Zavrieť

Porady

Cesťák

Akurát som dorobila cesťák jednému z konateľov a dospela som k sume 59.212,- SK mávate aj vy takéto vysoké sumy na cesťákoch.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

majernikova Pozri príspevok
Daňová kontrola kontroluje formu cesťaku a zaúčtovanie alebo len zaúčtovanie. Mám na mysli ked firma vystavuje hromadné cestovné príkazy tak tam je to násobené počtom pracovníkov. Je možnosť robiť cestovné píkazy aj paušalom. U nás vo firme vznikol problém , že doposiaľ sa vystavovali len hromadné cestovné príkazy a to sa vraj už nemôže. Bola aj danová kontrola a nemala žiadné výhrady voči tejto forme. Môžete mi niekto k tomu niečo povedať? Potrebujem vystaviť mesačne cca 500cesťakov.
Poraďte mi ako postupovať. Bola som sa informovať aj na danovom úrade a oni sa mi nevedeli vyjadriť k správnosti.
Ďakujem a prajem krásny slenečný jesenný deň.
S pozdravom Monika
Stále si nám nevysvetlila, čo je vo vašom ponímaní "hromadný cest. príkaz".

Ak máš na mysli, že by išli 10 zamestnanci na služobku a po jej skončení by sa vystavilo jedno vyúčtovanie cesty, tak to nie je možné. Musí mať každý zamestnanec vlastné vyúčtovanie, kde si vykáže nárok na náhrady, cestovné a pod. Dalo by sa, keby niekto vykonal mesačne napr. 10 ciest, tak by mohol urobiť hromadné vyúčtovanie, kde by uviedlo tých 10 ciest (začitaky, konce a trvania) a uplatnil by si nárok za všetky cesty naraz. To je u tých pracovníkov, ktorým časté cesty vyplývajú z náplne práce, napr. diaľkoví vodiči, obchodní zástupcovia,...

Paušalizovať náhrady sa dajú len za presne stanovených podmienok. Napríklad ak by zamestnanci chodievali pravidelne na týždňové služobky do rovnakej firmy stále za rovnakých podmienok a mali by náhrady vždy za túto cestu skoro rovnakú, napr. 330,- EUR, 331,- EUR, 328,- EUR (líšili by sa len počtom použitých cest. lístkov na mestskú dopravu), tak môžete určiť paušál za takéto cesty spriemerovaním týchto ciest, napr. na 330,- EUR.

Potom nemusia vypočítavať náhrady za každú cestu, ale dostanú za takúto cestu paušálne 330,- EUR.

Ak máte tak veľa vykonaných ciest (mesačne 500), tak treba rozšíriť oddelenie, ktoré robí vyúčtovania, pokiaľ to nestíhaš.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem za radu a vysvetlenie .
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mala by som tiež dotaz:
Združenie vytvorilo pre svojich členov "pobočky" - regionálne centrá. Tieto centrá povolili v jednotlivých mestách vytvoriť aj Kluby, a hoci tento Klub má svojho predsedu, nemá Klub právnu subjektivitu. Môžte mi poradiť, ako si môže preplatiť cestovné náhrady (na čo má nárok) predseda takéhoto Klubu, keď použije na služobné cesty svoje súkromné vozidlo. Podľa mňa len náhradu za spotrebované PHM bez náhrady 6,20 za km, len sa potrebujem uistiť. Ďakujem za názor.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ďakujem za názor.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Janca Pozri príspevok
Mala by som tiež dotaz:
Združenie vytvorilo pre svojich členov "pobočky" - regionálne centrá. Tieto centrá povolili v jednotlivých mestách vytvoriť aj Kluby, a hoci tento Klub má svojho predsedu, nemá Klub právnu subjektivitu. Môžte mi poradiť, ako si môže preplatiť cestovné náhrady (na čo má nárok) predseda takéhoto Klubu, keď použije na služobné cesty svoje súkromné vozidlo. Podľa mňa len náhradu za spotrebované PHM bez náhrady 6,20 za km, len sa potrebujem uistiť. Ďakujem za názor.
1. Ak zamestnanec použije na PC svoje vlastné osobné mot.vozidlo, má nárok na náhradu za PHL + na základnú náhradu 6,20 / km.
2. K tvojmu prípadu treba vedieť, či predseda je zamestnanec, resp. podľa zákona o CN či sa posudzuje ako zamestnanec. Mýli ma tá právna subjektivita klubu. Keď je niekto predsedom Klubu, určite nie je samozvaným predsedom, ale niekto ho do tejto funkcie menoval, uzatvoril s ním zmluvu a tiež mu vypláca mzdu. Toto treba zistiť pre posúdenie, či predseda sa považuje za zamestnanca. (ja predpokladám, že áno).
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

No veď práve, že asi nie, lebo v úvodných ustanoveniach sa hovori, že za "zamestnávateľa" sa považuje FO, PO a ten klub hoci má predsedu sám o sebe nemá žiadnu registráciu, teda žiadne IČO a to ma spochybňuje v tom, či tých 6,20 Sk mám alebo nemám vyplatiť, lebo ho asi nemôžem považovať za PO. Ostatné mi je jasné. Budem rada, ak sa ešte vyjadríš (aj iní), Ď.
Naposledy upravil Janca : 12.12.07 at 06:33 Dôvod: doplnenie
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janca Pozri príspevok
No veď práve, že asi nie, lebo v úvodných ustanoveniach sa hovori, že za "zamestnávateľa" sa považuje FO, PO a ten klub hoci má predsedu sám o sebe nemá žiadnu registráciu, teda žiadne IČO a to ma spochybňuje v tom, či tých 6,20 Sk mám alebo nemám vyplatiť, lebo ho asi nemôžem považovať za PO. Ostatné mi je jasné. Budem rada, ak sa ešte vyjadríš (aj iní), Ď.
Janka, nedoplnila si aký vzťah má predseda klubu voči združeniu. Či je jeho členom, či vykonáva činnosť pre združenie alebo len pre klub atď...
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Denda, tak upresním tú "štruktúru" - Združenie SVB so sídlom v Košiciach je PO, v nej sú registrované všetky SVB na Slovensku. Pre lepšiu koordináciu práce vytvorila niekoľko regionálnych centier (po krajoch), pod ktoré spadajú aj SVB v našom meste. Nakoľko naše reg. centrum je ďaleko, dovolili nám zriadiť Klub predsedov priamo v našom meste, pod ktoré spadajú len SVB v našom meste. Na činnosť tohoto klubu nám preposielajú alikvotnú časť finančných prostriedkov, aby sme si sami zabezpečovali napr. školenia, kurzy, atď. Na zastupovanie tohoto Klubu voči reg. centru a združeniu si predsedovia jednotlivých SVB zvolili predsedu. Tento predseda išiel na služobnú cestu do regionálneho centra svojim autom a mám u neho problém, či mu mám tých 6,20 Sk vyplatiť alebo nie, nakoľko tento náš Klub nemá pridelené IČO a preto neviem posúdiť, či ho mám považovať za "zamestnávateľa" a predsedu Klubu za "zamestnanca" v zmysle zákona o cestovných náhradách. Ď.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janca Pozri príspevok
Denda, tak upresním tú "štruktúru" - Združenie SVB so sídlom v Košiciach je PO, v nej sú registrované všetky SVB na Slovensku. Pre lepšiu koordináciu práce vytvorila niekoľko regionálnych centier (po krajoch), pod ktoré spadajú aj SVB v našom meste. Nakoľko naše reg. centrum je ďaleko, dovolili nám zriadiť Klub predsedov priamo v našom meste, pod ktoré spadajú len SVB v našom meste. Na činnosť tohoto klubu nám preposielajú alikvotnú časť finančných prostriedkov, aby sme si sami zabezpečovali napr. školenia, kurzy, atď. Na zastupovanie tohoto Klubu voči reg. centru a združeniu si predsedovia jednotlivých SVB zvolili predsedu. Tento predseda išiel na služobnú cestu do regionálneho centra svojim autom a mám u neho problém, či mu mám tých 6,20 Sk vyplatiť alebo nie, nakoľko tento náš Klub nemá pridelené IČO a preto neviem posúdiť, či ho mám považovať za "zamestnávateľa" a predsedu Klubu za "zamestnanca" v zmysle zákona o cestovných náhradách. Ď.
Čo sa týka klubu ten sa nemôže považovať za zamestnávateľa. Zamestnávateľom by bolo združenie. Čo sa týka hradenia nákladov klubu, predpokladám, že nejaké prostriedky dostáva od združenia a podliehajú nejakej internej kontrole medzi klubom a združeniu. Sumu, ktorú preplatíš predsedovi by mal niekto schváliť, ale nie v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

liba2 Pozri príspevok
1. Ak zamestnanec použije na PC svoje vlastné osobné mot.vozidlo, má nárok na náhradu za PHL + na základnú náhradu 6,20 / km.
2. K tvojmu prípadu treba vedieť, či predseda je zamestnanec, resp. podľa zákona o CN či sa posudzuje ako zamestnanec. Mýli ma tá právna subjektivita klubu. Keď je niekto predsedom Klubu, určite nie je samozvaným predsedom, ale niekto ho do tejto funkcie menoval, uzatvoril s ním zmluvu a tiež mu vypláca mzdu. Toto treba zistiť pre posúdenie, či predseda sa považuje za zamestnanca. (ja predpokladám, že áno).
Čítam si témy o cesťákoch, ale nenašla som svoj prípad..
Ako je to, ak konateľ (len konateľ) sro má svoje súkromné auto. Aby sme ho mohli využiť v sro, urobili sme zmluvu o nájme MV medzi ním a sro.
Teraz začínam pochybovať, že to bol dobrý nápad, lebo mám pocit, že čo sa týka PHM - náhrady, či cesťáky konateľovi ako zamestnancovi by mi dali viac nákladov. Chcela by som sa opýtať, môžem mu robiť cesťáky aj v mojom prípade???
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

Mám ten istý problém, ale na DU (po konzultácii s DRSR) mi povedali, že treba spísať dohodu medzi "občanom" a konateľom (v tej istej osobe) a môžem robiť cesťáky. Samozrejme, cestnú daň som zaplatila, keďže sa to týka roka 2010.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať