Zavrieť

Porady

Podlahove vykurovanie

Caute ake podlahove vykurovanie by ste si vybrali?
Vodovodne alebo elektricke?
Usporiadat
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

mistrall Pozri príspevok
Ked sa vdaka vykurovaniu dostanem do inej sadzby mam lacnejsie zehlenie, pranie, vysavanie, TV, umyvacku riadu, varenie, pecenie, kosenie.... Domacnosti su coraz viac energeticky narocne hlavne na elektrinu. Spotreba plazmoveho Tv je 250-300W oproti 100W klasickeho tv ktory fungoval doteraz. Donedavna sme nemali varne kanvice, umyvacky riadu, PC- cka...
Musis si ale uvedomit, ze lacnejsie to mas len ak to pustas v nizkej tarife. Pracku, umyvacku mozes nacasovat, ale TV budes vypinat uprostred filmu ked nastupi vysoka tarifa?
Zehlenie, varenie, pecenie - to sa da tiez robit iba pocas NT, ale uz ta to zase obmedzuje - musis svoj program menit podla harmonogramu elektrarni.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

brumteles Pozri príspevok
Inak suhlasim, ale este raz: od 1.1.2009 rastie elektrina na vykurovanie o 26% a ked si pozries sadzbu pre "velke domacnosti" tak vydis, ze este tam 1 dost velky skok - asi o 30-40% bude.
Druha vec je, ze je to uplne nelogicke, lebo sadzba v NT by mala byt oproti D2 o dost nizsia. Lenze elektrarne isli uplne opacnym smerom, takze za tym bude len ta politika (cenu urcuje regulacny urad). A ci u nas politicke vplyvy niekedy skoncia? ...

Skončia asi v roku 2010, ale nemali sme to predať, tak ako sme to predali.
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

Composite Pozri príspevok
Skončia asi v roku 2010, ale nemali sme to predať, tak ako sme to predali.
A aky mas na to argument, ze skoncia v roku 2010?
Politicke vplyvy moc nesuvisia s predajom - ceny schvaluje regulacny urad pre statne a takisto aj sukromne firmy. Fico chce stavat jadrove elektrarne, preto elektrarne dostali povolenie potichu ceny zvysit - hoci verejne sa deklarovalo ze ceny elektriny isli hore o 0,3%, ceny v NT isli hore o 26-28%. Ako za socializmu: cena potravin isla hore o 10%, ale lokomotivy zlacneli - takze v priemere ceny ostali rovnake.
A pritom nizsia cena v NT moze elektrinu setrit - cim viac ludi by ju vyuzivalo, tym by boli nizsie naroky na vyrobu elektriny.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

:-D regulačný úrad má byť nezávislý a apolitický, ak si si ešte nevšimol dnes to nie je pravda!

Problém je v predaji, že niekto to predal, bez možnosti určovať ceny a regulačný úrad nemá až takú silu
Naposledy upravil Composite : 27.01.09 at 14:27
0 0
anggelika anggelika

anggelika je offline (nepripojený) anggelika

Takže v podstate je lepšie nekúriť vôbec ) . Iba toto mi z toho všetkého, čo sa tu popísalo vyplýva. Mňa tiež zaujíma otázka, či plyn alebo elektrika. Prečítala som si o oboch veľa, ale stále v tom nemám jasno, samozrejme, pozerám aj na finančnú stránku - ako sú investičné a prevádzkové náklady. Neviem sa rozhodnúť. Takže , čo je vlastne výhodnejšie?
0 0
brumteles brumteles

brumteles je offline (nepripojený) brumteles

anggelika Pozri príspevok
Takže v podstate je lepšie nekúriť vôbec ) . Iba toto mi z toho všetkého, čo sa tu popísalo vyplýva. Mňa tiež zaujíma otázka, či plyn alebo elektrika. Prečítala som si o oboch veľa, ale stále v tom nemám jasno, samozrejme, pozerám aj na finančnú stránku - ako sú investičné a prevádzkové náklady. Neviem sa rozhodnúť. Takže , čo je vlastne výhodnejšie?
To sa predsa neda takto vseobecne povedat - zavisi od konkretneho projektu. Velmi zhruba sa da povedat asi toto: Ak ma tvoj dom energeticke naroky priemerne a vyssie tak urcita plyn, ak mas pasivny dom tak elektrina, ak nieco medzi tym - nizkoenergeticky dom - tak treba ratat. Pojdes na stranku www.tzb-info.cz, sekcia vytapeni a preluskas tam tabulky a vypocty . Ale najskor si musis dat samozrejme nacenit obidva varianty (alebo aj viac variantov) - investicne aj prevadzkove naklady (vratane zivotnosti a nakladov na udrzbu). Ak sa ti to nechce ratat najdi si dobreho projektanta (ale tych je malo, ekonomicku efektivnost sa im vacsinou ratat nechce alebo to nevedia).
0 0
dracul dracul

dracul je offline (nepripojený) dracul

uz dost dlho/4 mesiace/ skumam a citam vsetky mozne recenzie a porovnavam ceny. jednoznacne najvyhodnejsie mi vyslo elektricke podlahove kurenie. nizke naklady na realizaciu,komfort. samozrejme ze kurenie drevom alebo uhlim by bolo lacnejsie/ nie realizacia/ ale kazdy den prikladat do pece , zaobstaravat drevo, pilit a ten bordel, dalsia miestnost len na sklad a kotolnu, vziadnom pripade. ak sa jedna o novostavbu tak elektrika, ak je to rekonstrukcia starsieho domu, ktory uz ma kotolnu a skald na drevo tak to zalezi na Vas ci mate cas este 1h denen na kurenie.
pei novostavbe a dobrom zatepleni jednoznacne elektrika.
ja idem robit Devi na 100m2 asi 57 000Sk
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať