Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stavbár2 Pozri príspevok
Ahoj Xanti, ďakujem Ti za odpoveď a zároveň Ťa chcem požiadať o ďalšiu.
Suseda je spoluvlastníkom RD 1/6-tina. Býva v ňom s druhom a so štyrmi deťmi. Môže s i uplatniť príspevok na bývanie?
Ako sa v tomto prípade posudzuje jej druh. Nikde nepracuje a nemá na tam ani trvalé bydlisko. Je otcom všetkých štyroch detí.
Ďakujem.

Ťažko odpovedať, a nepoberá druh dávky v hmotnej núdzi? Naozaj ťažko predpokladať či môže alebo nie.

Ak by sa rátala len ona s deťmi, tak jej príjem by musel byť do hranice .
115,10 + 89,2 + 2x5 = 214,30 €

Ak by sa rátal aj jej druh, čo je ťažko predpokladať kedže nemá tam trvalý pobyt, ( prechodný má? ) tak tá hranica príjmu by bola
157,6 + 89,2 + 2x6 = 258,80 €

Ak má príjem vyšší ako sú tieto sumy, tak neni šanca získať príspevok. Ale toto je len hypoteticky. Neviem ako by posúdil UP danú rodinu, ved sa môže ísť opýtať.
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Potreboval by som presne vedieť, či stačí byť spoluvlastníkom domu
/1/6-tina/, aby mal občan v HN, právo poberať príspevok na bývanie.
Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stavbár2 Pozri príspevok
Potreboval by som presne vedieť, či stačí byť spoluvlastníkom domu
/1/6-tina/, aby mal občan v HN, právo poberať príspevok na bývanie.
Ďakujem.
Ano stačí, lebo je evidovaný na LV danej nehnuteľnosti.
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Ďakujem Xanti a ešte Ťa poprosím. Ako je to s prídavkom na dieťa / 17.2 eura/, ktoré plní školskú dochádzku a spĺňa podmienky podľa § 10.
Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stavbár2 Pozri príspevok
Ďakujem Xanti a ešte Ťa poprosím. Ako je to s prídavkom na dieťa / 17.2 eura/, ktoré plní školskú dochádzku a spĺňa podmienky podľa § 10.
Ďakujem.
To nepoznám, nemám s tým skúsenosť, takže neporadím. Treba sa informovať na UP.

Dávka na účely tohto zákona je za podmienok ustanovených týmto zákonom aj 17,20 € mesačne pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, ak toto dieťa plní povinnú školskú dochádzku.

No povinná školská dochádzka je tuším 10 rokov, takže tento príplatok môže zrejme získať rodina dieťaťa, kt. navštevuje školu a neblicuje.
Naposledy upravil Xanti : 17.10.09 at 17:31
0 0
stavbár2 stavbár2

stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

Xanti, môžeš mi prosím Ťa povedať, ako je to v prípade keď sa občan chce zúčastňovať na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce.
Musí o túto formu vzdelávania požiadať, alebo je úradník na pracáku povinný ho o tejto možnosti informovať.
V prípade, že sa občan bude na tomto vzdelávacom procese zúčastňovať, bude poberať čiastku 63,07 eura?
Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stavbár2 Pozri príspevok
Xanti, môžeš mi prosím Ťa povedať, ako je to v prípade keď sa občan chce zúčastňovať na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce.
Musí o túto formu vzdelávania požiadať, alebo je úradník na pracáku povinný ho o tejto možnosti informovať.
V prípade, že sa občan bude na tomto vzdelávacom procese zúčastňovať, bude poberať čiastku 63,07 eura?
Ďakujem.
No toto sa napríklad týka aj ludí čo si zvyšujú vzdelanie, teda majú maturu a chodia externe na výšku ( do získania prvého titulu z druhého stupňa VŠ ).

A tá možnosť sa týka hlavne aktivačných prác, alebo potom rekvalifikačných kurzov. No to je všetko také krátkodobé. A ak nemajú voľné miesta, tak úradník naozaj nemá čo ponúknuť.

Nezamestnaný by sa mal sám zaujímať o možnosti, čo poskytuje UP. Treba sa pýtať na kurzy, na aktivačné práce....
0 0
wegeta wegeta

wegeta je offline (nepripojený) wegeta

Dobrý deň, chcem sa opýtať za sestru. Je zamestnaná, ale je dlhodobo práceneshopná viac ako 52 týždňov, nežije s nikým v spoločnej domácnosti a teraz jej boli po lehote tých 52 týždňov odňaté dávky nemocenského poistenia. Nemá žiadny príjem, kde má ísť a na čo má zo zákona nárok ? Nie je jej ani priznaný žiadny invalidný dôchodok. Je majiteľkou 2 izbového družstevného bytu.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

wegeta Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať za sestru. Je zamestnaná, ale je dlhodobo práceneshopná viac ako 52 týždňov, nežije s nikým v spoločnej domácnosti a teraz jej boli po lehote tých 52 týždňov odňaté dávky nemocenského poistenia. Nemá žiadny príjem, kde má ísť a na čo má zo zákona nárok ? Nie je jej ani priznaný žiadny invalidný dôchodok. Je majiteľkou 2 izbového družstevného bytu.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Požiadala sociálnu poisťovňu o priznanie invalidného dôchodku ?
0 0
wegeta wegeta

wegeta je offline (nepripojený) wegeta

Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

wegeta Pozri príspevok
Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
Lekár by mal dať návrh, ale ak nedal tak môže sestra aj sama si podať žiadosť o invalidný dôchodok na SP.
Treba sa opýtať obvodného lekára, či náhodou žiadosť nedával už.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

wegeta Pozri príspevok
Nie nepoziadala, o mesiac pojde na operaciu. Neviem, kto dava navrh na invalidny dochodok, lekar alebo posudkova komisia ?
o invalidný dôchodok žiada poistenec. Pošli ju do SP, kde dostane tlačivo pre ošetrujúceho lekára.

Ak nemá žiadny príjem, nech požiada na Úrade práce, soc.vecí a rodiny o dávku v hmotnej núdzi. V prípade, že by jej priznali ID spätne, bude však musieť dávku v hmotnej núdzi vrátiť, resp. rozdiel o ktorý presiahne stanovenú výšku
0 0
wegeta wegeta

wegeta je offline (nepripojený) wegeta

Vdaka za odpovede, poslem potom info ako to dopadlo.
0 0
drum87 drum87

drum87 je offline (nepripojený) drum87

Mám otázku. Otec žije z druzkou ktorá má dve neplnolete deti jedno plnolete ale nezaopatrené, spolu maju dalšie neplnoleté dieťa má nárok na dávku v hmotnej núdzi ked družka dostáva vdovske sirotské...... vo výške necelích 600 eur.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

drum87 Pozri príspevok
Mám otázku. Otec žije z druzkou ktorá má dve neplnolete deti jedno plnolete ale nezaopatrené, spolu maju dalšie neplnoleté dieťa má nárok na dávku v hmotnej núdzi ked družka dostáva vdovske sirotské...... vo výške necelích 600 eur.
Kedže sú druh a družka, a ak majú rovnaké trvalé bydlisko, tak ich budú posudzovať spolu. Ak ich posúdia spolu tak nemá nárok na dávku tvoj otec.
0 0
Andymon Andymon

Andymon je offline (nepripojený) Andymon

Dobrý deň, mám otázku. Som registrovaný na ÚP od 1.8.2009. Podporu v nezamestnanosti mi nepriznali, lebo časť započítanej doby bola živnosť, hm. Rozhodnutie zo sociálky prišlo cca do 30 dní... S ním som išiel opäť na ÚP kde mi prvý krát povedali že na príspevok v hmotnej núdzi nemám nárok!??? Na radu známeho som tam išiel opäť 5.10.2009 (bola tam iná pracovníčka), vypísal som papiere a priznali mi pomoc v hmotnej núdzi. Otázka znie, mám na ňu nárok od registrácie na ÚP, alebo len odo dňa podania, teda od 5.10.2009. Túto informáciu som nejako nikde nenašiel...Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Andymon Pozri príspevok
Dobrý deň, mám otázku. Som registrovaný na ÚP od 1.8.2009. Podporu v nezamestnanosti mi nepriznali, lebo časť započítanej doby bola živnosť, hm. Rozhodnutie zo sociálky prišlo cca do 30 dní... S ním som išiel opäť na ÚP kde mi prvý krát povedali že na príspevok v hmotnej núdzi nemám nárok!??? Na radu známeho som tam išiel opäť 5.10.2009 (bola tam iná pracovníčka), vypísal som papiere a priznali mi pomoc v hmotnej núdzi. Otázka znie, mám na ňu nárok od registrácie na ÚP, alebo len odo dňa podania, teda od 5.10.2009. Túto informáciu som nejako nikde nenašiel...Ďakujem
Od mesiaca podania. Dávka v hmotnej núdzi sa nedáva v alikvotnej výške, vždy sa dáva celá. Takže za mesiac oktober dostaneš dávku v hmotnej núdzi najskôr v novembri. A bude celá. Nedostaneš ju spätne ku dňu evidencie na UP.
0 0
123pali123 123pali123

123pali123 je offline (nepripojený) 123pali123

Dobry vecer chcel by som poinfomovat ci nahodou nemam narok na zivotne minimum Som nezamestnany a mam 21 rokov. Za skoru odpoved vopred dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

123pali123 Pozri príspevok
Dobry vecer chcel by som poinfomovat ci nahodou nemam narok na zivotne minimum Som nezamestnany a mam 21 rokov. Za skoru odpoved vopred dakujem.
Nie nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi lebo nemáš viac ako 25r. Ak si pracoval viac ako 3 roky, tak máš nárok na podporu v nezamestnanosti. V opačnom prípade nemáš nárok na nič.
0 0
uct2007 uct2007

uct2007 je offline (nepripojený) uct2007

Aj ja prosím o radu ohľadne dávok v hmotnej núdzi:
Matka dieťaťa žije u rodičov, nepracuje a je zaevidovaná na Úrade práce, má 25 rokov, dieťa má 5 rokov. Podmienky nároku na podporu v NZM nespĺňa,pretože neodpracovala dosť rokov na jej priznanie. Má však nárok na dávku v hmotnej núdzi, to jej aj pracovníčka odboru soc.vecí povedala. Dieťa je zverené súdom do opatery matky, ale nie je určená výška výživného,pretože otec dieťaťa bol v tej dobe, keď bol súd, študentom. Neskôr mala podať o výživné, avšak tak doteraz neurobila, tak výživné súdom nie je určené. Otec dieťaťa jej však prispel na dieťa sumou 80 Eur za mesiace 9-11/09. Na odbore soc.vecí jej povedali,že musí priniesť právoplatné rozhodnutie súdu o výživnom a čo teraz? Keď ho nemá,pretože nie je? Priznajú jej tú dávku v hmotnej núdzi? Či najskôr musí byť rozhodnutie zo súdu o výživnom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať