Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
chcú to podľa mesiacov, za posledných 12.To je vlastne preddavková dan? Chápem to správne?
ano, ale môže mať príjem zrazený aj zrážkovou daňou /ak bol do 5 tis.SK a nemala podpísané vyhlásenie/. Aj zrážková daň je daň zo závislej činnosti
Naposledy upravil veronikasad : 08.10.09 at 06:43
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ešte sa teda opýtam pre istotu aby som to zle nevypísala:Tá kolonka Dan z príjmu /poistné fondy/ tam nemajú byť zarátané nemocenské,invalidn. poistenie v nezamestnanosti atd? a ešte k tomu mala podpísané vyhlásenie. Mám v tom šalát vymotajte ma z toho.
Naposledy upravil 31Jankal : 09.10.09 at 06:28
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

Môže mi prosím niekto vysvetliť pojem " spolu posudzovaná osoba"?
Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galadik Pozri príspevok
Môže mi prosím niekto vysvetliť pojem " spolu posudzovaná osoba"?
Ďakujem.
v akej súvislosti ?
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

V súvislosti s výpočtom dávky v hmotnej núdzi.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Galadik Pozri príspevok
V súvislosti s výpočtom dávky v hmotnej núdzi.
No predsa osoba, ktorá je posudzovaná spolu zo žiadateľom o dávku v hmotnej núdzi.

Pr.:
ak žiada o dávku v hmotnej núdzi jednotlivec nad 25 rokov, slobodný tak sa neposudzuje s nikým.
Ak žiada o dávku v hmotnej núdzi občan, ktorý je ženatý ( vydatá ) tak partner je posudzovaný spoločne s posudzovanou osobou.
AK sú tam aj deti, tak aj tie deti sú spolu posudzované s rodičmi.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

Tu o tom prečítaš viac, teda iné dávky dostane človek, kt. je posudzovaný sám, iné dávky osoba čo je posudzovaná s niekým druhým.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, takže tam vypíšem všetky dane kt. mala odvedené v tom mesiaci, aj ked mala podpísané vyhlásenie? Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, takže tam vypíšem všetky dane kt. mala odvedené v tom mesiaci, aj ked mala podpísané vyhlásenie? Dakujem
Janka, nekomplikuj si život, opíš do potvrdenia to, čo máš na výplatnej páske.
Do kolonky odvody - zrazené poistné zamestnancovi
Do kolonky daň - zrazené preddavky na daň. Ak má nízku mzdu a podpísané vyhlásenie, bude tam 0
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Aj ked má nízku mzdu mala tam malé odvody nejaké 1,36€ ale má podpísané vyhlásenie aj tak tam napíšem 0?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

31Jankal Pozri príspevok
Aj ked má nízku mzdu mala tam malé odvody nejaké 1,36€ ale má podpísané vyhlásenie aj tak tam napíšem 0?
Opíš to, čo máš na výplatnej páske
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Takže robím na MRP a je tam kolonka dan-mesačné zálohy 1,52€. Základ dane-mesačné zálohy bolo 8,03. Dakujem
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Prosím poradte mi ešte, veronikasad
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

prosím poradte ak viete
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

dobrý den..mám 28 rokov a žijem u rodičov,som rozvedená a mám jedného syna...som však opat tehotná a no s priatelom sme sa rozišli,s tým že na dieta platit bude..moje príjmy sú rodičovský príspevok,plus rod.prídavok na dieta 5100sk a exmanžel platí na syne 2000sk..materská mi končí 11/2009 (syn bude mat tri roky)a tá druhá začína 3/2010..z čoho budem žit od 11/2009 do 3/2010?..dostanem niečo od štátu..a ked v3/2010 nastúpim na druhú materskú,mám nárok na nejaké dávky??či len materská,dva rodinné prídavky na dve deti a výživné??to budem tiež žit u rodičov s dvomi detmi..dakujem..
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

santhal Pozri príspevok
dobrý den..mám 28 rokov a žijem u rodičov,som rozvedená a mám jedného syna...som však opat tehotná a no s priatelom sme sa rozišli,s tým že na dieta platit bude..moje príjmy sú rodičovský príspevok,plus rod.prídavok na dieta 5100sk a exmanžel platí na syne 2000sk..materská mi končí 11/2009 (syn bude mat tri roky)a tá druhá začína 3/2010..z čoho budem žit od 11/2009 do 3/2010?..dostanem niečo od štátu..a ked v3/2010 nastúpim na druhú materskú,mám nárok na nejaké dávky??či len materská,dva rodinné prídavky na dve deti a výživné??to budem tiež žit u rodičov s dvomi detmi..dakujem..
V čase od 11/2009 do 03/2010 si požiadaj o dávku v hmotnej núdzi.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
115,10
pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,

Dávka sa zvýši o 13,50 mesačne, ak je občan alebo fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje tehotná žena.

Príspevok na zdrav. starostlivosť 2 €/ osoba .... 2x2 = 4 €

Tvoja dávka v hmotnej núdzi kt. môžeš získať je ...

115,10 + 2x2 + 13,50 - výživné 70 eur = 62,60 €

Ak máš vlastnícke právo k nehnuteľnosti, alebo nájomnú zmluvu na bývanie tak môžeš dostať ešte príspevok na bývanie

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.


Splnenie podmienok nároku na príspevok na bývanie saneskúma:
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom starobného dôchodku,
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku a dovŕšil 62 rokov veku,
- ak občanovi v hmotnej núdzi alebo niektorej z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne s poskytovaním bývania.

Výška príspevku:
89,20
mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.


0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Ahoj Xanti, môžeš mi prosím vyrátať či mám nárok dostať od štátu nejakú korunku.
Som zamestnaný a môj príjem je cca 400 eur.
S manželkou máme päť nezaopatrených detí. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná a nemá žiadny príjem. Vlastníme rodinný dom.


0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

dakujem XANTI,znamená to teda že od 11/2009 do 03/2010 budem brat mesačne z úradu kolo 60eur,správne?..dík moooc.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stavbár2 Pozri príspevok
Ahoj Xanti, môžeš mi prosím vyrátať či mám nárok dostať od štátu nejakú korunku.
Som zamestnaný a môj príjem je cca 400 eur.
S manželkou máme päť nezaopatrených detí. Manželka je dobrovoľne nezamestnaná a nemá žiadny príjem. Vlastníme rodinný dom.
Nie nemáš nárok na žiadnu korunku ani euro.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
212,30
pre dvojicu s viac ako 4 deťmi.
Príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 € x 7 = 14 €
Príspevok na bývanie :
89,20
mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

Suma sumárum 212,30 + 14 + 89,2 = 315,50 €
Zarobíš viac ako je dávka v hmotnej núdzi, takže nemáš nárok na ňu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

santhal Pozri príspevok
dakujem XANTI,znamená to teda že od 11/2009 do 03/2010 budem brat mesačne z úradu kolo 60eur,správne?..dík moooc.
No tak mi to vychádza, ale je to kopa vybavovačiek takže by som sa šla pýtať kedy najlepšie je podať žiadosť o dávku v hmotnej núdzi, samozrejme dôležitá je suma výživného, ktorú Ti posiela ex mng.
Potom po pôrode nezabudni na :

6. Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matkeSlobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Ďalej môže súd na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

od svojho ex priateľa, ktorý ťa priviedol do druhého stavu.
Naposledy upravil Xanti : 12.10.09 at 16:37
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Ahoj Xanti, ďakujem Ti za odpoveď a zároveň Ťa chcem požiadať o ďalšiu.
Suseda je spoluvlastníkom RD 1/6-tina. Býva v ňom s druhom a so štyrmi deťmi. Môže s i uplatniť príspevok na bývanie?
Ako sa v tomto prípade posudzuje jej druh. Nikde nepracuje a nemá na tam ani trvalé bydlisko. Je otcom všetkých štyroch detí.
Ďakujem.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať