Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Tuto vetu mam precitanu uz asi milionkrat, ale neviem z nej vycitat, ako sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivet.b Pozri príspevok
Tuto vetu mam precitanu uz asi milionkrat, ale neviem z nej vycitat, ako sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov.
Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a Fo ktoré sa spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum.

V zmysle § 6 sa prihliada na príjem za posledných 12 kal. mesiacov pred podaním žiadosti.

Ak si dostala odstupné a tvoj priemerný príjem za posledných 12 kal. mesiacov presiahne životné minimum - bohužial, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi.
0 0
deviant deviant

deviant je offline (nepripojený) deviant

Dobry den, mam otazku. Podla zakona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov:
Nárok na výplatu dávky a príspevkov alebo ich
časť v pôsobnosti úradu zaniká uplynutím troch rokov
odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia
o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných
podmienok a pomoci v hmotnej núdzi.
Spravne som pochopila, ze davka v hmotnej nudzi sa vyplaca len po dobu 3 rokov. Ak je to tak, po uplynuti 3 rokov a stale budem v hmotnej nudzi dostanem iny prispevok? Alebo ako sa to dalej riesi?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Tak ja napisem svoju skusenost s davkou v hmotnej nudzi. Manzel je momentalne na UP, nema narok na podporu v nezamestnanosti, ja som na RD, poberam rodicovsky a pridavky na deti, mame dve (5 a 2). Byvame u manzelovych rodicov. Bola som sa informovat o tejto davke na urade, kde mi mila pani vypocitala,ze nemame narok, pretoze nam presahuje o 0,45 eur . Tak a nech 4- clenna rodina vyzije z cca 200 eur mesacne
Ani neviem ako to pospocitavala, pretoze nieco scitala,nieco odpocitala a hop vysledok
Este dodam,ze ani mi nedala tlacivo (ziadost),nech ho vyplnim.
Naposledy upravil Erika686 : 03.10.09 at 05:12 Dôvod: ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Erika686 Pozri príspevok
Tak ja napisem svoju skusenost s davkou v hmotnej nudzi. Manzel je momentalne na UP, nema narok na podporu v nezamestnanosti, ja som na RD, poberam rodicovsky a pridavky na deti, mame dve (5 a 2). Byvame u manzelovych rodicov. Bola som sa informovat o tejto davke na urade, kde mi mila pani vypocitala,ze nemame narok, pretoze nam presahuje o 0,45 eur . Tak a nech 4- clenna rodina vyzije z cca 200 eur mesacne
Ani neviem ako to pospocitavala, pretoze nieco scitala,nieco odpocitala a hop vysledok
Este dodam,ze ani mi nedala tlacivo (ziadost),nech ho vyplnim.
No ja by som sa asi s pani hádala na UP, mne vyšlo že máte nárok na dávku v hmotnej núdzi a to vo výške 1,38 €.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi
157,60pre dvojicu s 1 až 4 deťmi,
Príspevok za zdravotnú starostlivosť
2mesačne / osoba
Spolu 157,6 + 2x4 = 165,6 €
Ak som správne našla výšku rodičovského príspevku 164,22 € , ( prídavky na deti nie sú príjmom ) Tak rozdiel medzi dávkou v hmotnej núdzi a Vašim príjmom je práve 1,38 €.

Možno by pomohlo keby ste mali nájomnú zmluvu s rodičmi tvojho manžela, lebo :
Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,

Výška príspevku:
89,20 mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
Čiže ak by ste mali nájomnú zmluvu s rodičmi ( vynechala som body, kt. sa Vás netýkajú, celé to nájdeš v pricapenom linku ) tak by ste mohli dostať k dávke v hmotnej núdzi aj príspevok na bývanie a tým pádom by Vám UP mal vyplácať sumu 90,58 € mesačne.

Ja by som asi požiadala o dávku v hmotnej núdzi na tvojom mieste, ak by som mala nájomnú zmluvu so svokrovcami.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.

Prosím a nenájde sa niekto kto by pomohol mne?
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

jana32 Pozri príspevok
Prosím a nenájde sa niekto kto by pomohol mne?
nechapem- hmotnu nudzu predsa posudzuje UP.ak ma papier z UP, tak je v nudzi.co s tym ma skola?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem veľmi Vás prosím ak mi niekto viete poradiť, máme takýto problém. V škole posudzujeme hmotnú núdzu kvôli lacnejším obedom a podobne. Berie sa pritom do úvahy príjem za predchádzajúci kalendárny rok. A tu nastal problém. Máme mamku ktorá ma 6 detí a v roku 2008 bola rozvedená, manžel sa teda medzi vyživované osoby neráta a ani jeho príjem sa neskúma. Skúmame len matkin príjem, konkrétne okrem iného ide halvne o výživné. Máme rozsudok podľa ktorého jej minulého roku súd priznam výživné na deti vo výške 18 000 Sk mesačne. Manžel jej zaplatil iba sumu 14 000 Sk. Navyše sa hneď v roku 2008 odvolal a súd až v marci 2009 vyniesol rozsudok, že výživné bude platiť len vo výške 11 500 Sk a to s účinnosťou od 1.1.2008. A teraz neviem, ktoré výživné mám brať do úvahy, to ktoré jej skutočne zaplatil, teda tých 14 000 Sk, alebo tých 11 500 Sk, o ktorých súd až toho roku rozhodol? Problém je v tom, že ak jej dám tú sumu 14 000 Sk tak jej hmotná núdza ani štipendiá pre u nás študujúce deti nevyjdu, len zase aby som nemala problém pri kontrole. Ďakujem veľmi pekne, ak prípadne mi vieme poradiť aspoň na koho sa obrátiť budem veľmi rada, lebo tu dookola mi nevedeli ani v jednej škole poradiť čo s tým.
Môj názor, teda ja by som brala pri posúdení hmotnej núdzi sumu 11 500 Sk, ona Ti dá rozhodnutie súdu na tú výšku. Lebo to rozhodnutie je platné od 1.1.2008. Je pravda, že jej platil viac, ale nie toľko ako bola súdom určená suma. Nedávala by som do posúdenia sumu 14000 sk .. lebo na tú sumu by som nemala doklady.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Xanti Pozri príspevok
Môj názor, teda ja by som brala pri posúdení hmotnej núdzi sumu 11 500 Sk, ona Ti dá rozhodnutie súdu na tú výšku. Lebo to rozhodnutie je platné od 1.1.2008. Je pravda, že jej platil viac, ale nie toľko ako bola súdom určená suma. Nedávala by som do posúdenia sumu 14000 sk .. lebo na tú sumu by som nemala doklady.
Ďakujem. tak o aj urobíme, ešte na okraj, skutočne aj škola posudzuje HMN, tuším to platí od roku 2007.
0 0
topanocka topanocka

topanocka je offline (nepripojený) topanocka

Dobry den,tiez mam otazku..
Poberam davku v hmotnej nudzi, momentalne som tehtona v 4tom mesiaci. Bola som sa spytat na prislusnom Upsvar cim sa preukazat , aby som ziskala davku pre tehotnu zenu. Mala som so sebou prefotenu prvu stranu tehotenskeho preukazu - co by malo podla mna stacit ved su tam moje identifikacne udaje, razitko gynekologa a datumy poradne. Naco mi bol povedane, ze si mam priniest prefoteny cely tehotensky preukaz ( cize zvnutra , zvonku , komplet cely.., naco este uradnicka utrusila nemiestnu poznamku zeby si mala spravit rychlokurz gynekologa..).
Otazka teda znie - v ktorom zakone je napisane ze tehotna zena sa ma pre ziskanie tejto smiesnej davky preukazat - komplet celym prefotenim preukazom - ktory si dotycna moze precitat,ktory sa archivuje - ved v nom su moje osobne udaje o roznych vysetreniach, vysledky testov a prehliadok, pokial nie je - moj lekar.

V zakone len stoji:
Dávka pre tehotnú ženu patrí tehotnej žene od začiatku 4. mesiaca tehotenstva, ktorá je v hmotnej núdzi a preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu, je poskytovaná mesačne v sume 13,50 € / 407 Sk.
Mate niekto radu ako mam postupovat?Nie je postacujuca prva strana tehot. preukazu, popripade cestne vyhlasenie v ktorom tyzdni som,maxim. dat nahliadnut dotycnej pracovnicke do preukazu, nech si odpise v ktorom tyzdni som (prip. aj datum porodu)??
Vopred dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

topanocka Pozri príspevok
Dobry den,tiez mam otazku..
Poberam davku v hmotnej nudzi, momentalne som tehtona v 4tom mesiaci. Bola som sa spytat na prislusnom Upsvar cim sa preukazat , aby som ziskala davku pre tehotnu zenu. Mala som so sebou prefotenu prvu stranu tehotenskeho preukazu - co by malo podla mna stacit ved su tam moje identifikacne udaje, razitko gynekologa a datumy poradne. Naco mi bol povedane, ze si mam priniest prefoteny cely tehotensky preukaz ( cize zvnutra , zvonku , komplet cely.., naco este uradnicka utrusila nemiestnu poznamku zeby si mala spravit rychlokurz gynekologa..).
Otazka teda znie - v ktorom zakone je napisane ze tehotna zena sa ma pre ziskanie tejto smiesnej davky preukazat - komplet celym prefotenim preukazom - ktory si dotycna moze precitat,ktory sa archivuje - ved v nom su moje osobne udaje o roznych vysetreniach, vysledky testov a prehliadok, pokial nie je - moj lekar.

V zakone len stoji:
Dávka pre tehotnú ženu patrí tehotnej žene od začiatku 4. mesiaca tehotenstva, ktorá je v hmotnej núdzi a preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu, je poskytovaná mesačne v sume 13,50 € / 407 Sk.
Mate niekto radu ako mam postupovat?Nie je postacujuca prva strana tehot. preukazu, popripade cestne vyhlasenie v ktorom tyzdni som,maxim. dat nahliadnut dotycnej pracovnicke do preukazu, nech si odpise v ktorom tyzdni som (prip. aj datum porodu)??
Vopred dakujem.
Pýtaj si od gynekologa potvrdenie o tom, čo stojí v zákone. Možno za to zaplatíš nejaký poplatok - ale uchrániš si svoje osobné údaje. Pravidelnú návštevu tehotenskej poradne jej preukáž potvrdenou priepustkou od gynekologa.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, bývalá zamestnankyna mi doniesla potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v homotnej núdzi. Prosím Vás,potrebovala by som poradiť ako vyplniť:
dan z príjmu /poistné fondy/ čo všetko to zahrna?
sumy vreckového /diety/ tam idú stravné lístky?
Dakujem za odpovede
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, bývalá zamestnankyna mi doniesla potvrdenie o príjme pracovníka k poskytnutiu dávky v homotnej núdzi. Prosím Vás,potrebovala by som poradiť ako vyplniť:
dan z príjmu /poistné fondy/ čo všetko to zahrna?
sumy vreckového /diety/ tam idú stravné lístky?
Dakujem za odpovede
Potvrdenie, ktoré nosia z nášho UP má tvar :
Hrubá mzda
poistné=odvody zaplatené zamestnancom /ak pracovala na dohodu je tam nula/
preddavky na daň /ak mala podpísané vyhlásenie je tam nula/
čistá mzda

vreckové/diety/ nie sú stravenky. Je to stravné pri pracovnej ceste
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
Janka, veď som ti to rozpísala. Údaje dávaš z výplatnej pásky. Bola zamestnaná na dohodu alebo pracovnú zmluvu ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

31Jankal Pozri príspevok
Dakujem veronikasad, my tam máme mesiac, pocet odprac. dní/hod., hrubá mzda, dan z príjmu/poistné fondy/, sumy vreckového, nároky niektorých výdavkov zamestnanca/to ani neviem čo je/, čistá mzda, bonus/to je danový?/, nemocenské dávky/tam som vypísala počet dni/. Ak to je zle tak ma opravte. Ešte neviem čo patrí do tej dan z príjmu/poistné fondy/ čo všetko tam treba zrátať, aby to bolo v poriadku. Dakujem
Janka skús to naskenovať a pricapiť na poradu aké potvrdenie potrebuješ vypísať. Lebo sa nejakosi nechápete.

Lebo ja mám pocit, že ty asi potrebuješ potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov čo sa skúma pri poskytovaní dávky v hmotnej núdzi.

A Veronika píše zrejme o potvrdení čo sa dáva ak niekto pracuje počas evidencie na UP.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Áno Xanti, ja potrebujem vypísať potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov, ona už u náš nepracuje ja som tam jasne napísala že bývalá zamestnankyna. Tak mi poradte ako to vypísať tu dan z príjmu a skontrolujte mi aj ostatné, čo som napísala predtým. Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Áno Xanti, ja potrebujem vypísať potvrdenie o výške príjmu za posledných 12 mesiacov, ona už u náš nepracuje ja som tam jasne napísala že bývalá zamestnankyna. Tak mi poradte ako to vypísať tu dan z príjmu a skontrolujte mi aj ostatné, čo som napísala predtým. Dakujem
daň z príjmu = zrazená daň. Mala u Vás podpísané vyhlásenie ? Ak ano amala nízky príjem, bude tam nula.
Je jedno či sa vypisuje potvrdenie za jeden mesiac alebo celý rok. Údaje sa berú rovnaké.
To ročné chcú rozpísať podľa mesiacov alebo len ako sumár ?
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

chcú to podľa mesiacov, za posledných 12.To je vlastne preddavková dan? Chápem to správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať