Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem za odpoveď, budem tlmočiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

trisestri Pozri príspevok
To je síce pravda,ale ked to tak prepočítam,tak niektorým ani na to jedlo denne táto dávka nepostačí,takisto určitú mieru základnej životnej úrovne by mala zabespečovat,pre ludí ktorý sú v núdzi z objektívnych pričín.http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=160
No ved zabezpečuje,
kto je v hmotnej núdzi z objektívnych príčin, trebárs je nemocný tak má nárok na príplatky, je to veľmi široká oblasť a dá sa o nej veľmi polemizovať.

Momentálne je systém nastavený takto.

A ešte jeden postreh.
Hovorí sa o tom, že rodičovský príspevok sa zníži u ludí, ktorý nikdy nepracovali ani ich partner. Vieme asi koho sa to týka.
Táto vláda chce znížiť rodičovský príspevok zo 190 na 90 eur pre takých ludí. Ale týmto ludom je to šum a fuck ... lebo svoje peniaze dostanú z druhého balíčka čo sa volá dávka v hmotnej núdzi. Je to len také na oko, že robíme niečo - že sú rozdiely, že rodičovský nemá byť zásluhový. Týmito žvástami nás krmili po voľbách ... pamätáte?
2 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Xanti Pozri príspevok
No ved zabezpečuje,
kto je v hmotnej núdzi z objektívnych príčin, trebárs je nemocný tak má nárok na príplatky, je to veľmi široká oblasť a dá sa o nej veľmi polemizovať.

Momentálne je systém nastavený takto.

A ešte jeden postreh.
Hovorí sa o tom, že rodičovský príspevok sa zníži u ludí, ktorý nikdy nepracovali ani ich partner. Vieme asi koho sa to týka.
Táto vláda chce znížiť rodičovský príspevok zo 190 na 90 eur pre takých ludí. Ale týmto ludom je to šum a fuck ... lebo svoje peniaze dostanú z druhého balíčka čo sa volá dávka v hmotnej núdzi. Je to len také na oko, že robíme niečo - že sú rozdiely, že rodičovský nemá byť zásluhový. Týmito žvástami nás krmili po voľbách ... pamätáte?
Jedine riešenie je limitivat hornú výšku súbehu všetkých socialných dávok spoločne posudzovaných osob,tieto návrhy som podával opakovane poslancom a nič-ved je to choré aby boli dávky vyššie ako priemerná mzda-maximalne trebárs 500-600 eur na domacnost aj z pridavkami a príspevkami a ostatné riešit danovým bonusom a alikvotným zvyšením hranice príjmu pre zamestnaných./ak nepracuje nikto a je v domacnosti 5-x osob zavislých na davkách,bude príjem rodiny aj z prídavkami maximalne 600 eur,bez ohladu na počet odkazaných osob,ak by mal spol.pos.osob jeden člen pracovný pomer alebo obdobný vztah,tak by sa hranica pre výpočet posunula o 30%,pri dvoch o 50% Jeden čas sa započitavali takmer celé preukazané náklady za bývanie,kto odmietol vhodnú ponuku práce ten 3 mesiace mimo pridavkov nedostal nič,aj nezamestnanost bola niššia,takže zneužitie bolo menšie ako teraz u osadníkov-viem že sú príplatky pri nemoci,invalidite atd-ale ten systém je zložitý,pre jedných takmer likvidačný,pre iné skupiny zas demotivačný-riešenie nie je jednoduché,ale je akútné,lebo nám enormne rastie skupina na dávkch zavislých občanov od kolísky až po hrob./pri dochodcoch robia reštrikcie,lebo údajne kto narobí na dochodky a tu sa nik nepozastavuje na tým kto narobí na túto skupinu etnika-socialný systém ma pomahat ludom ktorý si sami nevedia pomoct,nie tieto skupiny doslova produkovat./
1 0
zuzanka25 zuzanka25

zuzanka25 je offline (nepripojený) zuzanka25

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak som 26-ročná rozvedená mamička, momentálne nezamestnaná, so 6-ročným synom, na ktorého mi exmanžel platí výživné 130 €. Bývam s rodičmi a okrem výživného nemám žiaden iný príjem. ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzanka25 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, ak som 26-ročná rozvedená mamička, momentálne nezamestnaná, so 6-ročným synom, na ktorého mi exmanžel platí výživné 130 €. Bývam s rodičmi a okrem výživného nemám žiaden iný príjem. ďakujem
Dávka v hmotnej núdzi pre matku s dieťaťom by bola vo výške 115,10+2x2 = 119,10 €

Výška dávky:

115,10 pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
Príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eur/ osoba

Nie si vlastníkom nehnuteľnosti, nemáš nárok na príspevok na bývanie. A tvoj príjem - výživné na dieťa je vyššie ako dávka v hmotnej núdzi. Takže nemáš nárok na dávku.

Môžeš však súd požiadať o výživné na rozvedeného manžela. A ex môže platiť výživné aj tebe, ak nie si rozvedená viac ako 5 rokov.
1 0
zuzanka25 zuzanka25

zuzanka25 je offline (nepripojený) zuzanka25

"Jednou z podmienok nároku na dávku v hmotnej núdzi je stav, kedy príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Tento stav sa definuje ako stav hmotnej núdze."
- čiže túto podmienku s príjmom 130 € nespĺňam? okrem toho, výživné predsa nejde mne, ale dieťaťu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzanka25 Pozri príspevok
"Jednou z podmienok nároku na dávku v hmotnej núdzi je stav, kedy príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Tento stav sa definuje ako stav hmotnej núdze."
- čiže túto podmienku s príjmom 130 € nespĺňam? okrem toho, výživné predsa nejde mne, ale dieťaťu?
Zuzanka, tvoj príjem je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi. (výška dávky v hmotnej núdzi nie je vo výške životného minima).

(UP vypláca len rozdiel medzi tvojim príjmom a dávkou v hmotnej núdzi - v tvojom prípade nie je čo doplatiť)
Naposledy upravil veronikasad : 01.06.11 at 11:58
1 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pefu Pozri príspevok
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
no ale máš ho v SP vedeného ako dohodára, takže asi to len tak jednoducho nevyhodíš zo systému, nakoľko treba prerobiť výplaty.

A kedže poberá dávku v hmotnej núdzi, tak je evidovaný aj na UP a aj tam prekračuje príjem maximum čo môže zarobiť je 136,61 eur mesačne. Ináč ho vyradia z evidencie. Ak nebude v evidencii, nedostane ani dávku v hmotnej núdzi a musí si sám platiť ako samoplatca odvody do ZP.

Tvoj brigádnik dal pracovnú zmluvu na UP pred nastúpením, ak nie tak aj za to ho môžu vyradiť z evidencie. A ak áno tak mu trebalo dávať každý mesiac potvrdenia o príjme, na ich špeciálnom tlačive.

Myslím, že brigádnik si zavaril.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

pefu Pozri príspevok
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
Ak je v evidencii na Úrade práce, dohodu mal vopred nahlásiť na úrade práce a jeho mesačná odmena nesmie presiahnuť 136,61 €. To, čo Ty spomínaš, že príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov-to platí pre dohodu o vykonaní práce a do tejto výšky odmena nemá vplyv na krátenie dávky v hmotnej núdzi, čiže to sú dve rôzne veci.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Xanti Pozri príspevok
no ale máš ho v SP vedeného ako dohodára, takže asi to len tak jednoducho nevyhodíš zo systému, nakoľko treba prerobiť výplaty.

A kedže poberá dávku v hmotnej núdzi, tak je evidovaný aj na UP a aj tam prekračuje príjem maximum čo môže zarobiť je 136,61 eur mesačne. Ináč ho vyradia z evidencie. Ak nebude v evidencii, nedostane ani dávku v hmotnej núdzi a musí si sám platiť ako samoplatca odvody do ZP.

Tvoj brigádnik dal pracovnú zmluvu na UP pred nastúpením, ak nie tak aj za to ho môžu vyradiť z evidencie. A ak áno tak mu trebalo dávať každý mesiac potvrdenia o príjme, na ich špeciálnom tlačive.

Myslím, že brigádnik si zavaril.
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pefu Pozri príspevok
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm

No tak asi som sa stratila asi ja. Je invalidný dôchodca, alebo študent denného štúdia nad 25 rokov? V tom prípade by som chápala dávku v hmotnej núdzi, a neevidenciu na UP. V iných prípadoch nie.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Xanti Pozri príspevok
No tak asi som sa stratila asi ja. Je invalidný dôchodca, alebo študent denného štúdia nad 25 rokov? V tom prípade by som chápala dávku v hmotnej núdzi, a neevidenciu na UP. V iných prípadoch nie.
Totiž, kde v zákone je napísané že žiadateľ o DHM musí byť evidovaný na ÚP? Naopak, tlačivo žiadosti hovorí o tom, že žiadať môže okrem uchádzača aj študent, SZČO atď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hovorím asi som sa stratila, ale príde mi to nezmyselné trošku, platiť si sám ZP a dostávať dávku v HN.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pefu Pozri príspevok
Má niekto skúsenosti so spätným preverovaním príjmu pri poberaní dávky v hmotnej núdzi? Teda brigádnik na DVP poberá 200 mesačne (je zaregistrovaný v SP) a popritom poberá dávku 62 EUR mesačne. Príjem z dohody je možné zarobiť len 2-násobok ŽM za 12 messiacov. Je možné, aby mu na to prišli? Rozmýšľam, že vyhodím z účtovníctva jeho príjmy z dohody (poberal ich v hot.), tj že ich buď nedostal, nezobral alebo vrátil. Aby nemal problémy.
odovzdal si mesačné výkazy do SP ? Ak ano - za kolko mesiacov poberal príjem ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nikde nie je písané, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi musí byť v evidencii UoZ na UPSVaR. môže byť aj normálne zamestnaný . Len teda UPSVaR samozrejme skúma jeho príjem ... väčšinou 12 mesiacov dozadu.

Však čo ak má plat 500 evri a 12 detí a manželku (len tak bez prepočtu som dala ... ale asi by spĺňal
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pefu Pozri príspevok
Teraz neviem, či som sa ja stratil, ale on poberá dávku v HM a zároveň nie je na ÚP, čiže si sám platí ZP. hm
Prečo si platí ZP sám ?

§ 11 Zákona o zdravotnom poistení

(7) Štát je platiteľom poistného za
...
n) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, a fyzickú osobu, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze, 45)
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

veronikasad Pozri príspevok
odovzdal si mesačné výkazy do SP ? Ak ano - za kolko mesiacov poberal príjem ?
10 mesiacov kalendarne dozadu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pefu Pozri príspevok
10 mesiacov kalendarne dozadu
UP je prepojený so SP. Ak príjem nenahlásil a vznikol mu preplatok, dávku v hmotnej núdzi bude musieť vrátiť (nekontrolujú to každý mesiac, ale určite na výšku príjmu na základe výkazu zo SP prídu)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. ešte by som dodala, že poberateľ dávky v hmotnej núdzi má aj povinnosti voči UPSVaR .. treba pozrieť určite podpisoval ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať