Zavrieť

Porady

používanie sukromného auta v podnikaní

Dobrý deň.

Som živnostník,na podnikanie používam 2 osobné autá,som majiteľom obidvoch aut,s jednýmm jazdím ja- vediem knihu jazd,uplatňujem si nahradu paušal 5,20 + PHM
S druhým autom jazdia väčšinou moji zamestnanci -brigádnici na dohodu ,ale jazdím sním aj ja,vedie sa kniha jázd - môžem si aj za druhé auto uplatniť náhradu za paušal 5,20 a PHM ?
Obidve autá mám nahlasené na daňovom úrade a zaplatím cestnu daň.
Dostala sa ku mne informácia že pri druhom aute to nieje možné.

Ďakujem.
Usporiadat
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Zdravim. Chcela by som sa spytat: ak chce manzel pouzivat sukromne vozidlo,ktore je napisane na mojho otca, na podnikatelske ucely:
1. dokedy to ma oznamit na DU?
2. ako to bude z uctovnictvom resp. co si moze dat do nakladov(PHM-vsetko, co natankuje+5,50 za kazdy km+priemerna spotreba z TP)
(ja som zacinajuci antitalent v tomto
DIky velmi pekne
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

denisamka Pozri príspevok
Zdravim. Chcela by som sa spytat: ak chce manzel pouzivat sukromne vozidlo,ktore je napisane na mojho otca, na podnikatelske ucely:
1. dokedy to ma oznamit na DU?
2. ako to bude z uctovnictvom resp. co si moze dat do nakladov(PHM-vsetko, co natankuje+5,50 za kazdy km+priemerna spotreba z TP)
(ja som zacinajuci antitalent v tomto
DIky velmi pekne
Musite urobit dohodu o vypozicke vozidla,
1. do 30 dni musi manzel oznamit DU ze zacal pouzivat auto na podnikanie, je tam na podatelni na to urcene tlacivo, dan z motorovych vozidiel sa bude tykat az buduceho roka.
2. ak si bude uplatnovat cestovne nahrady, tak si uplatnuje len:
- najazdene km podla knihy jazd x 5,50
- spotrebu za najazdene km = (km / 100) x spotreba z TP x cena PHM z bloku. Blok sice musis mat, ale neuctujes ho, len pouzijes cenu na vypocet.
- a jedine co si okrem toho mozes uplatnit je dan z motorovych vozidiel, co zaplatis az na buduci rok

Takze nic ine ani dialnicnu znamku, ani opravy, ani zakonnu poistku, ani nic ine co kupujes a tyka sa auta.

Ak sa mylim opravte ma prosim
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

DAkujem velmi pekne.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

kubkokubko Pozri príspevok
Musite urobit dohodu o vypozicke vozidla,
1. do 30 dni musi manzel oznamit DU ze zacal pouzivat auto na podnikanie, je tam na podatelni na to urcene tlacivo, dan z motorovych vozidiel sa bude tykat az buduceho roka.
2. ak si bude uplatnovat cestovne nahrady, tak si uplatnuje len:
- najazdene km podla knihy jazd x 5,50
- spotrebu za najazdene km = (km / 100) x spotreba z TP x cena PHM z bloku. Blok sice musis mat, ale neuctujes ho, len pouzijes cenu na vypocet.
- a jedine co si okrem toho mozes uplatnit je dan z motorovych vozidiel, co zaplatis az na buduci rok

Takze nic ine ani dialnicnu znamku, ani opravy, ani zakonnu poistku, ani nic ine co kupujes a tyka sa auta.

Ak sa mylim opravte ma prosim
SZČO nemôže využívať na pracovné cesty paušálne náhrady 5,50 Sk /km, ak je auto vypožičané aj keď je to konkrétne v tomto prípade od otca.
0 0
somznitry somznitry

somznitry je offline (nepripojený) somznitry

Caute a neviete mi niekto povedat ci pri cestovnych nahradach treba tieto cesty aj dokladovat blokmi od PHM? Lebo vraj to treba dokladovat len neviem to nikde najst v zakone . Vie mi niekto poradit?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

somznitry Pozri príspevok
Caute a neviete mi niekto povedat ci pri cestovnych nahradach treba tieto cesty aj dokladovat blokmi od PHM? Lebo vraj to treba dokladovat len neviem to nikde najst v zakone . Vie mi niekto poradit?
Ak sa pýtaš ako SZČO, nákup PHM musíš dokladovať.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

MAJKA1983 Pozri príspevok
no keďže sme ho nezahlásili na DÚ, tak ho nedám do účtovníctva , teda si nebudeme uplatňovať za minulý rok na toto auto žiadnu sadzbu náhrady + spotrebu PHM... a teraz od nového roku ho nahlásime. Môžeme to aj takto urobiť, že?

Vraciam sa k tomuto problému - kludne si mohla toto oznámiť dodatočne - pokuty za oneskorené oznámenie naozaj nedávajú - je to na 100% - tiež som to nevedela .... ale zistila som to aj odskúšala u jedného klienta, ktorý sa neskoro spamätal . Naozaj nie je na tento § o oznámení odvolávka na postih za nesplnenie si oznam.povinnosti.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Prečo sa náklady na nákup PHL nemajú zapisovat do peňažného denníka, veď predsa, ak chceme mat "preukázané" daňové výdavky, musia byt zaevidované v účtovníctve daňovníka. Ako je to prosím Vás s uplatňovaním paušálu na PHL? Ten sa už potom nemusí dokladovat?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Alexandra777 Pozri príspevok
Prečo sa náklady na nákup PHL nemajú zapisovat do peňažného denníka, veď predsa, ak chceme mat "preukázané" daňové výdavky, musia byt zaevidované v účtovníctve daňovníka. Ako je to prosím Vás s uplatňovaním paušálu na PHL? Ten sa už potom nemusí dokladovat?
máš auto zahrnuté do obchodného majetku daňovníka alebo si uplatňuješ paušálnu náhradu ?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Mám auto nezahrnuté v obchodnom majetku, ktoré využívam aj v súvislosti na podnikanie
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Nikto mi nevie poradit?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Alexandra777 Pozri príspevok
tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?
Cesta z domu do práce ku klientovi a z práce domov v prípade SZČO je pracovnou cestou len v prípade, ak táto SZČO vykonáva prácu aj doma...možno aj pre iné firmy. Pokiaľ je však výkon práce len u jedného klienta ... a len na jeho pracovisku, tak je to už na rozhodnutí SZČO, či si to takto uvedie, alebo bude deklarovať pracovanie aj doma. Čo sa týka paušálnej náhrady podľa § 34 - tá je možná len medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Nie medzi SZČO a jeho klientom. Musela by si byť teda zamestnancom, nie SZČO. Ako SZČO si môžeš uplatňovať z auta používaného na podnikateľského účely v rámci svojho podnikania - len zákonnú náhradu + spotrebované PHL.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Alexandra777 Pozri príspevok
tie paušály som myslela v súvislosti s §34 zákona o cestovných náhradách. Vobec nerozumiem tomu, akým sposobom si vlastne možem sumy paušalizovat. Niekde som dokonca čítala, že potom ani nemusia byt doklady.
Keď dochádzam každý deň do práce na základe ústnej dohody, ako SZČO. Možem si uplatňovat všetky výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Podla zákona o cestovných náhradách sa može zamestnávatel so zamestnancom dohodnút, že aj pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a spat, poskytne náhrady ako pri pracovnej ceste, takže aj keď som SZČO a pravidelne dochádzam, možem si bez strachu z daňovej kontroly uplatňovat náklady ako pri pracovnej ceste?
Alexandra, splietaš niekoľko vecí dohromady.
Treba si ujasniť, či si hovoríš o cestovných náhradách zamestnanca alebo SZČO.
Ak chodíš do práce ako zamestnanec - cesta do práce nie je považovaná za pracovnú cestu.
K §34
Ak sa jedná o pracovnú cestu, zamestnávateľ môže podľa §34 paušalizovať náhrady v záujme zjednodušenia administratívy, nemôže však obchádzať účel zákona o cestovných náhradách. K tomuto je vhodné pristupovať u zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty.
Tvoja druhá úvaha súvisí s §2.
§2 ods 3 hovorí, že ak zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce má výkon práce v mieste mimo pobytu, môže zamestnávateľ určiť ako začiatok cesty bydlisko a ako koniec cesty miesto výkonu práce. U týchto dohôd sa nepredpokladá pravidelná práca a preto je prakticky nemožné určiť pravidelné pracovisko (v súvislosti so zamestnávateľom).

Výdavky u SZČO nemožno posudzovať rovnako ako u zamestnancov, pretože na nich sa zákon o cestovných náhradách priamo nevzťahuje (aj keď určitá paralela tu je vo výške uznateľnosti). Na účely daňovej uznateľnosti ak sa jedná o výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva je treba vychádzať z §19 ods e) resp ods l). Ak si pozrieš oba paragrafy, určite ti to bude jasné. Tiež tu nájdeš k tomu veľa dobrých príspevkov
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Ahojte. Plánujem kúpiť nové auto na leasing. Som SZČO a auto budem používať v podnikaní. Keď bude na leasing, auto nebude "moje" ale bude patriť leasingovke. Môžem si v takomto prípade uplatniť PHM+paušál? Ďakujem za všetky rady.
0 0
januliq15 januliq15

januliq15 je offline (nepripojený) januliq15

Ahojte, prosím Vás poradte ako účtovať v PD paušálne výdavky za používanie súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely. Ako prevádzkovú réžiu alebo ako iný odpočitateľný výdavok od základu dane??
Ďakuejm
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Ahojte,

chcem sa opytat, jednoosobova sro - je potrebne aby som si ja ako konatel firmy a jediny spolocnik pri vyuctovani sluzobnej cesty vypisovala aj cestovne prikazy? Alebo staci ak v danom mesiaci urobim iba vyuctovanie SC? Je potrebny aj ten cestovny prikaz?

dakujem
0 0
aliiica aliiica

aliiica je offline (nepripojený) aliiica

Ahojte, mam aj ja taky nejaky podobny problem.

Zivnostnik od 25.2.2009, neplatca DPH. Chcel by sukromne auto vyuzivat na pracovne cesty. Zivnostnik je z DK, pracuje v Hlohovci a byva v Trnave (denne dochadza z ubytovne za pracou).
Moze si uplatnit PHM aj za cestu z DK do TT, alebo len z TT do Hlohovca?

Neviem, ci sa mu oplati viest preukazatelne vydavky, alebo vydavky percentom. Zistim az po roku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať