum, tak by mala tato domacnost dostat patricnu davku v hmotnej nudzi spolu s inymi prispevkami....
Tento systém nastavila prvá pravicová vláda pred pár rokmi,
určite si nepamätáš ako rabovali romovia na východe slovenska, ked im klesli dávky.

Ale môžeš dať návrh na zmenu do parlamentu, mnohý to len privítajú. Dávka v hmotnej núdzi má stačiť na jedno teplé jedno na deň. Nemá zabezpečiť životný štandard človeku.
To by potom nikto nepracoval nesnažil sa ak by všetko dostal zadarmo a ešte aj ušporil.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem za odpoveď, takže do rodiny prichádzajú len rodinné prídavky na dve malé deti a manželova PN /platí si nemocenské poistenie z minim. VZ/. Jeho PN sa predpokladá cca ešte 5 mesiacov, potom bude pokračovať v živnosti, takže ten príjem tam hádam bude. Takže sa jedná len o "vykrytie" tých 5 - 6 mesiacov. Na aké obdobie sa posudzuje DHN? Ďakujem.
Je to k príspevku č. 194
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, takže do rodiny prichádzajú len rodinné prídavky na dve malé deti a manželova PN /platí si nemocenské poistenie z minim. VZ/. Jeho PN sa predpokladá cca ešte 5 mesiacov, potom bude pokračovať v živnosti, takže ten príjem tam hádam bude. Takže sa jedná len o "vykrytie" tých 5 - 6 mesiacov. Na aké obdobie sa posudzuje DHN? Ďakujem.
Je to k príspevku č. 194
dobrava, neuviedla si jednu podstatnú informáciu - či trvá manželova živnosť ?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Xanti Pozri príspevok
Tento systém nastavila prvá pravicová vláda pred pár rokmi,
určite si nepamätáš ako rabovali romovia na východe slovenska, ked im klesli dávky.

Ale môžeš dať návrh na zmenu do parlamentu, mnohý to len privítajú. Dávka v hmotnej núdzi má stačiť na jedno teplé jedno na deň. Nemá zabezpečiť životný štandard človeku.
To by potom nikto nepracoval nesnažil sa ak by všetko dostal zadarmo a ešte aj ušporil.
To je síce pravda,ale ked to tak prepočítam,tak niektorým ani na to jedlo denne táto dávka nepostačí,takisto určitú mieru základnej životnej úrovne by mala zabespečovat,pre ludí ktorý sú v núdzi z objektívnych pričín.http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=160
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Áno, manželova živnosť trvá aj počas PN a aj naďalej bude aktívna. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Áno, manželova živnosť trvá aj počas PN a aj naďalej bude aktívna. Ďakujem.
bohužial, tu sa dávka v hmotnej núdzi vybavuje ťažko. Ak PN-ka bude trvať aspoň 6 mesiacov, doporučujem živnosť prerušiť. prípadne ak nemá pohladávky a zásoby, živnosť zrušiť a založiť novú po skončení PN-ky.
Naposledy upravil veronikasad : 28.05.11 at 08:56
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať